Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 30. VRIJDAG 18 JULI 1924. 4Ue Jaarg. Raadsverslag. J. C. VINK - Axel. fefij p Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Vergadering van 15 Juli 1924. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. M. Oggel en M. W. Koster, wethou ders en de heer«n A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijr.s, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. leden. Secretaris de heerj. L J. Maris. Afwezig met kennisgeving de heer Ed. van de Casteel. Nadat de Voorz. de vergadering met het gebedsformulier heeft geopend, stelt hij aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 6, 27 en 28 Mei j.l worden onveianderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. De Voorz. doet mededeeling van verschillende ingekomen stukken van formeelen aard, die voor kennisgeving worden aan genomen. Voorts deelt de Voorz. mede, dat door Burgemeester en Wet houders als tweeden keurings veearts is benoemd de heerD. de Putter, alhier. Volgens het proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontv is het batig saldo f58034.51, wat in werkelijkheid f55.425.56 zou moeten zijn, hetgeen een verschil geeft van f 2608.95. Dit wordt toegeschreven aan een fout in de administratie van den definitieven functionaris. De Voorz. zegt, dat die fout nog niet is opgespoord en het onderzoek nog gaande is. De begrooting der Gezond heidscommissie loopende over f 2847.12 wordt aangehouden toi de Gemeentebegrooting 1925 Het aandeel voor de gem. Axel bedraagt f 142,38. Een schrijven van W- Riemens, te Axel-Spui, dat hij bereid is zijn schuur te verplaatsen tegen voldoende geldelijke vergoeding, in het belang van het verkeer daar ter plaatse, wordt in handen gesteld van B. en W. om advies Aangeboden wordt de rekening van het Armbestuur. De ontvangsten bedragen f 10983,77, waaronder een batig saldo van 1922, groot f2355,15 en f 8500 subsidie. De uitgaven bedragen f 7750,72, waarvan f6792.06 'voor onder- standkosten, geneeskundige dien sten f 327,19, jaarwedden f 167,20, onvoorzien f 464,27. Batig saldo f3233,04. De rekening wordt in handen gesteld van de commissie voor het nazien der gemeenterekening Voorts deelt de Voorz mede, dat Z.Exc. de Commissaris der Koningin onlangs in deze ge meente is geweest en officieel heeft medegedeeld, dat op 8 Augustus H. M. de Koningin met den Prins en de Prinses een kort bezoek aan de gemeente Axel zal brengen. 3. vaststellen oninbare pes ten. De Voorz. deelt mede, dat het vaststellen der staten van onin bare posten nog niet inhoudt, dat zc niet geïnd zullen worden, want dat streng de hand zal worden gehouden aan het recht tot innen. Reeds zijn enkele posten bij den ontvanger ingekomen en eerst daags zal een vordering bij exe cutie worden geïfid. Na deze mededeeling worden de staten goedgekeurd. 4. Annkosp raa sen perceel grond. De Voorz. zegt dat B. en W., ingevolge machtiging van den Raad, gegeven in de geheime zitting van 6 Mei 1924, een per ceel bouwgrond hebben gekocht, zijnde een gedeelte van het per ceel in de Stationstraat, vroeger bewoond door wijlen dhr. Joh. Smies, voor de som van f 2500 en eenige onkosten een en ander in verband met de plannen tot het leggen van een straat naar de Julianastraat, ter breedte van 9 Meter. Met alg. stemmen wordt die koop bevestigd. 