ZWARE OFFERS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 21. DINS DAG 8 JULI 1924. 40ft Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Qulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. KameroTerïicht. Dinsdag is de Tweede Kamer weder bijeen gekomen om eenige achtergebleven zaken te behan delen. De belangrijkste was ze ker het wetsontwerp om den duur van de wet tot beperking van den schoeninvoer met één jaar te verlengen. Zooals men weet werd de wet het vorige jaar noodig geacht, omdat onze schoen industrie tegen de buitenlandsche valuta-concurrentie moest worden beschermd. De Regeering kreeg de bevoegdheid den invoer aan bepaalde eischen te binden Maar de gestelde eischen werden reeds binnen den tijd van een jaar verzacht en onlangs werd het besluit geheel ingetrokken. Men zou denken, dat hiermede de wet ook overbodig zou zijn geworden en dat m,en deze dus zou hebben laten vervallen. Van valuta-concurrentie in den zin, zooals wij die eenige geleden kenden, is toch geen sprake meer en als men moet erkennen, dat enkele andere landen bedui dend goedkooper zijn dan het onze, rijst de vraag, of wij niet beter zouden doen, ook naar lagere prijzen te streven dan de^ze stelselmatig en met behulp van Regeeringsmaatregelen hoog te houden. Maar de Regeering denkt hierover anders. Zij be toogt dat de wet goed werk ge daan heeft zonder dat de prijzen van het schoenwerk werden ver hoogd. Maar haar conclussie, dat daaruit zou zijn gebleken, dat de wet geen tendenz had, de prijzen hoog te houden, lijkt voorbarig, Want men mag toch wel aannenïen, dat zonder de beperkende invoer-bepalingen de prijzen meer zouden zijn gedaald dan thans het geval was. Doch de Regeering vreest jovendi dat er zich wel eens omstandig heden zouden kunnen voordoe dat soortgelijke bepalingen weer noodig zouden zijn. Bijzondere omstandigheden kunnen zich ech ter ook nog wel daarna voor- 4) DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiün worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. doen en ook wel in andere be drijven dan alleen de schoenen industrie. De ervaring leerde hier weer duidelijk, dat bescher mende maatregelen wel gemak kelijk worden ingevoerd doch zeer moeilijk weer worden on gedaan gemaakt. De meerderheid der aanwe zige Kamerleden heeft zich met het standpunt der Rsgeering ver- eenigd. Voor Vrijdag stonden er weder eenige belangrijke punten op het programma der Kamer, zoodat een interessant debat mocht wor den verwacht. Wij doelen op de voorstellen tot toekenning van een voorschot voor eene stoom bootverbinding tusschen ons land en Zuid-Afrika, waarover echter met geen woord werd ge sproken, tot uitvoering van het contract-Armstrong, waarbij zelfs de sociaal-democraten vergaten, het woord te vragen en het wets ontwerp tot toekenning van een subsidie van f50.000 voor de Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling van moderne sier- en nijverheidskunst te Parijs, dat slechts aanleiding gaf tot eene korte verklaring van den heer Kersten. Gelet op het zeer ongunstige Voorloopige Verslag over dit wetsontwerp had men zeker kunnen vermoeden dat vele krachtige protesten zouden zijn gehoord. Maar de Kamer ver langde naar huis en nam dus het wetsontwerp bij zitten en opstaan met groote meerderheid aan. De Minister van Oorlog had de omstandigheid, dat de Kamer met vacantie wilde gaan, nog gaarne benut om het wetsont werp tot wijziging van de offi ciersopleiding te laten behande len, blijkbaar in het goede ver trouwen, dat men dit ook wel zonder veel debat zou hebben aangenomen. De voorzitter van de Kamer was bereid gevonden om dit belangrijke wetsontwerp nog op de agenda te doen plaat sen en vond steun bij den heer Duymaer van Twist, die wees op de besparing van f180,000. die het wetsontwerp belooft. Of het inderdaad deze overweging was, die dezen afgevaardigde zooveel voor de nieuwe regeling deed gevoelen, dan wel of mis schien onbewust het belang van Kampen hem voor den geest stond, kunnen wij in het midden laten. Maar het gaat toch niet aan, ter wille van eene