zeide deze „de anderen krijgen subsidie, waarom zouden jullie het ook niet krijgen." Spreker begrijpt niet, waarom men van rechtsche zijde zich aldus tegen een bepaalde richting stelt. De heer Dieleman heeft er steeds bezwaar in, indien hier bijbel teksten gebruikt worden, maar toch wil spreker opmerken, dat deze zich hier hult in het kleed van een Kaïn, zeggende „ben ik mijn broeders hoeder". Spreker zou daartegenover willen wijzen op de woorden van Paules, de gemeenschapsleer„Draagt el kanders lasten", hetgeen ook het grondbeginsel is van de sociaal democraten. De Voorzitter merkt op, dat Burgemeester en W« houders moeten weten, op welke wijze het gemeentegeld gebruikt wordt. Dhr. Kruysse kan toch niet anders dan het standpunt van B. en W. bekrompen noemen. Hij kan het college niet zóó belezen achten, dat zij uit eigen waarne ming hun advies hebben neerge schreven. Hebben B. en W. die boeken opgevraagd en van den inhoud kennis genomen Op welke wijze zijn zij tot de con clusie gekomen, die zij in hun advies hebben neergeschreven Hebben zij dat zoo maar gedaan op een vermoeden Spr. noemt het een kleinigheid om te zeg gen we geven subsidie of niet, maar hetgeen zij in hun preadvies neerschreven, dat de boeken ontevredenheid aankwee- ken en er boeken worden ter lezing gegeven van minder goede zedelijke strekking, dat is toch niet voorde poes. Het gaat naar sprekers meening niet aan, dat zoo maar klakkeloos te zeg gen. De Voorzitter merkt op, dat men toch niet van B. en W. zal kunnen vergen, dat zij al die boeken gaan doorlezen. Zij zijn ook vrij inlichtingen te vragen, doch behoeven naar zijn mee ning geen rekenschap te geven, hoe zij tot het vormen hunner meening gekomen zijn. Dhr. Kruijsse meent toch, dat, als men zulk een krasse veroor deeling uitspreekt, men dan toch verder moet kunnen gaan, en die meening moet kunnen motiveeren. Op de herhaalde vragen is nog geen enkel boek met name ge noemd. De Voorzitter vraagt, of dhr. Kruijsse het wel in het algemeen belang zou achten, indien spreker hier de titels der boeken die hij op 't oog heeft, zou noemen. Hij acht zulks niet het geval en zal dit ook nalaten. Dhr. Baert geeft te kennen, de in de lijst voorkomende boe ken niet te hebben gelezen, maar uit de namen van sommige schrij vers blijkt hem, dat die niet zui ver staan. Het voorstel van B. en W. tot tot afwijzing van het verzoek wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Weijns, Dieleman, P. de Feijter, Oggel, J. de Feijter, Koster en Baert; tegen stemmen de heeren Van Dixhoorn 't Gilde en Kruijsse. Dhr. 't Gilde zou thans, gehoord de woorden van dhr. Dieleman, willen voorstellen ook de subsidie voor de andere bibliotheken in te trekken. De Voorz. wil dit aanhouden tot de begrooting. 10. Teruoek om b drage veor rioleering. B. en W. deelen mede, een schrijven te hebben ontvangen van het bestuur van den polder Beoostenbleij benoorden, dat daar in te kennen geeft, dat in de vergadering van Ingelanden van dien polder, gehouden 20 Mei 1.1. een bespreking plaats vond over de rioleering van de water leiding van af het spoorwegstation tot het erf van dhr. W Koster. Op hun verzoek maakte de metselaar P. A. van Hoeve hier voor een begrooting en blijkens deze is hij genegen dit werk uit te voeren voor een som van f 645.50. Ingevolge besluit van bovenge noemde vergadering is de poldei bereid deze rioleering tot stand te brengen onder voorwaai de, dat Pijnen in Tanden en Kie. de kosten hiervan voor den polder niet meer bedragen dan f 200 Gaarne vernemen zij of het college bereid is aan den raad der gemeente een voorstel te doen om de overige kosten, bedragende alzoo f 445.50 voor rekening der gemeente Axel te nemen. Aangezien de door deze dem ping en rioleering der sloot te verkrijgen verbetering destijds moest worden uitgesteld, van wege de hooge kosten, stellen B. en W. voor f445,50 beschik baar te stellen. De Voorz deelt mede, dat li. en \V dit werk liefst wad mogelijk zagen uitgevuud. sloot veispieidt een ondraaglijke stank en de toestand zal er zeer veel door verbeteren. De polder zal het werk uit voeren onder toezicht van het college van B. en W., waarom trent reeds overeenstemming is bereikt. Dhr. Weijns vraagt of de ge meente ook nog voor heining of afmaking moet zorgen, als de sloot gedempt is. De Voorz. antwoordt, dat als de gemeente f 445 50 bijdraagt, zij overal vanaf is Dhr. 