Gemengd Nieuws. E™rftfn" „b!j "i",rijd®r* Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne Oocrgetropan Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. de reserve-rekening bedraagt f 1206.607». Tot leden van het bestuur wer den herkozen de heeren P. Hotke te Rotterdam en Jhr. J. C. Martens van Sevenhoven te Almen en ge kozen in de vacature van wijlen ds. J. Ossewaarde, ds. W. C. Post humus Meijes te Nijmegen en in de plaats van mr. H. Th. 's Jacob, die bedankt had, de heer S. J. Cambier van Nooten te Nijmegen. De Invaliditeit»- en Onderdems- renten. De onlangs aangekondigde ver andering van de wekelijksche uit- keering der invaliditeits- en ouder domsrenten in een vierwekelijk- sche is thans verschenen. Van de op 28 Juni 1924 loopende renten krachtens op de Invaliditeitswet word in de week van 29 Juni tot 5 Juli 1924 geen termijn betaal baar gesteld. In de week van 6 tot 12 Juli 1924 wordt op den vastgestelden betaaldag een uitkeering, groot vier weektermijnen, betaalbaar gesteld. De volgende uitkeeringen zijn telkens met tusschenpoos van vier weken, eveneens op den vastge stelden betaaldag, betaalbaar. Ieder dier uitkeeringen is gelijk aan vier weektermijnen der rente. Een betooging van blinden. Men meldt uit Den Haag Te 's-Gravenhage hield Dins dag de Ned. Bllndenbond zijn jaarvergadering, na afloop waar van 3 a 400 blinden in optocht naar het Tweede Kamergebouw trokken met een adres voor spoe dige staatsblindenzorg. AXEL, 27 Juni 1924. We zijn weer in het bezit gekomen van een nieuwe roman voor de rubriek Feuilleton, waar van in dit nummer het eerste gedeelte staat. Zij, die zich met 1 Juli op ons blad abonneeren, kunnen de beginnummers tot dien datum gratis ontvangen. Gisteren kwam de Com missaris der Koningin in Zeeland alhier in gezelschap van baron Van Geen, kamerheer in gewonen dienst van H. M. de Koningin, per auto en spraken enkele mi nuten met den Burgemeester, in verband met de aanstaande komst van H. M. Officieel werd ons thans me degedeeld, dat met de Koningin zullen medekomen Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana, die van Walsoorden via Zaamslag vermoedelijk om 10.30 uur hier zullen zijn en na een korte wijle de reis voortzetten over Westdorpe en Sas van Gent naar Terneuzen, waar de Hydra alsdan gereed ligt, om de Konink lijke familie over de Schelde te voeren. Nu een en ander nader als vastgesteld kan worden be schouwd, kan de feestcommissie daarmede rekening houden en zullen op de vergadering van 7 Juli daaromtrent definitieve be sluiten worden medegedeeld en nadere plannen in overweging worden gegeven. Gisteren werd in de Land bouwschool alhier ten overstaan van den heer C. C. van Beaumont, architect te Overveen, en ten verzoeke van het bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, in het openbaar aanbe steed het bouwen van een ma gazijn met woning op een terrein gelegen aan de Oosterstraat alhier, in één perceel. Ingeschreven werd door de heeren J. J. Mannaert te Hulst f 12650, P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse f12000 en A. van Sabben te Axel voor f 9980. Aan laatstgenoemde werd het werk gegund. Uit het feit, dat er slechts 3 inschrijvers waren, waarvan Slechts één ingezetene van Axel, zouden we kunnen afleiden, dat er weinig gebrek aan werk is in de bouwvakken in deze streek, wat zeker als een gunstig ver schijnsel mag wprden aangemerkt. Maandagavond had de ver gadering plaats, uitgeschreven door de voorloopige commissie voor de opvoering van een openluchtspel ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Axel. De vergadering was voldoende bezocht om een voorloopige be slissing te nemen met dien ver stande, dat Vrijdag (hedenavond 8 uur) nogmaals zal vergaderd worden ter verdere