E® I Rechtszaken. Landbouw. Vervolgens wordt een autotocht gemaakt over Burg, Haamstede, j Renesse, Oudendijke, Scharendij- ke, Looperskapelle, naar Brou- wershaven, waar de auto's weer meentehuis Bij Huïdjeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijw* i met PUBOL dadelijk verlichting- Bij Apoth en Drogisten worden verlaten, en waar in het jen de ontvangst door burgemeester plaats heeft. stadhuis H. M. zal teekenen in Te Sluis" wordt een wandeling het boek van Jacob Cats, door i' den schrijver aan de gemeente ge schonken, en waarin ook Koning Willem 111 zijn naam heeft ge schreven. Daarna word over Zon- nemaire, Dreischor en Schudde- beurs naar Zierikzee teruggereden. Ongeveer 6 uur vertrek van daar per Hydograaf naar Middelburg. In de Zeeuwsche hoofdstad zal het vaartuig aan de Loskade me ren bij aankomst aldaar zal een muziekkorps een volkslied spelen. In open hofrijtuigen wordt dan langs den kortsten weg gereden naar de Abdij, waar H. M. afstapt in de ambtswoning van den com missaris der Koningin. Woensdag 6 Augustus is geheel voor Middelburg bestemd. Dien dag rijd H. M. om 10 uur in een hofrijtuig uit voor een rit door een groot deel der stad. Ongeveer 11 uur aankomst op het Molenwater, waar dan de provin ciale huldebetooging zal plaats hebben. Na de betooging wordt naar de Abdij teruggereden, waar het noenmaal wordt gebruikt Om 3 uur wordt weer gereden naar het groote openluchtspel op de Markt, dat ongeveer een uur zal duren. Hierna begeeft de konin- nlijke familie zich naar het stad huis, naar de raadzaal, waar de raad aanwezig zal zijn, en waar de burgemeester H. M. zal toe spreken. Na het bezoek aan het stadhuis gaat H. M. naar de provinciale gebouwen op de Groenmarkt, waar in de sectiekamer der Prov. Staten een tentoonstelling wordt gehouden van Zeeuwsche klee derdrachten en historische herin neringen. Op Donderdag 7 Augustus wordt te 9 uur per auto naar Veere gereden, vanwaar wordt overgestoken naar Noord-Beve land, om te Kamperland voet aan wal te zetlen. Zonder de auto's te verlaten, met korte oponthou den, wordt een rit gemaakt over Wissekerke, Colijnsplaat, Cats en Cortgene. Van Cortgene wordt overge stoken naar Wo'phaartsdijk voor het bezoek aan Zuid-Beveland. Met een kort oponthoud te Wol* phaartsdijk en te 's Heer-Arends- kerke wordt naar het station van laatstgenoemde plaats gere den, waar in den koninklijken trein het noenmaal wordt ge bruikt. Te halfdrie worden de auto's weer bestegen om over Heinkens- zand, Nisse 's-üravenpolder, Eversdijk, Biezelinge, Kappelle, Abbekinderen en Kloetirtge (met kort oponthoud in de verschil lende plaatsen in de auto's) naar Goes te rijden, waar in de Wil- helminastraat een deel van een ringrijderij zal worden gadege slagen. Vervolgens wordt naar het stadhuis gereden, waar de Koningin wordt toegesproken door den waarnemenden burge meester, en de thee wordt aan geboden. Van het bordes van het stadhuis zal de Koningin de ringrijders zien defileeren en ook de uitvoering gadeslaan van Zeeuwsche dansen, onder leiding van den heer G. Houtekamer. Om 6 uur komt de Koningin aan het station te Goes en be geeft zij zich weer in den ko ninklijken trein, die naar Vlake opstoomt, waar overnacht wordt. Op Vrijdag 8 Augustus gaat de koninklijke familie reeds vroeg naar Hansweert om met de Hy- drograaf naar Walzoorden te varen, waar de tocht door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen begint, met kort oponthoud te Walzoorden, Hontenisse, Hengstdijk, Stoppel dijk, Zaamslag, Axel, Westdorpe, Sas van Gent. Van daar gaat het over Sluiskil naar Terneuzen. Van Terneuzen gaat het hooge gezelschap met de Hydrograaf de Westerschelde af naar Bresker.s, voor het bezoek aan Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Met kort oponthoud te Schoondijke, Oost burg en Aardenburg wordt naar Sluis gereden, waar in het ge- gemaakt, en o. a. de kantwerk school bezocht. De terugtocht naar Breskens gaat over Retran- chement, Cadzand, Nieuwvliet