Waarschuwing. Smette Twee Woonhuizen VOGELKOOIEN A.. van Iffiaala. Limonadesiroop. PAKHUIS, Voor 25 gld. te koop: PU ROL Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken Bekendmakingen. Advertentiën. Axelsche Voetbalvereen. „AXEL" P. A. Wonüergem, Dinsdag 3 Juni 1934 bij Instel Woensdag 18 Juni 1934 bij toewijzing, Burgers van Axel en Omstreken. vier octaafs ORGEL, ONTVANGEN: P. J. MEIJER, Verbrand. Het 6-jarig dochtertje van den landbouwer v. d. W. te Eindho ven is in aanraking gekomen met een brandend gascomfoor. De kleertjes van de kleine ge raakten in brand, waaronder het kind zóó met wonden werd over dekt, dat het eenige oogenblik- ken later overleed. liet onweer. Te Fijnaart is ia den nacht van Zondag op Maandag j.l. te ongeveer drie uur de bliksem ingeslagen in de boerenschuur van den heer H. v. d. Jv'oort. De schuur brandde tot den grond al. Een paar runderen werden bijtijds gered. Maandagmorgen is de schuur van den landbouwer Kleyn in Langenboom (gem. Escharen, N.B.) door den bliksem getroffen. Alle zich daarin bevindende ge reedschappen en landbouwma chines werden met de schuur'n prooi der vlammen. 2000 kilo gram aardappelen en een stier verbrandden eveneens. Boven de gemeente Waalwijk en omgeving ontlastte zich Maan dagavond een hevig onweer. De machinefabriek van den Heer C. v. d. Heyden werd door het he melvuur getroffen. Een schoor steen werd vernield. Tijdens het onweer van Maan dagnacht, dat gepaard ging met een hevigen regenval, sloeg te Cappelle de bliksem in een schoorsteen van de O. L. School aan dén Loomschendijk. De schoorsteen werd vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Bokhoven is bij een kort doch hevig onweer de bliksem geslagen in de boerderij van J. B. De geheele boerderij, huis en stallen, is in asch gelegd. Eenige varkens en kippen zijn in de vlammen omgekomen. Het zwakke geslacht. Bij een huiselijke twist te Rot terdam heeft de losse werkman T. de J. juffrouw D. van H., bij wie hij inwoont mishandeld en in het gelaat verwond. Zij riep de hulp der politie in. Twee agenten begaven zich naar haar woning toen zij binnenkwamen, verscheen T. de J., gewapend met een breekijzer. Een van de agenten kreeg met het breekijzer een slag op den schtuder en de ander een klap op de linkerhand De agenten grepen den woeste ling beet en terwijl zij hem vast hielden, schoot plotseling juf frouw D. van H. naar voren en sloeg er, voor de agenten het verhinderen konden, zoo geducht met de hak van haar schoen op los, dat de rechterkaak van den lossen werkman vermoedelijk gebroken is en hij een paar gaten in het hoofd kreeg. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Te Amsterdam is aange houden een 17-jarige loopknecht van een tapijthandel die pakken kleeden inplaats van naar den beurtschipper te brengen, aan een schilder gat die ze te gelde Maakten. De schilder is wegans heling gearresteerd. Een deel der verduisterde kleeden is reeds ln beslag genomen. De Vesuvius in werking. De Vesuvius is, volgens be richten uit Napels gaan werken. Onder de bevolking heerscht groote opwinding. Achtend, A. VAN MAALE. Wisselkoersen. Brussel 12,427,. Parijs 14,50 ouden 11,627». New-York 2,67s/ 8. OPENBARE VERGADERING JACHTAKTEN. Verzoek a n de ingezetenen. De koopers van booraen van den Buthpolder worden ver zocht zoo spoedig mogelijk hun boomen te ruimen; daar die anders ten behoeve van den polder zullen worden verbeurd verklaard. J. A. DREGMANS. Notaris. VERPACH i ING van het ver kooprecht van consumptie enz. op het terrein, gedu rende 1 Juni '24—31 Mei '25. Inschrijvingsbiljetten worden in gewacht uiterlijk tot Dinsdag avond 27 Mei bij den Secretaris J. D. FREEKENHORST, die ook nadere inlichtingen verstrekt. WIJN-en SIGAHENHANDEL. Ik waag er geen tientje aan, maar 50,000 sigaren, waarvan ik het verlies niet wil berekenen. 