Bekendmaking. Horloges. iren teODOBKjBS Thermos Flesschen Veevoeders, Granen, enz. NAAIMACHINES. Antieke Zeeuwsche Kast. lenst Reisgidsen, Tramboekjes Antobnsdiensten. timmermanswerkplaats Jongens-Overhemden II Eo Dinsdag 22 Juli, HEEREN HORLOGES ZILVEREN DAMES HORLOGES TROUWRINGEN Yoorradig alle soorten ONDERDEELEN op Zaterdag 19 Jnli 1924 Het Warenhuis. Tandarts KNOOP TOP J. C. YIUK, Boehh, Advertentiën. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Vrijdag 18 Juli a.s. C. L. DE SMIDT. VOORHANDEN: J. C. VINK, Boekhandel M. J. MEIJER, C. L. DE SMIDT - AXEL. Te koop gevraagd: J. C. VINK, Boekli. Openbare Verkooping. ZITDAG De nieuwste dessins bij A. KOLFER. Zuiver Bronwater Uit de hand te koop Het Warenhuis. voor inmaakpotten. gedurende de wintermaanden, wanneer het werk op het land bijkans stil ligt en veel tijd thuis wordt doorgebracht, aan de be woners van het platteland goede dn degelijke lectuur te verschaf fen. Elke zending bestaat uit 1Ü0 of 50 zorgvuldig gekozen boeken, en welromans, werken voor de jeugd, populair-weten schappelijke werken en enkele tijdschriftjaargangen. De boeken worden met eenige administratieve formulieren in een kist verpakt, terwijl mede zoo noodig, een eenvoudig boe kenkastje wordt verstrekt. De toezendig geschiedt geheel kos teloos, nadat zich iemand ter plaatse bereid heeft verklaard als boekbeheerder op te treden. Van de lezers wordt slechts een lees- geld van 3 cent per boek per week gevorderd. Alle plaatsen waar de gelegen heid tot het verkrijgen van goede lectuur ontbreekt, kunnen voor de vestiging van een Reizende Biblotheek in aanmerking komen Bovendien bezit de Vereeniging een uitgebreide vakbibliotheek van boeken op het gebied van techniek en ambacht, land en tuinbouw, die door bemiddeling van de boekbeheerders der rei zende bibliotheken het gehe'ele jaar door aan belangstellenden tegen een klein leesgeld franco per post worden toegezonden. Hoezeer deze instelling aller- wêge in den smaak valt, blijkt het best uit de groote uitbreiding die zij in enkele jaren gekregen heeft. Terwijl den eersten winter, nu zestien jaar geleden, slechts 25 bibliotheekjes waren uitgezonden, zullen in het a.s. najaar 165 kis ten ter verzending gereed staan De toezending heeft in October plaats en de kisten worden in Mei terug verwacht. Gemeenten, die van deze in stelling willen profiteeren, zullen zich vóór 15 Augustus moeten wenden tot de Centrale Vereeni ging voor Reizende Bibliotheken te Broek in Waterland (N.H.) Het is wenschelijk, dat de aanvrage geschiedt door eenige notabele ingezetenen, liefst met aanduiding van iemand, die be reid is als boekbeheerder op te treden. Zakkenrollerij. In een autobus van den dienst Coolsingel Spangen, kwam de monteur W. S. op de Coolsingel te Rotterdam tot de ontdekking, dat men zjjn portemonoaie met 58 gerold had. De chauffeur reed met zijn bus en de passagiers Daar het politiebureau in de Groote PaauweDsteeg om mogelijk klaar heid in het geval te krijgen. Toen alle passggiers den bus verlaten hadden en het bureau waren bin nengegaan vond men in deD auto bus de portemooDaie in een hoekje op den vloer liggen. Als gevolg van het onderzoek door de politie ingesteld, is een der passagiers, een bakker, verdacht de zakken rollerij gepleegd te hebben, op het bureau gehouden. Te Opmeer zette een smids knecht een motorfiets aau. Door een kleine hapering wilde echter de inschakeling niet gelukken. Plotseling stool de motorfiets met een 70 K.M. vaart vooruit. Met het hoofd tusschen het rijwiel en den muur werd de man in zeer ernstigen toestand opgenomen. Op den Boergoenschen Vliet te Rotterdam is de 9 jarige M. van H. door een stoomtram overreden. Zijn linkerbeen werd onder de knie afgereden. De jongen is ter ver pleging ui hei ziekenhuis opge nomen. Een 10-jarig jongetje te Poortvliet heelt Woensdag een trap van een paard gekregen. Den volgenden dag is hij in het gasthuis te Bergen op Zoom aan de gevolgen overleden. Te Hulsel zijn twee groote boerderijen van en bewoond door Th. Hermans, algebraud. Het vee en de inboedel zijn voor een gioot deal gered. Het verbrande is laag verzekerd. Te Gieten is de woning van R. v. d. Laan totaal alge- brand. Man, vrouw en zes kin deren moesten in nachtgewaad vluchten. Alles was fgag verzekerd, Noodlottige autorit. Een veehouder uit een dorp bij Sneek bezocht de markt aldaar. Waarschijnlijk