SPARREN, Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Advertentiën. Kunst en Letteren. Lijst van Vergaderingen, Verkoopingen, enz. in Mei 1924. 21 Mei. Vergadering Marga- rethapolder te Zaamslag. Open bare Vergadering Prov. Afd. Zee land v. d. Chr. B. en T. E. te Ter Neuzen. 22 Mei. Vergadering polder Westdorpe of Nieuw-Vogelschor te Sas van Gent. Vergadering van Remoorterepolder te Sas van Gent. Vergadering Groote Huis- senspolder te Zaamslag. 23 Mei. Aanbesteding verbou wen bijzondere school te Reuzen- hoek, Zaamslag Vergadering Eendragtpolder te Zaamslag. 24 Mei. Verkooping huishou delijke en andere goederen te Hoek. Deurwaarder Huineman. 26 Mei. Vergadering Poelpolder te Sas van Gent. Vergadering St. Anthonypolderte Sas van Gent. Vergadering Mosselpolder te Phi lippine. 27 Mei. Vergadering Zaamslag- polder te Zaamslag. Vergadering Nieuw Westenrijkpolder te Hoek. Vergadering polders Autrichen, Oud-Papeschor en Nieuw-Pape- schor te Westdorpe. Vergadering polder Kleine Huissens te Zaam slag. Verkooping vaste goederen te Axel. Notaris Dregmans. 28 Mei. Verkooping Landbou- wersinspan te Graauw. Notaris Dumoleijn. Vergadering polder Willem III te Zaamslag. Verga dering Vlooswijkpolder te Ter Neuzen. Instel verkooping hof stede te Hoofdplaat. Notaris Corthals. 30 Mei. Vergadering Water schap Loven- en Willemskerke te Hoek. Verkooping Woonhuis te Ter Neuzen. Notaris Van der Moer, I "Wisselkoersen. Brussel 12,25. Parijs 14,25. Londen 11,66. New-York 2,67. Inrichtingen welke aerziar, schade of hinner veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van JAN NAEIJE, wagenmaker alhier, om op het perceel, sectie G No. 1589 een benzine-motor te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. Axel, 13 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Verzoek aan de ingezetenen. VISCH-ARTEN. Binnen* isschcr$. Het Bestuur van den polder NOORD bij Axel maakt bekend 1. dat van af heden tot 27 Mei a. s. ter inzage van de eigenaren van landen, ge legen in dien polder, ten kantore van den Ontvanger- Griffier te Axel, zijn neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn a. de rekening en verantwoor ding over 1923/1924; b. de begrooting voor 1924/ 1925 met de memorie van toelichting. 2. dat op Dinsdag 27 Mei a. s., des namiddags drie uur (zomertijd) in het hotel „Het Gulden Vües" te Axel, eene algemeene vergadering van Ingelanden zal gehou den worden. 3. dat voormelde begrooting, na de vaststelling door de vergadering, benevens de memorie van toelichting, mede gedurende acht dagen, te rekenen van 29 Mei a.s. ten voormelde kantore ter inzage zullen liggen en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar zijn. Axel, 20 Mei 1924. Het Bestuur voornoemd, C. A. DEKKER Cz., Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. mooie lang-e gave met omvang van 18 tot 45 cM. lengte van 5 tot 12 meter, af te halen, station Hulst of Kijkuit. Te bevragen bij P. VAEL-t^ Absdale. bezig was met bet schilderen van zijn woonschip, het gevaar zien de, waarin de knaap verkeerde, sprong onmiddellijk, nog met de verfkwast in zijn handen, gekleed te water en wist nog juist bijtijts, boewei met veel moeite, den drenkeling te redden. Dit was de 85ste maal dat kapitein Duiker een drenkeling redde, van wie echter 14 tijdens of spoedig na de redding er het leven bij inschoten. Duiker is nu 46 jaar. Zyn eerste redding deed hij op 12- jarigen leeftijd toen hjj een man van 30 jaar uit een der stads grachten van Amsterdam haalde. De motorrijder A. K., jur. student te Leiden, is Vrijdag avond tusschen Ede en Arnhem met groote vaart tegen een