't Gilde De polder voert dus het werk uit in eigen beheer met geld van de gemeente? Dit verwondert hem, daar die polder in den afgeloopen winter steun weigerde, toen dit werd gevraagd voor een nuttig werk, waarbij veel menschen aan werk konden worden geholpen. De Voorz. antwoordt, dat dit een ander geval is. Toen werd gesproken over afwatering van het terrein bij de gasfabriek, doch nu gaat het over een sloot aan het Buitenwegje. Bovendien is het toch 't zelfde, of de gemeente het werk uitvoert, of de polder? Dhr. Koster merkt op, dat de polder, aan het in den afgeloopen winter besproken werk niet heeft willen medewerken, omdat er een grooter plan voor verbetering van den waterafvoer in bewerking is en de polder alzoo geen bijdrage wenscht te geven voor half werk. Van de hier besproken rioleering heeft de polder geen voor- of nadeel. De polder heeft nagegaan wat de sloot haar jaarlijks kost aan onderhoud. Het gekapitali seerde bedrag daarvan wenscht zij er thans voor beschikbaar te stellen, om te helpen aan het opruimen van een vullen toestand. Spr. gelooft, dat het voor de omwonenden een groote verbete ring zal zijn. Dhr- P. de Feijter is ook van meening, dat het een schoon werk zal zijn. Hij vindt het ook goed, dat er van gemeentewege een bijdrage voor gegeven wordt, maar met het oog op de vele andere gevallen, dat eigenaars van gron den moeten betalen voor bestra ting en rioleering, zou hij wen- schen, dat ook de aanpalende eigenaars een derde in de kosten betaalden. Bij de nieuwe straten moeten de koopers van gronden allen door een in de koopsom begrepen bedrag bijdragen in de kosten der bestrating en riolee ring. Aan den Buitenweg is dat niet het geval geweest en hebben ze daardoor vermoedelijk den grond goedkooper gekocht. Waar dit werk nu tot hun bestwil wordt uitgevoerd, zou het billijk zijn, dat ze er aan meebetalen De Voorz is hel niet geheel net den heer De Fnjtei eens. let is juist dat tegenwjoidig bij nieuwbouw de betrokkenen de bestrating en rioleering betalen, maar hier betreft het een oude toestand. Misschien woont er geen mensch meer van hen die er destijds gebouwd hebben Het betreft hier een zaak van alge meen belang en het verdient aanbeveling, die nu maar zoo spoedig mogelijk op te ruimen. Dhr. Dieleman komt het bedrag verbazend hoog voor, voor zóo n eindje. Dhr. Koster licht toe, dat er 3 putten moeten gemetseld wor den, die voornamelijk de kosten mee brengen Bovendien moet er weer grond worden aangevoerd um de sloten te dempen eu het verdrijft men door Mijnh. zal toch het best zijn om het werk goed uit te voeren. Dhr. Dieleman vindt het toch bedenkelijk, dat de gemeente hier moet betalenwaarom niet ieder de helft De polder heeft toch voordeel bij een goede af watering en de grond heeft toch ook meer waarde, als ze die daar verkoopen wil Voorts vond spr. het wel goed, dat dit werk in den winter werd uitgevoerd, dan is er gebrek aan werk en is het dus ook voor- deelig voor de gemeente. Dhr. Koster zegt, dat vermoe- I lijk eind Augustus of Septein- oer net werk zal worden begon ïen, als de oogst achter den rug is. Dhr. van Dixhoorn wil aan de h.h. Dieleman en 't Gitde zeggen, dat het den polder volkomen koud laat of die sloot gedempt wordt of niet. Als de sloot word on derhouden is het haar genoeg. Zij wenscht echter met de ge meente samen te werken om den toestand te verbeteren en dit mag worden gewaardeerd. Dhr. Dieleman is niet overtuigd, als een polder zijn water kwijt wil, betaalt de gemeente ook bij zie maar naar den Noordpolder. Dhr. Koster zegt, dat het hier een uitsluitend belang van de ge meente geldt. Het geld dat de polder bijdraagt beteekent een voudig de kosten, die de polder anders betaalt voor onderhoud Dhr. Dieleman Het is dus een gunst als de polder hier iets geven wil Ik ben van meening, dat het een algemeen belang is, en de lasten van de gemeente zijn over het algemeen veel te ruim tegenover die der polders. Dhr. van Dixhoorn protesteert