Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch- Vlaanderen. No. 18. DINSDAG 3 J UN I 1924. 40e Jaarg. FEUILLETON. Als de avond valt. J. C. VINK - Axel. Binnenland. - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. De huidige constellatie in Europa. Voor de Studentenvereeniging voor sociale lezingen en de fa culteit der handelswetenschappen te Amsterdam heeft prof. dr. H. T. Colenbrander gesproken over de huidige politieke constellatie in Europa. De sp>eker gaf eerst als zijn meening, dat de wereld ten aan' zien van de vraagstukken van wereldhervorming sinds 1919 achteruit is gegaan. We besteden onze volle aandacht slechts aan de oplossing van vraagstukken welke Midden- en West-Europa betreffen. Dat de oplossing er van niet te vinden schijnt, is een groot gevaar voor Europa, met het oog op zijn positie ten op zichte van de rest van de wereld. Tusschen Parijs-1919 en Wee- nen-1815 zag spreker groot ver schil. Weenen-1815 had slechts het doel voor oogen om Frank rijk onschadelijk te makenPa- rijs-1919 had niet alleen een wereldoorlog te liquideeren, maar stond voor de taak van een we- reldhervorming. De minder be langrijkste van deze twee, de oorlogsliqudatie, welke eerst Cle- menceau, later Poincaré, als de belangrijkste zag, heeft de andere grootere taak, die van de wereld hervorming, door Wilson in het oog gevat, op den achtergrond gedrongen. Spreker zette dan uiteen door welke oorzaken de heele wereld hervorming, welke Wilson zich gedacht had, mislukt is. Wilson heeft de fout begaan, dat hij maar bij voorbaat heeft aangeno men, dat de Amerikanen er niets voor zouden gevoelen om poli tiediensten te verrichten in Euro pa. Toen Frankrijk zag dat En geland en Amerika te zamen dus niet de onschadelijkheid van Duitschland zouden garandeeren, is het op zijn oorspronkelijk streven naar afscheuring van den linker Rijnoever van Duitschland teruggekomen, heeft het in elk geval weder het volle gebruik willen maken van zijn sterke (Duitsche Novelle.) Hij bevindt zich ipotte sar- caitiich de justitieraad, wiens ge voelens voor zijn aanstaanden schoonzoon sedert gisterochtend in ean bestendig op en neer schom- meleuden toestand verkeerden. »'t Is voor mij een aangename gedachte, mijn zoon, dat jou zanen eenmaal als je die, naar ik wil hopen, rytr zult zien worden 1 mijn kleinzoons zullen zijn. Ik hoop, dat ze niet al te zeer van den oerstam zullen verschillen, n.l. van den Schlottmannschen stam. Dan zullen zy sterke ect- grage tanden en plezier in het goede leven mee in de wereld brengen.* »0, plezier in het goede vai het leven hebben wij allemaal ook U riepen de anderen bijna te gelijk. Daarvoor behoeft men nu juist geen Schlottmann te zijn I* Jullie alle drie? Tant mieux Alleen maar aiiemaal anders, al leen maar beter dan ik! Kijk, kijk 1c positie aan den Rijn, om Duitsch land onschadelijk te houden, i In Engeland is een zeer sterke strooming om Duitschland in zooverre vrij te laten, dat het zich economisch zal kunnen her stellen en dus zijn verplichtingen ook tegenover Engeland zal kun nen nakomen. Engeland stelt zich op een practisch-economisch standpunt, in tegenstelling met Frankrijk, dat het alleen nog maar in prestige politiek heeft willen zoeken. Toch hebben de binnenlandsch- politieke gebeurtenissen van den allerlaatsten tijd hoop gegeven, dat een entente tusschen beide opvattingen gevonden is. Frank rijk begint in te zien, dat zijn verarming te ver gaat en zijn positie op de grondstoffenmarkt te bedenkelijk wordt. Ook daar wint de overtuiging veld dat men Duitschland op de