bespreking. Alsdan kunnen zich nog deelne mers aanmelden en zal worden gesproken over rolverdeeling. Een bestuur werd gekozen, die de functies verdeeld heeft. Als voorzitter werd aangewezen de heer J. Cornelisse, als secretaris de heer A. van Maale en als penningmeester de heer P. Or- telee, terwijl ook de heeren J. J. de Lozanne en P. Bakker deel uitmaken van het bestuur. Er zal vermoedelijk worden opge voerd: „De Zwanejonker", His torisch Romantisch Ridderspel uit den tijd van Jacoba van Beieren. Geslaagd te 's Hertogen bosch voor het mondeling gedeelte van het examen Hanze-diploma (Handelswetenschappen voorden Middenstand) mej. W. A. van de Bilt te Axel van het Pensionaat der zuster te Aarle-Rixtel. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Spui is benoemd de heer L. Hamelink, oud-leerling der Chr. Kweekschool te Mid delburg. In de Zondag alhier gehou den prijsvlucht met oude duiven van Mouscroun, waaraan 49 dui ven deelnamen, werden de eerste vijf prijzen als volgt le prijs Boddaert, St. Jansteen, gem. snelh. p. m. 1178,9 M., 2e pr. C. Wagenaar, Hulst, gem. snelh. p. m. 1156,6 M, 3e pr. Boddaert, St. Jansteen, gem. snelh. p. m. 1154,8 M., 4e pr. C. Wa genaar, Hulst, gem. snelh. p. m. 1154,06 M., 5e pr. E. v. Hooijen, Koewacht, gem. snelh. p. m. 1153,2 M. Voor jonge duiven waren de eerste drie le pr. A. Loof, Axel, gem. snelh. p. m. 1142,55 M, 2e pr. J. Roels, Zuiddorpe, gem. snelh. 1132,73 M., 3e pr. R. de Bruijne, Axel, gem. snelh. p. m. 1118,85 M. (Zei.) Bestond er aanvankelijk eenige vrees, dat het Zendings- feest op Hoek, niet zoo mooi zou slagen, als men dat gewoon is op de meer in het centrum gelegen plaatsen, de feiten van gisteren hebben het omgekeerde bewezen. Het is weer, evenals bij vroe gere gelegenheden, wielrijders feesten, zangconcours en festivals, gebleken, dat men er te Hoek verstand van heeft feesten te organiseeren en een goede voor bereiding is het halve werk. Zoo had men om slechts een onder deel te noemen, er in zeer ruime mate voor gezorgd, dat er rond het spreekgestoelte zitplaatsen waren. Natuurlijk werkte het prachtige weer van gisteren er ook in 't bijzonder toe mede, dat er stroo men van menschen uit alle wind streken per tram, autobus en rijwiel Hoek binnen kwamen en mocht de Junizon hare stralen al wat naar den verticalen kant richten, de weide van dhr. J. D. de Feijter Mz., gaf verscheidene plaatsen, die de bezoekers als het ware uitnoodigden om zich op het frissche gras neer te vleien en onder het lommer der boomen te beluisteren het heer lijke woord der Zending dat door de verschillende sprekers zoo krachtig, zoo bezielend, werd ge sproken. Vol lof was men over de spre kers. Na een openingswoord van ds. G. van Dis, de voorzitter van de hoofdcommissie, trad op om 1.15 uur ds, H. Veldkamp te Anna Jacobapolder, met het on derwerp „Onzichtbare mach ten" om 2 uur ds. W. A. B. ten Kate van Vlissingen met „Chris tus-Koning", om 3.30 uur ds. P. Ch. van der* Vliet van Vlissingen met „Wat is er in uwe hand om 4.15 uur ds. C. Teruson te Durgerdam, met „Evangelielicht in Heidensche duisternis, en om 5.30 uur ds. L. de Bruijne te Zwolle, met „De Zending een zaak des geloofs". Bij afwisseling werden door de muziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" eenige liederen ge speeld, terwijl ook verschillende Psalmen en Oezangen over de weide galmden. Het was ruim 6 uur, eer het zen- dingsfeest, dat in waren zin een feest mocht heeten, door ds. S. Qroeneveld werd gesloten, en namens allen dank aan God be tuigd voor het welslagen van dit feest; ook aan allen, die daartoe hun medewerking hebben verleend. Het was ook voor de gemeente Hoek een mooie dag en de men schen, die met ververschingsten- ten stonden maakten goede zaken. Door den