dergelijke bezuiniging, die wellicht nog niet eens volkomen vast staat, eene zoo belangrijke beslissing te nemen, welke nog geheel on voldoende is voorbereid. Terecht protesteerde de heer Deckers, die steun kreeg van de heeren Ketelaar en K. ter Laan, daarte gen. En de Kamer was zoo ver standig, het voorstel van den Voorzitter met 31 tegen 22 stem men te verwerpen. Zoodat het wetsontwerp in geen geval eer der dan in de tweede helft van September in behandeling kan komen. De Tweede Kamer is daarna tot half September uiteen gegaan. Bursau Tarlefwet Tan den Vrijheidsbond. H,et wets-ontwerp tot verhoo ging van het tarief der invoer rechten is van buitengewone'be teekenis voor alle groepen van onze bevolking en van geheel ons economisch leven. De beslissing, die da Recht- scha meerderheid der Kamer heeft genomen tot zoo overhaaste behandeling, dat zelfs de eerste opmerkingen uit de kringen van Handel, Nijverheid en Landbouw (N.B door den Minister uitge- noodigd vóór 1 Augustus 1924 adviezen te geven) den Kamer leden niet konden bekend zijn bij het afdeelingsonderzoek op 2 Juli j.ldoet vreezen, dat door onvoldoend schriftelijk voorbe reid debat de beslissing over dit buitengewoon groote volksbelang zal worden genomen, zonder dat de gevolgen genoegzaam onder het oog zijn gezien. De Vrijheidsbond is van mee ning, dat zijnerzijds alles moet worden gedaan om zoowel ten aanzien van het geheel van het stelsel in het nieuwe Tarief-ont werp neergelegd, als ten aanzien van alle daardoor te treffen be drijven en goederen, inlichtingen in te winnen, ten einde althans bij de openbare behandeling zorg te dragen, dat alle belangen, die ten deze op het spel staan, be hoorlijke bespreking en beoor deeling vinden. Derhalve is door den Vrijheids bond een bijzonder bureau-tarief- wet ingesteld, dat alle bezwaren en opmerkingen zal verzamelen en dat gaarne een ieder gelegen heid bieden zal, zoowel schrifte lijk. als mondeling, van zijn in zicht te doen blijken. Bovendien zullen op zoo uit gebreid mogelijke schaal vragen worden verspreid, die de behan deling van het onderzoek kunnen bevorderen. Ook aan alle afdeelingen van den Vrijheidsbond zal verzocht worden in deze medewerking te verleenen. Nadere inlichtingen, alsmede afdrukken van den vergelijken den staat van het tarief worden aan een ieder gaarne gratis ver strekt bij schriftelijke aanvrage vóór 1 Augustus a.s. aan het Secretariaat van den Vrijheids bond, Rusthoekstraat No. 2 te 's Gravenhage. Herdenking mobilisatie 1914. Ten einde misverstand weg te nemen, wordt gemeld, dat het de bedoeling is, uit de in te zamelen gelden alleen te steunen hen, die irf de oorlogsjaren onder de wapenen zijn geweest en die voor hun persoon, hun gezin of hun bedrijf in bijzondere mate nadeelen hebben ondervonden, welke nawijsbaar het gevolg zijn van de vervulling van militairen dienst gedurende dien tijd. Of een fonds kan worden ge vormd, uit de rente waarvan bedoelde steun kan worden ge geven, dan wel volstaan zal mpeten worden met toekenning van een ondersteuning ineens of gedurende beperkten tijd, zal van de opbrengst van de inzameling afhangen. De Rtywielbelaiting. Volgens het „Vaderl." zal waar schijnlijk de wet op de rijwiel belasting met 1 Augustus a.s. ingaan. Is dit zoo, dan zullen 15 Juli de plaatjes reeds bij de postkantoren verkrijgbaar zijn. De plaatjes zijn reeds aan die kantoren toegezonden. De regee ring heeft er totaal 1.700.000 laten aanmaken. Natuurlijk rekent men niet op zooveel rijwielen. Hoofden van gezinnen, die vrijgesteld zijn omdat ze niet in de Inkomstenbelasting zijn aan geslagen, of die hun fiets voor bedrijf of beroep noodig hebben, krijgen een plaatje, waar een rond gat in geslagen is. Ze moeten daarvoor een ver zoek indienen bij den ontvanger der accijnzen. Personen, die tijdelijk in ons land komen krijgen een kaart, nadat zij zich gelegitimeerd heb ben. Het is wenschelijk dat de kaart zichtbaar gedragen wordt. Verplicht is het niet. Wel is het verplicht op elk verzoek van den bevoegden ambtenaar de kaart te toonen. Op Zon- en feestdagen