I I Landbouw. Rechtszaken. vonden toch geen vrijheid het mede te onderteekenen. Het rapport is onderteekend door de heeren D. van Embden, voorzitter, J. J. L. Duyvendak, secretaris, C. Easton, A. K. Har- denberg, G. J. Heering, Ph. Kohnstamm, G. J. W. Koolemans Beijnen, M. van Rhijn, K. H. Roessingh en J. A. Veraart. Steun by werkloosheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, naar de „Tel." verneemt, onder dag- teekening van 13 dezer aan een aantal gemeentebesturen een cir culaire gezonden, betreffende de steunverleening aan werkloozen, waarin er op wordt gewezen, dat de steunregeling te veel als alge- meene regeling wordt beschouwd, in plaats van dat elk geval op zichzelf wordt beoordeeld. De beginselen van een goede steun verleening eischen, zegt de mi nister, dat ondersteuning slechts wordt verleend aan hen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen en dat slechts in zoodanige mate steun wordt toegekend als met het oog op de behoeften en de omstan digheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Bij de steunverleening aan de werkloozen blijkt dus dezelfde maatstaf te moeten worden aan gelegd als bij de armenbedeeling (art. 28 en 29 der Armenwet). De minister vervolgt dan „Hieruit volgt, dat ook met de inkomsten van het betrokken gezin vóór de werkloosheid rekening moet worden gehouden, en indien die inkomsten daartoe aanleiding geven, moet een wachttijd worden vastgesteld, welken de werklooze moet doormaken, alvorens hem steun wordt toegekend. Verder mogen alleen worden ondersteund valide arbeiders eri moet voor ondersteuning aan beroeps-werkloozen worden ge waakt. Daarbij wordt op een middel gewezen om te kunnen vaststellen, wie als beroepswerk- loozen moetenworden beschouwd. Diegenen, die verdacht worden daartoe te behooren, moeten nl. worden geplaatst bij een werk verschaffing". De leeftijdsgrens, waarbij nog steun* wordt verleend, is nu ver laagd van 69 tot 65 jaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij de vaststelling van den steun rekening moet worden gehouden met de loondalingen in het bedrijf, waartoe de onder steunden behooren. De uitkee- ringen mogen n.l. een zeker percentage van het loon niet overschrijden. Tot nu toe was bepaald, dat geen steun mocht worden ver leend aan hen, die weigerden werk te aanvaarden, waarvoor een behoorlijk loon werd aange boden. De minister heeft thans echter vastgesteld, dat de onder steunden alle werk moeten aan vaarden. Tegon Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid. Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zeiruw&tiiiende an Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten op dagen dat hem die geschikt voorkomen, de stemmen staak tendit kwam doordat dhr Baert zich, zooals hij zeide, bi de stemming had vergist. Mor gen (Woensdag) zal in een spoed' eischende vergadering hierover beslist worden. Het verzoek van de bewoners van de Sassing om den nieuwen weg daarheen Havenlaan te noe men, werd aangenomen. Verworpen werd het voorstel van dhr. Van Dixhoorn om f 25 subsidie te geven voor de gei tententoonstelling. Na discussie werd ingetrokken een voorstel van B. en W. om de politieverordening te wijzigen. Men achtte de bedoeling, die hoofdzakelijk bestond in het tegengaan van het vermomd be delen, v£el goed, doch de redactie dier wijziging gaf dit niet duide lijk aan. Z. h. s. werd goedgekeurd het besluit van B. en W, waarbij vier perceelen uit het nieuwe bouwplan werden verkocht. Eveneens om werkpakken te verschaffen aan degenen, die be last zijn met de beerruiming. Punt 7 was voor de ingezete nen wel het meest belangrijk omdat daarbij werd bepaald, dat het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting in deze gemeente werd bepaald van 1.43 op 1 (één) m. a. w., dat de Hoofd. Omslag met een flink bedrag vermindert. Ten slotte werd nog goedge vonden dat