5 voor 127a cent VERKRIJGBAAR: Gereed voor 't gebruik. Kleine halve flesschen in 7 verschillende smaken. Prijs 50 cent p. flesch. Deze limonade is uit zuivere grondstoffen bereid, en de prijs is zoo gesteld, dat ieder daarvan kan profiteeren. Beleefd aanbevelend, Assistent-Apotheker. 5 15 20 25 IMPERIAL VLIEGERS KABOUTERS 5 AD ASTRA 5 Vorstenlanden 5 30 DOMINGO 5 377 OTF" Zie de Etalage, m ONTVANGEN GRENADINE, CITROEN, FRAMBOZEN-LIMONADE en SINAASAPPEL (20) De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van den heer Aug. C. M. POPPE te Hulst, verkoopen op en op telkens 's namiddags 2 uur £!T1!!U en een staande te Walsoorden. Nader te adverteeren. ZATERDAG op de Markt half één gratis proefstoomen. leder kan gratis zonder verplichting tot koopen onze Pracht-CUBA komen probeeren. Om half twee grati# probeeren onzer CORONA. Komt allen op. Deze merken worden de vaste merken te Axel. Verder GALATHEE, groot, goed, geurig, 10 cent belast a 6 cent. Licht zandblad. 100 CORONA's fijn a f 4,—. DIPLOMAAT, prijs wordt bepaald na de keuring. Een zeld zaam koopje en een prachtsigaar wacht u. BELGISCH IMPORT, kisten 25 stuks f 1,25. Elk wat wils. Groote balen ROOKTABAK, gedep. van de Waag van 50 cent voor 25 cent. Komt allen op. Groote voorstelling. LEON DE GROOT, Vlissingen. Een zeer góed onderhouden sterke toon, zeer geschikt voor beginnende leerlingen, Zondag school of zangvereeniging. P. C. VAN DELFT, Muziek-Leeraar, Hulst. Een groote en prachtvolle sorteering en (15) Goedkoope Winkel, AXEL, Van 1 30 April 1924. Boschltapelle. Geboorten. 7. Edinomtus Joseph, z. van i'lorimondus Leopold Borm en Ang«la Maria Ko- salia Menu. 13. Sulina Amelia Maria d. van Franciscus Destombes enApo- lonia Rosalia Kouijzer. 30. Augustiuus Josephus, z, van Retrus Josephus van Damme en Marie Valent. Hoek. Huwelijks-voltrekking. 10. Jaspert Bakker, ï2 j., jm. en Levina de Koeijer, 23 j., jd. Geboorten. 14. Michiel Hendrik, a. van Karei Hendrik de Koeijer en Adriana Levina de Visser. 26. Cor nelia Maria, d. van Levinus vac Cadsand en Adriana Anna Pladdet. Overlijden. 29. Rokus van Dix- hoorn, 73 jweduwn, van Adriana JacomiDa Dieleman, {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 21 Mei 1924. Hen laffe streek! Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek beleefd plaatsing voor het volgende Het bovenstaande opschrift is de opinie van het overgroote gedeelte van het Axelsch publiek. Over den steller van het stuk weet ieder wel dat die verder moet gezocht worden dan bi; den onderteekenaar. Maar hij draagt toch de verantwoordelijkheid en daar gaat het over. Ik wil mij slechts bepalen tot het gedicht, het overige laat ik aan de R. K. Kiesvereeniging over. Ik heb de weield bereisd en veel ondervonden en ben militair geweest en stel er hoogen prijs op, want ieder wordt nog niet als vrijwilliger toegelaten. Ik beii sigarenwinkelier en maak reclame voor mijn zaak. Ik schrijf een ingezonden stuk wanneer men mij aanvalt. Ik kam niemand af, maar verdedig mij U dicht over een Vakbond U haalt dingen op van 7 (zeggezeven jaar) terug, het is dan niet te verwonderen, dat U alles vergeten zijt. Een vakbond werd toen opgericht door den heer C. v. d. Casteel, die van meergenoem den bond altijd voorzitter is geweest tot hij zijn ontslag kreeg bij de Z. V. T. M,, en tot op heden nog dien rooien door U bedoelden vakbond steunt. De vergaderingen werden gehouden bij den heer E. v. d. Casteel i thans dichter, en raadslid), die