Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, Als de avond valt. No. 19. VRIJDAG 6 JUNI 1924. 40e Jaarg. LIEFDE. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Wegens het Pin k- s t e r f e e s t zal aanst. Dinsdag geen nummer van dit blad verschijnen. Hoe ontvangt men die Liefde. Welk een machtswoord Liefde heelt alles, zegt het spreek woord, en wat zou men dus niet doen om Liefde te verwerven. Het spreekt van zelf, dat we hier niet bedoelen de liefde als passie, die louter hartstocht is, noch de opwellingen en neigingen, waarmee de straatlectuur wordt geïllustreerd en men de tooneel stukken aantrekkelijk maakt. Daartusschen is te groot ver schil Liefde veredelt harts tocht ontedelt. Liefde geeft levenskracht, hartstocht doodt. Liefde is rein hartstocht bezoedelt. Liefde verrijkt hartstocht maakt doodarm. Maar hoe liefde te verwerven. Liefde moet verdiend worden, heb ik wel eens gelezen, maar hoe maakt men zich dan Liefde waardig Twee woorden geven ons het antwoord Door wederliefde en door waardeering. Liefde laat zich niet dwingen, evenmin dus ook de wederliefde. Waa'rdeering eischt slechts vatbaarheid tot indrukken van dankbare erkentenis, met de be hoefte deze te vergeldenmaar wederliefde welt uit dieper bron des harten en is uit waar deering alleen nog niet af te leiden. Zij is als de gelijkgestemde snaar van het muziekinstrument, die toon geeft, dezelfde 1 als de andere in trilling wordt gebracht. Wordt in de ziel die toon opge wekt, dan is er zielsharmoni en liefde en wederliefde worden beide versterktkrachtiger is hun leven, sterker heur gloed, be stendiger heur duur.. Maar we derliefde kan niet afgedwongen worden, noch door zachtheid, noch door geweld, noch door (Duitsche Novelle.) Kijken je «ogjai zoo geheim zinnig, omdat in hun wynroode glans nog iets van de Indische zon fonkelt En waarom houd ik zoo veel van jou en jou's gelyken Bella, Lelia Omdat jullie zoo zindelijk zyt en zoo netjes, zoo zacht, vleiend, behoedzaam en stil— zwijgend De twee gelieven zagen lachend het liefkozend spelletje aan. iSehlottmann fronste cflb wenkbrau wen. Hij was uit zyn humeur •door allerlei berichten van huis. Hij had in dit oogenblik zooveel gecompliceerde zaken ondar han den eigenlyk was deze reis een lichtzinnigheid geweest zon der voorbeeld Hy zou dat ge- heele gezelschap op staauden voet wel willen opnemen en meenemen in de eerste plaats zijn vrouw. »'t Is hier te drukkend I* riep hij, overeind springend. »Ga je mee een eind den heuvel op Dan kunnen die twee ons een poosje later volgen. En Resi, kiud: DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. list. Al is de bron der uitstra lende liefde ook rein en krachtig, al is de toon der snaar ook hel der en schoon, als de bodem, die het bronwater ontvangt, on geschikt, onvatbaar is tot opne men, en als de snaar der opge roepen ziel niet gelijk gestemd is, vloeit de bron te vergeefs en zingt de snaar alleen. Ouders en opvoeders vergeten dit wel eens. Als ondanks de zuiverheid der bron het water niet wordt opgenomen, dient de bodem nauwkeurig onderzocht, de oorzaak der «onvatbaarheid opgespoord, het niet toongeven der snaar onderzocht worden. En dan ontdekt men dikwijls dat er versteeningen zijn ontstaan door eigen schuld, dat er winden waaien, die het water uit de ge- wenschte richting drijven, dat de snaar van het kinderzieltje ver keerd gespannen is. En er is ook misverstand in het spel, als men voor ware liefde houdt, wat feitelijk toch eigenliefde, d.i. zelfzucht is. Menige moeder vergeet, dat haar liefde tot haar kroost in den grond zelfzucht, niet zelden zelfs ijdelheid en zelfvergoding }s. Zij ziet in haar kind een deel van zich zelf, en het kind ver afgodende, verafgoodt de moeder haar eigen ik. Dat dit op te leurstelling moet uitloopen is waarlijk geen wonder. Verwende en vertroetelde kinderen worden onvatbaar voor wederliefde, om dat de eigenliefde, door onechte liefde in hen is gekweekt. Geboorterecht geeft geen recht op liefde Menige moeder en niet weinig vaders ontvangen nooit, wat een stiefmoeder, de pleegouders en de onderwijzeressen of onderwij zers soms in ruime mate van hetzelfde kind ontvangenop rechte wederliefde. Schijnbaar afgedwongen kin derliefde eindigt in huichelarij. Het kind, hoe jong ook, voelt instinctmatig, of de liefde der ouders offerende, zich zelf weg denkende liefde, dan wel vergulde eigenliefde isen evenmin als vertroetelen en verwennen liefde Vader» woord eerewoord Dan wordt meteen alles afgesproken, hoe het varder gaan zal met jou eD met hem Therese rial haar moeder om deu hals. »Wees toch lief tegen heme, fluisterde zij haar moeder in het oor, >zoudt u beiden nog langer eenzaam zijn, u beide lievelingen van mij Vader kan het misschien dragen, maar n nog langer zoo alleen Laat je moeder met rust, Resi«, zei Schloltmanu, plaag hem daar, pak voor hem je wijsheid uit. Laat je moeder haar weg zelf zoeken.