STROOiKM 1 HAAN en 10 KIPPEN. KLAVERS Heeren- en Jongens-Petten Chr. Landbouwschool, Axel. De Stiereniereeniging „TER VERBETERING" te Aiel Stier „KRIS", Ontvangen Gemengd Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Advertentiën. VOORRADIG: VISSER-KOOLE. TE KOOP: J. F. SCHEELE Jz. TE KOOP bij W. M. DIELEMAN, Visser-Koole. Overgangslessen op DINSDAG 3 JUNI, aan vangende v. m. 10 uur. A. P., 19 j., lendbouwersknecht te Koewacht, vrerd ten laste gelegd, dat hij op 29 Februari 1924 te Koewacht wederrechte lijk een ruit van een woning, toebehoorende aan de Fa. Maer- tens, met een steen heeft stuk gegooid. Eisch 3 of 3 dagen hechtenis. Uitspraak 10 of 10 dagen hechtenis. Th. de B., 54 j. bengsten- leider te Westdorpe werd be klaagd dat hij in 1922 te West dorpe f 520 toebehoorende aan Frans Dekker, heeft verduisterd. Eisch 6 weken gevang, voor waardelijk 3 jaar. P. A. van M., 22 j., leur der te Honteniise, werd beklaagd dat hy op de openbare stralzit- ting van het Kantongerecht te Hulst op 12 Maart j.l. in de strafzaak tegen D. v. d. Berge, zich beeft schuldig gemaakt aan meineed. Eisch 4 maanden gevang. Te Stavenisse zijn de eerste processen-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de gewij zigde bouwverordening inzake het niet-aansluiten aan de water leiding. M. Crt. Een zoon van C. Bruijnzeel was in den Scherpenisse polder op het land werkzaam. De hond die hij bij zich had werd aldaar aangevallen door een kat. Toen B. een eind aan die vechtpartij maakte, beet of sloeg de kat hem zoodanig in den polsslagader dat het bloed er met kracht uitspoot. B. liep met spoed tot een in de nabijheid zijnden de Wilde, die onmiddellijk zijn schoenriem uit nam en daarmede even boven den wond den slagader stevig afbond en het bloeden stuitte. B. had intusschen veel bloed verloren. Van hier ging B. tot dr. Polderman die de afbinding prees en B. verder verbond. De booze kat is door den eigenaar onmiddellijk dood ge schoten. De 30 jarige pas gehuwde landbouwer J. v. E. te Eindho ven is Donderdag toen hij met een kar naar huis reed, door den bliksem getroffen en gedood. Juwelier bestolen. Dinsdagmiddag kwamen in den juwelierszaak van den heer B. op de Plaats, twee Frausch spréken- de heeren binnen, die eerst ge durende een kwartier voor de étalage hadden staau kijken. Zij vroegen den winkelier eenige boorden spellen te mogen zien die in de étalage uitgestald waren. Toen de winkelier het gevraag de niet spoedig genoeg kon vin den werd door een der heeren gevraagd of hij het bedoelde stuk even aan mocht wijzen. De winkelier had daar geen bezwaar tegen en de vreemdeling bukte om in de étalage te kijken. Terwjjl de winkelier zijn aan dacht op het aangewezen stuk gevestigd had, heeft de vreem deling kans gezien om een stan daartje met 5 brillantringen uit de étalage weg te nemen. Zij boden den winkelier hun ■excuus aan voor de veroorzaakte moeite en gingen onder het voor wendsel van geen keus te kun nen maken heen. Eerst gistermorgen, nadat be kend geworden was, dat vermoe delijk dezelfde twee individuen in Rotterdam dezelfde truc uit gehaald hadden, werd het ge- stolene gemist. De verkoops- waarde van de ringen met stee- nen bedraagt ongeveer 3500. Het geheele geval heeft zich binnen vijf minuten .afgespeeld. Vermoedelijk zijn de dieven naar Amsterdam vertrokken. Te bard gereden. De atdeeling van de Delftsche politia belast met de controle op de motor en rij wielwet heeft gis teren een 30-tai bestuurders van auta's en motorijwielen geverba liseerd wegens het rijden met een grooter snelheid dan 30 K M. per uur. Ruim 100 bestuurders kregen een ernstige waarschu wing. Legaten. Wijlen mevrouw de wed. J. H. van Boelens van der Haer, ge boren Browne, te 's Gravenhage overleden, heelt, naar ,Het Vad." meldt, de volgende legaten ver maakt De Inrichting voor Doof stommen Onderwijs te Rotterdam 2000. Het Kinderziekenhuis