blij was dat hij aan die rooien een borreltje of potje bier kon verkoopen (het ging immers om de centen In 1922 (weer een oude koe) werd te Utrecht een Congres gehouden van het spoor- en tramwegpersoneel en zou een afgevaardigde naar dat Congres worden gezonden. Op voorstel van den heer C. v. d. Casteel (die in dit gedicht de noodige inlichtingen schijnt verschaft te hebben, want als je het alléén niet af kunt, haal je je groote broer er bij, nietwaar werd ik als zoodanig aangewezen. De moderne Vakorganisatie behoort niet tot de S. D. A. P. zoodat Troelstra er absoluut niets mede te maken heeft. De R. K. en Prot. Chr. bonden van spoorwegpersoneel hielden rond dien tijd eveneens groote demonstraties (het ging over loonsverlaging). Door geen enkelen bond werd echter,geen man, geen cent" geschreeuwd (het waren geen koopdagen). Daar U, mijn heer E. v. d. Casteel, in Uw gedicht deze woorden aanduid als door mij geuit op de hoeken van Utrechts straten en dit als een ware gebeurtenis aanhaalt, verlang ik van U het bewijs; zoo U dit niet kunt leveren, zal ik een ver volging tegen U instellen wegens laster. Het dragen van een strijderslint (een eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven) heeft niets te maken met een demonstratie. Een feestreclame om het feest wat op te vroolijken, mag toch zeker wel Ik ben niet naar de S.' D. A. P, overgeloopen, heb wel op die vergade- ling gesproken Waarom? Dat kunt U vinden in een ingezonden stuk van de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" d.d. 24 Mei 1923. Den heer C. v. d. Casteel, uw broe der, (niet ik, geen woorden verdraaien, heeren I) wilde mij als candidaat voor den gemeenteraad stellen voor de vak organisatie, dit ging echter niet, daarna sloeg deze voor, dat ik lid zoude wor den van de S. D. A. P.door mij werd hierop geantwoord (dit kan ik met getuigen aantoonen)Als Katholiek wil ik vrij zijn in het kiezen van een vakorganisatie, maar ik sluit mij niet aan bij de S. D. A. P. om zoo in den raad te komen. Wie is een kameleon De heer E. v. d- Casteel, raadslid, had het eerst over een lijst van vrije Katholieken, kwam toen langs de achterdeur in de R. K. Kiesvereeniging, werd gekozen als raadslid. Hoe dat komt er niet op aan. Komt in den raad. Stemt tegen het gebed (wordt dus liberaal). Als ik oude koebeesten moest uit het graf halen kwamen er nog meer kleuren voor den dag, ik bepaal mij slechts tot den iaatsten tijd. Ik ben Katholiek, mijnheer de dichter, en zal dit blijven. Ik heb te veel fatsoen en verstand dat ik ooit er toe zoude besluiten mij door wijn, bier of jenever in den raad te laten dragen, dus behoeff U nooit bang te wezen, dat ik er een fust aan zal wagen. Wat de stijging van de tabaks- prijs aangaat begrijp ik niet wat die er mede te maken heeft, dat is zeker om beter te kunnen rijmen. In eigen tuintje wieden, dicht U, ja, hadde U dat gedaan dan had U zeker tusschen het onkruid een „Volkslezer" en soci alist ontmoet en hadde dit niet aan mijn adres behoeven gericht te zijn. Inplaats van een heel gedicht, wat getuigt van haat en broodnijd en niets met heel de kwestie waar het over gaat te maken heeft, hadde de heer v. d. Casteel beter gedaan met ronduit te zeggen: Ja, ik heb ongelijk. Het spreekwoord zegt: Men wordt niet aangereden door een heerenrijtuig maar wel door een stkar. Ik ben niet haatdragend maar weet te vergeven en te vergeten, doch dit schijnt bij den heer v. d. Casteel niet het geval te zijn, evenmin bij zijn welwillende medehelper(s). Mijnheer de Redacteur, ik dank U voor de plaatsruimte en zie af van verdere discusies, noch over het een, noch over het andere. Den heer