en Groede, in welke plaatsen even wordt gestopt. Van Breskens wordt overgestoken naar Vlissingen, waar de Hydrograaf te 6 uur aan den Westhavendam zal meren en waar met de hofrijtuigen een rij toer wordt gemaakt langs het z g. n. eiland naar het stadhuis, waartegenover de kruiser Java zal gemeerd liggen en de be manning van dezen bodem de gebruikelijke eerbewijzen zal bren gen. Te 6 uur 50. min zal de koninklijke familie met den ge wonen trein, waarin het konink lijk rijtuig zal worden gehaakt, de provincie Zeeland weer ver laten. De Leerplichtwet. Dinsdag is de wet tot wijziging van de Leerplichtwet en de L. O. wet 1920 in het Staatsblad afge kondigd. Het Katholicisme in Nederland. Uit een statistisch artikel in de „Maasb lichten we de volgende cijfers Het aantal parochie's dat iri 1784 350 was, telde in 1900 1014 en in 1923 1184, terwij! het aantal dienstdoende parochie-gee stelijken in die jaren resp. 400, 3210 en 2736 bedroeg. Het aan tal Katholieken in het aartsbisdom Utrecht bedroeg in 1922 479 590, het zielental van het bisdom Breda 237 930, het aantal kloosters in dat bisdom 118. Het bisdom Haarlem telde in 1923 717.556 Katholieken, 1040 andersdenkenden gingen in dit bisdom tot het R.K. geloof over. Den Bosch bevatte 537.210 zielen. Wat de katholieke onderwijsin richtingen betreft waren er op 1 Januari 1923 in ons land 1597 lagere scholen met 293.509 leer lingen, 43 kweekscholen, 18 nor maalscholen, 24 hoofdaktecursus sen, 120nijverheids avondscholen, 5 hoogere handels-scholen, 9 er kende gymnasia, 19 erkende H. B.S. en 10 lycea, 41 klein-semi- naries met 4739 en 42 groot-se minaries met 1708 theologanten. De openbare lagere school liep in 1923 van 562.125 terug op 520.989 leerlingen, het aantal der leerlingen op bijzondere lagere scholen steeg in dat jaar van 381.081 tot 553 862. AXEL, 4 Juli 1924. Dinsdag slaagden te Rotter dam voor het examen L. O. o.m. de heeren H. H. de Lozanne van Axel en J. Philipse van Oostburg. Te Delft slaagde voor het in genieurs-examen electrotechnisch ingenieur de heer G. de Regt te Zaamslag. Te Zaamslag komen twee gevallen voor van vlekziekte onder de varkens. Door den Paus is aan den heer C. Ysebaert, burgemeester van St. Jansteen geschonken het gouden Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Te Breda is in den ouder dom van 89 jaar overleden ds. G. L. Krol, em.-predikant. Ds. Krol stond o.a. te Honte nisse en te Groede. De minister van OK. en W. heeft besloten dat de rijks normaallessen te Oostburg met ingang van 1 September zullen worden omgezet in een kweek school. Verleden week, meldt de (Brusselsche) „Standaard", kwam een Nederlandsche veldwachter per rijwiel bij Koewacht de grens over om verder België in te gaan. Volgens de Belgische grenswet moet zijn rijwiel niet in den haak zijn geweest, althans een onder brigadier van den fiscus kwam er aan te pas. Deze ging dan ook den volgenden dag naar Neder land om den Rijksveldwachter kennis te geven van zijn wets overtreding, die hij in België ge pleegd had. Maar nauwelijks had de onder brigadier zijn opdracht vervuld of de veldwachter antwoordde hem „Gij hebt een dienstrevol ver bij u. De Nederlandsche wet verbiedt Belgische ambtenaren in Holland te komen, voorzien van hunne wapenen". En hij legde tegelijk beslag op het wapen en de patronen. Een ondervinding rijker, maar zonder revolver, moest de onder brigadier naar zijn vaderland te- rugkeeren. Geslaagd aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het ingenieurs-examen voor civiel- ingenieur, de heer W. 1. C. van Veelen, te Hoek; voor het inge nieurs-examen voor scheikundig ingenieur de heer R. N. M. A. Malotaux te Sas van Gent. Door den minister van finan ciën zijn ingevolge de wet op de Inkomstenbelasting en die op de Oorlogswinstbelasting, naar in de „Staatscrt." wordt bekend gemaakt o. m. de volgende navorderingen opgelegd aan A. V. te Axel, een aanslag tot* navorderingen van inkomstenbe lasting over het belastingjaar 