Commissaris der Koningin zijn in de gezondheids- commissiën, gezeteld te Oost burg, Hulst en Neuzen, respec tievelijk voor het tijdvak van 1 Juli 1924 tot 1 Juli 1929, herbe noemd de heeren W. J. Talsma te IJzendijke, F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst en A. E. C. Kruijsse te Axel. v— Te Zaamslag is door den Gemeenteraad met 7 tegen 3 stemmen besloten om niet aan te sluiten bij de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. De geldleening groot f 36,000 aan het Waterschap de Vereenigde Polders van Ossenisse is geplaatst bij de Firma Ls. van Waesberghe- Janssens, te Hulst. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Sept. benoemd aan de R. H. B. S. te Terneuzen, tot leeraar de heer A. C. Muste tol tijdelijk leerares mej. J. M. van der Meijden, beiden thans tijdelijk werkzaamtot tijdelijk leerares mej. W. A. Zijlstra, te Dordrecht. De Kath. school voor jon gens te Koewacht zal op 1 Sep tember a s. geopend worden. Opening van de jacht. der beschuldiging van poging tot binnensmokkelarij van wijn op Amerikaansch gebied. Öp 8 Januari daaraanvolgendwerden de gezagvoerder, Krans, en de bemanning, tegen wie een crimi- neele actie was ingesteld, door de jury vrijgesproken. Schip en ,lading maakten evenwel nog het punt uit van civiele vervolging. Wat het schip betreft, dit is nu eveneens vrij gekomen, terwijl over de lading nog geprocedeerd wordt. Intusschen heeft de reeder, van Rompu, den schoener aan een Amerikaansche petroleummaat- schappij verkocht voor de, in deze dagen van schepenovervloed in Amerika aanzienlijke som van netto 16.000 dollar. Wat MEN vraagt De staking in Twente is ge lukkig geëindigd; zou het'nu niet wenschelijk zijn, om de on- oogelijke platen, die de gevels ook in onze gemeente ontsieren, te doen 'verwijderen en voor zoover er flarden hangen van andere reclame-platen, ook die op te ruimen Predikbeurten te Axel Zondag 29 Juni 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, uie Ds.G.P.A.Ruysch van Dugteren. Nam.2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. W. H. v. d. Vegt, van DrachHter Compagnie. Nam. 2'/i ure Dezelfde. Geref. Gemeente, Voorm. 91/. ure Leeskerk. Nam. 27« ure Leeskerk. huren van een woning van de gemeente waarschijnlijk in strijd handelde met art. 24 der Ge meentewet en hem in overwe- i ging gegeven als raadslid te be danken. Daar de heer Huiskes hieraan niet voldeed, hebben B. en W. voorgesteld hem te schor sen. De raad besloot daartoe met 11 tegen 9 stemmen. Aan Ged. Skaten zal op voorstel van den voorzitter worden medege deeld, dat de raad in dezen niet anders kon bandelen, doch het betreurt deze beslissing te moe ten nemen. reemd ongeval. Te Autiche, by Douai, ont spoorde Dinsdag een trein. Twee wagens kwamen terecht op een huis, waarin zich een 16-jarige en een 5-jarige knaap bevonden, die onder ie puinen bedolven werden. De jongste werd zwaar gewondzyn broertje kwam er vrijwel at met dsn schrik. Sefnhnls te Loiden afgebrand. Door het omvallen van een seinlantaaan raakte gisteravond het seinhuis der Ned. Spoorwe gen op het emplacement Leiden bij de Witte Poort in brand en brandde tot den grond at. Daar ook de wissels van uit het sein huis bediend werden bracht deze brand in den dienst belangrijke stagnatie. Te Gemert is zekere M., wachtmeester van de marechaus see, gearresteerd wegens het plegen van onzedelijke hande lingen met minderjarigen van hetzelfde geslacht. De man had reeds meer dan twintig diqnst jaren achter den rug, was ge- ouwd pd vader van drie kin deren. Hij is ter beschikking gesteld van den krijgsraad te Deu Bosch. Ingezonden Mededeelingen. In een beschikking van den minister van Binnenlansche Za ken betreffende de opening van de jacht is o a. bepaald dat dit jaar de jacht