m Landbouw. Gemengd Nieuws. uit te rusten, dat het toezicht op de geulen nagenoeg volledig zal kunnen zijn. „Avp." Huldiging Prof. Mr. Vii8#r van Yzendoorn. Reeds geruimen tijd besloten de leden van de beide Kamer fracties van den Vrijheidsbönd aan prof. mr. Visser van Yzen doorn, die zich zooals bekend is om gezondheidsredenen verplicht heeft gezien zijn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer en van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond een huldeblijk aan te bieden. De gezondheidstoe stand van prof. mr. Visser van Yzendoorn was thans zoodanig verbeterd, dat aan dit voornemen uitvoering kon worden gegeven. Vrijdagmiddag heeft de aanbieding plaats gehad in het gebouw van het secretariaat van den Vrijheids bond in tegenwoordigheid van vele leden en beide Kamerfracties. x Aanwezig waren de Eerste Ka merleden mr. Snieenge en van den Bergh en de Tweede Kamerleden mr, Dresselhuys, mr. Boon, mej. Westerman, mr. Gerritsen, Ter Hall en Staalman en eenige leden van het hoofdbestuur. Ook mevrouw Boon woonde de hul diging bij. Prof. mr. Visser van Yzendoorn, die vergezeld was van zijn ècht- genoote, werd door mr. Dressel huys, voorzitter van den Vrij heidsbond en van de Tweede Kamerfractie, toegesproken. Prof. Visser van Yzendoorn beantwoordde deze rede. Hierna werd de eerewijn rond gediend en bezichtigde prof. Visser van Yzendoorn de met bloemen getooide bronzen buste, van H. M. de Koningin, naar het ontwerp van den beeldhouwer Vrint. ïtywielmerken. De rijwielplaatjes, rij wiel merken genaamd, zullen tegen den prijs van f 3 per stuk worden verkrijg baar gesteld op de postbijpost- en hulppostkantoren, alsmede na voorafgaande aanvraag ook op de stations van den postdienst. ▲XXL, 3 Juni 1914. Behalve naar Brouwershaven ontving Ds. P. de Feijter, cand alhier nog een beroep naar de Geref. Kerk te Westmaas en naar die kerk te Elburg. Op Woensdag 4 Juni a.S' concert van „Concordia" om 81/, ure op de Markt, met het onder staand programma 1. Marcia Sinfonico, marsch. 2. Une Soirée Trianon, fantaisie. 3. Florido, mazurka. 4. Carte postale illustrée, schottisch. 5. La Mouette, fantaisie. 6. Zusje, melodie. 7. Cendrillonette, fantaisie. 8. Postmarsch. Vrijdagavond werd onder voorzitterschap van den heer F. Blok, burgemeester dezer ge meente in de Chr. Landbouw school een vergadering gehouden van gewezen gemobiliseerden, ten einde te bespreken hoe hier de herdenking zal plaats hebben. De heer Blok drukte er zijn spijt over uit dat slechts weiai- gen waren opgekomen en zette daarna uiteen wat met de her denking bedoeld werd. Zooals bekend zijn overal in den lande comité's gevormd, teneinde op 31 Juli a.s. te herdenken dat vóór 10 jaren toen de mobilisatie van onze land en zeemacht werd af gekondigd. Spr. verwachtte, dat deze herdenkingsdag ook in Axel piet onopgemerkt zal voorbij gaan en vroeg daaromtrent de meening van de vergaderingdie ook van hetzelfde gevoelen was. Na on derlinge bespreking werd een commissie gevormd, waarin zit ting hebben de heeren F. Blok, die het voorzitterschap aanvaardde, J. Le Feber, B. J. Knieriem, M. W. Visscher en Jac. van Vliet. Deze zal nu de verdere voor bereiding ter hand nemen, en trachten de beschikking te krij gen over een spreker om alhier 31 Juli op te treden; terwijl ook de noodige gelden bijeengezameld dienen te worden, tot dekking van onvermijdelijke kosten. Om trent de plaats der bijeenkomst j bestaat nog geen zekerheid, bij j gunstig weder zal deze waar- j schijnlijk in de openlucht plaats hebben, waarbij dan ook de ge- heele burgerij zal worden uitge- noodigd tegenwoordig te zijn." Zondag werd alhier een j wedstrijd gespeeld tusschen het eerste elftal van de V. V. Axel en de V. V. Hoboken. Reeds spoedig na den aanvang bleek, dat de Belgen over een sterk elftal beschikten, dat gesteund door den sterken wind, in de eerste helft bijna voortdurend sterk in de meerderheid was. Weldra maakten ze dan ook hun eerste doelpunt. Eenige snelle aanval len van Axel bleken echter niet van gevaar ontbloot en bij een dier doorbraken ging