1921'22, ten bedrage van f 229, aanslagen tot navordering van verdedigingsbelasting II, over de belastingjaren 1920—'21 en 1921 '22, ten bedrage van f60 50 en f 64.50 een aanslag tot navorde ring van gemeentelijke inkomsten belasting, over het belastingjaar 1921—'22, ten bedrage van 1444 50. en een aanslag tot na vordering van oorlogwinstbelas ting, over het belastingjaar 1918, ten bedrage van f1410; P. F. W. te Hulst, aangeslagen tot navordering van inkomstenbe lasting, over de belastingjaren 1921—'22 en 1922-'23, ten be drage van f 63.50 en f 60. Tentoonstelling run Zeeawsche kleederdracliten, enz. De aanstaande tentoonstel ling van Zeeuwsche kleeder drachten enz. heeft niet alleen de toenemende belangstelling van Zeeuwen en oud-Zeeuwen, waardoor het welslagen onge twijfeld verzekerd is, doch bo vendien werd de Commissie verrast met het zeer vereerend aanbod van H. M. de Koningin- Moeder om de indertijd van H M. de Koningin ontvangen bij zonder fraaie en kostbare kanten sprei, vervaardigd dooi de Kant werkschool te Sluis, in te zenden. Verder zal de tentoonstelling aan aantrekkelijkheid winnen door de aanwezigheid van kantwerksters uit Sluis en Clinge, van meisjes in de kleederdrachten van andere deelen der provincie, zich bezig houdende met mutsenplooien, borduren of eenig ander handwerk, van een houtsnijder en van klompenmakers, die hunhandwerk uitoefenen. Een afzonderlijke afdeeling van de tentoonstelling zal een belang rijke verzameling schrifturen, pen ningen en munten bevatten, betrekking hebbende op den overgang van de stad Middelburg naar de zijde van den Prins van Oranje. Het voornemen bestaat, de tentoonstelling op 30 Juli te openen en op 14 Augustus te sluiten. Naar de afdeelingen werden verwezen de mededeelingen aan gaande het verbruik enleverantie van kolen door en aan de electr. centrale te Westdorpe en andere stukken de P Z. E. M. betreffende Tot buitengewoon lidderGed. Staten werd herkozen de heer Lantsheer. Vervolgens werd de vergadering gesplitst in 3 afdeelingen De volgende zitting zal plaats hebben op 21 Juli des nam. half twee uur. Predikbeurten te xel Zondag 6 Juli 1924. Ned. flerv. Kerk. Voorm. 9'/. ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9V« ure Voorm. 91/» ure Nam. 21/, Ds. H. Koffijberg, van Bolnes Dezelfde. Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Arrend. Hecht bank te Middelburg Zitting van 4 Juli 1924. De volgende vonnissen werden uitgesproken: OntuchtP. d. W., 56 jaar, koopman te Terneuzen, gedeti neerd te Middelburg, tot 8 maan den gevangenisstraf, met aftrek preventieve hechtenis. Vrijgesproken R. P. v. O 43 jaar, binnenloods te Vlissingen, beklaagd geweest wegens valsch- heid in geschrifte. Ingezonden Mededeelingen. Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwaclftigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mjjnhardt's Zenuwtabletten weten schappelijk samengesteld en onscha delijk, genezen U van Uw zenuw achtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 22 tot en met 28 Juni in de Prov. Zeeland bedroeg Diptheritis rOostkapelle 1, Phi lippine 1, Zierikzee 1. Provinciale Staten. Dinsdagavond werd de zomer- zitting van de Staten van Zeeland geopend door den Commissaris der Koningin. Van den heer Dumoleijn was bericht van verhindering inge komen voor de geheele zitting. Deze en andere ingekomen mede deelingen en stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De Veulenkeuring. Het is voor de paardenfokkers iu deze omgeving weer een mooie tijd Eerst de tentoon stelling in Brussel, daarna de JunikeuringeD, dan weer de veu- lenkeuriugenen wachten nog de stamboekkeuring te Dordrecht en de tentoonstelling te Sluis. Die alle zijn gelegenheden, waar de boeren ten volle kunnen ge nisten in zoover ze gaarne mooie paardeD zien en deze gaarne onderling vergelijken en voor zich beoordeelen, om dan na den uitslag de keuringen te zien, of deze aan hunne verwach ting beantwoorden. Wat echter de veulenkeuringen betreft, deze