Sli Si Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsc h - VI aan deren. Als de avond valt. No. 16. DINSDAG 27 MEI 1924. 40e Jaarg. «j tof 6/AÏ O J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. 9 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De Eerste Kamer heeft haar begrootingsarbeid voortgezet. Woensdag was een betrekkelijk ongunstige dag, doordien men de begrooting voor Buitenlandsche Zaken behandelde en bericht kwam dat minister van Karnebeek ongesteld was. Toch besloot de Kamer met de behandeling te be ginnen. De Volkenbond vormde het belangrijkste onderwerp van be spreking. Prof. Anema sprak zijn ingenomenheid uit met den Vol kenbond. De heer van Embden bracht er weder het denkbeeld der ontwapening bij en meende dat als de tegenwoordige Minis ter werkelijk vertrouwen stelt in den Volkenbond, hij zijne inter nationale politiek moet wijzigen. De heer de Jonge was weinig te spreken over de geheime diplo matie, die tegenwoordig nog steeds heerscht. Maar daar kwam de heer Verkouteren tegen op, die van al dergelijke democrati sche denkbeelden niets moet hebben. De Tweede Kamer heeft zich inzonderheid met kleine zaken bezig gehouden en allereerst de regeling van het bijzonder nij verheidsonderwijs afgedaan. Be paald is thans, dat voor nijver heidsscholen, geopend na 1 Mei j.l. geen subsidie zal worden gegeven. Voor scholen, welke reeds vóór genoemden dag waren geopend, kan eene bijdrage wor den verleend. Verder werd de behandeling van de wijzigingen in (Je motor en rijwielwet voortgezet. Zooals men zich zal herinneren, was er een voorstel aanhangig van den heer Sasse van ljsselt om bij botsing of aanrijding met een motorrijtuig te bepalen, dat de eigenaar of houder van dat rij tuig de overmacht of de schuld van een ander zou moeten be wijzen. De commissie van rap porteurs was eenstemmig tegen (Duitscbe Novelle.) «Kinderen, wat laat je je taeh gauw inpakken I Dat zou mij toch een al te gakunsteld leren zijD, naar het afgeknipt programma ran een abnormale klooiterhuishou- dingc, «Waarom abnormaal?* rroeg Friti min ot meer geprikkeld. Het wa» hem onaangenaam, dat zijn schoonvader in het naief egoïsme ran z\jn persoonlijke natuur alle teedere en fyne gevoelens ontken de, als hem die in gesloten karak ters ran anderen getooDd werden. «Waarom mijn zoon? Omdat zoo'n leren ran toewijding en zelfopoffering onnatuurlijk is, meer nog, pretentieusEn de voer- werpen ran die zelfopoffering worden aren zoo pretentieus als de zusters. Wat heeft die rrouw tot stand gebracht, wat is de oogst ran wat zij in het leren gezaiid heelt, dat zy nu heele bladzijden uit haar lerensboek er eenroudig uitscheuren durft Zy heeft niet eens een kind gehadle boüheur het amendement, maar de meer derheid der Kamer dacht daar anders ovei en het voorstel werd na eenige wijziging aangenomen. De eigenaar of houder van het motorrijtuig moet nu de overmacht bewijzen of wel de schuld van iemand, voor wien hij niet aan sprakelijk is of hij moet bewijzen, dat hijzelf de noodige zorg in acht heeft genomen. Dat voorts de eigenaar van den auto mede aansprakelijk is voor de gedra gingen van hem, die zijn wagen bestuurt, spreekt in dit verband van zelf. Het van den automo bilist verlangde bewijs zal mees tal niet gemakkelijk te leveren zijn. Het is nu te hopen, dat deze bepalingen hen tot meerdere voor zichtigheid, dan thans dikwijls het geval is, zal aan sporen. Een zwaar juridisch debat heeft de Kamer nog gehouden over het strafbaar stellen van mislukte poging tot uitlokking. De heer Dresselhuys wees er op, dat de gene die een ander aanspoort tot een strafbaar feit, dat niet wordt gepleegd, wel strafbaar zou kunnen zijn, terwijl hij die de mislukte poging deed, vrij uit zou gaan en vond dit zonderling. Minister Heemskerk vond het daarentegen zeer logisch. En de rechterzijde stemde met Z. E. in, zoodat het eenigszins vreemd soortige wetsartikel bij zuivere partijstemming, rechts tegen links, werd aangenomen. Bij de behandeling van de be grooting van Binnenlandsche Zaken was de heer baron de Vos van Steenwijk verontwaardigd over het feit, dat het Centraal Stembureau bij de mededeeling van den uitslag eener verkiezing had verzuimd, diens adelijken titel te vermelden. Gelukkig dat de Minister deze hoogst belang rijke zaak zoo uiterst kalm opnam. Prof. Slotemaker de Bruine bracht ter sprake de weigering van den Minister om gemeente lijke verordeningen, welke gods lastering moeten tegengaan, ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Minister Ruys weigert dit, doch de Christelijk historische afgevaardigde meent, dat het n'est qu'uu rêve bah I It dat levensDlijheid of pettimisme? Alle grootere