op klein wild in Zee land zal zijn opengesteld voor patrijzen, en korhennen, van 1 Sept. 1 Dec. voor houtsnippen van 1 Sept. tot 1 Maart voor korhanen van 1 Sept. tot 1 Jan.; voor hazen en fazantenhennen van 1 Oct. tot 1 Jan. voor fazantenhanen van 1 Oct. tot 1 Febr. voor zwanen, ganzen, water snippen, duikeenden, en eenden, behalve wilde eenden, van 28 Juli tot 16 April voor wilde eenden 28 Juli tot 1 Febr. voor goudplevieren van 28 Juli tot 1 April. Het vangen van de waterwild- soorten door middel van een denkooien is toegestaan gedu rende den tijd, waarin de jacht op de waterwildsoorten is geo pend Het vangen van de waterwild soorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoor loofd, is toegestaan van 15 Octo ber 1924 gedurende den fijd, waarin de jacht op die water wildsoorten is geopend. De „Zeehond" verkocht in Amerika. De New-Yorksche correspon dent van het „Handelsbl." schrijft d d. 16 Juni Op 8 December 1923 werd de Nederlandsche motorschoener Zeehond", toebehoorend aan den reeder G. van Rompu te Terneuzen, door de Amerikaan sche alcohól-politie ingepikt on- Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mfnhardt's Zenuwtablctten weten schappelijk samengesteld en onscha delijk, genezen U van Uw zenuw achtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Dinsdag is aan de schorren van de Wester-Schelde te Bath nabij den vierden weg gebonden het lijkje van een twee jarig meisje behoorende hetwelk bij nader onderzoek bleek tot het ver ongelukte gezin van de Bato X op 20 Januari j.l. „M. Crt." Een rflwiel is geen kinderwagen. De heer E. te Bruggenum (L.) maakte met zijn vijf maanden oud dochtertje, dat hij op een fietsstoeltje geplaatst had, per rijwiel een tochtje langs het veld. De kleine glaed onge merkt van haar zitplaats en kwam zoodanig te vallen, dat de dood na eenige oogenblikken intrad. Het gevolg van de woningnood. De heer Huiskes, communis tisch raadslid te Hengelo, heeft van de gemeente een woning gehuurd op de Nijverheid. Daar er buiten den gemeentelijken woningbouw bijna geen woning te krijgen is moest hij daar te recht komen. Naar aanleiding biervan hebben B. en W. hem medegedeeld, dat hy door Let Woensdagmorgen is de 28- I jarige mevr. Lakerveld, uit de Wilhelminastraat te. Dordrecht, die met haar man op den straat weg naar Breda fietste, onder een auto geraakt en na eenige oogenblikken overleden. Woensdag is te Ternaard een boerenarbeider, die met paard en wagen een on bewaak ten spooroverweg wou passeereD, I door een locomotief overreden '3D gedood. Het paard bleef on gedeerd, de wagen werd ver nield, en de locomotief bescha digd. Een rijwielhandelaar, ge vestigd aan den Singel te Am sterdam, is ongeveer zes weken geleden opgelicht voor een be drag van 5500, door een in woner van Altona. Te Lieveren ondar Roden heeft Dinsdagnacht een inbraak plaats gehad bij den alleenwo nenden, bijna tachtigjarigen landbouwer J. P. Twee tot heden onbekende personen drongen het huis bin nen en dwongen den ouden man, onder bedreiging van hem anders te zullen dooden, op bed te blijven, terwijl zij het huis doorzochten. Ze vonden slechts 300, met welkeD buit zij spoor loos verdwenen. Over het gebied van Ham burg hebben Zaterdag büiten- gewoon zware onweders gewoed® die vergezeld gingen van ont zettende regenbuien. In bet geheele gebied van de Beneden Elbe is groote schade aangericht. Bij Hamburg zijn twee jonge meisjes door den bliksem getrof fen en gedood. Mtynramp. In een mijn bij Gloggnitz heelt gisteren een ongeluk plaats gehad. Tot dusver wordt gemeld, dat er 12 mijnwerkers zyn ver ongelukt, 26 mijnwerkers zijn nog opgesloten. Naar de oor zaak vau den ramp wordt een onderzoek ingesteld. m te

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2