onder den invloed van sterken draDk ging hij met andere personeD in een auto toeren, 's Nachts bij thuiskomst miste hij een groot bedrag aan bankpapier, ongeveer 2000. Den volgenden morgen was de boer plotseling overleden, üe zaak is in hau- den der politie, meldt de »Tel.c Een rangeerder van den trein geslingerd. Toen Vrijdagmiddag de ran geerder G. V. van Mierloo-Hout op de treeplank van een wagen van een rijdende trein stond, leun de hij te ver naar buiteD, met het gevolg, dat hij met het hoofd tegen een telefoonpaal opbotste. Hij werd ▼aa den wagen afgeslingerd en bekwam een ernstige hoofdwonde. In bewusteloozen toestand were hij naar het ziekenhuis vervoerd Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een aato vernield. Men meldt uit E.odhoveu Vrijdagavond raed een vracht auto van de firma van Rooy met een flinke vaart tegen e«n boom, waardoor de auto totaal werd ver nield. Eén der zes inzittenden werd van de auto geslingerd in een gracht en verdronk. Een ander pasagier werd levensgevaarlijk ge wond naar bet ziekenhuis ver voerd, benevens een lichtgewonde. De chauffeur bekwam geen let sel, twee vrouwelijke passagiers, beiden gehuwd, werden licht ge wond. Een delle stier. De landbonwerskoecht J. Nij land te Pesse, gemeente Ruinen, zou een stier afleveren. Nog geen 300 meter van huis viel het dier zijn geleider aan-, nam hem op de horeDs en drukte hem tegen «en boom, waar hij hevig bloedende werd aangetroffen. De Rijksveldwachter Jacobs maakte het woeste dier door een schot uit zijn karabijn onschade lijk. Het werd naar het beurlo- kaal te Hoogeveen vervoerd. Nijland, is met ernstige kwet suren aan het hoofd en met een eebroken rug in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen opgeno men, doch aan de bekomen ver wondingen overleden. Brandstichting. Door de politie is aangehouden G G. te Ulrum, die bekend heeft met lucifers in brand te hebben gestoken twee boerenplaatsen te Niekerk, waarvan de eeDe, van J. de Boer, een prooi der vlam men is gewordem Tafelgcnnegens. Terwijl wij, Europeanen, iD de keuze van eetwaren betrekkelijk weinig eischend zijn, bastaan er volkaren, die als net ware de ge- heele tauöa en flora naar delica tessen afzoeken en dasrbij hooest merkwaardige vondsten doen. Bij zonder bekend wegens hun uit- ebraide menu's zijn de Chinee- zeD, maar ook de Noord-Afri- kaansche volken hebben eeD zeer groot aantal gerechten, die ons vreemd toeschijnen. De Marok- kijnen besteden aan de goedetoe- oereiding der spijzen veel zorg, maar voor den Europeaan is het gebruik van de vele kruiden, waar- ondor tal van pepersoorten, zeer onaangenaam. Bovendien behoort bij eeD goed maal veel boter en nouiog. Het gebruik van de vork is bij da Marokkijnen nog onbe kend en daar by voorkeur deD gast een gebeele kip of eend wordt gegeven, weet de vreem deling bijna niet hoe bij die met de hand baas moet worden. Is de vork by het Marokkynsche maal onbekend zooveel te bekender is het feit, dat men den gast gaarne toestaat, aan tafel herhaaldelijk te bikken, ja, de gastheer zou zelf diep beleedigd zijn, wanneer zijn gasten na tafel niet voldoende oprispingen hebben, want daar mede bewfjzen zij, volgens hem, dat zy verzadigd zijn. Een mid dagmaal te Tripolis omvat ODge- veer de volgende gerechten pilaf (een mengsel van rijst en gevo gelte in pasteivorm), Jaila Kebala (vleesch aau het spit gebraden met zure saus), kaaskoek, met druiven gegarneerd, Jalandi Dol- mar, rijst, in druivenbladeren ver pakt en vervolgens ib olijfolie ge bakken, goelskoek (taart in wijn), kaas, fruit. Een land, waar bijzonder veel werk van de maaltijden wordt gemaakt, is ook Abessjoië. Bij de feestmaaltijden stroomt de cham pagne overvloedig en er zijn ook zware inlandsche wijnen. Groote stukken rauw vleesch worden door de slaven aangebracht en ieder snijdt daar naar believen af. Om een beeld van de tafelga- neuchten aldaar te volgen, volge hier een menu van een feest- maaltijd gommen (gebakt vleesch met kool gestampt), Uai (ragout van vleesch met beriberi, dat aan de Arabische keuken herinnert, echter van een dubbele ladiDg roode peren is voorzien), Ergo (een vleeschkoek, die men met den lepel verwerkt, de peperladiDg is eveneens aanzienlijk), Tepe (eeD gebraden gerecht, rijkelijk voor- zieu van reepeD rund vleesch). In het Oosten wordt steeds aaD ronde tatels gegeten en het is bij de bekende gastvrijheid gebruik, eeni ge plaatsen open te laten'voor gasteD, die eventueel nog plotse ling komen opdageD. Bediening is er meestal nietmen geeft de schotels aan elkaar verder en de gastheer neemt altijd eerst, een voorzichtigheidsmaatregel tegen de in het Oosten terecht zoozeer ge vreesde vergiftiging. Van 1 30 Juni 1924. ®»a»ns!'as;. Huwelijks-voltrekkin gen. 5. Frangois Hamelink, 26j.,jm. en Janna Dieleman, 27 j., jd. 12. Leendert Willem Hamelink, 20 j., jm. en Catharina Elizabeth de Blaeij, 20 j., jd. Willem Faas, 22 j., jm. en Pieternella de Jonge, 24 j„ jd. Geboorten. 