Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 17. VRIJDAG 30 MEI 192 4. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56, - Postbus No. 6. Vergadering van 27 Mei 1924. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: M. W. Koster, J. M. Oggel, A. E C. Kruysse, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. De Voorzitter opent de verga dering met het gebedsformulier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen der vergadering zijn nog niet gereed en wordt dus behandeling daarvan uitge steld. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven aan Burg. en Weth. van de Spoorweg-Maat schappij MechelenTerneuzen, als volgt: St. Nicolaas, 10 Mei 1924, Mijnheeren, Dhr. P. de Feijter is met het ant woord niet tevreden en gelooft, dat de Raad het met hem eens zal zijn, dat het een gevaarlijk punt is bij dien overweg. Hij vindt dat de Maatschappij zich daar wat gemakkelijk af maakt. Hij zou het er niet bij laten en trachten verder te zien b.v. bij de Commissie van Toezicht op de Spoorwegen. De Voorz. gelooft, dat men er niet veel mee zal bereiken. De Maatschappij heeft de toestem ming nu eenmaal om de bescher ming dier wegen op te heffen, zoodat de beslissing gevallen is. Wij kunnen nu niet verder gaan dan de regeering. Dhr. de Feijter vindt hel vreemd, dat geen reden zijn gegeven, waarom de Maatsch. die signalen niet kan geven. Dhr. Koster zegt ook, dat het vreemd is, dat waar het veel minder gevaarlijk is, b.v. bij de hofstede van dhr. S. van Hoeve, waar een baanwachter staat en in Coegorspolder niet. Het was toch een kleinigheid daar een fluitsignaal te doen hooren. Dhr. Oggel denkt dat er iets achter zit en gelooft dat als er fluitsignalen gegeven worden, de Maatschappij meer verantwoor ding zou dragen, als er eens een ongeluk mocht gebeuren. Men zou dan kunnen zeggener was niet gefloten, of ik had het niet gehoord. Overigens acht hij een waarschuwing ook wel ge- wenscht. De Voorz. zegt, dat als de Raad het gewenscht acht, kan er een schrijven aan den Minister wor den gericht. Dan hebben we gedaan wat we kunnen. Dhr. Dieleman vreest, dat men dan wel eens tegenovergesteld resultaat kon bereiken. Vroeger was n.l. de overweg daar steeds gesloten en alleen na veel malen herhaald verzoek is die overweg geopend en de omwonende men- schen waren daar zeer blij mede. Er is nu wel eenig gevaar, doch niet meer dan elders en ook op den gewonen weg moet men uit kijken voor auto's motors, enz. Spr. is bang, dat op aandringen de weg weer heelemaal gesloten zou worden. Dhr. de Feijter gelooft dat de Maatsch. minder verantwoording draagt als er geen signaal is. Als een wielrijder vergeet te bellen, krijgt hij proces-verbaal en als de trein maar alles omver rijdt, zou er niets van gezegd worden. Dhr. J. de Feijter zegt dat de Maatschappij Mechelen-Terneu- zen nog altijd zeer welwillend tegenover de gemeente Axel is geweest en ook is hij het eens dat het gevaar niet zoo groot is, doch men zou er bij gelegenheid eens over kunnen spreken en dan gelooft hij, dat meer te bereiken is, dan met dwang. De Voorz. wil het dan maar overlaten aan B. en W. b. Schrijven van Ged. Staten, dat zij de rekening over 1922 goedkeuren op een batig saldo van f 28.063,65. e. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1923. d. Idem jaarverslag over de volkshuisvesting in 1923. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Minister van Arbeid, luidende als volgt: Aan Burg en Weth. van Axel. Het in dit schrijven bedoeld adres is van den volgenden in houd Nadat de Voorz. lezing van deze stukken heeft gegeven, zegt hij, dat dus de woningen met 1 Juli zullen worden afgebroken. B. en W. hebben de bewoners daarvan reeds in kennis gesteld. Dhr. 