mmm Carbonpapier Bekendmakingen. Advértentiën. Schieten op Zaterdag 31 Mei, Zeeuwsch-Ylaamsche Tramweg- Maatschappij en Stoomtram Hulst-Walsoorden. REISGIDSEN. J. C. VINK - Axel. Vrijwillige Landstorm. Tramboekjes a 10 cent AXEL I - V. V. HOBOKEN dat 't Gilde zich beroept op Am sterdam dat is toch geen verge lijking. Maar ter zakeHet is reeds 5 jaar geleden, dat de dans gelegenheden werden afgeschaft. Vroeger had men die met Nieuw jaar, Paschen, Pinkster, en op Jaarmarkt en nu komt men er weer op terug. Het verwondert spr., dat mannen van rechts omdraaien en zich daartoe leenen. Hij zou gaarne weten, welke motieven zij daarvoor hebben. Dhr. 'tGilde: Als dhr. Weijns over inconsequentie wil spreken, moet hij de hand in eigen boe zem steken. Vier jaren hebben je gewacht eer je met afschaffing van de kermis kwamen en nog nooit heb ik gehoord welke mo tieven daartoe dienden. Dhr. Kruijsse hoort, dat dhr. Weijns op vroeger wijst, maar door een compromi van de rechtsche partijen is juist Axel geworden tot een dooie gemeente. Niet alleen is de kermis afge schaft, maar zoowat alles is van de baan. Dhr. Weijns: Toch niet alles tegelijk. Dhr. Kruijise Neen, druppels gewijs, maar dan toch zóó, dat het doel bereikt is en er niets meer plaats kan hebben. Er wordt hier gesproken alsof ik iets te maken heb met het voorstel-Van de Casteel, maar dat is onwaar. Als het eenigszins hielp, zou er nog wel eens over te praten zijn, maar het is toch tevergeefs. Dhr. Dieleman merkt nog op, dat het voorstel-Van de Casteel juist is ingekomen, nadat hij uit de partij gebannen is hij behoort tot geen enkele partij en dus zou ik wel denken, dat het eigenbe lang is. Dhr. Van de CasteelNatuurlijk. Dhr. Dieleman Dan wordt het gesteund door'S. D. A. P., van waar we hier weer enkele lief lijkheden hoorden aan het adres van de anti-revol. partij. Maar spr. weet, dat in Schoterland 5 s. d. a. p'ers tegen de kermis stemden. Dat is dus een staaltje, dat ook een s. d. a. p'er zijn jasje naar den wind hangt. Uit alles blijkt, dat er hier niets anders achter zit dan een verkapte kermis. Wij hebben 4 jaar gewacht, tot die afgeschaft is, doch de heeren kunnen nog geen dag wachten om het er weer op te krijgen. Ook dat is een staaltje van vrijzinnige ver draagzaamheid. Dhr. Koster kan ons slechts teleurstellen met zijn houding. Hij weet toch heel goed, dat er onder de gezamenlijke partijen toch andere dingen besproken zijn en is het hem niet duidelijk dat men hier een wig tracht te drijven -tusschen de coalitie! Spr. betreurt het, dat hier poli tiek niet netjes gehandeld wordt en hij geen rekening houdt met andersdenkenden. Dhr. Van Dixhoorn heeft dhr. Weijns hooren wijzen op het verschil tusschen Axel en Amster dam. Ja, dat verschil tusschen stad en platteland is me al mijn leven lang opgevallen, en spr. vraagt waartoe dat moet, we zijn toch allen bewoners van hetzelfde Nederland. In de stad wordt onafhankelijk van de partijen alles toegelaten op Zon-en Feest dagen, ja zelfs nachtkroegen ge sanctioneerd. Waarom wordt ook daar niet alles verboden Dhr. de Feijter zal er niets van zeggen, hij wil alleen constateeren, dat de woorden gisteren door Gilde gesproken aan het adres der Chr. historischen en over den stokvisch succes hebben gehad. Dhr. 