If Nieuws- en Advertentieblad u^ll <2 Ajs I voor Zee uwsch- Vlaanderen No. 23. DINSDAG 24 JUNI 1924. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Het verdwenen schilderij Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Abrcmeen overz'cht. De 29e vergadering van den Volkenbondsraad, die de vorige week is geëindigd, al wederom de buitenwacht heeft afgescheept met eenige nietszeggende com muniqués en zich overigens heeft onderscheiden door het uitstellen van zoowat alle punten, waardoor met name groote ontevredenheid is gewekt in Oostenrijk, heeft nog meer dan gewoonlijk de aandacht gevestigd op het dozijn meest nieuwgevormde Staten tusschen de Golf van Finland en de Middellandsche Zee, in welke, bijna zonder uitzondering, hoog spanning valt waar te nemen, vooral sedert het vraagstuk van Bessarabië het Elzas-Lotha- ringen van het Oosten meer naar voren is gebracht. Wat zijn binnenlandsche poli tiek betreft, verkeert Rumenië nagenoeg onafgebroken in crises. Sedert anderhalt jaar is Jean Bratianu, de bekwaamste politicus waarover Rumenië thans beschikt er min. president. Hij steunt op de liberalen, die in de Kamer een meerderheid hebben van 250 stemmen. De oppositie, welke vrij onbeteekenend was, toen Bratianu het premierschap aan vaardde, is inmiddels veel sterker geworden. Haar bijna tallooze groepen hebben zich grootendeels vereenigd. In Rumenië zijn strikt genomen alle kringen der bevol king ontevreden. In zaken is het ongekend stil, omdat er geen geld en geen crediet is en de regeering er niet in slaagt, de waarde van het geld te stabiliseeren en dus de lei (franc) rijst en daalt op onberekenbare wijze. De regeering doet niets. De minderheden worden mishandeld. De boeren (80 pCt. van de bevolk ng) willei land hebben en hebben het ge munt op het groot-grondbezit Al deze ontevredenen geven de schuld aan Bratianu en zien den redder in Avarescu. Doch deze zag het gevaar van een wilde boeren-revolutie aankomen en slaagde er in, den bruischenden 2) Den 18den Maart hield waar dezelfde auto voor de Trocadero •til. Dezelfde kamer was wederom op gelijke wijze besteld. Ditmaal stapte allean de land edelman en zijn buitenlandache ▼riend uit, Gracn Flashing was niet bij hen. Deeh zij waren ternauwernood gezaten of hjj trad binnen. Hy droeg een overjas, doch had nog een regenjas over zijn arm. Voordat de bediende hem hiervan had kunnen ontlasten, had hy reeds zelf de jas orer een atoel gelagd en den kellner gelast zich niet met zijn garderobe te belasten. Het maal was ook ditmaal wel verzorgd. Doch men bemerkte, dat zoowel de dikke nao als zijn vriend Slowiekz hun opgewon denheiden nieuwigierigheid moai- lyk konden btdwingen. Waarvoor wel reden was. Drie dagen geleden had de Markies van Bloomsbury een bal gehou den iu zijn schitterend ingericht huis. Een uitgelezen schare, bestaande uit de elite van Londen had dit bal bjygewoouu. Piotse en steeds aanzwellenden stroom te leiden in de evolutionnaire bedding van een agrarische her vorming. Hij wist óók, dat hij de boeren niet al te lang op de proef moest stellen en trok daarom 2 Juni met 20.000 boeren naar Bukarest. In militaire for maties, in hun schilderachtige kleederdracht en gewapend met lansen, rukten de boerenscharen onder geweldig gejubel en eljèn (hoera)-geroep voor den generaal 's ochtends vroeg de hoofdstad binnen. Reeds telegrafeerden zenuwachtig geworden reporters naar Parijs en Londen, dat Ava rescu het voorbeeld van Mussolini had