daartegen. De polder heeft zijn wegen en dijken te onderhouden, waarvan het publiek toch ook profiteert. Dhr. J. de Feijter zegt, dat de vergelijking van dhr. Dieleman niet opgaat, maar toch wil hij de bijdrage van den polder Be- oostenblij hier niet als een cadeautje beschouwen. Die sloot ligt in den polder en als die sloot verwaarloosd werd, zouden Ge- dep. Staten we! ingrijpen. Dhr. Van DixhoornVan ca deau wordt ook niet gesproken. Dhr. Oggel zegt, dat dhr. Die leman de zaak verkeerd opvat De polder betaalt f 10 per jaar aan onderhoud voor den sloot, maar nu ze door demping van dat onderhoud af is, heeft men die f 10 beschouwd als de rente van een kapitaal groot f 200 en wil dat bijdragen in de demping en rio leering van dien sloot. Er is dus een gunstige samenwerking tusschen gemeente en polder, die eenerzijdsch is ter bevorde ring van de waterloozing, ander- zijdsch tot verbetering van den toestand der straat daar mogen we dankbaar voor zijn. Dhr. Dieleman kan zich met die beschouwing wel vereenigen maar blijft de som te hoog ach ten. Als we iets samen doen, dan samen betalen en ieder de helft en als de polder er geen belang belang bij heeft, moeten ze het niet doen. Dhr. Kruijsse zag gaarne, dat als dit werk wordt uitgevoerd, men ook die waterplaats daar veranderde. De Voorz. zegt, dat er over gesproken is, om die te ver plaatsen. Het voorstel wurdi daarop .net alg. st. aangenomen. 11. Varioek subsidie Auto- dienst. Van den Directeur van de N. V. Autobus-onderneming v/h Man- naert-Geers te Neuzen is een verzoek ingekomen om voor h.t jaar 1924/25 weder een subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de auto-dienst Axel-Hulst via Koewacht. Gezien de exploitatie-rekening stellen B. en W. voor om de subsidie ad f 100 weer voor een jaar te verleenen, ook in achi nemende, dat vanwege de Pro vincie eveneens subsidie is toe-» gezegd. rdt'sSanapirin-Tabletten De Voorz. zegt dat het een instelling is, die niet gemakkelijk te missen is Dhr. Dieleman is er niet hard voor. Als er eens een ander komt, b.v. Keizer, die ingezetene is, dan zouden we het moeilijk kunnen weigeren. De Voorz.We moeten ieder verzoek afzonderlijk behandelen. En als nu Keizer kwam om sub sidie voor een dienst Axel-Neuzen, dan zou ik dat niet steunen, want de gelegenheid om Terneuzen te bereiken is zoo groot, dat er geen behoefte aan is en dat kan van Je andere richting met gezegd worden. Dhr. DielemanHet motie drukker marktbezoek kan toch bezwaarlijk meetellen. De Voorz. zegt, dat er dagelijks menschen gebruik van maken en er voldoende getoond is dat de dienst geregeld onderhouden wordt. Dhr. 't Gilde is er ook niet voor om aan elke N.V. maar subsidie te geven en omdat het geldt een bepaald geisoleerde streek, stemt hij voor, maar van druk vervoer is geen sprake. In de hoop, dat het later beter wordt zal hij steunen. Met 9 stemmen wordt het voor stel aangenomentegen stemt dhr. Dieleman. 12 Wijziging politfeTerordo- ■ing. Voorgesteld wordt art. 22 der Alg. Politieverordening aldus te lezen Het is aan n i e t-ingeze- teneri dezer gemeente verboden, voorwerpen van welken aard ook, hetzij aan den openbaren weg, hetzij aan de huizen, te verkoopen of te koop aanbieden of te vemen, tenzij met vergunning van Burg. en Weth., en dan uitsluitend op door hen te bepalen dagen. Deze bepaling is niet van toe passing op personen, die de voor werpen op markten of alleen aan winkeliers verkoopen. Dhr. 't Gilde meent, dat we met die bepaling teruggaan naar de dagen van Olymhij is er tegen om den kleinhandel te be strijden en wilookde concurrentie de vrije hand geven De Voorz. antwoordt, dat zulks heelemaal niet de bedoeling is, maar het alleen te doen is, om de vermomde bedelarij te bestrij den. Dhr. Van Dixhoorn acht dit ook alleen mogelijk door de vooi gestelde bepaling en ziet er het juiste middel in om die bedelarij den kop in te drukken. Dhr. Kruijsse merkt op, dat de voornaamste bepaling ervan ont breekt, nl. de straf, die erop staat. De Voorz.Neen neen, dat is in de andere artikelen der ver ordening vastgelegd en dus hiei overDodig. Met 8 tegen 2 stemmen wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemmen de h h. Kruijsse en 't Gilde. 