't Gilde erkent, dat hij te hard van stapel is geloopen. Het blijkt nu, dat de chr. hist, tege moet willen komen aan den wensch van een groot deel der bevolking, al zijn ze ook tegen de kermis. Hij wil daarom de woorden van gisteren intrekken 'en vraagt excuus. Dhr. Dieleman Als we nu den Burgemeester verantwoordelijk willen stellen, dan wordt deze toch in 't nauw gebracht, indien men van hem eischt, dat hij dansmuziek laat geven, terwijl men weet, dat hij anti-revolutionair is. Is dat geen spelen met de beginselen van andersdenkenden en dan met het doel om een vermomde kermis in te voeren, dat wil er bij mij niet in. Dhr. BaertGezien hef voor- stel-van de Casteel, spijt het me, dat dit van Eduard van de Casteel is gekomen. Slechts eenige dagen heeft Eduard van de Casteel mij beleedigd en gedreigd met allerlei en als hij nu die woorden wil intrekken, dan zal daarvan veel afhangen, hoe ik mijn stem uit breng. Dhr. van de CasteelDat heeft hier niets mee te maken De Voorz.Als er oneenigheid tusschen de leden is, buiten den Raad of de vergadering om, kun nen we daar geen rekening mee houden en is het ook hier niet de plaats om dat uit te maken. Dhr. Oggel acht het wel ge- wenscht, om als men van den Voorz. de beslissing wenscht in zake dansmuziek, te weten, hoe de Burgemeester zelve over het voorstel denkt, nu hij tusschen 2 vuren geplaatst wordt. De Voorz Als er een meer derheid is voor het voorstel om de verordening te wijzigen, dan blijkt hem daaruit, dat de Raad niet tevreden is met de bestaande verordening en dan zal ik gaarne duidelijk omschreven zien, wat zij verlangen. Ik zal de verant woording op mij nemen mocht ik de zondebok worden, zooals hier wordt te kennen gegeven, dan zou ik ook daar niet tegenop zien maar alsrechtsch burgemeester gehoorzamen en uitvoering geven aan de besluiten, die genomen worden. Dit kan echter voorko men worden, als de Raad besluit op die tijden is er dansmuziek dat is voor mij gemakkelijker, maar de Raad moet zelve weten, wat zij in dezen doet. Het voorstel van de Casteel wordt in stemming gebracht en verworpen met 8—2 stemmen. Voor stemmen de h. h. van Dix hoorn en van de Casteel tegen de overige heeren. Dhr. 't Gilde trekt zijn amen dement in, zoodat overblijft het voorstel Koster, zegt de Voorz. Dhr. Dieleman Voorzitter, dat is toch een nieuw voorstel en aangezien gisteren de kermis is verworpen, is er toch geen reden, dit nu nog te behandelen De VoorzAls er zich nieuwe gedachten ontwikkelen tijdens de bespreking acht ik me verplicht die naar voren te brengen. Dhr. DielemanDat kan dan toch uitgesteld worden Dhr. Koster zegt heelemaal geen voorstel te hebben. Ik heb ter gemoetkoming een amendement ingediend maar ik doe geen voor stel. Dhr. DielemanDan is de zaak ook afgeloopen. Het voor stel van de Casteel is verworpen met of zonder amendement. De Voorz. Neen, wel is het voorstel verworpen, als zijnde van de verste strekking, maar het amendement Koster is niet behan deld. Dhr. Dieleman Dat was toch maar bijzaak; de hoofdzaak is afgehandeld. Dhr. Weijns is het in principe daarmee eens, maar als we nu niet doorgaan, is er kans, dat we morgen weer een spoed- eischende vergadering krijgen. Dhr. OggelZuiver genomen is de vergadering aan het einde, maar nu we hier toch zitten is het maar het best, dat punt af te werken. Dhr. KruijsseEr worden hier groote woorden gesproken over amendementen, enz. en daardoor komt de zaak juist in de war. Het voorstel-van de Casteel is verworpen, goed, maar nu is er toch een wijziging van redactie van dat voorstel en komt dat toch in behandeling. Zoo was het gisteren eveneens met de wij ziging van de politieverordening. De Voorz. zou het ook maar willen behandelen, anders wordt uitstel executie. Dhr. Oggel is het niet eens met dhr. Kruijsse. Het karakter der beide voorstellen is heel verschillend. Het eerste werpt de verantwoordelijkheid op den Burgemeester en het tweede op den Raad. Diir. van Dixhoorn is het eens met dhr. Kruijsse en meent dat er leden tegen het voorstel van de Casteel hebben gestemd, om het voorstel Koster te steunen. Dhr. de Feijter: Ik ben niet tegen behandeling, maar die be schouwing, daar ben ik het vol strekt niet mee eens. De Voorz. heeft pertinent aan Koster ge vraagd of hij een voorstel had en Koster ontkent, zoodat de zaak wel degelijk afgeloopen is. Dhr. 