gevolgd, Bratianu had gevan gen genomen, den koning had weggejaagd en was opgetreden als dictator. In werkelijkheid echter heeft de koning een onder houd gehad met Avarescu doch er is niets uitgelekt van hetgeen zij hebben besproken. Wel is bekend, dat het geheele garnizoen van Bukarest geconsigneerd was en wachtte tot de koning het bevel zou geven voor den aanval, en dat Avarescu zijn scharen, na een vredelievende- en volmaakt onschuldige demonstratie, weer gauw uit de stad leidde. Intus- schen zijn de koning en de regeering gewaarschuwd. Het volk neemt niet langer genoegen met den huidigen koers en Ava rescu is „de man". Naar buiten dreigt gevaar door Bessarabië. Rusland wil die provincie terughebben en aan de Djnester is er dan ook een ein- delooze troepen-concentratie. Ook Rumenië heeft zijn garnizoenen naar die zijde versterkt en geheel Bessarabië in staat van beleg verklaard. De reis van het Rumeensche koningspaar naar Parijs, Londen en Genève waar immers de Volkenbond zetelt zou uitkomst brengen, misschien een paar defensieve verbonden, doch zeker geld Maar in plaats van dit alles vloog een geweldige hoeveelheid pas gekochte, en nog niet be taalde ammunitie in de lucht. Het een en het ander is begrij pelijkerwijze oorzaak van groote ling wa» er een gewéldige beroe ring ontstaan. De groote ran Dijck, het beroemde familiepor tret, bleek op onbegrijpelijke wijze rerdwenen te zijn, de leege lijit bing er, niemand be greep, hoe en wanneer het doek was rerwijderd. De agitatie wat geweldig. Alleen de markiat behield zijn kalmte. De deuren ran zijn wo ning werden geiloten. Alle gas- ten achtten het alt ran zeil spre- keeri dat zij zich aan een onder zoek onderwierpen. Doch niets wat ontdekt. Het bericht had in de kranten gestaan. Slowiekz en zijn waardige makker hadden morgens bij het lezen ran de mare gelachen. De dikke had den vreemdeling op den tcbouder geklopt en gezegd Zie je nu wel, dat ik je op de goede manier en met den goeden man geholpen heb. Nu popelden beiden om de ze kerheid te hebben, dat het schil derij in hun bezit zou komen. Na het eten volgde weder dezelfde comedie. Green Fleshing stond kalm op en liep naar den stoel, waar zyn regenjas over hing. Hy rouwde deze open. J£en bezorgdheid en men tracht thans, hoe dan ook, uit het isolement te komen door zich aan te sluiten bij vriend of vijand. Tsjecho- Slowakijeen Zuid-Slavië zijn doof aan dat oor. Zelfs op Polen, den natuurlijken bondgenoot tegen Rusland, valt niet meer staat te te maken, want er wordt te Warschau verteld, dat Rusland er in is geslaagd, van Polen gedaan te krijgen, dat het zich niet zal mengen in de Bessara- bische quaestie. Frankrijk, de Latijnsche zuster, is ver weg en kan niet helpen bovendien wil het de vingers niet branden aan Bessarabië. Daarom heeft Buka rest het oog gericht op Hongarije en hierdoor zien we thans het verbazingwekkende verschijnsel, dat Rumenië, dat vijf jaren aaneen al het mogelijke heeft gedaan om het herstel van Hongarije tegen te werken, het te verdeemoedigen en het te ontwapenen, steun zoekt bij datzelfde Hongarije. Men hoopt het te winnen door twee lokmiddelenhet door den oorlog ontstane Groot-Rumenië heeft uitgestrekte, zuiver Hon- gaarsche gebieden gekregen. Er wonen thans bijna 6 millioen Hongaren in Rumenië, natuurlijk ten gevolge van het beroemde zelfbestemmingsrecht der volken. Deze Hongaarsche .minderheid" bedraagt zelfs een derde van de totale bevolking van Groot- Rumenië, hetgeen niet