7. Jozina Cornelia, d. van Jan Pieter van Maelsaeke en Cor nelia Johanna Steutel. 15. Jan, z. van Jacob Andries Wisse en Jacoba van Langevelde. 20. Cornelis Jan, z. van Abraham Dees en Jeleijntje Scheele. 26. Marinus Pieter, z. van Johannes van Westen en Elizabeth Fraanje. Pieter Leendert, z. van Pieter Wil- lemsen en Jacoba Pieternella Lensen. Overlijden. 7. Debora Pieternella van Dixhoorn, 67 j., echtg. van Jan de Krijger. 15. Catharina Cornelia Dees, 26 j., d. van Mels Dees en Magdalena Scheele. 17. Jan van Lange' elde, 29 j., echtg. van Frangoise Suzanna Snap. "Wisselkoersen. Brussel 12,25. Parijs 13,8772. Londen 11,597,. New-York 2,6478. Gemaenterekenfag. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het diensijaar 1923, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van 16 Juli 1924 tot en met 29 Juli aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezinr ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar is gesteld. Axel, 16 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Ligger wegen en voetpaden. Burgemeester en Wethouders dér Gemeente AXEL maken be kend, dat gedurende één maand, van 14 Juli 1924 tot en met 13 Augustus a.sdagelijks op de werkuren ter Secretarie, ten Ge meentehuize kosteloos voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd een door Burge meester en Wethouders opge maakt ontwerp van wijziging van den ligger der wegen en voet paden in deze Gemeente. Binnen vorengenoemden termijn kunnen bij den Raad dezer Ge meente schriftelijk bezwaren tegen de wijziging worden ingebracht. Axel, den 12 Juli 1924. 3urgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op 8 Augustus a.s. de feesten alhier zullen op geluisterd worden door de staf- muziek van het 6e Regiment Infanterie te Breda. Allen die dien nacht een mu zikant ter inkwartiering willen innemen, worden beleefd verzochi daarvan kennis te geven bij den heer J. LE FEBER, secretaris der feestcommissie. De Burgemeester van Axel, BLOK. lyfetóyÉ*» Allen die prijsop- gaaf willen verstrekken voor het leveren van vlaggetjes, ballons, lampions en daaibij passende kaarsen, kunnen hunne opg2ve inleveren vóór 19 Juli a.s. bij den heer J. LE FEBER, secretaris der feestcommissie. De verkooping van den INSPAN enz. van W. F. DIELEMAN te Stoppeldijk zal plaats hebben op in plaats van 17 Juli en de verkooping van Veldvruch ten op namiddags 37» uur, in plaats van 18 Juli. Notaris DREGMANS. van af f7.75 tot f23.—. van af f 10.75 tot f 17.50. PRACHTIGE in alle prijzen. Ondergeteekende maakt het geachte pu bliek van Axel en Omstreken be kend, dat hij een ZAAK heeft geopend in te Axel, nabij de Markt. Beleefd aanbevelend, Graan- en Meelhandel Gentsche Vaarstraat C 79, AXEL. Alle soorten voorradig - met 5 jaar garantie - Tevens verkrijgbaar. AJle reparaties worden spoe dig in orde gemaakt. Brieven met prijsopg. onder No. 75 Bureau van dit Blad. en De Notaris mr. A. tl. Lijds- man te Hulst zal ten verzoeke van dhr. JOHAN EBERT, tuinier te Kloosterzande des -namiddags 37s uur in het hotel „Het Gulden Vlies" bij dhr. De Lozanne te Axel publiek veilen en verkoopen een staande in de Gentsche Vaartstraat te Axel en in ge bruik geweest zijnde bij dhr. P J. VAN Wiemeersch, aan nemer aldaar. Het gebouw is voor alle doel einden geschikt en groot 90 M'. De sleutel is te bevragen bij P. J. F. van Wiemeersch voornoemd. Nadere inlichtingen ten kan tore van Notaris Lijdsman. houdt te AXEL op Maandag 21 Juli a.s. bij den heer F. W DIELEMAN. Spreekuur van 6-8 n.m. in alle maten. V overtreft alle mineraalwaters, zoowel in prijs als in kwaliteit. Hoofdvertegenwoordiger voor Zeeland is de Heer ALBERT NEVEJAN, Bierbrouwer, Sas van Gent. telefoon 9. aan den Oudeweg. Te bevragen bij: L. BREEPOEL, 1 4. 4f s

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3