zullen aan menschen, die slechts één dag over de grens komen, geen kaarten worden uitgereikt. Het rijwielmerk moet met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden bevestigd, of aan de balhoofdbuis, of aan een der buizen van het stuur, of aan de bovenhuis van het frame, binnen 15 c.M. van het stuur. Een Belgisch advies voor het Scheltfe-Traagstak. In een onderhoud van de Brusselsche „Standaard" met den heer ir. Urbain, hoofd van den hydrografischen dienst te Ant werpen, over de verzandingen in de Schelde, werd door hem het volgende gezegd omtrent de op lossing, die z. i. aan het Schelde- vraagstuk zou moeten worden gegeven „Waarin is nu de eigenlijke oplossing gelegen In 't baggeren? Ik heb aangetoond, welke de AXELSCHE m\ COURANT (Uit het Dtiitsch.) „Hoort u het slot. Een schoolrijdster van den circus veroorlooft zich het geheel bijzondere genoegen, uw dub belgangster te zijn, freule," besloot de vrijheer zijn bericht. „Werkelijk? Nu, dat bewijst, dat de kunstenares smaak heeft," schertste freule Adèle vroolijk. „De smaak, zooals u gelieft te zeggen, gaat echter in dit geval zoo ver," begon de vrijheer opnieuw, „dat ver scheidene heeren uit onze kringen er op willen wedden deze miss Ethel zoo noemt de kunstenares zich zou een mystificatie zijn, u, freule, was het zelve, die daar, gedreven door een of andere luim, op beminnelijke wijze het geëerde publiek op een dwaalspoor bracht en avond aan avond daar hoog te paard in den circus rondrijdt." Nu lachte freule Adèle hardop. „Dat is toch bepaald grappig. Inder daad is de gelijkenis zoo groot „Bepaald verbluffend. Ik heb er me gister-avond zelf van overtuigd en ben nu hierheen gereden, om u het wondere nieuws te vertellen. Deze miss Ethel tooit zich met uw gestalte, met uw gelaat, uw haar, zelfs met uw houdinghet is een speling der natuur, die onder alle bekenden met recht groote sensatie heeft gewekt." ff|k wil hopen," viel freule Adèle Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. hem in de rede, „dat de dame een tamelijk goede rijdster is en mij ook in dat opzicht gelijkt?" „Dat is het immers juist," meende de vrijheer, „zij heeft, zooals ik reeds /ei, uw figuur, uw veelbewonderde houding, uw souvereine kalmte en zekerheid..sprookjesachtigeenvoudig een sprookje, er zijn nog altoos twij felaars, vooral ondér de heeren van dit regiment, die de gedachte aan een mystificatie blijven vasthouden. Na tuurlijk nemen die heeren aan, dat een of andere bijzondere reden u, freule, tot deze huzarenstreek heeft doen nesluiten. Men wil dit geloof des te minder laten varen, omdat de jonge kunstenares buiten den circus totaal ongenaakbaar is. Zij neemt geen briefje, zelfs geen bloemen aan, die niet gedurende de voorstelling worden gegeven, en verlaat den circus steeds onder geleide van een ouderen, hinken den heer, die haar vader moet zijn." Freule Adèle keek een beetje ernstiger. „Dat is mooi van miss Ethel," zei ze met warmte. „Zij heeft karakter en waakt over haar naam. Misschien is zij een persoonlijkheid van bijzondere beteekenis. Wie weet, welke bittere dwang der omstandigheden haar op e n weg drongen, waar zij wel met haar\kunnen, maar niet met de ge heimste verlangens van haar hart te huis is." „U kunt met uw vermoeden gelijk heb ben," stemde vrijheer von Riithling toe. „Er ligt buitengewone ernst in de trekken van de jonge kunstenares en voor den bijval van het publiek dankt zij slechts met een lachen der oogen. Zij ts in haar optreden door en door een dame. Overigens, freule," en de vrqheer stond op en maakte een eerbiedige buiging, „zou Tk natuurlijk het niet gewaagd hebben, een nieuwtje te vertellen, waarin uw naam met dien van een schoolrijdster verbonden wordt." Freule Adèle weerde met een lichte handbeweging af. Zij richtte zich levendig op in den stoel, waarin zij zich straks had neergevlijd, en riep „In elk geval zal ik mij de gele genheid niet laten ontgaan, mij van de aanwezigheid van een zoo ver bluffende dubbelgangster van mijn veelbeminde persoonlijkheid te over tuigen." Zij richtte zich tot haar broeder, die