't Gilde doet het groot genoegen, dat aan dien schande lijken toestand een eind wordt gemaakt, maar met teleurstelling verneemt hij dat B. en W. niet van plan zijn om die menschen een onderdak te bezorgen, zoo dat ze straks op straat zitten, als ze geen woning hebben. De Voorz. heeft die kwestie onderzocht en er is geen enkele wetsbepaling, die de gemeente verplicht om voor woningen te zorgen. Spr. wil daarmede niet zeggen, dat als die menschen op 1 Juli nog geen woning hebben, ze on verwijld op straat zullen zitten en er b. v. niet eens een maand uit stel zou worden gegeveninte gendeel B en W. zullen de men schen ter wille zijn als ze zelf ook meewerken, ik begrijp, zegt de voorz,, dat het een lastige zaak is en ik heb ook gezegd tot den Inspecteur der Volksge zondheid, dat het voor het Rijk heel gemakkelijk is om te zeggen, die woningen moet ge afbreken, maar wij zitten met de gebakken peren. Het is nu maar de vraag of de menschen zelf meewerkend zijn. Er zijn verscheidenen die het vertikken om te betalen en wat doet men daaraan Als de men schen in tijd van nood aan een woning geholpen worden, zijn ze toch ook verplicht om te betalen Doen ze het nu niet dan kan de gemeente er ook niet voor op komen. Dhr. 't Gilde wi! niet spreken voor de slechte elementen, maar wilde wijzen op de verplichting die menschen te helpen. De Voorz.Ze moeten eerst beginnen om zelf aan hun ver plichting te voldoen. Er is maar één die betaalt en spr. wil wel zeggen, dat als ze onwillig zijn, dan zal er ook doorgewerkt worden. Dhr. Dieleman gelooft ook niet dat de bedoeling is om de men schen dadelijk op straat te zetten. Maar toch is het moeilijk, want de huizen in de Julianastraat zijn veel te duur; f2 of f4 is een groot verschil. Ook nu weer blijkt, dat de woningbouw hier een mislukking is, als ermee bedoeld is om arbeiderswoningen te zetten. Dhr. 't Gilde heeft ook wel eens gehoord, dat als er gevraagd werd om drinkwatervoorziening, B. en W. er nooit voor hebben gezorgd. Dat is toch niet hygië nisch en het zijn toch ellendige krotten. De Voorz.Over de inrichting der huisjes zijn we het eens, het zijn geen woningen. En wat hun verzoeken betreft, is gezegd, als je betalen, kan er verbetering komen, maar ze vertikken het. Dhr. Oggel zegt, dat er zelfs wel geprobeerd is, om ze tot betalen aan „te sporen, door degenen, die betalen wilden te helpen en anderen niet, zoodat ook het publiek kon zien, wie onwillig waren. VoorzZeker, al het mogelijke ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag» en Vrijdagvoormiddag 11 ure. is gedaan, doch we ondervonden geen medewerking. f. Adres van Ch. Claessens en 34 anderen, luidende als volgt Aan den Gemeenteraad van Axel. Geven eerbiedig te kennen De om'ergeteekenden,neringdoenden en andere ingezetenen, allen wonende te Axel De Voorz. zegt, dat B. en W. voorstellen om het adres voor kennisgeving aan te nemen, om dat reeds vroeger de gronden zijn meegedeeld, waarop de ker mis is afgeschaft en waar sinds geen verandering in de samen stelling van den Raad is gekomen, achtte zij ook overbodig hier nog toelichting te geven. Dhr. 'tGilde: Is dat advies unaniem gegeven Voorz: Ja. Dhr. 't Gilde vindt dat wel zon derling, omdat vroeger een lid van dat college gezegd heeft, dat als er een adres kwam uit de heffe des volks om de kermis weer in te voeren, hij niet zou weten, wat te doen. Daardoor is er een hoop onstaan onder velen, dat het misschien nog mogelijk was weer kermis te krijgen. Nu is" er een adres van neringdoen den, allen fatsoenlijke ingezetenen van Axel, die op grond van vroe ger verkregen vrijheden weer her stel van de aloude kermis verzoe ken. B. en W. antwoorden ijs koud voor kennisgeving aanne men. Spr. vraagt is dat machts wellust om de minderheid des volks te negeeren, of is het on macht, dat men den inhoud van het stuk niet kan weerleggen. Spr. zou gaarne zien, dat men eerbied had ook voor de vrijheid van andersdenkenden, zonder dat die vrijheid losbandigheid be hoeft te zijn. Het adres ademt We krijgen het toch niet en daarom wordt gezegdeen mensch is toch .geen stokvisch. Maar mijnheer de