te Rotterdam 1000. De Inrichting voor Doofstommen Onderwijs te 's-Gravenhage 1000. De Ver- eeniging tot voortdurende onder steuning van de nagelaten be trekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers te Scheveningen 500. De Noord en Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreu kelingen te hotterdam 1000. De Diaconessen Inrichting Bro- novo aan de Laan van Meerder- voort te 's-Gravenhage 3000. De Vereeniging Het Kinderzie kenhuis aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenhage 3000. Het Andreas Gesticht te Utrecht 10110. De Diaconie Armen der Nederduitsch Herv. Gemeente te Rotterdam 6000. De Diaconie Armen der Nederduitsch Herv. Gemeente te 's-Gravenhage 6000. De Waalsche Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage ten behoeve van het Kerkgebouw f 2000. De Diaconie der Waalsch Hervormde Gemeente te 's-Gra venhage 1000. De Inrichting voor Ooglijders aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage 2000. De Vereeniging Zieken verpleging te Scheveningen 1000. De Sophia Stichting te Scheveningen 3000. De Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee 2000. De Werkinrichting voor Blinden in de Tollenstraat te 's-Gravenhage 1000. De Vereeniging tot het verstrekken van warm voedsel aan school gaande kinderen te 's-Gravenhage 1000. De Vereeniging het Emma Fonds te 's-Gravenhage ter ondersteuning van oude dames 1000. De Dames Vereeniging Teeselschade atdeeling Den Haag 1000. De Dames Vereeniging Arbeid Adelt, afdeeling den Haag 1000. Het Huis van Barmhar tigheid aan den Zuid-Binnensin gel te 's-Gravenhage 1000. De Martha Stichting te Alphen 3000. Het Doorgangshuis te Groningen 500. De Wijkver pleging in wijk tien (Malakka- atraat te 's-Gravenhage) 2000. De Vereeniging Hot Blauwe Kruis aan de Valkenboschlaan te 'b- Gravenhage 2000. De Alge- meene Haagecbe Polikliniek 1000. De schrijfkamer van de Vereeniging WerkloozenzorgFul- tonstraat 191 te 's-Gravenhage ƒ500. De Vereeniging Pro Ju- veatute 2000. BILtlE. Net als by ons. In de Belgische Kamer is ge sproken over de .fabelachtige" bezoldiging van de Belg. leden der Commissie van Herstel. De min. van Financiën heeft daarop meegedeeld, dat de C. v. H. is een onafhankelijke, zelfstandige, souvereine stichting, ingesteld door het Verdrag van Versailles. De regeeringen der landen, die in deze commissie vertegenwoor digd zijn, wijzen hun gedelegeerde en diens plaatsvervanger aan, terwijl de commissie haar perso neel kiest en betaalt. De onkos ten worden buiten de schade vergoeding om betaald door Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat de leden der commissie en hun plaatsvervangers flink moeten worden betaald. Ieder, die in zijn binnenste overtuigd is van de belangrijkheid der functie, welke die leden (en af en toe hun plaatsvervangers) te vervul len hebben, zal dit wel aanstonds hebben vermoed, vooral waar de betaling geschiedt op kosten van ongelijk en volgens 't wachtwoord le Boche payera". Doch dat de salarissen weinig minder dan on gehoord zijn zullen velen toch wel wat vreemd vinden. Her Antwerpsche dagblad ,De Schelde" onthult er iets van en schrijft We geven toe, dat een afge zwaaid minister zoo maar niet in een handkar kan worden ge spannen maar te oordeelen naar de onthullingen omtrent de ho noraria der leden van die com missie zullen velen verkiezen, hun ministerieel ambt te verzaken, en afgevaardigd te worden bij de C. v. H. Delacroix dan, die te Lophein tot premier werd gepromoveerd en o.m. door het overnemen der 7 milliard mark zooveel diensten heeft bewezen aan 't vaderland, dat men nu nog alle dagen zijn aandenken looft, is óók lid van de Commissie, welke tot nog toe weinig heeft hersteld. Hij strijkt in die hoedanigheid jaarlijks op een half millioen of 500.000 franc. Guttenstein, die het verdachte staartje van zijn naam liet kap pen, en nu nog enkel Gutt