vracht wagen gereden. Hij was terstond dood. De justitie stelt een on derzoek in. Het sportpaleis Als bewijs van de groote spron gen, waarmede de Maatschappij „Nationaal Sportpaleis" haar doel nadert, vermeldt de Avp., dat zij blijkens acte van 15 Mei jl., verleden voor notaris Labberton, de hypolheek groot f 100.000, op hare kostbare gronden rustende, heeft afgelost. Te Rotterdam is op den Coolsingel, tegenover het stad huis, de 7-jarige C. V., die na uiteen tramwagen gestapt te zijn, achter langs dien wagen liep om over te steken, door een uit tegenovergestelde riehting ko menden auto, die op de tramrails reed, overredeD. Zwaar inwen dig gekneusd werd het meisje naar het ziekenhuis gebracht, waar het overleden is. Onweer. Zaterdagnacht heeft het in de Betuwe.gedurende twee uur hevig geonweerd Op de boerderij van P. is een schuur in brand geraakt; twintig varkens en alle pluim gedierte zijn omgekomen. Aan den Veendijk te Wierden sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Langenhof. Huis en inboedel gingen verloren. Een ontzettend zwaar onweder woedde boven Rjjssel. De blik sem sloeg in het huis van A. struik, bewoond door de gezin nen Assink en Langenhof. De woning brrandde geheel uit. Niets kon worden gered. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Twee koeien van Jansen, te Borne, en drie van de weduwe Blenken, te Duldenbroek zijn door den bliksem gedood. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is boven de gemeente Echt (L) de geheele electrische installatie door den bliksem ge troffen. De fabrieken kouden niet werken. Te Nijmegen en omstreken zijn door het inslaan van den bliksem atgebrand te Bergharen twee huizen, van Coppens en Ver ploe gen, te Wychen een woning van Kl. van üooren, te Beuningen een hooiberg en een schuur van Ocstermans, te Mook de Kapok- tabriek van Van Arsen en van Gelder. Bij het hevig onweer is te Deventer de bliksem geslagen in de boerderij van den land bouwer E. Bleumink in de buurt schap Schoolt (Gorssel). De be woners konden zich met moeite redden. Een koe en een aantal varkens kwamen in de vlammen om. De geheele boerderij is verwoest. Een knaap van 2 Meter 80. Onder de menigte, die zich in Londens straten verdrong om den intocht van het Rumeensche ko ningspaar bij te wonen, bevond zich ook „Lofty", de langste man ter wereld, die in werkelijkheid heet Jan van Albert. „Lofty" is uit Amerika over gekomen om in een Londensche music-hall op te treden. Deze enormiteit vaD vleesch en been, die ondanks schijnbare volwas senheid (hij is 23 jaar) de moeite heeft nog steeds te groeien, meet thaus reeds 9 voet 37s inch, of 2 Meter 80, heeft 9 el goed noo- dig voor een costuum, draagt handschoenen maat 14, een hoed maat 76 en schoenen waarin een rhinoceros een voetbad kari ne men. Op al zijn rondreizen heeft bij een „Engelsche matras" van 3 Meter lengte onder zijn bagage en aan boord van den oceaan- stoomor, die hem naar Engeland bracht, had men met de grootste moeite een hut voor hem ver vaardigd. Zijn geweldig lichaam heeft heel wat noodig voor onderhoud De Londensche bladen (zijn ma nagers?) geven in kleuren en geuren hetgeen deze sinjeur al- zoo verobert bij zijn ontbijt, zijn twaalfuurtje, zijn middagmaal en zijn souper, boven en behalve hetgeen hij zoo tusschentijds in neemt. 'tis in één woord ge weidig. 