Voorzitter men zou wel een stokvisch moeten zijn om het kleine genot, dat hier ge vraagd wordt en waaraan toch vrij groot voordeel verbonden is, te weigeren. De anti-revol. partij laat ik buiten beschouwing. We weten wat we daaraan hebben, maar wat daar buiten staat, be driegt de bevolking en stelt ze teleur in hare verwachtingen. Ik stel voor het verzoek om de ker mis hier aan te nemen. Meer zal ik er niet van zeggen, maar ik meende toch de puntjes nog eens op de i te moeten zetten. Dhr. Koster zal niet uitwijden over het gesprokene door 't Gilde, maar wil alleen vragen, of er in dit verband ook een schrijven is ingekomen van dhr. Van de Cas teel en of dat in behandeling komt. De Voorz. antwoordt bevesti gend, maar wil eerst dit adres afhandelen. Het voorstel-'t Gilde wordt hierop verworpen met 6—4 stem men Voor de h. h. Baert, Gilde, Casteel en Kruyssetegen de andere heeren. g. Schrijven van dhr. E. van de Casteel, luidende als volgt: De Voorz. zegt dat ook hier omtrent geen voorstel is van B. en W., omdat het pas is inge komen. Wil de Raad er advies over, dan kan het eerst naar B. en W. worden verwezen. Dhr. Weijns Dat is toch al tijd de gewoonte en daarom zou ik daar niet van af wijken. De Voorz.Is de Raad het daarmee eens? StemmenNeen, mijnheer de Voorzitter. Dhr. 't Gilde acht het punt rijp voor behandelinghet heeft bij de stukken gelegen en hij stelt voor het nu te behandelen. Over dit voorstel staken de stemmen. Voor de h.h. Koster, Kruysse, Gilde, Casteel, en P. de Feijter; tegen de h. h. Weijns, Baert, Dieleman, J. de Feijter en Oggel. Dhr. Baert verneemt, dat hij verkeerd begrepen heeft, waar over de stemming liep en zegt, dat hij verkeerd gestemd heeft. Dhr. Oggel zou in dezen wil len toegeven, doch dan moet men in andere meer belangrijke zaken consequent blijven en dat is soms moeilijk. AXELSCHE te4?! COUR Ingevolge Uw schrijven van 6 dezer no. 62/23 hebben wij de eer U te berichten dat wij, tot ons leedwezen, geen gunstig gevolg kunnen voorbe houden aan uwen wensch om de lo comotieven fluitsignalen te laten geven bij het naderen van de onbewaakte overweg no. 101 tusschen Axel en Sluiskil. Het hoort den gebruikers van wegen zich te verzekeren, alvorens een over weg te overschrijden, of zij zich in alle veiligheid over de sporen kunnen wagen, en te dien einde, alle noodige voorzorgen te nemen. Hoogachtend, enz. Naar aanleiding van bijgaand adres stelde de Inipecteor der V olksgezond- heid, Jhr. De Graeff, een onderzoek in. In overeenstemming met diens advies aan Uw voorzitter noodig ik u uit, de bedoelde woningen die in «trijd met de wet langer dan 5 jaren worden bewoond, vóór 1 Jmli e.k. te doen afbreken. Van de afbraak verwacht ik bericht. Voor zooveel noodig teeken ik aan, dat de verhuring vóór eenige weken, van een der woningen aan een zich daarvoor aanmeldend gezin niet aan afbraak, ook van die woning kan in den weg staan. Door die varhuring kandelde Uw College in strijd met de wetde woning mag niet langer dan 5 jaren wordan bewoond. Uw College gelieve aan adressanten namens mij mede te deelen, dat en waarem van verbetering van hun reeds te lang bewoonde perceeleu geen sprake kan zijn. Uw adres zie ik weer te gemoet, met bericht van het gevolg, dat aan dit schrijven zal wordan gegeven. Voor dem Minister, enz, Axel, Febr. 1924. Aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid te 's Graventjjge. Excellentie Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, bewo ners van de vanwege de gemeente Axel in de Oude Wijk gebouwde noodwoningen dat de toestand waaria deze woningen verkeeren, alle beschrijving tart, door dat de onderhond van gemeentewege geheel achterwege blijft dat bij regen de toestand meer dan onhoudbaar is, doordat men zelfs op de legersteden door het doordruppende water nat wordt; dat een behoorlijke drinkwatervoor ziening ten eenenmale entbreekt, ter wijl de veelal in deze woningen ge huisveste