5 Aanb edlng gsmcente-rs- keniag OTer 1923. De rekening beloopt in ont vang f 208348,48 en in uitgaaf f 169783,87 aizoo een batig slot van f38564,61. De rekening wordt in handen gesteld van een commissie, waar voor woiden aangewezen deh.h. Weijns, 't Gilde en J de Feijter (5 Toordrscht Ccllege ran Zetters Door het overlijden van J. Smies en door bedanken vanM Wolfert moeten 2 leden voor het college van zetters worden be noemd. B. en W. hebben de volgende voordracht opgemaakt Voor de vacature Smies1 W. Vercouteren, 2 P. de Jonge va cature Wolfert: 1 S. van Hoeve, 2 Lev. Dieleman. Voor de eerste vacature wordt gekozen de heer Vercouteren met 6 stemmen. Dp de heeren De Jonge, J. de Kraker, A. van't Hoff en A. van Sabben is 1 stem uitgebracht. Voor de tweede vacature wordt benoemd de heer S. van Hoeve met 6 stemmen. Op de heeren L. Dieleman, J. de Kraker, A. P. de Ruijter en A. van Sabben is 1 stem uitgebracht. 7. Benoemen KenringsTeearts Met algemeene stemmen wordt benoemd als Keuringsveearts, hoofd van dienst voor den Vleeschkeuringsdienst, centrum Axel, de heer L. Bogaert alhier, met ingang van 16 Juli 1924, op het salaris inde instructie genoemd. 8. Verzoek aankaop groaé. Naar aanleiding van een verzoek van Adr. de Visser, om aan hem te verkoopen twee perceelen gemeentegrond, stellen B. en W. voor, hem te verkoopen de per ceelen 20 en 21 van het ont worpen plan, A f4.— per M' de perceelen hebben een opper vlakte van pl.m. 234 M'. De verkoop geschiedt onder de voorwaarden als voor de verkochte perceelen bouwgrond vastgesteld. Het voorstel wordt m. a. s. aangenomen. Dhr. Van Dixhoorn merkt hierbij op, dat hem is voorge rekend, dat de vergoeding van f 2 voor het derven van tuin vruchten, enz. te weinig is en dit zou moeten zijn f 3 per roede, als zijnde de werkelijke waarde. Bij ontruiming zou dus f 1 per roede schade worden geleden. De Voorz. zegt, dat de schade vergoeding wel zoo is vastgesteld in de voorwaarden, doch B. en W. die bepalen in overleg met den paciiter en mocht dtze niet tevreden zijn, dan kan hij bij den Raad in beroep gaan, die dan bïrölist. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dhr. Van Dixhoorn zegt ver nomen te hebben, dat in een bepaald geval geen overleg is gepleegd en eenvoudig is gezegd zoo is het vastgesteld en dat krijg je. Spr. acht het beter zoo iets minnelijk te schikken. Dhr. Oggel acht f 2 per roede een billijke vergoeding aan f 600 per gemet is dat ruim genomen, vooral als het voor aardappelen geldt. Dhr. Kruysse merkt op, dat het bij verschil van meening wel gewenscht is, dat men niet gaat bouwen, vóór de Raad de schade vergoeding heeft vastgesteld, en men b.v. binnen 8 dagen in be roep kan gaan. Dhr. Dieleman gelooft dat het er niet aan geeft, of men aan het bouwen is vóór de beslissing de vergoeding kan altijd bepaald worden. Wat de schatting betreft van f 2 per roe, vindt hij dat zeer billijk. Dat men het te weinig vindt is een gevolg van de hooge pachtdat krijgt men als men bij opbod gaat verhuren en waar voor spr heeft gewaarschuwd. Maar de menschen hebben het geweten en nu kan men bij die vergoeding even goed winst heb ben als verlies. Men moet voor zichtig zijn met daarin verande ring te brengen. 9. Versmak om subsidie aan de Volksbibliotheek Ar beidersontwikkeling". Dit adres, dat reeds vroeger in ons blad is vermeld, was ver wezen om advies naar B. en W. Dit college stelt voor daarop af wijzend te beschikken, op grond, dat deze bibliotheek, gezien de catalogus, boeken ter lezing be schikbaar stelt, die eenzijdige ontwikkeling bevorderen, die ontevredenheid aankweeken en alzoo, zoomin in het algemeen belang, als in het belang van den werkman zijn, alsmede boeken van minder goede zedelijke strek king. Dhr. 