E. van de Casteel inmiddels vergevende met de woordenVergeef het hem, want hij wist niet wat hij schreef of liet schrijven. P. S. De laffe spreek van het plaat sen van een gedicht aan mijn adres bestaat hierin, dat de heer v. d. Casteel, zich zelf niet kunnende ver dedigen tegenover de Kiesvereeniging, zijn wraak koelt, door op een lage wijze op iemands verleden te wijzen. Hij, zoowel als zijn helper(s> die zich heeft (hebben) verlaagd hieraan mede te werken, toonen hierdoor van welk gehalte zij zijn. Geachte Redactie. Mijn beleefd verzoek om eenige plaatsruimte, zal, daar ik de aangeval len partij ben, door U wel toege'.t*an worden. Mijn hartelijkeD dank. „Ten laatste zegevieren eerlijkheid en waarheid. „Gorki", in „DeStem", Mei fleer Van Maale. Juist nam ik kennis van uw inge zonden pamflet, toen mijn blik iel op het artikel naast het uwe, waarin ook gij het lijdend voorwerp bent. De nieuwsgierigheid deed mij het lezen nog voor ik uwen aanval op mij las, en werkelijk, ik had met u te doen. Als antwoord aan u kon het voor mij ook dienstig zijnvan de meeste zaken in genoemd artikel kan ik de juistheid ten volle onderschrijven. Mijn plan was eerlijk, u niet te beantwoorden, voor zulke vordacht makingen haalt men zijn schouders op, en maakt men een bedenkelijke beweging met de vingers naar zijn hoofd. Zulk een debiteeren van grove leugens moet volgens mij geen andere oorzaak hebben dan de aandrang om in de krant te schrijven. Zij die een krant niet gebruiken, doch misbrui ken, maken zich bij hun medeburgers toch bespottelijk. Ik kon toch zeer gemakkelijk zoo met uw laatste sckrijven naar den Heer Officier van Justitie loopen en een aanklacht tegen u indienen wegens laster, doch wees niet bang, heer Van Maale, ik heb eer medelijden met u dan dat ik boos op u ben. Ter zake dus. U ontkent dat u het was die mij dien Zaterdag toevoegde ,Kom jij de boel hier bederven." U ontkentzeker, ik voel het bezwarende voor u daarvan, want hiermede staat of valt mijn geheele beschuldiging aan u dat u de markt wilde sabo- teeren. Welnu. Ik beschuldig er u hier openlijk van gij en niemand anders dan gij, heer Van Maale, siga renwinkelier te Axel, hebt mij den eersten Zaterdag toegevoegd: Kom jij den boel hier bederven, uit angst, concurrentieangst, machtsgevoel om alleen de man te zijn in Axel, om te zegevieren over den marktkoopman. Doch dezen keer loopt gij uw hoofd te pletter en heeft uw man gevonden. De enkele personen die erbij stonden en hij die mij toevoegdeDe Groot, dat is Van Maale", zullen wel zoo vriendelijk willen zijn zich Zaterdag aan mij bekend te maken, ten einde aan geheel Axel ten toon te stellen den man,de eeaige die de waarheid??? in pacht heeft. Verder zegt u, als men zijn eigen sigaren wil verkoopen men geen re clame maakt voor een ander Weer een van die zwakke plekken van u. In gemoede heer Van* Maale. n bent sigarenwinkelier. u heeft sigaren, u wilt die verkoopen, en heeft er iemand •oit van zijn leven zooveel reclame voor mij gemaakt als gij, vier weken lang op schitterende manier. Heeft iemand mij zooveel klanten bezorgd als gij. Wie is het die steeds de aan dacht op mij vestigt Gij gij Van Maale, dank hiarvoor, duizendmaal dank Verder noodig ik u uit te bewijzen, niet insinueeren, doch bewijzen, waar ik gezegd heb „alle winkeliers zijn stroopers". Ik zal mij wel wachten, nijvere burgers, allen in te deelen bij een soort waarvan er maar een is. Ten slotte schrijft u dat gij de fabriek geadviseerd hebt. Nou breekt mijn klomp. Gij, Mr. van Maale, adviseert de fabriek van Van Gardinge. Ze zullen zich veel van uw advies aan trekken weet de fabriek wel eens wie u bent