tot zoo lang slechts met enkele woorden aan het gesprek had deelgenomen. „Ik mag je wel ver zoeken, beste Adolf, terstond morgen avond met mij naar den circus te gaan Graaf Adolf trok ongeduldig en ze nuwachtig met de schouders. Zijn gedachten waren wel met heel andere dingen bezig, „Als het moet..." De weduwe veroorloofde zich de bescheiden opmerking„Lieve freule, meent u niet, dat uw bezoek in den circus opzien zal wekken, dat u waar schijnlijk onaangenaam kan zijn?" De jonge dame wiegde afwijzend het mooie hoofdje. Na kort bedenken antwoordde zij„Ik geloof niet, dat het opzien wekken zal. En ik houd juist in mijn eigen belang het bezoek aan den circus voor noodzakelijk. Opdat de twijfelaars, waarvan de vrijheer sprak, er zich van kunnen overtuigen, dat het toekomstig heil van gravin Brückenau niet in de arena ligt," besloot zij met een overmoedig lachen. Op den vroegen voormiddag van den volgenden dag kwam de freule op haar ^wandeling aan 'n klein poortje, dat uit 't park toegang gaf tot de aanliggende weiden. Door deze weiden liep een beek, met ritselende, ruischen- de wilgen en populieren langs de oevers. Niet zelden wandel'e de jonge dame een eind langs die beek en keek in den helderen vloed naar de spartelende forellen, die haar lievelingen waren en die zij met haar zin voor ook praktisch nut in den laatsten tijd was begonnen te kweeken. De dag geleek den vorigen aan gfans en frischheid. Zij kon verwachten, haar lievelingen aan de oppervlakte van het water te zien. Met krachtigen ruk schoof zij den tamelijk zwaren grendel voor het poortje weg en trad vlug naar buiten op het smalle pad, dat naar de beek leidde. Toen schrikte zij op. Tegen de ruwhouten schutting, die aan deze zijde het park afsloot, slechts een dertig schreden van het poortje verwijderd, leunde een ineengedoken, in een lange jas gekleed man, Zijn hoofd was bedekt met een grooten, slappen vilthoed. Voor hem stond een dame, wier gelaat dichtversluierd was. Naar haar houding te oordeelen, had zij den ineengedokene, die ziek of bewusteloos kon zijn, met zachte stem (oegesproken. Toen de freule naar buiten trad, keerden de vreemden haar onwillekeurig het gelaat loe, en toen gebeurde hef, dat zij op het zien van de schoone jonge freule, die in haar eenvoudige huisjapon, den stroohoed in de hand, daar tegenover hen stond, ontsteld opschrikten, „Kijk toch kijk toch stiet de man in den langen mantel bijna werktuigelijk uit en greep naar de nand van zijn geleidster, om haar op een bepaald voorwerp opmerkzaam t: maken, indien haar dit mocht zijn ontgaan. Langzaam trad freule Adèle nader. Zij zag nu, dat het gelaat van den man, dat door den breeden rand van den vilthoed was overschaduwd tot aan mond en kin, van die scherpe uit drukking was, die op een veelbewogen leven duidt. En deze magere, scherpe, bewegelijke trekken met de diepliggende oogen en den grooten, welverzorgden knevel, waren zeker niet alleen door Diritschland's zonne gebruind. De man maakte in uiterlijk, houding en kleeding den indruk, dat hij grondig de wereld was doorgereisd. De trekken der dame te onder scheiden, wier hand de vreemde nog immer vasthield, belette de dichte sluier... alleen de fraai gevormde lijnen der gestalte lieten besluiten, dat zij jong was Na korte aarzeling begon de freule „Mag ik naar uw verlangen vragen Het gebeurt wel zeer zelden wellicht is het nog nimmer voorgekomen dat vreemden hierheen, naar de zeer onbelangrijke achterzijde van het park verdwaalden Ook nu nog staarde de man in den langen mantel de spreekster aan, alsof zij een wonderbare, onbegrijpelijke verschijning was. Eenige zacht ge fluisterde woorden zijner geleidster brachten hem eindelijk weer tot zichzelf. Hij streek over het voorhoofd, nam met een lichte buiging den hoed af, die een dunnen, grijzen schedel bedekt hield, en sprak op vreemd klinkenden toon „Wij moeten vergeying vragen, als wij ver boden terrein hebben betreden het iswijja, op een wandeling zijn wij een weinig verdwaald..." (Wordt vervoigd.)

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1