Rechtszaken. Landbouw. Gemengd JNieuws. Voor kinderen die op 30 Juni 1.1. leerling eener school waren, heeft de leerverplichting sedert 2 Juli 1.1. opgehouden te bestaan, indien deze in de voorafgaande 12 maanden geëindigd zou zijn als toen reeds de hierboven be doelde wetswijziging had gegol den. Heeft een kind, dat hier onder valt, niet precies met 1 Juli de school verlaten, dan be houdt het de vrijheid dit alsnog op een lateren datum te doen Uit de bovenbedoelde bepa lingen volgt, dat wanneer een kind op 57ï-jar'gen leeftijd ter school is gekomen en regelmatig is overgegaan, het met ïl1/,-ja rigen leeftijd aan de leerverplich ting heeft voldaan indien het een zesjarige school bezoekt, doch eerst op 127a jarigen leeftijd aan de leerverplichting voldaan heeft indien het een zevenjarige school bezoekt. b,J "ielriicl®rs Stukloopen - Schrijnen en Smetten den Huid - Zonne brund - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Minister Rnys voor de ëraadioaze. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft zich naar het Radio-Expres meldt, op verzoek van het natio nale comité voor de herdenking van de mobilisatie in 1914, be reid verklaard op Donderdag 31 Juli een korte redevoering te hou den, die door den radiotelefonie- zender van Scheveningen-Haven over het geheele land zal wor den verbreid. Het plan is, dat den 31sten Juli 's avonds precies 8 uur, de minister wordt ingeleid door den heer W. H. van Terwisga, oud- luitenant-generaal, die na zijn inleiding dadelijk het woord geeft aan den Minister. De uitzending heeft plaats op de golflengte van 2500 meter. Voorzieningen tegen besmet telijke ziekten. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp voorzie ningen tegen besmettelijke ziek- ten, werd het door verscheidene leden toegejuicht, dat door twee ministers uit dit Kabinet door de indiening van dit wetsontwerp een poging is gedaan om de bij een deel der bevolking nog steeds bestaande beswaren tegen den vaccinatiedwang uit den %eg te ruimen. Verscheidene andere leden waren gaarne bereid eerbied te toonen voor de overtuiging van anderen, doch meenden daarin niet zóó ver te mogen gaan, dat zij met die overtuiging rekening zouden willen houden ook als daardoor de veiligheid van me deburgers ia gevaar zou worden gebracht. Deze leden gaven als hun oordeel te kennen, dat on voldoende is toegelicht waarom thans zulk ingrijpend voorstel wordt ingediend. In Engeland, Zwitserland en Amerika is gebleken, tot welke betreurenswaardige gevolgen de openstelling van de mogelijkheid tot het ontvangen van vrijstelling van de vaccinatieverplichting leidt. Bljjkbaar heeft men hier te doen met het drijven van een kleino groep, die de bezwa ren tegen de vaccinatie heeft •pgewarmd. Het gevolg van het voorstel zal zijn, dat in be paalde landgedeelten haarden van infectie zullen ontstaan, welke voor het geheele volk ge vaarlijk kunnen worden. Door de eerst aan 't woord zijnde leden werd ontkend, dat het bezwaar tegen den vaccina tiedwang slechts nog in een kleine volksgroep sou leven. Naar hun meening valt dwang tot toepassing van een «epaalde geneeskundige behandeling bui ten de bevoegdheid van de over heid, te eer als die dwang zicb ook richt tegen gewetensbezwa ren, te weten bezwaren, voort komende uit de godsdienstige overtuiging van da betrokkenen. Eén lid betreurde het zeer, dat de Regeering niet verder is gegaan en niet dan vaccinatie dwang geheel heeft afgeschaft. Met een beroep op de Heilige Schrift gaf hij als zijn oordeel te kennen, dat de vaccinatie ongeoorloofd is. Andere leden zagen in de Heilige Schrift geen enkel be wijs, dat de vaccinatie als een fooruehocdmiddel togen ziexie ongeoorloofd zou zyn. Men wees in dit verband op de wetten tegeu de melaatschheid, door God zelf ingesteld. Ten slotte merkten eenige leden nog op, dat, indien het ontwerp tot wet mocht wordeD verheveü, vrijstelling van het verplichte schoolbezoek zal moe ten warden toegestaan tan ba- hoeve van kinderen wier ouders er bezwaar tegen hebben, dat zij voortdurend in nauwe aan raking komen met de niet-iBge- önten. Atg«-zi*n vau