't Gilde zegt dat na 4 maanden eindelijk dit verzoek eens in behandeling komt en staat verbaasd over den geest, die het praeadvies ademt. Een ernstige wil van de arbei ders om zich in de wintermaanden nuttig, aangenaam en leerzaam te verpoozen, wordt hier tegen gewerkt op een manier, die be neden alle critiek is. Het lijkt wel of de heeren hier hetzelfde spel spelen als de Minister van Justitie met „de Dageraad". De boeken zijn met opoffering door de menschen verzameld, met het doel deze uit te breiden met werken van schrijvers van allerlei richting. Dat staat ook in de statuten. En nu zijn B. en W. aan het speuren gegaan en con- stateeren dat de werken eenzijdig zijn en ontevredenheid zaaien onder de arbeiders. Maar mijne heeren, als de boeken van Muita- tuli, Victor Hugo, Jules Verne, Zola, Marie Corelli, enz. ontbreken in de Christelijke bibliotheek, is die dan ook niet eenzijdig Maar het zit hem in de Christelijkheid en alleen onder dat praedicaat is men deugdzaam, dat is het etiquet van den dag. Spr. is nieuwsgierig te ver nemen welke boeken van minder zedelijk gehalte bedoeld worden. 1 Er mag wel eens een boek tus- schen zijn. dat ongeschikt is voor kinderen, maar daarom is dat boek nog niet van onzedelijk gehalte. Hebben de heeren de catalogue van de Chr. en R. K. bibliotheken al eens nagezien En dan zijn B. en W. doods benauwd voor de ontevredenheic der arbeiders. Maar willen B. en W. dan wel subsidie geven om andere lectuur aan te schaffen? Wellicht dat het Bestuur der Bibliotheek dan sommige door B. en W. gebrandmerkte werken wil intrekken, ofschoon spr. daar nooit voor te vinden zou zijn. Als bestuurslid der vereeniging zou ik me verklaren tegen elke terugname van ook maar één boek, overtuigd dat ik ben, dat er een goed werk wordt verricht door het scheppen van zulk een stichting. Spr. hoopt dat meer dere heeren zijn meening zullen deelen en stemmen tegen het schriele standpunt van B. en W. Het is weer een echt staaltje van verdrukking en haat tegen de arbeiderspartij. Dhr. Baert zegt niet te zullen stemmen voor een subsidie aan deze bibliotheek. Dhr. Kruysse acht het stand punt van B. en W. ook bekrom pen. Er wordt subsidie verleend aan de R. K. en de Christ, biblio theek en ook die zijn, zooals dhr. 't Gilde opmerkte, eenzijdig. Spr. gelooft, dat er in de boe ken der Chr. bibliotheek ook wel onaangename passages zullen voorkomen voor de Roomsch- Katholieken en omgekeerd. Hij zal daarom niet meegaan met dit voorstel, maar zou ook deze bibliotheek willen steunen. Dhr. Van Dixhoorn had ook een ander standpunt verwacht van B. en W. en gedacht, dat ze zouden denken aan den Chris tenplicht, die Christus ons voor houdt in zijn woord „ondezoekt alle dingen en behoudt het goede*. Het gaat toch niet aan om sub side te weigeren, omdat de boe ken niet strooken met den geest van B. en W En als er iets in staht, dat gevaar zou kunnen opleveren voor de zedelijkheid, dan wil spr. wijzen op den Bijbel, waar vooral in het Oude- Testa ment veel voorkomt, dat voor velen ongeschikt is om gelezen te worden. Dhr. P. de Feijter kan zich bij het advies van B. en W. neer leggen, ofschoon voor hem de zaak te diep gaat, om er over te oordeelen. Naast rechten bestaan echter ook plichten en als nu Patrimonium eenige jaren zelf standig heeft gewerkt zonder subsidie en gebleken is, dat het wat kon presteeren, zou spr. ook van deze bibliotheek verlangen, dat ze eerst toonde, wat ze 'kan presteeren, zonder hulp van de gemeente. Dhr. Dieleman zegt niet hoog te staan met subsidie's aan bi bliotheken. De beste werken vindt men daar in den regel toch niet. Maar toch kan hij zich vereenigen met het advies van B. en W., omdat daarin ligt uit gedrukt de meening van de Axel sche bevolking. Wat betreft de aanhaling om trent „De Dageraad", dat juichen we toe. Tot mijn spijt heb ik geen gelegenheid gehad om de lijst der boeken na te zien, maar ik kan meegaan met het advies van B. en W. Onze arbeiders bevolking heeft aan éénzijdige voorlichting geen gebrek Of is het misschien een prachtig middel om propaganda te voeren voor de beginselen van dhr. 