voor het nazien der kas bij den Gem. Ontvanger een ambtenaar zou worden aange wezen. Bij de omvraag werd medege deeld, dat het beerruimingstoestel voortaan niet meer in de Kleine Kreek zou worden gereinigd. Vanwege den Ring van het Nederlandsch Jongelingsverbond Oost Zeeuwsch Vlaanderen zal op 10 Juni a.s., op de weide der hof stede van den heer K. Dees Azh., aan den Baandijk te Terneuzen, een Zomerdag worden gehouden. Als sprekers zullen optreden Ds. E. Raams te Hoek, Ds. J. W. Maas te Kloosterzande, Ds. H. Visser te Rilland, Ds, G. P. A. Ruijsch van Dugteren te Axel, Ds. K. Mantz te Wolphaartsdijk, de heer H. Gordeau Jr. te Bussum, de heer Sevensma te Amsterdam en de heer L. Dek te Sluiskil. Ook hetChr. muziekgezelschap van Groede en de Chr. zangver- eeniging van Zaamslag zullen me dewerking verleenen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen costumière de dames A. J. de Jonge te Axel, C. Cruson te Breskens en J. Sa- lomé te Groede. De uitslag van de aanbe steding door het bestuur der Chr. Ger. school te Zaamslag, Reuzenhoek is als volgt le perceel metselwerk P. Eve- raert, Boschkapelle f 4000. J. C. de Vps f 3675. H. B. Lensen f 3027. C. v. Fraaijenhove, Spui f3617. J. d'Hooge f3560. 2e perceel timmerwerk: A. Keijser f2245. F. Herrebout, Ter- neuzen f2340. G. Rijnberg, Ter- neuzen f2226. A. Roovers, Ter- neuzen f2300. J. Dobbelaar, Boschkapelle f 2200. K. Dieleman f 1974 J. C. de Keijser f 2170. J. C. Wisse f 1876. 3e perceel zinkwerkJ. M. de Zeeuw f920. C. de Vos f990. 4e perceel schilderwerkD. Riemens f 465 F. C. Wisse f 450. H. Wisse f467. C. Dees f390. C. Keijser f 440. C. Haak f 378. In massa C. H. Wisse f 7632. Het werk werd den laagsten inschrijvers gegund. De aannemers bij wier namen geen plaats staat, wonen te Zaamslag. Te Lamswaarde is benoemd tot onderwijzer de heer P. A. Eggermont, onderwijzer aan de R- K. school te Graauw, zulks wegens ontslag van den heer A. de Waal, die met pensioen gaat Naar Zei. meldt, wordt te Zuiddorpe zóó druk geteekend voor deelname aan de Roombo terfabriek dat reeds voor meer dan honderd koeien is ingeschre ven. een gedeelte der nog niet mede werkende gemeenten alsnog zullen toetreden. Het is toch voor geen tegenspraak vatbaar dat als straks ook het Rijk de reeds toegezegde risico-garantie verleent, welke door de Provincie reeds is ge geven, de gemeente-financiën geen gevaar loopen en de prijs van het water niet hoog en voor ieder te dragen zal zijn. Predikbeurten te Axel. Donderdag 29 Mei 1924. (Hemelvaartsdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» uie Ds. Q. P.A. Ruysch van Dugteren. Gereform. Kerk. Voorm. 97„ ure Leeskerk. Geref. Gemeeute. Voorm. 97« ure Leeskerk. Ingezonden Mededeelingen. AXIL, 37 Mei 1934. Hedenmorgen werd alhier open bare raadsvergadering gehouden, waarbij alle leden behalve dhr. Van Dixhoorn tegenwoordig waren. Naar aanleiding van een ver zoek van Burg. en Weth. was van de Maatsch. Mechelen-Ter- neuzen antwoord ingekomen, dat geen fluitsignalen konden worden gegeven bij den overweg aan Coegorspolder. Er zal andermaal op aangedrongen worden, zoo mogelijk door persoonlijke be spreking. Ingevolge een schrijven van den Minister van Arbeid zullen met ingang van 1 Juli de nood woningen worden afgebroken. Zulks naar aanleiding van een schrijven van de huurders dier wo ningen aan den Minister omver betering dier huisjes. Het mid del is hier erger dan de kwaal. Een verzoek tot intrekking van de afschaffing der kermis werd verworpen, terwijl een voorstel thans in behandeling te nemei» het verzoek van het raadslid Van de Casteel om den Burgemeester de bevoegdheid te geven ver gunning tot dansen toe te staan Bij Kon. besluit ii met ingang van 1 Sept. 1924 benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Schiedam de heer W. Temperman, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R. H. B. S. te