't Gilde doet na een wenk het voorstel, om het amendement- Koster in stemming te brengen, dat wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor de h. h. Koster, Kruijsse, Van Dixhoorn, Baert, 't Gilde en Van de Casteel tegen de h. h. Oggel, Weijns, Dieleman en De Feijter. Dhr. Koster verlaat de verga dering. Voortaan zal dus op 2en Pink sterdag gelegenheid tot dansmu ziek gegeven worden (behalve met draaiorgels), van 's nam. 1-12 uur. Dhr. Kruysse zegt, dat dhr. Koster weg is, anders had hij willen voorstellen om de wijzi ging dezer verordening spoed- eischend af te kondigen, opdat men er op aanstaanden Tweeden Pinksterdag nog van zou kunnen profiteeren. De Voorz. acht dit niet noodig. Hij zegt, dat B. en W. verplicht zijn de besluiten -goed uit te voeren en zegt toe, dat in dezen spoed betracht zal worden, om zoo mogelijk de verordening aanst. Pinkster in werking te doen treden. Dhr Dieleman: Dat moet toch aangevraagd worden De Voorz.Gedep. Staten moe ten het besluit goedkeuren en dat kan nog vóór dien tijd. Hierna wordt de vergadering met dankzegging gesloten. Ingezonden Mededeelingen. AXIL, 30 Mei 1924. Dinsdagnamiddag werden al hier in het hotel „Het Gulden Vlies" ten overstaan van notaris Dregmans in het openbaar ge veild eenige onroerende goede ren, eigendom van de erven Joh. Smies en Lycia Verstraten. Koop 1, een perceel grond, te Axel, Stationstraat, groot 1 Are 64 c A. Koop 2, de woning verhuurd aan F. Orlebeke, een gedeelte van het aangrenzende huis en den daarachter liggenden tuin, groot ongeveer 4 Aren, 29 c.A. Koop 3, een timmermanswerk plaats en erf met afbraak van het gebouwde in koop 1, groot 75 C.A. Koop 4,een perceel tuingrond, achter de Julianastraat, groot ongeveer 15 Aren. Van de koopen 14 werd geen opgave verstrekt. Koop 5, een huis met erf, te Axel, Oosterstraat, bewoond door P. Loof, groot 57 c A. Kooper C. Rin-Versebelling te Axel voor 1150. Koop 6, een huis met erf, groot 57 c.A. «aast bet voor gaande, verhuurd aan M. de Fouw. Kooper J. P. van Hoeve, te Sluiskil voor 1000. Koop 7, een huis met erf, staande te Axel, Nieuwendijk, groot 38 c.A. verhuurd aan G. Meesen. Deze werd kooper voor 1010. Koop 8, een buis met schuur en erf, staande te Axel, Ouden- weg, groot 1 Are, 80 c.A. Koc- per de bewoner Jas Heijnsdijk, voor 1540. - Gisteren hield de hand- boogmaatschappij „Ons Vermaan' alhier een prijsschieting waaraan door 54 schutters werd deelge nomen. De prijs vogels werden gescho ten als volgtHoogvogel, F. do Nijs, Terneuzen, zij vogels, D. van de Vijver, Zuiddorpe en E. Missegbers, Koewacht, kalleu J. Slock, Sas van Gent en de Nijs vnd. Gisteren werd door de Hervormde jonge dochtersver- eeniging „de Olijftak" ringver- g-adering gehouden, waartoe ver schillende afgevaardigden waren samen gekomen. Ook de Ger. meisjesvereenigiug „Trifena" hield alhier met d6n Hemel vaartsdag met succes haar ring- vergadering. Het prachtige weer had velen uitgelokt deze bij te wonen. Verbetera bericht. Geslaagd te 'sGravenhage voor coupeuse o. m. mej. A. J. de Jonge alhier, leerlinge van de modevakschool alhier, direc trice mej. A. Koole. Gisteren werd te Hulst het dertigjarig bestaan herdacht van de „Nieuwe Harmonie". Het plan om een festival te geven vond geen voldoenden steun en zoo is het feit gisteren in eigen kring gevierd. Dit wilde echter nog niet zeggen in alle stilte, want een drietal korpsen uit de buurt, welke onder leiding staan van den