heet, oud-kabinetsoverste is van den premier Theunis, verdient bij die zelfde commissie 550.000 franc. De algemeene secretaris, Pe rier, heeft 350.000 francFürst, toegevoegd secretaris 275.000 franc; Theunis Jr. men kan toch zijn eigen familie niet ver- waarloozen 125.000 franc. Maar zulke gewichtige mannen als Delacroix en Gutt kunnen het natuurlijk niet stellen zonder secretaris. Weinu die secretaris is Frededricx en deze moet zich tevreden stellen met 225.000 franc. Hij heeft op zijn beurt weer een secretaris en die verdient aan zijn baantje 125.000 franc. Er is bovendien aan de C. v. H. nog een heele sliert bedienden van minderen rang verbonden de geringste onder hen wordt toch nog fatsoenlijk bezoldigd, want die trekt 60.000 franc 's jaars. We nemen het die personen niet kwalijk, dat ze zich orden telijk doen honoreeren voor hun werk. Dat is zelfs knap en voor knappe lui hebben we respect. Het kan waar zijn dat de gel den, die door tusschenkomst van de C. v. H. worden gerecupe reerd, niet voldoende zijn om het eereloon van al die zwoegers uit te betalen, maar dan behoe ven we daaraan nog geen aan stoot te nemen, aangezien het in administratief opzicht vaste regel is dat de opbrengst \Ém het de partement netjes wordt opgelorpt door de onkosten. Competenties zijn nu eenmaal zeer goedkoope waar en niemand zal durven logenstraven dat min. Delacroix een uitzonderlijke com petentie ishadden we hem na den oorlog niet aan het bewind gehad, dan zouden er nu heel wat woekeraars bij de pakken van hun marken zitten. Het is dus maar zooals 't behoort, in dien juist hij werd uitgekozen om België te vertegenwoordigen in de C. v. H en men de waardigheid van een Staats minister schat op een dik half millioen. "Wisselkoersen. Brussel 12,28. Parijs 14,36 Londen ll,60.'/s New-York 2,67i/2. Speedeiachende Openbare Vergadering Oproep fan gewezen gemo- biliseerden. JACHTAKTEN. V* Getrouwd ISEDORUSJ. VAN DEN BERGEN MARIA E. VAN DAMME, die mede namens wederzijdsche familie hartelijken dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk onder vonden. Axel, 22 Mei 1924. stelt haar ingeschreven in het Nederlandsch Stamboek No. 6001, voor het publiek ter dekking ad f 10, Tevens bestaat alsnog gelegen heid als lid van de Vereeniging toe te treden. Inlichtingen te bekomen bij dhr. LEVS. VAN HOEVE Jz. HET BESTUUR. van af 05 cent en hiooger. Aanbevelend, Jonge Patrijs Leghorns, Ras zuiver, bij Coegorspolder. Een zeer uitgebreide sorteering in de nieuwste dessins. Aanbevelend, Ouders van leerlingen en verdere belangstellenden wor den beleefd uitgenoodigd, deze lessen bij te wonen. De nieuwe eerste klas begint op Maandag 2 Juni, v. m. 9 uur nieuwe leerlingen worden nog aangenomen. Het Hoofd der School, P. LE FEBER. Van 1 31 Maart 1924. Hulst Huwelijks-voltrekking. 27. Marinus Cornelis Fokker, 29 j., jm. en Clasina Maria Borghstijn, 23 j„ jd. Geboorten. 1. John Aloijsius Pe trus, z. van Frans Lodewijk Van den Moorter en Bertha Josephina Paulina M. Smit. 23, Johanna Coleta, d. van Emiel Mattheus van de Walle en Maria Leonia van Waes. Josephine, d. van Johannes Franciscus L. Smits en Louisa Catharina Annaert. Overlijden. 5. Maria Louisa de Wolf, 83 jd. van Charles Louis en Coleta Appolonia Voet. 14. Maria Louisa Cornelia Maertens, 78j.,d. van Philippus J. Maertens en Louise D'Hooghe, 19. Johannes jacobus Franciscus van Zijl, 70 j., echtg. van Claziena Maria Elisabeth Meijer. 20. Christina Jacoba Beugels, 42 j., echtg. van Theophiel van Brussel. 29. Fre- derik Petrus Brand, 46 j., echtg. van Maria Johanna Biesbroek. Van 1 30 April 1924. Graauw. Geboorten. 1. Angelina Maria, d. van Cornelis Josephus Assel- man en Anna Maria Lievens. 2. Maria Leonie, d. van Leonardus Petrus Brug- geman en Florentina Maria Boenne. 11Eduardus Jacobus Adrianus, z. van Alphonsus Scheers en Louisa Maria van Hove. 14. Maria Louisa, d. van Rene Octave Buijsse en Louisa Maria Apolonia Bauwens. 