goede manier aanpakt door het stellen van vervulbare eischen welke het dan echter ook vervullen moet. Daar zit op het oogenblik misschien de groote moeilijkheid. Mpn heeft den tijd voorbij laten gaan dat men Duitschland rede lijke eischen kon stellen, welke Duitschland zou vervullen. Ter wijl in Frankrijk de groote ver schuiving naar links heeft plaats gehad, ging zij in Duitschland juist naar rechtsmen heeft niet meer met hetzelfde Duitschland te doen. De tegenwoordige toestand verzwakt elk land, maar ook de gemeenschap van Europa. En die is toch voor alles noodig om tegenwicht te vormen tegenover Rusland, tegenover Amerika, noo dig ook in verband met het ont waken van het politieke leven van de vqlkeren van het verre Oosten, dat niet meer te smoren is door reactionaire maatregelen. Spreker is geen voorstander van de leus: „Untergang des Abendlandes". Vooral niet om dat ze afkomstig uit het Duitsch land van na den oorlog, omdat er mede bedoeld is nu wij ver slagen zijn sleuren we heel Europa in onzen val mede; en die gedachte is hem in hooge >Ik heb du juist tieD jaren ge leden, mijn werk op touw gezet, en heb sa^ert noch naar racbt» noch naar link» omgezien*, zei Frits ernttig, »eo daarbij heb ik het zoo goed en zoo naar mijn zin gehad, was hat leren mij zoo de moeite van te leven waard, dat ik mij verbeeldde het kon niet beterEn nu weet ik, dat het nog zoo oneindig veel beter kon wordan i» geworden*, liet hij er met Dadruk op volgen. Daar bij nam hij Theresa's kleine hand, die uitlokkend op de talel naast de zijne lag. En ik«, zai Theresa, zich ver trouwelijk tegen zijn schouder leunend en hem mat oogen stra lende van lietde aanziende, >mij hebben heel ongemerkt deze schoone kinderjaren voor dezen hier geschikt gemaakt en opge voed. Ik was vaak bedroefd, dat mijn ouders elkaar niet verdroe gen, en dat ik niet bij hen kon blijven. Maar kindereD vergeten hun verdriet spoedig eD nu is voor mij het volkomen geluk gekomen.» •Eu jij, Sopnie vroeg Schlott mann en legde zijn breede hand vast op den schouder zijner vrouw. Ben jij ook volkomen tevreden met het resultaat van dezezelfstan- uigo vrije, maar eenzame jaren DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. felef. 56. - Postbus No. 6. mate onsympathiek. De gedachten gaan hunkerend uit naar mannen, die met gezag kunnen uitdrukken wat ons allen beweegt. De man van morgen zal bescheidener moeten zijn in de keuze van zijn doel, dan Wil son was, en een betere kennis van den feitelijken toestand aan den dag moeten leggen dan deze. Hij zal het niet van louter re actie moeten hebben, al heeft deze nu ook heel wat vrijer spel gekregen, al heeft die de demo cratie tot een bescheidener toon teruggebracht, en al heeft deze ondervonden in welke mate ook haar ondeugden naar voren kun nen komen en hoe zij ontvanke lijk is voor dezelfde verwoestende invloeden waaraan de auto- en aristocratische hebben blootge staan. De lei van het kapitalis me staat niet schoon het heeft zijn kansen gehad, het hoofd ge toond veel te vermogen om de kansen op het voortbestaan van een steeds groeiende bevolking, de leer van Mathus ten spijt, te vergrooten, maar het heeft zich door heb- en winzucht laten verschalken. Dit heeft het vraag stuk gemaakt tot een zedelijk probleem. Ieder individueel, eik klein land zoo goed als elk groot land, zal tot het inzicht moeten komen, dat men geroepen kan worden tot het nemen van stappen, welke men voor zijn eigen geweten kan verantwoorden. En daarvoor is noodigkennis, wil en warmte. N. Rott. Crt. Kameroverzicht. De Tweede Kamer