groote gezinnen bij de zeer geringe verdiensten en werkeloosheid verpli cht zij n hun drinkwater te koopen dat het leit, dat in enkele woningen 4 ledikauten in één aparteasent staan er toe bijdraagt het zedelijk peil te verlagen hetgeen vooral ten opzichte van het opkomend geslacht degene- reerend werkt; redenen, waarom wij Uwe Excellen tie eerbiedig in o erwegii g geven, op het gemeentebestuur en vooral het college van Burg. en Weth. dat in deze gemeente nagenoeg alle beslis singen afhankelijk stelt van het advies J van den gemeente-opzichter, pressie uit te oefenen, teneinde den ellendigen toestand, waarin hunne perceelen verkeeren te doen verbeteren. Hetwelk doende, enz. Het adres is onderteekend door Janna Oppeneer an 7 anderen. dat zij allen zijn belastingbetalende burgers van Axel dat toch de belastingen zwaar en wel moeilijk zijn op te brengen en het voor zeer velen een groote teleur stelling is, thans de verdiensten te moeten missen, welke uit de kermis voortvloeien daf de jarenlange ondervinding hun en hunne voorvaderen heeft geleerd, dat de kermistijd een tijd was ■>,an extra verdiensten in hunne wettige zaken en deze extra verdiensten kunnen zij niet missen, willen zij het hoofd boven water houden en de belastingen betalen dat deze extra verdiensten nu, door de afschaffing van de kermis te Axel, gaan naar andere gemeenten, vooral van hier naar gemeenten over de Belgische grens tot St. Nicolaas, ja tot Antwerpen toe, vermits men het moge goedvinden of afkeuren, maar het ligt nu eenmaal in de menscheiijke natuur, dat de mensch en vooral de jonge mensch geen stokvisch is. dat het dan ook is gebleken, waar anders vroeger het volk, waaronder zeer veel vreemdelingen van wijd en zijd hierheen enorme drukte en verkeer teweeg brachten en zoodoende veel geld in de gemeente vloeide, thans zoovele ingezetenen van Axel, voor namelijk de jonkheid van allerlei ge zindte, in groote getale op genoemden tijd naar elders stroomt en dus in tegenstellingwaar vroeger het geld in de gemeente binnenkwam, gaat het er thans uit; dat het vast staat, dat de gemeen tekas door de kermis financieel wordt gebaat niet alleen, maar ook en vooral het direct en indirect geldelijk profijt groot is, in 't algemeen voor nering doenden in verschillende zaken en voor vele anderen, èn in het belang van de belastingbetalende burgers van Axel èn in het belang van de ouders der jonge menschen, die anders de kermis gaan vieren op plaatsen waar de menschen hen niet kennen en waar geen ouderlijk toezicht is, dat de kermis in Axel weder wordt ingevoerd dat zij daarom eerbiedi? verzoeken, het besluit tot het afschaffen der kermis in te trekken. 't Welk doende, enz. Aan den Raad der Gemeente Axel. Waar thans weder door een aantal ingezetenen ter behandeling aan den gemeenteraad is ingediend een ver zoekschrift tot het weder instellen der kermis, zal het vermoedelijk met dit verzoek gaan als met de vorige, nl. zonder rekening te houden met den wensch van veie ingezetenen en nering doenden, het verzoek eenvoudig af wijzen. Waar op die manier een groot aantal personen verstoken blijft van gewilde ontspanning, zou het aanbeveling ver dienen en liggen in de lijn van de helft der bevolking, dat ook daaraan wordt tegemoet gekomen. De berekening vroeger door den heer Kruysse voorgelegd, bewijst reken kundig de situatie onzer gemeente. Teneinde vele principieele bezwaren uit den weg te ruimen, stelt onder- geteekende voor de Politieverordening aan te vullen met art. 70bis Bij feestelijke en andere gelegen heden k a n de Burgemeester ais hoofd der politie vergunning geven om te dansen. Waar de Burgemeester als hoofd der politie de wensch weet van den Axelschen Raad, zal hij daar zeker rekening mee houden, en op de hem goed voorkomende dagen die vergun ning verleenen. Het lid van den Raad, E. van de Casteel. Axel, 24 Mei 1924.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1