het punt van aen vaecmatiedwang werd bet wetsontwerp vrij algemeen on gunstig ontvangen. Het mee- rendeel der leden, die zich ter zake uitlieten, waren onaange naam getroffen door het sterk ambtelijk karakter, dat aan de voorgestelde regeling is gegeven. Het gevolg zal hiervan zyn, dat de belangstelling voor algemeene belangen bij de medici sterk zal gaan verminderen. Het werd ook de vraag geacht of het staatstoezicht de nieuwe taak naar behooren zal kunnen vervullen. Een hoofdinspecteur en 5 inspecteurs zullen het nerk niet af kunnen. De afstand vaD hun standplaats tot vele gemeen ten in hun ressort is veel te groot dan dat het geoorloofd zou zijn, het plaatselyk gezag te ver-' lagen tot een uitvoerend orgaan, gebonden aan het advies van de inspecteurs. Maatregelen tot afzondering en vervoer van lij ders aan besmettelyke ziekten, zullen door den burgemeester niet meer kunnen worden ge last dai na advies van den in specteur. Deze en meer maat regelen kunnen niet wachten op het advies van een inspecteur, die ver verwijderd is van de olaats waar zij moet worden getroffen. Mocht het stelsel van dit om werp worden aanvaard dan zou in elk geval tot zeer aanzienlij ke uitbreiding van het aantal inspecteurs moeten worden over gaan, tenzij het in de bedoeling mocht liggen, de vroeger samen gestelde, maar voornamelijk om redenen van bezuiniging tot in stelling van gezondheidsdiensten alsnog uit te voeren. Men verzocht overlegging van de berekening van de vermeer dering van uitgaven, welke zoo wel voor Rijk als gemeenten van de uitvoering van dit ont werp het gevolg zouden zijn. Wel waren de hierboven aan 't woord zijnde leden niet blind voor de voordeelen die het ont werp in «enige onderdeelen biedt, doch deze voordeelen achtten zij te duur gekocht. Het wegvallen van den aan gifteplicht voor het hoofd van bet gezin, werd betreurd. Eenige leden wenschten de gelegenheid om vrijstelling te verkrijgen, niet opengesteld te zien voor onderwijzer». Voor hen bestaat geen wettelijke ver plichting om de school te be zoeken. Wie gemoedsbezwaren beeft tegen de inenting, moet maar geen onderwijzer worden. Avp. AXEL, 15 Juli 1924 Heden werd alhier openbare raadsvergadering gehouden, wel ke werd bijgewoond door alle leden, behalve dhr. Ed. van de Casteel. Na mededeeling van de inge komen stukken, welke voor ken nisgeving werden aangenomen, werden besloten tot vaststelling van de staten van oninbare posten en tot bevestiging van den koop van een gedeelte van de woning vroeger bewoond door Joh. Smies. De heeren J. Weijns, J. de Feijter eu A. Th. 't Gilde werden benoemd als commissie tot nazien der gemeenterekening over 1923, die ter visie ligt. Voor het college van zetters werden benoemd de h.h. W Vercouteren en S van Hoeve. Tot keuringsveearts, hoofd van Dienst voorden vleeschkeurings- dienst werd benoeniu de heer L. Boogaert, veearts alhier. Als tweede keuringsveearts was be noemd door 6. en W. de heer D. de Putter, alhier. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de volksbiblio theek „Arbeidersontwikkeling 'om een subsidie van f60. Betreffende rioleering van de sloot in het Buitenwegje werd goedgevonden, dat dit werk werd uitgevoerd door den polder Be- oostenblij Benoorden, die daar voor f 200 bijdraagt in de kosten ad. f 645 50. Toegestemd werd in het ver zoek van dhr. Mannaert te Ter Neuzen om de f 100 subsidie ook voor 1924/25 toe te staan. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van art. 22 der politieverordening, tot beteugeling der vermomde bedelarij. De verordening op de Honden belasting werd zoodanig gewij zigd, dat f 2 betaald moet worden voor een hond, als het inkomen van den eigenaar f 1000 of minder isf4 bij een inkomen van f 1000f2000 en f6 bij een inkomen van meer dan f 2000. Alle honden, die niet los over de straat loopen, zijn vrij van belasting. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van de begrooting voor de gasfabriek, terwijl de rekening werd gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de h.h. Kruijsse, Van Dixhoorn en Van de Casteel. Vastgesteld werd een wijzi ging in de gemeentebegrooting voor 1924. Ten slotte werd gunstig be slist omtrent verzoeken van J. A. Lensen tot vermindering van schoolgeld met f 10.80, C. Makkenze met f 8.82 A. M. Witte en El. Riemens tot ontheffing en N. Bolleman om ontheffing tot een bedrag van f2.11. Bij de omvraag deelt de Voorz. mede, dat wegens ziekte van dhr. van den Broeke tot tijdelijk Qem. Opzichter is benoemd dhr. A. van 't Hoff. Voor versiering van de Markt bij het Kon. bezoek wordt f200 crediet verleend. Aan den Minister zal gevraagd worden om verlaging van huur prijs voor de woningen der bouwvereeniging. Verslag in ons volgend nummer Blijkens een advertentie in dit nummer zal tijdens het feest op 8 Augustus een concert wor den gegeven door de Kleine Militaire Kapel van het 6e Reg. Infanterie te Breda. Vertrouwd wordt, dat ter bezuiniging wel I eenige ingezetenen hunne gast- I vrijheid willen toonen door het op logies nemen voor een nachtje van één of twee militairen. In de Donderdagavond ge houden vergadering van den ge meenteraad van Westdorpe was o.a. tegenwoordig 'de heer Car rière, ingenieur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorzie ning, die toelichting gaf over de bedoeling der verplichte aanslui ting aan de waterleiding. Na langdurige discussie werd het voorstel om tot aansluiting te besluiten in stemming gebrachï en staakten de stemmen 3 tegen 3, daar de heer de Martelaere zich buiten stemming hield. In het najaar zal de zaak op nieuw ter sprake worden gebracht. M. Crt. Door den gemeenteraad van Sas van Gent is met 5 tegen 2 stemmen besloten om aan te sluiten bij de Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding-Maatschappij Tegen stemden de heeren Die- rick (s. d. a. p.) en Stubbé (lib.) Bij inschrijving werd aan de aannemers Voet en de Waal te Kloosterzande opgedragen den bouw van een patroonaatsgebouw te Sas' van Gent voor de som van 30.500. Donderdag vierde de Zeer Eerw. Heer pastoor Schets te St. Jansteen onder veel belang stelling zijn 80en geboortedag. Naar gemeld wordt, bevindt zich onder de ingezetenen van Hengstdijk, die aan de huldebe- tooging op 6 Augustus te Mid delburg zullen deelnemen, ook de 103-iarige weduwe Fr. Assel man. looze malen redding had gebracht, slaagden ze er eindelijk in den stand op 21 in hun voordeel te brengen. Heftig werden daarop de aanvallen der Oranjemannen, totdat vlak voor het einde de Axelsche middenvoor met een kalmen schuiver gelijk maakte en den eindstand op 2—2 bracht. Deze uitslag, verkregen tegen de sterke Belgische combinatie, is wel een bewijs dat het spelpeil der V. V. Axel aanmerkelijk ver- hoogd is, hetgeen ook duidelijk spreekt uit de verkregen resul taten tegenover de Antwerpsche lste klassers in de laatste wed strijden. Ook het tweede elftal heeft uitstekend gespeeld en het samen spel in den wedstrijd tegen Transat was dikwijls zeer goed. De Axelsche elftallen hebben weer eens bewezen, dat hoe sterker de tegenpartij is, hoe beter er gespeeld wordt. We hopen voor onze stadgenooten, dat dit ook a.s. Zondag weer zoo zal zijn, wanneer de Antwerpsche Daring, een sterke lste klasser, hier een wedstrijd komt spelen tegen Axel 1. Sportnieuws. Bij het gehouden eind examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen zijn geslaagd D. P. Sollevelci en A. P. J. Voerman te Ter Neuzen, M. Hamerlynck en P. J. Stout- hamer te Sas van Gent, A Ver- vaet te Westdorpe, F. Swagema- kers te Philippine en E. F. van Kemseke te Hulst. Een candidaat is afgewezen. JI. Zaterdag werd te Ter Neuzen het Zomerfeest gehouden van den Ring Zeeuwsch Vlaan deren van Jongelingsvereenigin- gen op Gereformeerden grond slag. Het feest werd geopend met een toespraak van den Ringvoor- zitter, den heer Stouthamer van Sas van Gent, waarna de heer Mr. J. A. de Wilde een rede hield met het onderwerpNiet om te heerschen maar om te dienen, op hem volgde Ds. D.J. Couvée van Brussel, die sprak over Eer.