is in de afgeloopen week twee dagen bijeengekomen voor de behande ling van het wetsontwerp tot toekenning van kasvoorschotten aan den Koninklijken Holland- schen Lloyd tot een bedrag van ten hoogste 51/* millioen. Een wetsontwerp, dat zonder ling aandoet tegenover de veie klachten, die ook van regeerings- wege worden geuit over tekorten in de Nederlandsche schatkist. Het kostte Sophie zichtbaar moeite, om hierop te antwoorden. Zy sprak hoogst ongaarne van zich zelf. Maar Schlottmann'» eenigszins naar voren tredende, door het overvloedig genot van den wijn met bloedadertjes doorsprer- kelde oogen hieldeo haar zoo on der bedwang, dat zij sprekeD moest. •O, ja ik was tevreden ik gevoelde mij als in een haven, waar mets meer gewenacht werd,* zei ze eindelijk beslist. »Elken morgen lag ean geordende iiagta»k zoor mij met zelf gekozen plichten. Slachts zooveel de earzucht zou er stellig niet genoeg aan hebben gehad dat ik mij brood en slaap en een volmaakte ziels rust gunnen kon. Vermaken heb ik Dooit gezocht, vreugde heel zelden gekend ran buiten at. Och, alle vreugden liggen ten slotte in ons zelf. Maar het kwade ben ik uit den weg gegaan. En het grootste kwaad is, te moeten leven in strijd met zyn aangeboren natuur. Zou jij dat kunnen, George O, ik zei ny heftig »neen, ik natuurlijk niet. Mannen stel je voor maar een vrouw En die krankzinnige vrouwen- qnaestie heeft je in al dien onzin pardon versterkt ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tegenover groote groepen van personen ziet het Rijk geen kans om zijn verplichtingen na te komen, zelfs niet het minst om de zware belastingen iets te verlichten en dan gaat het een belangrijk bedrag leenen aan een maatschappij, die bij particuliere banken het geld niet meer los weet te krijgen en derhalve als minder solide kan worden be schouwd. Wat nog meer is. Vermeld wordt, dat de Lloyd in de eerste oorlogsjaren de beschikking had over zeventig millioen, die er in enkele jaren maar zijn doorge bracht op de manier waarop de O. W.ers hun geld verspilden. Zonder kans op succes werd uitbreiding aan de zaak gegeven en geconcurreerd, tot de kas ledig was. En voor zulk een onderneming vraagt de Regeering nu ruim 5 millioen uit de belas tingen, die door zoovelen met moeite en tegenzin (geen wonder) worden opgebracht. Wagen, ja> want zelfs in de Kamer kan de Minister niet algemeen de over tuiging schenken, dat het geld zeker zou worden teruggegeven. Het nationaal belang en de werkloozensteun golden als mo tieven om het voorstel er door te krijgen. Men sprak van 3000 menschen, die hun verdiensten zouden missen en de Minister was erg optimis tisch ten opzichte van de toekomst der Lloyd. Toch was het een zwak teeken, 'dat hij verklaarde, dat de particuliere banken hun geld niet konden geven aan den Lloyd, omdat ze voorzichtig moeten zijn met het geld van anderen in leeningen te steken. Net alsof het Rijk niet voor zichtig behoeft te zijn en het er op wagen kan. Maar Minister Aalberse wist zijn zin door te drijven door te betoogen, dat het een nationaal belang was en nü een paar eerste krachten het bestuur der Mij. in handen hebben, waarin hij volle vertrouwen heeft. Ook meende Z. Exc., dat het verwerpen van het voorstel een ongunstigen indruk zou maken tegenover het buitenland en het Misschien,* zei ze glimlachend met de zachte, zijdelingsche be weging Tan hot schoone hoofd •o, ja, misschien juist die! Wij hebben ran alias geloerd geleerd, heel reel met kalmte te dragen, zonder zwak ot ellendig te worden, als voorheen d6 vrouwen die alles op eene kaart zetten.