* Vlak achter het buis ging een smal pad tusschen lage tuinmuren omhoog. Eerst liep hei een groot eind tusschen vruchtboomen en groentebedden, dan volgden bosch- jes ran struiken en laag geboomte, totdat op eens het pad zich nog meer vernauwde, en zig-zag steil omhoog ging naar een veel be- bezoebt uitzichtplekje. De twee wandelaars stapten zwijgend voort. Sophie ging lang zaam vooraan. Scnlottmann had al spijt van zijn voorstel. Hij was sinds jaren aan het klimmen ont wend en in zijn beenen voelde hij üfcn invloed van den rijkelijk ge kweekt of versterkt, evenmin doodt of vermindert verstandige strengheid haar in de kinderziel. Het felste gif voor de kinder- ziej is onrecht, is straffen, als er geen straf verdiend is. Het zekerste middel tot wan trouwen in den zielenadel van ouders en opvoeders is de- on waarheid, die het scherpe kinder oog snel ontdekt. Wat de storm is voor het ver waaide water der springfontein, is de onwaarheid voor de kin liefde tot de ouders. Wat de rotsige bodem en de gemetselde bak zijn voor het bronwater, is het onrecht door ouders en op voeders aan het jonge kind ge pleegd. Wie liefde wil oogsten, moet dus waken tegen storm en ver steening. Dit geldt bij jongen en bij ouderen. Een jong onderwijzer verhief er zich eens op, dat al zijne leerlingen «zooveel van hem hielden". Wij voelden ons ver plicht, het jonge mensch te ant woorden „Dat kan evengoed door uwe fouten als opvoeder, als dooruwe goedeeigenschappen als zoodanig veroorzaakt worden". Wij willen dit opstel eindigen met een woord van Jezus uit de Bergrede, wat van ernstige be- teekenis is voor zeer veel, dat wij, o zoo gaarne zien doorgaan voor liefdebetoon en dat toch eigenlijk weinig meer is dan eigenliefde, n.l. toen Hij zeide „Indien gij liefhebt, die u lief hebben, wat loon hebt gij Z. d. B. Zeeuwsche letterkundige ten toonstelling te Middelburg. Woensdagmiddag had de ope ning plaats van de Zeeuwsche let terkundige tentoonstelling, welke in het gebouw van de Provinciale bibliotheek te Middelburg is samengebracht ter gelegenheid van het volgende week aldaar te houden bibliothecariatencongres. Dank zij de ons geboden ge legenheid vooraf een kijkje te noten wyn. Hij liep roorziehtig maar reeds na eenige minuten werd zyn adem korter en roeide hij het bloed iD zijn slapen kloppen. Dat hinderde hem voor de oogen zijner vrouw, die met gemakkelijkeu, lichten tred voor hem uit liep. Hij maakte haar opmerkzaam op een mooi gezicht, enkel als voorwendsel om even te kuDnen stilstaan. Willen we teruggaan, Geor ge?* vroeg zij, want zijn kort ademigheid maakte haar bezorgd. Waerom vroeg hij, zich groot houdend, zijn hygen zoo goed mo gelijk onderdrukkend. Toen liep zij nog langzamer en vermeed het, naar hem om te zien. Dit ver droot hem, maar er tegen protes teren kon hij ook niet, wam het loopen viel hem ontzettend zwaar. Waarom voel ik nog zooveel voor hem dacht zij, »waarom doet mij zijn lichamelijke zwak heid leed, terwijl ik toch inner lijk los van hem ben Of verbeeldde zij zich dit maar na tien lange jaren van schei ding Ot neem ik liever de beschaamd heid op rny, liever dan dat ik er hem .onder gedrukt zie Eindelyk waren zy boven, waar een frisecne berglucht om hen heen ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. nemen, kunnen wij een korte beschrijving geven van al het belangrijke en merkwaardige, dat in twee zalen is bijeengebracht en wij beginnen dan bij de ach terzaal, waar wij het eerst een groote collectie Zeeuwsche kro nieken aantroffen, waarvan in het bijzonder genoemd moet worden de beschrijving van Zeeland van A. Schoenmaker. Een viertal uitgaven van de Zeeuwsche Nachtegaal en afzon derlijke werken van de medewer kers aan die uitgave, vormen een waardevol geheel. De volledige werken yan Jacob Cats vormen de overgang naar de andere werken uit de 17e eeuw, waarvan wij in het bijzonder noemen de gedichten van J. An- tonides van der Goes met ge kleurde prenten versierd. Onder een enkele keurige miniatuur portretten van Betje Wolf, Aagje Deken en Jacobus Bellamy, tref fen wij werken van die Zeeuwen aan, waaronder de volledige werken van Betje Wolf en o a. Album Micorum van