Neuzen. Door een hevigen rukwind brak de mast van een op de Wester-Schelde varend plezier jacht. Na eenigen tijd hulpeloos rondgedreven te hebben, hadden de opvarenden het geluk door de van Vlissingen komende Prov. boot op sleeptouw genomen en behouden te Terneuzen aan wal te worden gebracht. Nader vernemen we, dat deze schipbreukelingen deelnemers waren van een zeilwedstrijd, die was georganiseerd door een Bel gische jachtclub en werd gehou den op de Schelde van af Saef- tingen tot Neuzen. Ook andere deelnemers kregen averij, en al spoedig moest wegens het stormachtige weder het spel worden opgeheven. Blijkens de „Zeeuwsche Koerier" bestaan er ernstige pogingen om in Zeeuwsch-Vlaan- deren een Roomsch-Katholieke Hoogere Burger-School op te richten. Zetuwsch-VIaainsche IVatar- lciding Comité. Op 19 Mei j.l. werd te Ter neuzen een vergadering gehou den van het Dagelijksch Comité der Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding ter bespreking van de in de naaste toekomst te voeren propaganda. Uit de door den ter vergadering aanwezigen Di recteur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening gedane mededeelingen bleek, dat de benoodigde gelden vermoedelijk ■tegen een lager rentepercentage dan oorspronkelijk werd verwacht, geleend zullen kunnen worden, terwijl de prijzen van de voor naamste bouwmaterialen aanmer kelijk zijn gedaald, zoodat de rentabiliteit van het geheel er zeer gunstig voorstaat, waardoor de totstandkoming der waterleiding nog zekerder is geworden. Omdat verschillende gemeenten nog niet zijn toegetreden en het ideaal van het Comité is en blijft zoowel Oost- als West Zeeuwsch- Vlaanderen geheel aan de water leiding aangesloten te krijgen, werd besloten de propaganda met kracht voort te zetten. Daar om liet het Comité door het Rijksbureau een propagandage- schriftje samenstellen, hetwelk op bevattelijke wijze hfet een en ander onder de aandacht van de bevolking wil brengen. Er werd besloten aan elk gezin in Zeeuwsch Vlaanderen een exemplaar uit te doen reiken, teneinde de geheele bevolking zooveel mogelijk te doordringen van hetgroote belang, aan de totstandkoming van de waterleiding verbonden. Daarna zal een krachtige pro paganda worden gevoerd, speciaal in die gemeenten, waar de raads leden nog niet tot medewerking aan het groote plan hebben kunnen besluiten. Het Comité vertrouwt, dat, zoo niet alle, dan toch zeker Merriekeurfngen. De Provinciale regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Zeeland maakt bekend, dat dé merriekeuringen dit jaar, behou dens nadere goedkeuring, gehou den zullen worden op de vol gende data en plaatsen Maandag 23 Juni te Middel burg en Goes. Dinsdag 24 Juni te Kruiningen en Kortgene. Woensdag 25 Juni te Zierik- zee, St. Philipsland en St. Maar tensdijk, Donderdag 26 Juni te Hulst en Terneuzen. Vrijdag 27 Juni te Axel. Zaterdag 28 Juni te IJzendijke en Oostburg. Dit zullen dan de laatste keu ringen zjjn, die met Rijks steun gehouden worden. Op de hofstede van den landbouwer Herm. de Jonge, gemeente Terneuzen, is onder het vee een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Onder de gemeente Zuid dorpe heerscht ook mond- en klauwzeer. Er is haast geen gemeente inZeeuwsch-Vlaanderen aldus deelt men ons mede of er zijn zieke koeien. Belangrijk voor uienteler». Een „ziekte" welke geen ziekte bleek te zjjn. Sedert enkele jaren oegint zich in uienvsrbouwende streken een eigenaardig gebrek in dit gewas voor te doen Reeds kort na het opkomen beginnen de jonge plantjes eigenaardige ver schijnselen te vertoonen. De punten worden bruin-geel, later wit, de groei gaat erg langzaam, resultaten een slecht, dikwijls geen halt gewas. Eigenaardig is dat dit gebrek zich meestal niet over den geheelen akker voordoet, doch met breede of smallere strooken, zoodat zoo een uienveld een eigenaardig, ken schetsend aanzien