worden weiDig, veel te weinig bezocht en Vraagt men ods ol dit aan de weinige be langstelling ligt, dan gelooven we gerust te mogen antwoorden neen. Volgens onze bescheiden meening komt dit door de weinige reclame, die voor deze keurin gen gemaakt wordt. Wie gisteren in onze gemeente het getrappel van paardenhoe ven meer dan gewoonlijk hoorde, vroeg zich afzeker weer er gens keuringmaar wie geen direct belanghebbende is, wist ook niet, dat er veulenkcuring gehouden werd. En nu begrijpen we, dat wie met de fokkers in zijn omgeving meeleett, en zich daarvoor in 't bijzonder interes seert, dat die wel weet, wat er in de paardenwereld omgaat, maar we vragen ons af, blijft dan de belangstelling niet teveel bepaald tot eigen kring Zou het voo" de paardenfokkers niet meer direct of indirect voor deel atwerpen, indien we ook, behalve uit de overige deelen onzer provincie, uit de andere streken in ons land en zells van over onze grenzen bezoe kers kwamen, die liefhebberij toonden voor ons Zeeuwscb- VlHam"che trekpaard? We moeten grif erkennen, dat paardenfokkerij en paardenhan del zaken zijn, waarover we niet kunnen meespreken. Maar onwillekeurig kwam ons bij het zien van die mooie veulens de gedachte binnendat zou nu iets z(jn voor export Nu de gulden voor een bui tenlander Dog altijd veel te duur is en het aankoopen van een goede fokmerrie of hengst dus voor hem bijna tot de onmoge- (jkheden behoort, zou bet o.i. te wagen zijn met den aankoop vau een goed veulen, om daar van een voor zijn stal best paard te kweeken, en alzoo goed fok- materiaal te krijgen. En goede veulens waren er vele. Iemand, die het weten Kan, zeide ons, dat de hengst veulens zelfs "uitblonken, terwijl d merrie veulens ook zeer goed warenzoo ook do eenjarige hengsten, terwijl de eenjarige merrie's nu niet zoo extra wa ren, ofschooa toch nog voldoende cm op een tentoonstelling voor den dag te komen. De i wee-jarige hengsten zyn over het algemeen nog niet, wat ze wezen moetente meer viel het daarom hier op, dat er hier enkele zeer goede exem plaren aanwezig waren. Dit is daarom vermeldenswaardig, om dat Uls gevolg nog van de ma laise in de fokkerij van vóór 2 jaar, deze zeer schaarsch zijn. D. w. z. er zijn genoeg 2 jarige oengsten, maar niet in voldoende kwaliteit. Alles door elkaar genomen, was er dus een prachtige col lectie groote en kleine paarden aanwezig en is, wat de inzen ding betreft, de veulenkeuring weer een succe3 geweest. Des te meer is het jammer, dat er niet een meer rustige voorbe reiding wasmet den haast, waarmee gewerkt is, werd te weinig gedacht aan reclame. W ant we willen niët gelooven, dat men8chen, die zoo'n kapi taal aan paarden bij elkaar bren gen, als gisteren te zien was, een paar gulden voor reclame willen uitsparen in dat geval bedriegt de gierigheid de wijs- beid. We leven in de eeuw van reclame en wie zaken wil doen, moet de aandaebt op zich vestigen en reclame maken. Dat wordt voor het goede maar al te weinig gedaan en daarom overstemt het slechte in den regel bet goede. Maar we dwa len af. We hoorden tijdens de keu ring ook nog, dat er meermalen vraagd is naar merrieveulens, al hoewel ons niet bekend is, of er koopen gesloten zijn. Zoo slemerend tusschen die paarden vroegen we ook nog of nog niet de tijd gekomen was voor een tweeden fokkag te Axel, of tentoonstelling, hoe men het ooemen wil. Want als men daar loopt, komt toch telkens weer die oude goede tijd in herinne ring en als men dan ziat, wat er voor paarden zijn, dan dunkt ons, onbreekt het niet aan stof om weer zoo'n kernverzameling op het concoursterrein te plaat sen. Trouwens dit laatste is ook gebleken bij de pas gehouden Junikeuringen van de Prov. Regelingscommissie eE bet mag hier reeds gezegd worden, dat we off ciöel vernamen, dat de keuringscommissie daarbij haar groote voldoening uitsprak over de kwaliteit en de hoeveelheid van de drie- en vier tot acht- Nam. 21/, Geref.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2