de bal over de Belgische doellijn. Jammer genoeg kon dit door den scheids rechter niet worden geconstateerd en het punt werd dan ook niet toegekend. De rust ging in met 1—0 voor Hoboken. Na de pauze had Axel het windvoordeel en was dan ook geruimen tijd aanvallend. De Belgische achterhoede bleek ech ter te sterk terwij] ook het schie ten der Axelsche voorhoede niet erg zuiver was, een euvel, waar aan trouwens ook de voorhoede van Hoboken leed, die overigens in het veld goed samenspeelde. Eenige harde schoten werden door den Belgischen doelverdedi- ger goed verwerkt. De aanvallen van Hoboken waren ondertus- schen ook weer gevaarlijker ge worden, bij een waarvan het Axelsche doel voor de tweede maal doorboord werd. Het einde kwam ten slotte met een verdien de overwinning voor de V. V. Hoboken, die een spel ten beste heeft gegeven, dat van goed ge halte was en dat bij gunstiger weer nog beter tot zijn recht was gekomen. Het Axelsche elftal heeft in tusschen goed partij gegeven en de 0—2 nederlaag tegen deze sterke tegenstanders is dan ook eervoller dan menige overwinning op zwakkere clubs b'ehaald. De directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier maakt bekend, dat gedurende de maand Juni aan de houders van post- chèques de gelegenheid tot het aanvragen van uitbetaling wordt gegeven dat men zich daartoe met me debrenging van de chèques aan het kantoor gelieve te vervoegen, alwaar alle nadere inlichtingen zullen worden verstrekt dat na 30 Juni alle alsdan nog in omloop zijnde chéques niet meer voor uitbetaling in aanmer king komen. Omtrent den Rundvee-fok dag te Kloosterzande, op 12 Juni te houden, vernemen we dat voor 17 rubrieken zijn aangegeven on geveer 230 dieren onder 315 nummers. Interessante groepen zijn die welke samengesteld zijn uit groepen fokvee van een eigenaar en ook de familiegroepen. Drie en twintig koeien zullen om prijzen dingen voor de hoog ste productie. Vier deskundige keurmeesters van elders zullen het vee beoordeelen en ongeveer 60 medailles zullen worden toe gekend. De keuringen beginnen 's mor gens om 10 uur. Te Breskens is door ds H. M. E. Bremer de eerste steen gelegd voor het nieuwe kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. aldaar, waarbij de predikant sprak naar aanleiding van Esia 3 10 13. Ingezonden Mededeelingen. Stukgaloopen Voeten verzacht en geneest men met Purol. Zaterdagmiddag heeft op de algemeene begraafplaats te Vlis- singen de overdracht plaats gehad van den steen, welke door eene commissie is gelegd op het graf van wijlen den heer dr. P. Mer- ckens. De overdracht aan de familie geschiedde bij monde van den heer J. H. Blum, terwijl de oudste zoon mede namens me vrouw Merckens, die ook aanwe zig was, en de verdere familie dank -bracht aan de commissie. „M. Crt." Een propaganda boekje voor de Zecuwsch-Ylaamschc Water leiding. Het gaat goed met de voor bereiding van de Zeeuwsch- Vlaainsche Waterleiding De reeds toegetreden gemeen ten vertegenwoordigen de helft van de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen. Maar het kon nog beter Het Zeeuwsch-Vlaamsch Water leiding Comité heeft daarom door het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening een propaganda-ge- schriftje laten samenstellen, dat door tusschenkomst van de Gemeente-besturen zooveel moge lijk in elk gezin van ons geheele gewest zal gebracht worden. Het doel van het boekje is, de be volking een duidelijk begrip van de groote hygiënische en econo mische belangen eener waterlei ding te geven. Door aardige kiekjes wordt een en ander toe gelicht. Maar tevens is uiteen gezet op welke wijze de gemeente- financiën buiten den geheelen opzet zijn gehouden, waardoor belastingverhooging is uitgesloten. Na een korte inleiding wordt vermeld hoe het op het oogenblik met de watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen staat. De gevaren en gebreken van regen- sloot-zak en welwater worden beschreven. Daarna wordt het groote belang van een betere drinkwatervoorzie ning besproken, zoowel voor mensch en dier als voor industrie en