- heid. Na de pauze volgde een rede van Ds. W. W. Meijnen van Dor drecht over Het Hemelsch com mando. Door ds. S Groeneveld van Ter Neuzen werd het slotwoord uitgesproken. De gemeenteraad van Ter Neuzen besloot Zaterdag tot aan sluiting aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche waterleiding. Zaterdagavond werd alhier een wedstrijd gespeeld tusschen een reserve-combinatie van de V. V. Axel, aangevuld met enkele spe lers van Oranje van de Sassing, en Juliana van Zaamslag. Voor het winnende elftal was een fraaie zilveren medaille door Oranje beschikbaar gesteld. Deze werd door het Axelsche elftal gemak kelijk gewonnen met 2—0. Zondagmiddag speelde Axel II tegen Transat 11, reserve le klas van den Antwerpschen Voetbal bond. Aanvankelijk geleek het wel dat deze wedstrijd op. een flinke nederlaag voor Axel zou uitloopen, doch gesteund door den vrij sterken wind, kwamen onze stadgenooten weldra in de meerderheid en hadden bij de rust dan ook met 1—0 de leiding. Kort na de hervatting maakte Axel twee fraaie doelpunten en begon toen steeds beter te spelen. Eindelijk gelukte het Transat een tegenpunt te maken. Axel bleef echter goed samenspelend het Antwerpsche doel bestoken, dat nog éénmaal doorboord werd, nadat van een drietal toegekende strafschoppen door Axel opzette lijk geen gebruik was gemaakt. Bij het einde hadden de Axelsche reserve's dan ook een mooie 4 1 overwinning behaald. Om 5 uur nam de wedstrijd tusschen Axel I en de combinatie Antwerpen-Brussel een aanvang, een stevig elftal, samengesteld uit de beste spelers van den Ant werpschen en Brusselschen Voet balbond. Axel genoot eerst het voordeel van wind en zon en pakte direct flink aan, doch de forsche Belgische achterhoede was voor haar taak berekend en stelde de voorhoede in staat ook weldra de Axelsche verdediging aan den tand te voelen. Geluk kig dat deze op dreef was, want de Belgische vleugelspelers be schikten over een verbazende snelheid. De Oranjemannen slaag den er evenwel in hun doel voor de rust onbesmet te houden en zelfs een 1 0 voorsprong te be halen. In de tweede helft werd het Axelsche doel hevig'onder schot genomen en het duurde dan ook niet lang of de gelijk maker werd in het net geschoten, hoewel in opvallende buitenspel positie. Het spel weid nu for- scher en soms' al te vinnig. De Belgen bleven sterker en nadat de Axelsche doelverdediger tal- Politierechter te Middelburg. Zittiug van 11 Juli 1924. De volgende zaken werden be handeld. A. B., 39 j., molenaar te Hon- teunisse (Lamawaarde), werd be klaagd dat hij op 28 Mei 1924 ta Hontenisse, den rijksveldwachter Vriens, die daar dienst deed be- leedigende woorden heeft toe- ▼oègd. Eisch 25 boete of 25 dagen heebt. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hecht. J- A. L., 48 j., metselaar te Axel, werd ten laste gelegd dat hij in den naeht van 9 op 10 Juni 1924 te Axel, de marechaussee S olk, die daar dienst deed heett baleedigd. Eisch f 25 boête of 25 dageo hecht. Uitspraak 15 boete ot 15 dagen hecht. A. A. S., 45 j., werkman te Rotterdam, gedetineerd te Middel burg, stond terrecht wegeos land- looperij te Huist, Axel, Ter Neu zen, lJzendijke en Sluis, in de maand Juni 1924. Eisch 12 dagen beent. Uitspraak over 8 dagen. De in September te Zeven bergen te houden Laud- en IuinlionwtentoonateJling zal ge houden worden op de terreinen van d« buitenplaats, .Kapelberg" met hippische, sport- en ont- spanmngsieesten. 9 September heeft de groote algemeene vergadering plaats van de N Brab. Mij. van Land bouw en de opening der ten toonstelling. 10 September, tentoonstelling van paarden en concours hiD- p que. 11 September, tentoonstelling van Rundvee en Kleinvee, en concours hippique. 12 September, hippische fees ten. Bij voldoende detlname zal een excursie worden gemaakt voor den Westhoek van Noord- Brabant. Tevens zal de vierde groote West-Brabantsche Fokpaardeu- ch»ë (iype trekpaard) en de derde Centrale Fokveedag plaats heb ben dan lezen we van een nationalen wedstrijd in hoefbe slag en van een wedstrijd in meiken, enz. Reizende Bibliotheken. In het aanstaande najaar zullen voor de zeventiende maal Rei zende Bibliotheken naar alle oor den van ons land woiden ge zonden. Deze instelling beoogt,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2