mannen van karak ter hebken het leren genoten met al zijn constqueatiet, jy doet dat misschien niet? Jullie heilige Schopenhauer liep weg, alt er muziek ran Rottiui werd gegeren, de larenszatte philosoof beheerde zijn rermogen als een geslepen geldman, eu als in «De Zwaan* ta Frankfort de viseh niet rerich of de wyn niet kael was, haha daD ging die ryand van alle wereldsche genietingen te keer als een razende. Die kalmte van dat blinde rrouwtje is onnatuurlijk, is aaüctellerig, zonder dat zij het zich misschien bewust is. De liere rrome nonnetjes spreken 't haar en anderen roor. De blin den zijn zoo zachtmoedig! Kun je zoo denkan Vraag dat eens aan menschen, die zoo'n stakker in buis hebben Opgeplakte lijd zaamheid en opgekropt verdriet achter een lackend gezicht. Nu, eu die nonnetjes als zij mat rast en zeker geloofden, er den hemel mee te rerdienen, Dog wel met een extra gereserreerd plaatsje er in, dan deden ze het niet, dan was hun toewijding eu zelfopoffering nihilDaarom reroordeel ik ze Diet 1 Daarom ontkeD ik nog Diet, openbaar gezag zich niet moet mengen in meeningsuitingen op godsdienstig gebied. De begrooting van Binnenland sche Zaken en Landbouw werd tenslotte zonder stemming goed gekeurd, evenals die op het Staatsboschbeheer en voor de Algemeene Landsdrukkerij. Ons Zeerecht is zeer verouderd en de poging, die de Regeering doet, om een deel daarvan op de hoogte van den tegenwoordigen tijd te brengen, verdient slechts toejuiching. Overigens werd het wetsontwerp in snel tempo afge handeld en goedgekeurd. Donderdag en Vrijdag werden nog enkele persoonlijke zaken afgedaan, die uit den distributie- tijd dateeren, nl. een zeepkwestie en een schadeloosstelling voor de veevoederfabriek te Goes. De Minister wilde echter van geen tegemoetkoming weten en hield de portemonnaie dicht. Nieuw lid Tweede Kamer. Door het Centraal Stembureau is als opvolger van den heer Hu- genholtz, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer A. H. van der Hoeve te Utrecht. Wjjiiging Leerplichtwet. Verschenen is de Memorie van Antw. op het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de nieuwe overwegingen in de af- deelingen. Wij ontleenen daaraan het vol gende De Minister zal terugnemen van het Kon. Besluit betreffende den toelatingsleeftijd bevorderen, mits de thans aanhangige bezui- gingsmaatregel wordt aangeno men. De verlaging der jaarwedden zal evenals voor de ambtenaren in Staatsdienst voor het on- d.ewijs-personeel gemiddeld 161/, pCt. beloopen. Volgens de thans geldende schaal waren er op 1 Januari 1924 met inbegrip van de hoof den der scholen 33.394 ver plichte leerkrachten, wier jaar^ wedden en wedden door het Rijk dat ze een heel mooi werk doen, maar men moet my niet praten ran belangloosheid en toewyding en zelfopoffering bij uitstek. Ëen ▼rouw, die met haar maD raD het leren geniet, en met haar man lief en leed, regenbuien, hagel slagen en zonneschyn deelt, zonder onder het een humeurig te worden en bij het ander lichtzinnig, die doat niet minder mooi werk, dan dia nonnetjes ginds achter dat hek*. Zij moesten allen lachen om de manier waarop hij in ruur geraakte an Sophie erkende met zekare rerrassiDg, dat zij zich prettiger en opgeruitndar roeide in den ierendigen polsslag ran dezen dag, dan sadert jaren. «Hij is tocb een mao uit dui zenden met zijn ongebroken le venslust*, dacht zij, «een mensch ook du nog, die het leren aan durft, omdat het leveD hem een genot is. Niet releD zooais bij heb ik ontmoet later op mijn stil len, zelf gekozen weg. Vaak was mijn dag als een weggestorven geluid, en ik luisterde in de verte, of ik hem niet hooren kon, den sterkeD, vollen polsslag van het leven. En het bleet stil*. Er kwam een gevoel van on rust in haar binnenste, iets van worden vergoed. Dit aantal zal dalen tot 26.449, zoodat een ver mindering van 6945 leerkrachten zal worden verkregen. Het totaal bedrag der voorschot ten aan gemeenten en schoolbe sturen voor 1924 bedraagt thans f92.431.000. Bij doorvoering van de voor gestelde wijziging van art. 28 en de voorgenomen salarisverlaging zal de Rijksvergoeding bedragen f 63.420.437, zoodat ter zake een besparing zal worden bereikt van f29.010.563. Hierin is begrepenvoor be sparing op de salarissen f 12.532.182, en voor inkrimping van het personeel f 16.478.381. Het ligt in de bedoeling, op de kosten wegens opleiding en exa mens, alsmede op die voor het toezicht op het Lager Onderwijs U/a millioen te besparen en daarenboven nog 21/, millioen te vinden door bezuiniging op an dere afdeelingen. Om de nood zakelijke bezuiniging te verkrijgen moet de Minister vasthouden aan een zesjarigen leerplicht, en hij meent ook niet