't Gilde. Spr. ?s het met dhr. Di Feijter, dat ze eerst eens laten zien in hoever de behoefte blijkt. Hij vindt ook goed, dat B. en W. in deze leiding gevende zijde waarvan de bibliotheek komt is een waarborg, dat het wel degelijk noodig is om toe te zien en als we die met subsidie steunden, zouden we wel een commissie moeten hebben om op de boeken te letten, die ze ter lezing geven. Het spijt spr., dat dhr. Van Dixhoorn hier de Heilige Schrift te pas brengt en hij keurt het af, daarover op zoo'n manier te spreken. Laat elk gelooven wat men wil, maar'blijft van eikaars Heilige dingen af. Dhr. 't Gilde heeft tot zijn be vreemding nog geen enkel boek als onzedelijk hooren noemen en vraagt of ook de Christelijke Volksbibliotheek, die subsidie van de gemeente geniet, geen eenzijdige propaganda beoogt. Dhr. van Dixhoorn wil in ant woord aan dhr. Dieleman op merken, dat deze niet moet ver geten, dat niet alles wat hij Heilig noemt door de gansche bevolking als zoodanig wordt beschouwd. Dhr. Dieleman wil op dat punt niet verder discussiëeren en een voor hem Heilige zaak niet in het geding brengen. Naar aan leiding van de woorden van dhr. 't Gilde wil hij er op wijzen, dat „Patrimonium" uit den aard der zaak toch boeken uitgeeft, die Christelijke en maatschappelijke deugden aankweeken, welke noo dig zijn voor samenwerking der bevolking. Indien dhr 't Gilde kan aantoonen, dat ook de Alge meene Volksbibliotheek boeken ter lezing geeft, die dienen tot het aankweeken van Christelijke en maatschappelijke deugden, dan zal hij hem aan zijn zijde hebben om er subsidie aan te geven, al is het ook, dat spr. liever zou zien, dat de biblio theken zichzelf redden en alle subsidies daarvoor werden afge schaft. Op de vraag van den Voorz. of nog iemand het woord wenscht, zegt dhr. Oggel, dat hij van den Voorz. verwacht had, dat hij er op zou wijzen, dat b.v. werken van Zola geen zedelijke strekking lebben. Dhr. Van Dixhoorn zegt „onderzoekt alle dingen en be- ïoudt het goede". B. en W. hebben dat in dezen gedaan en meenen, dat het behoud van deze bibliotheek niet kan strekken tot iet welzijn der Axelsche bevol- cing, daar er ontevredenheid ge- kweekt wordt, waardoor de arbeiders niet gelukkiger worden. En wat Patrimonium betreft, deze zendt ieder jaar een boekenlijst in, zoodat de Raad kan controleeren welke boeken er zijn. Dhr. Van Dixhoorn vo^rt daar tegen aan, dat B. en W. zich dan wel op een zeer hoog standpunt plaatsen, dat zij uitmaken wat het beste is en de rest van de be volking onmondig verklaren. De Voorz. komt daartegen op. B. en W. hebben alleen advies uitgebracht over de vraag: al of niet subsidie te verleenen en dan stellen zij zich op het standpunt, dat zij in verband met de strek king van de bibliotheek geen vrijheid vonden om daarvoor geld beschikbaar te stellen uit de ge meentekas, wat toch het geld\s van alle burgers. Dhr. 't Gilde merkt op, dat de Voorzitter dan toch wel van stand punt is veranderd. Toen hij irrdöfPjd peuoonlijker •vtersprakJ - AXELSCHE I t.-rt ïTi COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1