15. Petrus Ja cobus, z. van Johannes Bapthist van Troost en Martha van Gimst. 27. Anna Paulina, d. van Cornelis Ver schuren en Maria Stephania Bracke. Hengstdijk. Huwelijks-voltrek- king. 29. Josephus van Belle, 30 j., jm. en Maria Regina Bun, 30 j., jd. Geboorten. 3. Elza Maria, d. van Joseph de Waal en Maria Louisa de Koch 6. Mathilda Maria Paulina, d. van Josephus van Heese en Maria van den Bosch. 14. Maria Apolonia, d. van Augustinus Asselman en Eulidia van Loij. Hontanieee. Huwelijks-voltrek kingen. 19. Jan Francies de Maat, 43 j., jm. en Anna Catharina Baart, 46 j., wed. 26. Adolf Johannes Antheunis, 28 j., jm. en Amelia Bal, 22 j., jd. Augustinus de Maat, 24 j., jm. en Maria Mahu,20j„ jd. 29. Petrus Theodorus de Kerf, 24 j., jm. en Mathilda Maas, 24 j„ jd. Geboorten. 8. Theodora, d. van A. A. Buise en A. Kindts. 15. Rosalia, d. van P. Mannaert en M. J. de Dijcker. Hermina Maria, d. van J. P. Menu en M. H. van Hijfte. 17. Robertus Petrus, z. van A. F. de Waal en M. C. van Damme. 21. Celina Elisabeth Marie, d. van J. E. v. d. Wielen en B. H. M. Nijskens. 23, Alouisius, z. van J. F. van der Veeken en A. Arends. Elza Pernadetta, d. van P. A. Neve en O. C. de Poorter. 24. Maria Emelie, d. van J. F. Borm en L. M. Asselman. 26. Paula Maria, d. van J. Geensen en Ph. Hiel. 30. Julius Eduardus, z. van A. F. Burm en J. P. Colpaart. Overlijden. 1. Maria Weij, 88 j., d. van J. Weij en C. Cappendijk. 11. Eduard Josephus van Goethem, 7 m., z. van J. van Goethem en M. A. Ph. Janssens. Jan Baptist de Bruijn, 76 j., echtg. van Apolonia Verschokten. 21. Charles Louis de Schrijver, 82 j., weduwn. van M. C. Baart. van den Gemeenteraad van Axel op Woenedag den 28 Mei 1924, des voormiddags ten half tien ure, ten Raadhuize. 1. Herstemming over het voorge stelde van den heer 't Gilde en anderen om het voorstel van den heer E. van de Casteel direct in behandeling te nemen, betreffende aanvulling van artikel 70 der Algemeene Politie-verordening. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 Mei 1924. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Burgemeester van AXEL roept de gewezen gemobiliseerden op, tot een bijeenkomst in het (voor) lokaal van de Chr. Landbouwschool alhier, op Vrjjdag den 30 Mei 1924, des namiddags ten 8 ure, ter bespreking van de herdenking van de Mobilisatie 1914. Axel, 26 Mei 1924. De Burgemeester van Axel, BLOK. Het Hoofd van plaatselijke politie te AXEL maakt bekend, dat ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraagformulieren ter bekoming van jachtakten, voor het tijdvak, aan vangende 1 Juli aanstaande en eindi gende 30 Juni van het volgende jaar. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór den 7 Juni e k. in te dienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder worden de jacht akten aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het Rijk, houders van een groote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in het Rijk woon achtige personen onder overlegging van dezer portret, een jachtakte, logeer- akte genaamd, verkrijgen, geldig gedu rende veertien opeenvolgende dagen. Betaald moet worden a. voor een groote jachtakte to'alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden b. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, met uitzonde ring van de valkenjacht, vijftien gulden c. voor een loceerakte, tien gulden d. vooreen kleine jachtakte, dot het vangen van waterwild met netten, waarvan liet gebruik geoorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager betalen het zegelrecht, dat, ook bij niet-afhaling van de aangevraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft. Axel, 21 Mei 1924. Het Hoofd van plaatselijke politie vnd., BLOK. EN Hp en doorloopen den huid en schrijnende plekken.Gebruik fVerknjqb. bij Apolh.en Drogisten]

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3