31 Mei. Aanbesteding Kachel kolen te Zaamslag. Kolenveree- niging „Eigen Hulp". Verkooping bij inschrijving Woonhuis met tuin en werkplaats en gedeelte tuin te Axel. Notaris Dregmans. Bernard Zweers, De heer Bernard Zweers, toonkunstenaar te Amsterdam, is benoemd tot Pddder in de Orde van den Ned. Leeuw. Beruard Zweers werd Zondag 18 Mei 70 jaar. Die dag is voor den grooten paedagoog en be kwamen componist onvergetelijk gemaakt. Henry de Groot schrijft van hem o. m. het volgende ,^.an den paedagoog Zweers heeft Holland veel te danken. Wij danken hem de muzikale ontwikkeling van verscheidene jongelui, die thans tot de voor aanstaande toondichters en musi ci behooren van ons land. ïn dan heelt Bernard Zweers nog de enorme verdienste een echt Nederlandsch componist te zjjn. Voor hem klinkt de Nederlaud- sche taal niet als esn onding, dat niet te bezingen valt, maar in tegendeel zoetvloeiend en dich terlijk. Hij heeft bij het com- poneeren zijn toevlucht nimmer genomen tot uitheemsche teksten, hij heeft nooit, zooals zoovelen, zijn moedertaal verloochend. Bernard Zweers heeft zijn heele leven de muziek gediend als een priester het altaar. Jaren lang, tot 1922, was Bernard Zweers veroonden als hosfdleeraar in de compositie aam het Amsterdamsch Conser vatorium. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 14 Mei 1924. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. dit ais laatste schrijven te aanvaarden in Uw veelgelezen blad. Aan Axels publiek Een lieger is een bedrieger, zegt het spreekwoord. Ik zoude dit niet gaarne willen bevestigen, maar wat ik wel kan bevestigen is, dat de sigaren- koopman L. de Groot uit Vlissingen van zijn eerste leugen niet gebarsten is. Axelaren, oordeelt zelfHeden gewerd mij een schrijven van den heer L. de Groot, gericht aan de N. V. Van Gardinge's Sigarenfabrieken te Eind hoven, waarin hij een hoop leugens opdischt. Hij schrijft o.a. dat er vuile laster is ingegeven door een verkooper te Axel die algemeen niet voor normaal doorgaat. Wie is dat, mijnheer De Groot? U spreekt Uw oordeel uit. Maar het Axelsche volk oordeelt anders over U en zegt: Die vent schreeuwt als een gek Of zij gelijk hebben weet ik niet. Ik ben geen zenuwarts. In datzelfde schrijven beweert dhr. De Groot dat een winkelier hem aan sprak met de woorden: Kom jij Axel bedelven. Dit is een grove leugen, de vraag werd gesteld door een par ticulier. Op deze vraag vroeg De Groot of hij soms sigarenwinkelier was. De particulier antwoordde, en zeer terecht Daar heb je niets mede te maken, ik vraag ook niet wie jij bent De Groot wil het publiek wijs maken, dat i k aldus zoude gesproken hebben, daar protesteer ik ten sterkste tegen De Groot heeft mij nog nooit gezien, veel minder gesproken. Hij schrijft, absoluut niets- over de fabriek gezegd te hebben, doch dan schiet hem in eens iets te binnen, ja, schrijft hij verder, het kan gebeurd zijn, dat bij het aanbevelen van Hol- landsch fabrikaat ik ook gesproken heb over eenige bekende fabrieken zooals Karei 1 en van uwe fabriek legde ik het publiek uit als de fabriek van het bekende „in alle kringen rookt men." Axelsch publiek! U zult toch zek r wel begrijpen, als je je eigene sigaren kwijt wilt zijn, je toch geen reclame voor een andere fabriek gaat maken. Hij schrijft dat het kan gebeurd zijn dat hij dat gezegd heeft. Marktver- koopers, zooals dhr. De Groot, ram melen zooveel door elkaar (meer soms dan zij kunnen verantwoorden) dat zij bij het laatste woord niet meer weten wat zij het eerste gezegd hebben. Dat kan je zoo'n normaal mensch niet kwalijk nemen. Je moet de menschen van alles wijs maken, nietwaar? Nu komt de grootste leugen. Hij schrijft verder o.m.