Bellamy. In deze zaal treffen wij nog tan de werken van P. Louwerse en J. Stamperius, de bekende Zeeuwsche schrijvers van kinder-, jongens- en meisjesboeken. In de andere zaal zijn naast handschriften van Zeeuwsche letterkundigen, ook vele werken van hedendaagsche schrijvers bijeengebracht, zooals b.v. van Dr. P. C. Boutens, van wie een portret van Jan Toorop aanwezig is. Trouwens er hangen en liggen vele portretten van bekende Zeeuwen, waaronder dat van Mr. G. A. Fokker, den stichter der bibliotheek. Boven tal van uitgaven be trekking "hebbende op de Zeeuw sche Rederijkerskamers, hangen de Blazoenen van deze kamers. De verzameling liederenboekjes ten deele in Zeeuwsch dialect, is wel als zeer zeldzaam aan te merken. Tenslotte is er een zeer groote collectie Zeeuwsche courartfen, zoowel exemplaren van thans nog bestaande bladen, als van die, welke tot het verleden behooren, woei, die de kleine hoogte be streek. Sophie plukte grashalmen en veldbloemen. Zij vermeed het den iwaar ademauden man met een gesprek lastig te vallen. Och, ja, hy werd oud, en hy wilde het voor haar verbergen, die toch zijn rouw geweest was en immers eigenlijk nog was Daar kwam iets levends door het hooge gras van uit de strui ken nader en streek langs haar voetao. »Zeldzaam«, zei ze, »de hond volgt den mensch, zijn heer, met genoegen in nood en dood. De katten hechten zich aan bet huis, aan den warmen haard. Kijk eens, deze kleine Bella, Lelia is ons nageloopen, ofschoon wij voor haar wildvreemden zijn een intel ligentie, een wi), in strijd met haar kattennatuur.c 't Is ook watZoo'n kat, die hier tusschen een troep jonge meis jes, die haar verwennen en ver troetelen, aan vrouwengezelschap gewend is. Jullie geëmanicipeer- den wilden altijd in alles iets bij- zouder8 zien, behalve in enfin zei hij meteen vermoeid, koud glimlachje. ^Behalve waarin vroeg zij lastig. >Zoo moet je de vraag niet I na een korter of langer bestaan. Als oudste courant zagen wij de Middelburgsche Courant van 26 April 1758, spoedig, namelijk 2 Januari 1795 gevolgd door het eerste nummer van de Goesche Courant. Maar van voor het verschijnen der couranten zijner ook een paar „Loopmaren", bevattende een bijzonder voorval, dat zoo bekend werd gemaakt. Ook de verza meling bulletins van de Middel burgsche Courant, waaronder vele, die een zeer bijzondere wereld gebeurtenis vermelden, is voor navorschers van groot belang. Alles bijeen genomen, kan men zeggen, dat hier iets bijzonders bijeen is gebracht en de commis sie, die zich voor deze taak spande alle eer van haar werk heeft. Amsterflamsche Bank. In de op 22 Mei gehouden jaarlijksche Algemeene Vergade ring van aandeelhouders der Amsterdamsche Bank werd het dividend over het afgeloopen jaar vaitgesteld op 7%- Verder werd tot lid van de Raad van Toezicht benoemd o.a. de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, burgemeester van Hon- tenisse. Het A. N. V. De «Centrale", Ver. van Rijks personeel zal zich met ingang van 1 Januari 1925 afscheiden van het A(lgemeen)N(ederIandsch) V(akverbond), wegens organisa torische moeilijkheden. Do postchèque- en girodienst. De commissie-Köning adviseert in haar verslag met eenparigheid tot bestendigheid van den post- chèpue- en girodienst concludeert dat de bezwaren tegen een gedecentraliseerden dienst te groot zijn om daartoe terug te keeren adviseert tot afschaffing van de locale rekeningen oordeelt met uitzondering van een lid, dat het verband met het Postbestuur moet behouden blijven spreekt de wenschelijkheid uit, dat het personeel der controle stellen. Vraag Behalve iD wien »Nu »Och Diets. Laten we liever maar wat gaan zitten. Ik moet bekennen, dat die klimparty na een copieus diner my zwaar is gevallen.* Zij gingen zitten op een kleine houten bank met den rug naar den kant, van waar zij gekomen waren. Tegenover hen verrees de berg verder steil en kantig en in bet doDker van uit een berg kloof kwam de nachtzwangere wind naar omhoog. De zon daal de, en de avondschaduwen kropen van alle zijden naar hen toe. Het katje liep rond door de struiken maar kwam telkens weer terug om vleiend en spinnend door Sophie gestreeld te worden. >Sophie«, zei haar man, »wy zitten hier in den stillen vredigen avond na lange jaren weer by elkander als man en vrouw. Ons kind heeft ons hier bij elkander gebracht, ons eenig kind. Moet dat dan nu zoo niet blyven Zij boog het hoofd en zweeg, Een gevoel van vrees en tegen streven woelde in haar hart. (Wordt vervolgd.) AXEISCHE COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1