* Zoo sprak zij, maar een scherpe twijfel boorde zich in baar ge dachten. Een aardig kamermeisje bracht, zonder dat men het hoorde, de mokka en de likeur op tafel. Voor den justitieraad legde zij een groot pak brieven en druk werken neer, die zooeven vt\p uit 1 Beaurivage* hierheen waren gezondeD. Achter haar aan was een be koorlijk katje door de half ge opende deur binnen geslopen. Het zijdeachtig velletje was zacht goudkleurig, met een zilverwitte borst. De oorijes en de staart bewogen zich intelligent. De oogen straalden als edelgesteenten. Het diertje streek besluiteloos tegen stoelen en meubeltjes om do tafel heen, liet tneD een zacht klagend maar waarlyk melodieus geluidje nooren en sprong op den schoot der schoone dame, die het dichtst by haar zat. slot was, dat de Kamer bij zeer gemengde stemming het wets ontwerp aannam met 48 tegen 28 stemmen. Wat verheugend is, is dat er nu eens geen partijstemming was, maar men onafhankelijk daarvan zijn meening over de zaak zei, voor zoover de thuisblijvers hier geen rol speelden. Verwacht wordt, dat de Eerste Kamer het ontwerp eveneens zal aannemen en dan moeten we maar hopen, dat het ook in ons belang de Lloyd goed zal gaan en de verstrekte gelden niet ver loren zijn, want nu is het werkelijk een nationaal belang geworden. Dc verbetering oer Wester- Sehelde. Belga seint uit Brussel De commissie ter opsporing van de middelen tot verbetering van den toestand, door de ver zandingen in de Schelde teweeg gebracht, heeft haar werk ge ëindigd. Uit hetonderzoek blijkt ten eerste, dat de verzanding bij Valkenisse, welke tot instelling der commissie' leidde, aan een geval van duidelijk gebleken overmacht is toe te schrijven. Vervolgens vereenigde de com missie zich met het denkbeeld om een driemanschap in te stel len, bestaande uit twee ambte naren van het departement van marine, die deel uitmaken van de Schelde-commissie, en een lid van het departement van bruggen en wegen. Dit lichaam zou zich op de hoogte houden van de toestanden in de geulen en de maatregelen, welke de toe stand zou vereischen. Het zou rechtstreeks onder het departement van openbare werken moeten staan. De commissie is intus- schen van meening, dat het onvermijdelijk zal blijken de com missie van toezicht op de Schelde aan te vullen door het opnemen van een ingenieur van bruggen en wegen en een ingenieur van den Nederlandschen waterstaat. 1 en slotte acht de commissie het noodzakelijk den hydrografi- schen dienst, zoowel wat personeel als materieel betreft, zoodanig Sophie's lange, witte vingers verdwenen in den dichten, goed verzorgden pels van het kleine monster. Zij streelde bet, gaf het brood kruimels, rolde bet in baar schoot ona en oiu, en speelde niet het diertje. Jaag dat mormel toch weg!* zei de justitieraad, die zich reeds in zijn brieven verdiept had, maar onderwijl geen oog van zijn vrouw aihad. Sophie legde nu het katje op zijn rug en begon een praatje met hem ia de streelende teedere geluideD der kattentaal. Zoo vaak het diertje op de fluweelen pootjes wilde springen, kwam de witte hand eu duwde het weer in zijn liggende houding. Lig stil, Bella, Lelia, Ptolemea, of hoe je anders bij je geliefde heeteD moogt.* Houd toch op met dien onzin, Sophie!* zei Schlottmann, die de mokka geweigerd had, omdat hij Dog verder bij den zwaren, sterk afgekoelden champagne bleef. Sophie plaatste du het diertje op het vlak van haar hand ea hield het omhoog haar elleboog rustte op de tafel. (Wordt vervolgd,) AXELSCHE

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1