„Gezien het feit dat hij bij een kist „Braziliaantjes" van U een flesch w ij n cadeau geeft." Ieder die mijne advertentie» heeft gelezen zal moeten toegeven dat hier een geraffineerde leugenaar aan het woord is. Verder vertelt De Giootin dat schrijven, dat ik de eerste altijd ben, die tot prijsbederf overgaatlees aan den laagsten prijs verkoop. Bravo 1 Op de markt geeft Dc Groot te kennen dat de winkeliers stroopers zijn. Aan de fabriek beschuldigt hij ze van prijsbedervers. Een winkelier mag dus volgens De Groot niet beneden den prijs verkoopen, dat mag alléén de marktkoopman. Aan het slot van den brief schrijft De Groot: „Onderzoek s. v. p. bovenstaande naar waarheid, dan valt u het waarschijnlijk zeer gemakkelijk uwe beschuldiging tegen mij te herroepen." Ik heb geadviseerd Mocht de fabriek er toe overgaan de beschuldiging in te trekken, dit niet eerder te. doen voordat de leugens door De Groot in bedoeld schrijven aangehaald en mijn persoon betreffende zullen zijn herroepen in de Axelsche Courant. Nogmaals, mijnheer de Redacteur, mijnen oprechten dank voor de bereid- willipheid ter plaatsing van dit stuk en sluit tevens deze kwestie. Achtend, A. VAN MAALE, Sigarerihandel „De Concurrent." P. S. Ter opheldering diene nog het volgende Het gaat niet over de kwestie van den verkoop van den heer De Groot op de markt, maar over de misleiding. Hij heeft getracht 26 April wettig ge deponeerde merken aan te bevelen zooals de echte Cuba en Braziliaanijes, terwijl hij deze niet had. Wat de echte Cuba aangaat, veranderde hij op 3 Mei gauw zijn advertentie en maakte er Cuba de beste van (dat doet iedere eerlijke koopman die op zijn vingers getikt wordt). Wat de Braziliaantjes aangaat beweert hij wel gesproken te hebben over Mexicaantjes (als men in het nauw gebracht wordt moet men een uitvlucht zoeken). Daar deze z.g Cuba ert Braziliaantjes aan veel lager.n prijs werden verkocht dan de winkeliers de echte merken moesten i n k o o p e n, trachtte de „eerlijke" marktkoopman wantrouwen op te wekken bij het publiek ten opzichte der winkeliers. Ziedaar waar het om gaat, mijnheer De Groot(Onschuldige!) De leugens hierboven weergegeven en door Uw eigene handteekening bevestigd zullen het Axelsch publiek de oogen doen opengaan en wie nu een hansworst of een bedenkelijk type is laat ik aan hun oordeel over. Axel 19 Mei 1924. Mijnheer de Redacteur! Ter illustreering moest ik in mijn vorig schrijven als staaltje van wil lekeurig optreden door het bestuur der R. K. Kiesvereenigmg alhier wijzen on den heer van Maale, die echter niet op de lijst was geplaatst en die men in de R. K. Kiesvereeni- ging toch eenmaal niet als candidaat wilde en dus ook daar niet gekozen kon worden. Ik begrijp, dat dit den hoer van Maale, den ingezonden-stnk- ken-ridders van Axel, uit zijn slof doet schieten. Op al zijn minderwaar dige insinuatie's kan ik niet ingaan, maar ik wou hem gaarne zij het in dichtmaat hieronder van repliek dienen. De R. K. Kiesvereeniging zelve zwijgt in alle toonaarden. Uit tee kent de situatie voldoende. EdUd, wat ze in mij verliezen, winnen ze in elk geval binnen 3 jaar in van Maale. „Het doel heiligt de middelen" is bei der zinspreuk. Wij verbeiden rustig het uur der revanche. Aan den heer van Maale draag ik bescheiden tot afscheid en als laatsten groet onderstaand gedichtje op met den begeleidenden wensch van beterschap. Iemand die verre reizen doet, Kan immer veel verhalen, Het sprekend voorbeeld daarvan zijn De ex-ko-lo-ni-a-len Men kent hier den sigarenman Belust steeds op sensatie, Die ingezonden stukken schrijft Naar 't schijnt bij Godes gratie Een ieder kamt hij af op tijd, Het meest zijn concurenten, Daarvan heeft hij een flinken slag, Want 'tgaat maar om de... centen! Dan raast hij op de mar'chanssee, I)ie trouw hun plicht