te moeten ingaan op de bezwaren, welke tegen het zoogenaamde 48-leer- lingenstelsel werden te berde ge bracht. De wet zal op 1 Juli 1924 in werking treden. Zij heeft geen terugwerkende kracht. - Nationale ontwapening Verschenen is een rapport van de gemengde commissie ter be studeering van het ontwapenings- vraagstuk uit het Genootschap voor zedelijke volkspolitiek en de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, over het vraagstuk van nationale ontwapening. De commissie komt daarin tot de volgende conclusies 1. De gevaren die Nederland en zijn overzeesche gebieden in afzienbaren tijd bedreigen, zijn betrekkelijk gering te achten, zoowel die van een directen vijandigen aanval uit annexionis- tische oogmerken, als die van neutraliteitsschending bij een even- tueelen oorlog tusschen andere mogendheden. waardeering, van wat zij verwor- psD, iets ran betreuren, ran wat zij misschien rerwaarloosd had. Maar toen zag zij opeens, dat Tharese haar rader in den arm nam. «Vadertje, hoe gaat het nu mot alles Hoe moet het nu met mij gaan Ik behoef nu toch niet langer hier in het pensionaat te blijren, wel? Ga ik mot moedar en u samen naar huis En haar hand zocht an vatte die van haar moeder, terwijl zij met do andere haar vader vasthield. Schlottman zag toen even zij- waart» naar zijn rrouw. «Wacht dat af, meisjelief. Nu gaan we eerst aan onze feesttafel, daarna beslist mamamaar wij mogen toch ook wel een woordje meepraten*. Pension Garnier had zich zelt overtroffen. De kleine feestdisch was in ten allerliefst zaaltje ge dekt, monsieur noemde het een «byou van een chambrette*. Het zaaltje was eigenlijk geen zaaltje ea niet binnenshuis het was meer iets als een groote teDt ondereen dak van bladeren in den schaduw rijken hoek van het park gebouwd. Het tafellaken was belegd met rozen en myrten. Sohloumann zocht er de myrtentakjes tusschen j II. In geval van een aanval zou militair verzet voor ons vol slagen nutteloos moeten worden genoemd, daar wij noch met onze huidige weermiddelen, noch met die, welke zouden worden ver kregen bij een zoo groot moge lijke financieele inspanning, een weerstand van eenige beteekenis zouden kunnen bieden. III. Het wordt ten zeerste onwaarschijnlijk geacht, dat in de toekomst een krachtige preven tieve werking zou kunnen uitgaan van het hebben van eenweermacht. IV. Het hebben van een weer macht verhoogt de gevaren, waaraan wij blootstaan, daar het de internationale rechtsgedachte verzwaktin geval van een oorlog kan het gebruik van een weer macht slechts leiden tot aanzien lijke vermeerdering van de ver nieling en verdere materieele en zedelijke schade, die een vijan delijke inval met zich brengt. V. In de tegenwoordige om standigheden kan het onderhouden en gebruiken van een weermacht zoowel van zedelijk als van practisch standpunt uit alleen gerechtvaardigd heeten, wanneer zij deel uitmaakt van een politie macht in het kader van den Volkenbond en ook overigens staat onder het oppergezag van een supranationaal objectief orgaan, behalve voor zoover betreft het gebruik ervan tot handhaving van de binnenlandsche orde. VI. Zoolang de invloed der volkenbondsgedachte nog ontoe reikend is, behoort onze regeering er naar te streven met haar naburige staten tractaten te sluiten, waarbij men zich verbindt tegen elkander om welke reden dan ook nimmer de wapens te zullen gebruiken, en verder geen gele genheid ongebruikt te laten, om, liefst in samenwerking met andere kleine staten, werkzaam te zijn tot versterking van het gezag van den Volkenbond. Twee leden der commissie, mevr. mr. C. C. Bakkervan Bosse en luit.-gen. W. A. T. de Meester, hoewel in vele opzichten met het rapport instemmende, uit en verzocht allen zich er mede te versiereu. Hij at reel en met zichtbaar genot. Sophie had het in vroe gere jaran niet gemakkelijk gehad om hem iD zijn behoefte aan fijne spijzen altijd te voldoeD. Zij zelf leefde in grooten eenvoud, byüa geheel als vegetariër, eu zij werd bleek van ergernis bij zijn voort durende soms scherpe, soms spot tend lachende critiek op elk ge recht, dat opgediend werd. Hoe vernederend was dit dikwijls voor haar geweest, en hoe werden daar door de zeldzame vrije uren voor een onaangename, onvriendelijke stemming roor haar bedorven. «Nu, hoe denk je over rozige, maltche zalmforellen, mijn zoon Frits? rroeg Schlottmann. «O, goed;, antwoordde Krüger verstrooid, «maar ik vrees, dat mijn tong niet bijzonder genoeg gecultiveerd is, om die tijDe hap naar waarde te schatten. Bij my is altijd nog de honger de beste kok. Een gebrek in myn opvoe ding, waarbij ik my overigens heel best bevind*. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1