wegneemt, dat zij schandelijk wordt gekne veld. Maar thans heeft Bukarest ais eerste lokmiddel cultureele autonomie beloofd aan deze Zevenburgsche minderheden. Het tweede lokmiddel is, dat de eigendommen der Honga.arsche groot-grondbezitters in Zeven burgen zijn genationaliseerd, ter wijl men de eigenaars schadeloos stelde met waardelooze obliga ties, doch deze thans wil inwisse len tegen dollarkoers. Tot dusver heeft de Hongaarsche regeering nog slechts heel flauwtjes gere ageerd op deze proefballons en er op gewezen, dat dergelijke plannen en beloften geen basis kunnen vormen voor ernstige onderhandelingen, te meer niet, rol kwam er uit. Het bleek een breede leeren koker. Voorzichtig ee met zekere plechtigheid heelde hij er een betchilderd doek uit, dat hy openvouwde. «Heerlyk «Magnifiek Zoo waren da uitroepen der beide andere aanwezigen. »Gy zijt dut tevreden.* »Meer dan tevreden,* zei Slo wiekz en hij greep naar zyn portefeuille, waaruit hij zeventig biljetten ven honderd pond te voortchyn haalde. Hij telde ze uit. Green Flething telde ze na en bekeek ze met de oogen van een expert. Alle bewegingen weren eehter altof zij onwillekeurig geschied- den, zonder bewijzen van argwaan te zijn. Het doek werd weer opgerold en in den koker gettoken. »Wat een wonderlijke kleuren, die bereikt geen modern kuntte- naar meer,* merkte de vreemde ling op. «Dat zou ik niet met zekerheid durven zeggen,* zei de Majoor. De heeren namen atseheid van elkaar. De Majoor ging naar zijn ban kier, deponeerde daar vyitig bil- omdat Rumenië zoowel voor het verleenen der autonomie als voor het inlossen der obligaties de verplichting op zich heeft genomen tegenover alle onderteekenaren der vredesverdragen en den Vol kenbond, zoodat het dus heel wat meer zal moeten bieden, wil het iets bij Hongarije kunnen bereiken. En indien het komt tot een over eenkomst tussbhen Rumenië en Hongarije, dan moet, tenzij Hon garije er in wordt opgenomen, Rumenië treden uit de Kleine entente, want deze is gevormd om met vereende krachten Hon garije klein fe houden. Het hoofd doel zou dus zijn opgegeven en men zou dus, nieuwe groepeerin- gen moeten maken. In Italië is zeer hoog spel gespeeld. Wat er eigenlijk is geschied, is nog in duisternis gehuld. De censor laat niets door of verkwanselt de berichten zóó, dat ze nagenoeg onbegrij pelijk zijn. Doch dit staat vast, dat de 28-jarige socialistische afgevaardigde Matteotti is opge licht en 1 Juni op gruwelijke wijze vermoord. Zijn zwaar verminkt lijk is teruggevonden alle officieele ontkenningen ten spijt en van de bedrijvers van deze schanddaad hebben fer enke len geklapt en uiterst compro- miteerende dingen gezegd. Een der moordenaars moet bij zijn arrestatie hebben uitgeroepen ,wat ik heb gedaan, deed ik op bevel. Ik ben een Sainson en wanneer ik mezelf verpletter, zal ik de Filistijnen mee verpletteren. Hoogst belangrijke wijziging heeft plaats gehad in het Kabinet. Mussolini was, behalve premier, ook minister van Buitenlandsche- èn van Binnenlandsche Zaken, welke laatste portefeuille hij liet waarnemen door onderstaats secretaris Finzi. Nu hij dezen op staanden voet heeft ontslagen heeft hij Binnenlandsche Zaken toevertrouwd aan Federzoni, tot dusver minister van Koloniën enniet-fascist. Het is stellig teekenend, dat een zóó belangrijk Departement is toevertrouwd aan een politiek tegenstander. jatten reu honderd pend, daarna riep hij een taxi en liet zich naar zijn rriend Willianut den