vervulden, Zoo waait hij mee met elke wind Het is niet om te dulden Ook op het politiek terrein Al is hij niet gelukkig, Wil hij ook graag een hansworst zijn Hij is daar o zoo nullig Eerst richtte hij een vakbond op Van 't N. V. V., een roode Toen lier» hij naar St. Raphael, Dat is bij hem de mode Maar daar men hem zijn zin niet gaf Verhuisde hij gauw weder En liep weer door naar 't N. V. V. Dat minde hij toch teeder, Want fluks moest hij naar 't Congres, Vriend Troelstra gaan bezoeken, Manifesteerde in Utrechts straat Bijna op al de hoeken! Geen man, geen cent, schreeuwde [hij luid, 'tls waar gebeurd, mijn vrinden, Maar toen 'teen weekje verder was Kon ik hem anders vinden, Hij liep toen rond met 't strijderslint In 't knoopsgat, fier te pronken; Een Souvenir van Insulind Terwijl zij lustig klonken, Een feestreclame toen tot slot Als hulde aan 't jubileum, Waarbij hij wijn en dranken geeft En 's Zondags een Te Deum En toen de raadsverkiezing kwam, Wa« hij eerst Roomsch in spé, Maar toen men hem niet ernstig nam, Naar de S. D. A. P Hij wilde met mijn broer in zee, Sprak van een vrije lijst Doch deze zei: .Ik doe niet mee Nu de tabaksprijs rijst Hij is een waar Kameleon, Op politiek terrein Straks is hij bolsjewist'Stemt hem Hij geeft vast een fust wijn Ach, heer van Maale wees niet boos, Ik meende 'i heusch riet kwaad, Want 'k hoop dat n zoo slim en loos Ook komt in Axels raad. De variatie wordt dan groot, Wat zal 't vermakelijk zijn, Eerst Roomsch, dan liberaal of rood Een fel republikein Ik geel u zonder hulp deez' [raad Gij 't eigen tuintje wiedt, Dan ziet ge bij een ander vast Fn zeker 't onkruid niet U, mijnheer de Redacteur, mijn dank en den heer van Maale mijn innigen vriendengroet. E. v. d. CASTEEL, raadslid. De Burgemeester van AXEL ver zoekt den ingezetenen dezer Gemeente mede te werken, om zooveel mogelijk rust en orde te verkrijgen op de Markt, wanneer door de Vereenigingen muziek of zang ten gehoore wordt gebracht, door le. de kinderen thuis op het genot en de waarde van een openbare uit voering te wijzen, en 2e. op de plaats van de uitvoering de jeugd mede tot stilte aan te manen. Axei, 15 Mei 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn, formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of hengelakte, voor het jaar, aanvangende 1 juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvol gende, en noodigt belanghebbenden uit hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 1 Juni e k. aan hem in te dienen. De navolgende akten worden uit gereikt a. Groote Vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cents (f2,50.) b. Kleine Vischakten, tot het visschen met een daarin genoemd vischtuig, tegen betaling van één gul den (f 1,—.) c. Hen gelakten, tot het vis schen met meer dan één hengel, tegen betaling van vijftig cents (fÓ,50.) Voor het visschen met éen hengel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, behoeft geen aanvraag te geschieden. f Kostelocze vergunningen om te vis schen worden niet meer verleend. Geen' akte wordt uitgereikt 1". aan hem, wien ingevolge artikel 34, eerste lid, der Visscherijwet, de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging; 2°. aan veld- en boschwachters, beambten der marechaussée, niet zijnde hulp-officieren van Justitie, ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, beneden den rang van inspecteur der rijks- veldwacht en van inspecteur van politie, beambten van den rijks- en provincialen waterstaat en beambten van de domeinen, beneden den rang van Hoo'dopziener. Axel, den 15 Mei 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3