directeur der Nieuwe Harmonie was gekomen om haar zustervereenigiug te huldi gen en hun feest op te luisteren, 's Namiddags ward een énsemble- marsch uitgevoerd door de 4 corpsen, nl. de Nieuwe Harmonie te Hulst en de fanfare-gezel schappen van Ter Hole, Graauw en St. Jansteen, waarvoor ook uit omliggende gemeenten tal van toehoorders waren gekomem, terwijl voorts de corpsen ook op zich zelf concerteerden. Ook gaf de zangvereeniging „Polyhym nia" van Sluiskil als blijk van belangstelling voor hun directeur, den heer Eeckhout een uitvoe ring op de kiosk. De heer Aug. Eeckhout, die zooveel jaren de leiding der Nieuwe Harmonie heeft gehad en meermalen onnavolgbare yver toonde, om dit corps tot een der beste uit den omtrek te doen klimmen, mocht van ver schil lende zy den een gel uk wensch ontvangen met het feit, dat zyn corps reeds de drie kruisjes had gehaald. Het was ook voor de bevol king van Huist een vroolijke dag. Gisteren had te Terdonck (bij Gent) tijdens de waterfeesten aldaar, een ernstig ongeluk plaats. Een automobiel reed er voor de ooge'n van het talrijk publiek in volle vaart in het kanaal, zoodat het een seconde leek, als gleed hij over het water. Oogenblikkelijk zonk echter het gevaarte en slechts met de grootste moeite werden 3 personen gered, terwijl de vierde verdronk. Predikbeurten te Axel. Zondag 1 Juni 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. G.P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97« ure Ds.J.vanNes, van 's Gravenhage. Nam. 21/, Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97« ure Leeskerk. Nam. 27a ure Leeskerk. CORRESPONDENTIE. Verschillende stukken en ad- vertentiën moesten wegens plaats gebrek worden uitgesteld. Wisselkoersen. Brussel 12,021)2. Parijs 13,921/,;. Londen 11.521/,. New-Yorü 2,66*/*- Marktberichten. Op de eierveiiing te Hulst waren Maandag jl. aangevoerd 21.000 eieren, welke werden verkocht voor f5.35 per 100. De noteering van boerenboter was f 1,20 a f 1,30 per K.u. VERSLAG van den toestand der Gemeente. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der Gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten, ter Gemeentesecretarie verkrijgbaar is gesteld. Axel, den 28 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Oproep r an tewezen gemo- biliseerden. De Burgemeester van AXEL roept de gewezen gemobiliseerden op, tot een bijeenkomst in het (voor) lokaal van de Chr. Landbouwschool alhier, op Vrydag den 30 Mei 1924, des namiddags ten 8 ure ter bespreking van de herdenking van de Mobilisatie 1914. Axel, 26 Mei 1924. De Burgemeester van Axel, BLOK. ■P* Voor de vele bewij- zen van deelneming, ons betoond bij het zoo plotseling overlijden van onzen zeer gelief den Zoon, Broeder, Zwager en Oom, ABRAHAM DIELEMAN, betuigen wij onzen hartelijken welgemeenden dank. Namens de Familie, C. DIELEMAN Mz. A. DIELEMAN-de Feijter. Axel, Oudeweg, 30 Mei 1924. AFDEELING AXEL. van 7 tot 8 uur nam. op de schietbaan alhier. Degenen, die het portret van H. M. de Koningin nog niet hebben afgehaald,' kunnen het aldaar op genoemden tijd nog bekomen. De plaatselijke leider, CH. COPPIETERS. Axel, 28 Mei 1924. Met ingang van 1 Juni 1924 wordt eene nieuwe dienstregeling ingevoerd. verkrijgbaar tot een beperkt aan tal bij de conducteurs, de agen ten en de stationschefsgroote dienstregelingen (affiches) aan te vragen aan het kantoor te Axel. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN. AXEL, 27 Mei 1924. Zomerdienst 1924, J. C. VINK, Bockhandel, Axel. Zondagmiddag om 2 uur: lste klas Antwerpsche Voetbalbond. EERSTE KWALITEIT voor Schrijfmachines. NEEMT PROEF. Boek- ea Papierhandel.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3