tchilder, brengen. Hij betaalde haua 500 pond. Daarna maakte hij nog enkele andere bezoeken, ouder meer bij zyn kleermaker, zijn juwelier en zijn wijnhandelaar om ten slotte neer zijn club te gaan. Den volgenden ochtend {jevat- ten de bieden het bericht, dat het wonderlijke gebeurd wet. De ren Dijck we» weer terug in het huit van den Markiet van Bloomtbury. De Markiet had toch wel gelijk gehad, toen hij rol vertrouwen bleef en er niet aan twyfelde, dat hij zijn goed weer terug zou krijgen 1 EINDE. WEET GIJ dat in de Faroë-eilanden de koei en met vitschen gevoed worden dat het gebruik van stijfsel om linnen goed te «stijven* in de 15de eeuw eerst bekend werd dat sinds den wapenstilstand 992 millioeu patronen schadeloos zyn gemaakt dat er meer dan 15 millioen Joden in de wereld leven Of deze raadselachtige zaak inderdaad het begin van het einde der fascistische dictatuur is, zal de tijd moeten leeren. Officieus is zij juist verstevigd door het voorgevallene. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft deze week voor de tweede maal een wetsontwerp aangenomen, inge diend door den heer Rutgers, om over te gaan tot de invoering van de plaatselijke keuze. Zoo als men weet, is het doel van deze instelling dat, indien de meerderheid van de bevolking eener gemeente zich daarvóór verklaard, het gebruik van ster ken drank in die gemeente moet worden verboden. Drie jaar ge leden werd een gelijk wetsont werp door de Tweede Kamer aangenomen, doch in de Eerste Kamer verworpen. De laatste is sindsdien opnieuw samenge steld en daarbij belangrijk gewij zigd. De voorstanders hopen daarom, dat senaat zich nu ook met-het denkbeeld zal vereenigen en hebben gemeend een nieuwe poging te moeten wagen. Eene andere beslissing was die welke viel na de interpellatie van den heer Boon over de niet goed keuring van de wijziging der statuten van de Dageraad. Deze statutenwijziging beoogde, het doel van de Vereeniging, nl. het vrije denken te dienen, een wei nig nader te omschrijven. Er zou daarbij zelfs worden gezegd, dat de Vereeniging zich stelt op atheistisch standpunt. Dit ging Mininister Heemskerk te ver. Hij meende, dat de Dageraad daar mede de „in God haar oorsprong vindende vormen van het leven ter zijde stelt" en dat zij zich daar door richt tegen de goede zeden. Dat deze laatste conclusie geheel nieuw is, zal moeilijk kunnen worden ontkend nog vreemder wordt de zaak echter als men hoort, dat de Minister zich niet wenscht te richten tegen het atheisme zelf, maar tegen het d a t in Los Angelot, de plaat» bekend als het grootste bioscoop centrum, 300 filmacteurs ea -actrice» voor oogziekten, tijdens hun beroep opgedaan, worden behandeld d a t in Duitschland electricitait met succes gebruikt wordt, om den groei der planten te bevor deren d a t een nest musschen met jongen per week 3000 insecten verteert dat het grootste stadion der wereld in oud Athene was? 350.000 personen konden or plaats in vinden. d a t in Chili brandstichting zoo vaak voorkomt, dat iemand bij wien de brand is uitgebroken, moet bewjjzen, dat hij niet aan het uitbreken ervan schuldig is? d a t in verschillende Engelsche havenplaatsen sinds den oorlog heele Arabische Kolonies geves tigd zyn, waarin deze Oosterlin gen hun eigen leveD voeren, hun eigen winkels hebben en ook plaatsen waar zij godsdienstoefe ningen houden dat een paar gezonde mensche- lijke loDgen 174.000.000 cellen hebben AXEILSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1