heeft. Ook is het zeer opmerkelijk dat zich het gebrek het. hevigst vertoont als de voorvrucht wortelen of aardappelen is geweest. Op het eiland Goeree en Over- flakkee waar uitgestrekte opper vlakten met uien en wortelen geteeld worden komt dit gebrek al zeer veel voor. Algemeen noemt men de „ziekte" daar „de hond" en als men spreekt van „de hond" in de uien weet iedere uienteler wat hiermee be doeld wordt. Dat hier kaligebrek in het spel is wisten wij niet, dat is toeval lig gebleken bij een bemestings proet. Op land waar men altijd zeer veel hinder van „de hond" had ondervonden, en waarvan de voorvrucht wortelen was ge weest, werd ean kalibemestings- prcefveld aangelegd. En zie, hiermee was het raadsel opgelost. De perceelen welke kali ontvin gen groeiden geheel normaal met een heldere, frissche kleur, het perceel zonder kali vertoonde echter weer op zoo een erge wijze het gebrek dat het ver schil, hoewei dit perceel circa 100 Meter van den weg aflag, vandaar zeer duidelijk te zien was. Het verschil in opbrengst was dan ook zeer groot n.l. niet minder dan 11975 K G. per fl. A. Natuurlijk is het bij die eene proet niet gebleven en hebben verdere proeven ten volste bewezen dat wat hier een ziekte werd genoemd ook slechts kaligebrek was. Zelfs zoo dankbaar waren de uien voor een kaligift als ik deze op de „zieke" plaatsen in Juni als over bemesting gaf, dat het gewas zich nog bijna geheel herstelde. Meer en meer kom ik tot de overtuiging dat de oude leer dat op kleigronden geen kalibemes ting noodig is, beslist onjuist is. Dat door de nieuwere bedrijfwijze door gebFuik van groota hoeveel heden stikstof en fosforzuur, een ware rootbouw word gepleegd ten opzichte van de kali. Dat er dus een tijd moet komen, op de eene grond vroeger op de andere later, dat een gewas gebrek krijgt aan opneembare kali. Is het wonder dat de telers zoo een gebrek voor een ziekte te aanzien Ik acht bovenstaande belang rijk genoeg er nog eens de volle aandacht aan te schenken en zou het zeer op prijs stellen dat iedere land- en tuinbouwer als zich een dergelijke „ziekte" in zijn uien of ander gewas vertoont dit mij eens berichtte. Het zal zeker interessant zijn dan eens te on derzoeken ot daar niet slechts kaligebrek de oorzaak is. H. VAN DER MEIDE, Sommelsdijk. Arrond. Rechtbank te Mlddelbnrg De rechtbank heeft in bare zitting van 23 Mei de volgende vonnissen uitgesproken. C. C. 47 jaar, koopman te Zuiddorpe, gedetineerd te Mid delburg, is wegens ontucht ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevang., met aftrek van het voorarrest. P. A. P., 25 jaar metselaar te Hulst (th; is t Cadsand), is we- goi.s het verlaten van vrouwen kinderen veroordeeld tot 3 m. gevang. S. P. S., 28 jaar, voerman te Breskens, is wegens het ont trekken van '•en voorwerp aan het recht van onderpand, ver oordeeld tot 14 dagen gevang Tegen L. J. C. G. 33 jaar, aannemer en C. J. M. v. R., 38 jaar, koopman, beiden te Ter Neuzen, werden wegens over treding politieverordening ge meente Ter Neuzen, bevestigd het vonnis van den kanton rechter (20 gld. boete ot 10 dagen hecht.) De volgende zaken werden nog behandeld H. B., 33 j., zonder beroep te Hontenis8e had voor het Kanton gerecht te Hulst terechtgestaan dat hij op 1 Pebr. des nam. 5 uur in Clinge uit België in Ne derland heeft ingevoerd een buks en 200 patronen. De kantonrechter had zich onbevoegd verklaard om van deze zaak kennis te nemen. De ambtenaar van het O. M. was tegen dat vonnis in hooger be roep gekamen. De Officier van Justitie eischte bevestiging vonniskantonrechter. Politierechter te Middelburg. R. van M., huisvr. van A. Krombeen, 39 jaar te Axel Kijkuit, werd ten laste gelegd dat zij op 4 Aoril j.l. C. Donse te Axel heeft beleedigd. Eisch 3 ot 3 dagen hechtenis. Uitspraak 10 'ot 10 dagen hechtenis. m te

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2