Zoo niet, zendt ze dan dadelijk uw pennevruchten van de lsatste weken, en als u niet direct door hen aangesteld wordt als adviseur, nou dan ben ik wat. Verder oordeele het publiek. Met hsrtelijken dank aan de Redactie, LEON DE GROOT, 225—'24. Vlissingen. Uit dit schrijven zijn eenige zinnen, als te persoonlijk en te beleedigend^ weggelaten. Daar zakelijk geen nieuwe gezichts punten worden geopend, maar het geheel gelijkt op een kibbelpartij, sluiten we hiermede de debatten voor en tegen den heer Van Maale. Redactie. van den Gemeenteraad an Axel op Dinsdag den 27 Mei 1924, des voo - middags ten 10 ure, ten Raadhuiz.i, 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukkeu. 3 Herstemming over het voorstel van den heer Ph. J. van Dixhoorn nm voor de Geitenwereeniging 125.beschikbaar te stellen voor de te houden keuring of tentoonstelling van geiten, over welk voorstel de stemmen in de vorige verg»dering staakten. 4. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. 5. Voorstel van B. en W. tot ver koop van grond. a. Aan het Bestuur van de Ger. Kei-k. b. Aan P. de Jonge, Kerkdreef. c. Aan C de Putter, Station straat. d. Aan M. J. Loof, Stationstraat. 6. Voorstel van B. en W. om aan de Gemeentewerklieden, die met de beerruiming zijn belast, een pak werkkleeren te geven. 7. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer vóór de Gemeentelijke Inkomstenbelasting, dieDst 1924/ 1925. 8 Voorstel om B. en W. te mach tigen, behoudens goedkeuring van Ged Staten, een ambtenaar aan te wijzen, voor het opnemen der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger. En is hieraan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Mei 1924. De Burgemeester van Axel, BLOK. Het Hoofd van plaatselijke politie te AXEL maakt bekend, dat ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraagformulieren ter bekoming van jachtakten, voor het tijdvak, aan vangende 1 Juli aanstaande en eindi gende 30 Juni van het volgende jaar. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór den 7 Juni e k. in te dienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder worden de jacht akten aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het Rijk, houders van een groote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in het Rijk woon achtige personen onder overlegging van dezer portret, een jachtakte," logeer- akte genaamd, verkrijgen, geldig gedu rende veertien opeenvolgende dagen. Betaald moet worden a voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden b voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, met uitzonde ringvan de valkenjacht, vijftien gulden c. voor een loeeerakte, tien gulden d. vooreen kleine jachtakte, tot het vangen van waterwild met netten, waarvan het gebruik geoorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager betalen het zegelrecht, dat, ook bij niet-afhaling van de aangevraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft. Axel, 21 Mei 1924. Het Hoofd van plaatselijke politie vnd., BLOK. De Burgemeester van AXEL ver zoekt den ingezetenen dezer Gemeente mede te werken, om zooveel mogelijk rust en orde te verkrijgen op de Markt, wanneer door de Vereenigingen muziek of zang ten gehoore wordt gebracht door le. de kinderen thuis op het genot en de waarde van een openbare uih voering te wijzen, en 2e. op de plaats van de uitvoering de jeugd mede tot stilte aan te manen. Axel, 15 Mei 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. ^SL'sI'ukloopen en schrijnen der Huid, werbrande huid door de zon, Sfukgeloopen voelen. Gebruik Vepkrijqb bij Apofhen Drogisten/

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3