middenstandsbedrijven, terwijl bij brand een waterleiding van het allergrootste belang is. Dan is er nog een factor die niet direct in geld is om te zetten, maar die toch zeker zeer ernstig meespreekt, rul. het groote gemak voor vrouwen en meisjes die niet meer „naar de pomp" behoeven te loopen, doch in huis slechts een kraantje hebben te openen om steeds goed en voldoende water bij de hand te hebben. In het daarop volgende hoofd stuk wordt het ontworpen water leiding-plan zeer in het kort besproken, waarna uitvoeriger de financieele opzet wordt uit eengezet. Van veel belang is hetgeen daarop volgt, nl. de tarieven. In het bestaande plan is het kaïner- tarief als grondslag aangenomen dit is echter slechts een voor- loopige keuze en indien de meer derheid van de vertegenwoordi gers der gemeenten de voorkeur aan een ander, billijker tarief (b.v. naar huurwaarde) geven, zal dit worden ingevoerd. Bij het thans ontworpen tarief betalen de kleinste woningen 16 ets. per week, waarvoor zij meer dan 10 emmers water per dag mogen gebruiken. De waterprijs bedraagt voor hen slechts 20 cent per M', d. i. tien emmers voor twee cent 1 In den zomer van 1923 werd te Terneuzen 8 ets. per emmer of f 8 per M' water gevraagd. De tweekamerwoningen betalen 25 cents per week, de driekamer woningen 37 cents. In totaal valt tweederde gedeelte der be volking in deze 3 laagste klassen. De aansluiting geschiedt voor alle tariefklassen gratis, terwijl de minst welgestelden ook nog de binnenleiding en één tapkraan ontvangen. Het volgende hoofdstuk be spreekt de verplichte aansluiting die alleen geldt voor hen, die niet steeds over voldoende en tot aansluiting zal worden ver plicht, staat ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders der betrokken gemeenten. Het blijkt wek dat die „gevreesde verplich ting" onschuldiger is dan zij er op het eerste gezicht uttziet Dan volgen enkele voorbeelden van reeds bestaande of in aan bouw zijnde groepswaterleidingen en wel Zuid-Beveland, Noord- Holland, Tholen, Noord-West- Brabant en het Westland, die alle gunstige resultaten bereiken. Tenslotte worden eenige alge meen geopperde bezwaren op 'duidelijke wijze atdoende weer legd. Het boekje eindigt als volgt .Zeeuwsch-Vlaanderen, nog nimmer was een plan aan de orde, waarvoor een samenwer king van alle gemeenten, groot en klein, noodzakelijk was als dit". Toont, dat de Zeeuwsche ondernemingsgeest ook hier durft aan te pakken, waar het geldt de verbetering van de volksge zondheid en de volkswelvaart Moet, nu de Provincie het hare deed en de Regeering tot hulp bereid is, Zeeuwsch Vlaanderen niet als éên man gereed staan, om die hulp te aanvaarden Zou weigering niet onverant woordelijk zijn, ook tegenover het nageslacht Wij raden alle inwoners van ons gewest kan, dit propaganda boekje te lezen, maar vooral de Raadsleden van de gemeenten die tot nog toe niet tot toetreding hebben besloten. Nogmaals zal hun dan duidelijk worden het groote belang dat onze streek heeft bij de totstandkoming van een waterleiding. Moge het doel van het Water leiding Comité worden bereikt en menige gemeente alsnog tot toetreding besluiten. Dan is de tijd niet ver meer, dat wij a^len de zegeningen van een water leiding deelachtig zullen worden. goed drinkwater beschikken. Of Tentoonstelling Ned. Trekpaardenstamboek. De vereeniging Stamboek van het Ned. Trekpaard V. T. zal ook wederom dit jaar een groote Nationale tentoonstelling houden. Deze tentoonstelling, de vierde sinds hare oprichting, kan door omstandigheden dit jaar niet in Den Haag gehouden worden. De vereeniging is echter zoo gelukkig geweest in Dordrecht een zeer geschikt terrein te vinden in het Sportpark Reeweg, dat door zijne inrichting met overdekte en open tribunes zeer zeker zal kunnen bijdragen tot het welslagen der tentoonstelling. Ongetwijfeld zullen vele fokkers uit de omgeving hunne paarden inzenden nu de reis voor hun tot een minimum is beperkt, terwijl het ook voor de getrouwe inzenders uit andere streken per spoor of per boot gemakkelijk is te bereiken. Het Buitenland