18 Wijziging HondeubelastiuK Voorgesteld wordt artikel 3 der thaus geldeude verordening zoodauig te wijzigen, dat het in den vervolge zal luiden Artikel 5. 1. De belasting bedraagt jaar lyks f 2.- voor eiken hond, wan neer het inkomen van den hou der beneden j 1000.- bedreet /4- voor eiken houd, wani- neer het inkomen ven aeu boum- j 1000. docD minder Jan ilOOu. oi met r ben. aagt. j 6. wanneer ne> inkomen *a. den houder j 2000.- ol meei bedraagt. Het inkomen van den houder wordt overgenomen uit het re gister van de Kijksiukomsten- belasting over het vorige dienst jaar. '2. Dit bedrag wordt vernin - derd tot 1.- voor eiken trek- noud, vastnggenden bond ot eet noud, die dient tol bewaking, mits deze niet op den openbaren weg wordt aangetroffsn. 3. De honden, genoemd in sub. 1. van dit artikel, behooren to te eerste Klasse, en die genotin ouder suo. 2. van -ait artikel, iu ae tweede klasse. Dhr. Van Dixhoorn kan zich niet met dat stelsel vereenigen. Wie een hond heeft voor een anders verdriet moet maar be talen, al was het f 25, maar wie een hond heeft voor zijn plezier en op zyn eigen erf houdt, of voor eigen gebruik, dien zou hy geheel vrij laten. Dhr. 't Gilde vraagt ot de wet niet gedoogt, dat de menschen nog verder ontlast wordsn van die belasting, nu de fiuanciftn toch gunstig staan. De Voorz. zegt, dat de ge meente uiet verplicht is om een hondenbelasting in te voeren, maar het doel is om de honden op straat wat te temperen. 'br. 't Gilde zou als het aan deu Raad overgelaten is, willen voorstellen om de belasting heelemaal iD te trekken. Dhr. Oggel is blij, dat de be lasting iets verminderd kan worden en toch progressief blijft. Heelemaal vrij lateD, zooals dhr. VaD Dixhoorn zegt, zou spr. echter niet goedvinden. Dhr. Van ^ixheorn zegt dat het meer dan treurig is, hoe sommigen een hond hebben en die maar heele dagen op de straat laten loopen. Men kan even goed geiten, varkens, koeien en zelfs paarden op straat jagen. Dhr. Dieleman vraagt waarom ook trekhonden belast moeten worden. Dhr. Oggel zegt, dat overwogen is om die vrij te laten maar om een everziebt te hebben en de belasting is maar een gulden was het gemakkelijker het zoo te laten. Dhr. P. de FeijterAls we die vrij lieten, zoudeu er weer ■veel trekhonden komen. Dhr. Dieleman Als dat niet te onderscheiden was, zouden we moeten gelooveu, dat de veld wachters toch kleine jongens zijn. Dhr. J. de Feyter zou alle honden Trij willen stellen, met uitzondering van losloopende honden. De Voorz. zegt, dat B. en W. dan het voorstel overnemen in dien zin, dat alle vastliggende bonden vrij van belasting zijn, mits ze op den openbaren weg worden aangetroffen. Een voorstel van dhr. T Gilde om de belasting te brengen op 2 voor inkomens beneden 2000 en 5 voor hooger, vond geen «teun. Het voorstel van B. en W. wordt daarop m. a. s. aangenomen. 14 W0zigi<ig begroeting Gas fabriek. Het voorstel van B en W. cm op de begrooting der gastabriek voor 1923 eeuige pasten te wij zigen, zoodat in totaal een meerdere uitgaaf wordt gevraagd van 193,38, wordt zonder hoofd. st. aangenomen. 13 Aanbieding rekening gas fabriek 1925 Deze wordt gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de h.h. Kruysse, Van Dix- noorn en van de Casteel. 16. Wijziging gemeentebe- grooting 1924. Voorgestela worut om deze begrooting te wyzigen als rolgt De ïukomsten te verhoegen met j 4u75, wegens meerdere ouivaugsten voor beerruiming ad f 400, en vun de inkomstenbe lasting 3675. De uitgaven te vermeerderen met 4075 aoor verhooging vsu ie volgende posten Bureau- Do fien 100, aankoop rntu- 1 u 300, rioleering 8.smug j loOO, Deerruimmg j 4uU, uu- keenng aan andere gemeenten vootr L. O. 500, onderhoud schietbaan wegens ontbinding der schietvereemging 275, werkioozeusteun 1000 eu ver mindering der uitga»eu met j 400, op den post drukwerk. Zonder hoold. st. wordt deze wijziging goeugekeur<... 17. Verzoeken ontbe'fffng •cbaolgelden. Voorgesteld wordt gunstig te >eschikken op verzoeken van J A Leasen eu vermindering vtrieeneu mei een oedrag au j 10.80. G. Makkense ver mindering te verleenen met een

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2