wordt voldoende ingelicht, zoodat vandaar vele belangstellenden te verwachten zijn, hetgeen een hernieuwen, van de oude en aanknoopen van nieuwe relaties tengevolge zal hebben. Een dergelijke' tentoonstelling moet zijn de spil, waarom de geheele fokkerij zich beweegt. Hier kan aan Binnen en Buiten land worden getoond, wat de Nèderlandsche fokkers hebben tot stand gebracht. Aan inzenders van vorige ten toonstellingen zijn reglementen en inschrijfbiljetten verzonden. Zij, die deze alsnog wenschen te ontvangen, vragen hierom bij het secretariaat, Koningskade 14, Den Haag, waar tevens alle noodige inlichtingen worden verstrekt. Wij wenschen de vereeniging groot succes toe in haar streven om dit zoo nationaal belang te steunen. Eenige kinderen waren te Colijnsplaat aan het spelen in een Laudbouwschuur. Een plm. 3- jarig kind vaü den heer P. de S. geraakte daarbij met de hand in een stroomolen. De heer K. v. de B. hoord» toevallig h»t jammerlijk geschrei. Hij giDg er op af en wist Met kind uit zijn netelige positie te redden, doch drie der vingers waren ge deeltelijk afgesneden, zoodat ge neeskundige hulp moest ingeroe pen worden. „M. Crt." In den nacht van Zondag op Maandag werd te V ledder een moord gepleegd op den landbou wer Kruize. In verband met dezen moord zyu te Stadskanaal gearresteerd drie personen. Zij zijn naar het huis ran bewaring te Winschoten overgebracht. Tijdens de verhuizing is bij m«vr. M. in de Anna van Han- uoverstrant te 's Gravenhage een bedrag van 3000 gestolen. In verband hiermede zijn aangehou den de werkster en haar ver loofde. Zaterdagmiddag heeft te Leiden de 41 jarige werkman J. M. den heer C. L., directeur van de drukkerij Hermandad, uit wiens dienst hij kort geleden was ontslagen, op diens kantoor aan de Pieterskerkgracht opge zocht en hem toen met een mes een diepen steek in den rug toegebracht, waarna hij zichzelf bij de politie heeft aangemeld. De toegebrachte wonde levert geen levensgevaar op. Yolgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Mei in Nederland uitgesproken 76 faillissementen tegen 68 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Mei 1924 1905 tailiissementen tegenover 1672 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ernstig auto-ongeluk. Op den Bennebroekerweg (ge meente Haarlemmermeer) reed de heer Schwarz, onderdirecteur van bet Amsterdamsche kantoor der Rotterdamsche baukveree- niging, met ongeveer 30 KM. snelheid tegen een boom met zijn luxeauto. De inzittenden, zijn echtgenoote met zoontje, me vrouw Raat, de heer Mulisch en het dertienjarig zoontje van dokter Van der Valk uit Amster dam, benevens de chauffeur, wer den verwoad, de chaffeur ern stig. Laatstgenoemde werd naar het ziekenhuis te Haarlem ver voerd. Da auto werd totaal ver nield. Ongelukken. Te Amsterdam reed een zware vrachtauto op de Stadhouderska de. Een jongen van circa 18 jaar deed pogingen om boven op den wagen te klimmen tusschen het voor- en achterwiel. Vermoede lijk is hij op het oogenblik, dat by op den auto klom, door de ketting gegrepen. Hij viel daar door van den wagen en kreeg het achterwiel over het hoofd. De jongen was onmiddellijk dcod. De chauffeur treft geen schuld. Vermoedelijk was het een jon gen, die naar zijn werk ging. Te Coevorden^is J. G. Selhorst, een 2l-jarig reiziger uit Zwolle, met zijn motorrijwiel geslipt op den Gramsbergerweg aldaar. Met een hersenschudding werd hij opgenomen en naar het zie kenhuis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Te Zutphen zijn vfer jongens van 1316 jaar, leerlingen der ambachtsschool, in de Helberg- scbe beek, bij de Zuidhaveu al daar te water geraakt, doordat het bootje, waarin zij zich be vonden, vol water uit de sluis aldaar kwam. Twee jongens, die niet zwemmen konden, C. de Rek uit Dieren en H. J. C. Cor- negoor uit Brummen wisten zich te redden, de beide anderen, die wat zwemmen konden, C. van Veelen uit Brummen en A. Nie zen uit Aitnen verdronken. Hun lijken werden een lijüje later uit de beek opgehaald. ffi

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2