iiiii'jufc Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Het wetsontwerp tot verhoo ging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrich tingen is zonder stemming goed gekeurd. Natuurlijk vormde het onlangs verschenen rapport van de commissie van onderzoek een belangrijk onderwerp van bespre kingen. Het is duidelijk gewor den, dat de regeling geenszins in orde is, maar wat wordt er nu gedaan En zal er werkelijk be zuiniging worden verkregen Zoo werd er gevraagd, maar het ant woord van Minister van Dijk was weinig bevredigend. Want Z.E. vindt alles prachtig bij het be drijf en meent dat dit de verge lijking met particuliere onderne mingen goed kan doorstaan. De heer van der Voort van Zijp drong aan op krachtige bezuini ging en mocht van den Minister de toezegging ontvangen, dat alles, wat aan particulieren kan worden overgelaten, van de Rijks inrichtng zal verdwijnen. Het wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Dokkum met gedeelten der omliggende ge meenten ontmoette veel bezwaar. Vergrooting van steden en niet het minst van kleine provincie stadjes, vooral wanneer die, zoo als Dokkum, door nauwe grach ten worden ingesloten, gaat steeds gepaard met verzet van de om ringende plattelandsgemeenten. Maar ten slotte moeten de buiten wijken, die de voordeelen van de aanliggende stad genieten, wel bij deze worden ingelijfd. Ook het ontwerp tot wijziging van de wet regelende de waar borgen voor gouden en zilveren werken werd na vrij sterk vezet aangenomen. Het verzet ging er hier in hoofdzaak tegen, dat vele leden eene geheel nieuwe rege ling zouden wenschen, aangezien de keuring veel te wenschen overlaat. Het wetsontwers daaren tegen is te beschouwen als een noodwetje om de smokkelarij tegen te gaan. Vrijdag heeft de heer van Ra- vesteyn de Regeering geïnterpel leerd over den stand der onder handelingen met Rusland, of zoo als het thans heet, de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken. Dat de heer van Ravesteyn bij de bespreking van de verhouding tusschen beide landen meer de belangen van de genoemde re publieken dan van ons land in het oog houdt, spreekt van zelf en kwam dan ook nu weer sterk uit. Veel bijval bij de Kamer vond de heer van Ravesteyn, die na tuurlijk de schuld der mislukking op onze Regeering wierp, niet, -behalve dan bij zijn vriend den heer Wijkoop. Maar deze bracht het niet verder dan de verklaring, dat de Regeering bij de onder handelingen blijkbaar andere be langen had willen dienen dan die van het Rijk. Minister van Karnebeek wees de laatste be- leediging met minachting af en stelde de redeneering van den heer van Ravesteyn op vermake lijke wijze in een belachelijk licht, zoodat de beide Nederland- sche sovjet-heeren voor hun eigen fatsoen beter zouden hadden ge daan de interpelatie niet aan te vragen. Van beteekenis was voorts nog de goedkeuring van het Bryan- tractaat van Nov. 1913, waarbij de beide Regeeringen zich ver binden, alle geschillen, van wel ken aard ook, aan de beoordee ling van eene parmanente Com missie te onderwerpen en geen vijandelijkheden te beginnen, voordat de commissie haar ver slag zal hebben ingediend. Dit tractaat werd eerst nu goedge keurd omdat onze Regeering steeds had gehoopt, dat de Ver. Staten nog tot den Volkenbond zouden toetreden, in welk geval het tractaat overbodig zou zijn geworden. De Kamer maakte ten slotte nog een aanvang met de behan deling van een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Nij verheidsonderwijs in dien zin, dat het Rijk ook zal bijdragen in de kosten van de pensioenen van de leeraren, enz. Ei werden eenige voorstellen tot technische verbe teringen aan toegevoegd, doch daarover kon men het nog niet eens worden, zoodat dit punt werd aangehouden. 18 Mei-herdenkin r. Zaterdag heeft in de met pal- mengroen feestelijk getooide Rid derzaal te 's Gravenhage de her denking plaats gehad van het bijeenkomen van de Eerste Vre desconferentie in 1899. Het initiatief tot deze herdenking was genomen door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, die hiervoor een Eerecomité en een Algemeen Nationaal Comité met een Uitvoerend Comité had ge vormd. De plechtigheid werd geopend met het spelen van het „Wil helmus", door de aanwezigen staande aangehoord. Als eerste spreker trad op mr. J. Limburg, waarna de rede, op gesteld door wijlen baron d'Es- tournelles de Constant, door diens zoon werd uitgesproken. Nadat Albert Vogel een fragment uit „Antigone" van Sophocles had voorgedragen, liet zich de Leidsche Studenten-muziekver., onder lei ding vanden heer Koeberg, hooren, Vervolgens sprak de heer Chr. Lange uit Genève, secretaris generaal der Interparlementaire Unie, waarna de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr.dr. v. Karnebeek, het woord voerde. Het gezelschap b'egaf zich daarna naar de Rol- en de Lanesse- zalen, waar thee werd aange boden. f De Olympische Spelen. H. M. de Koningin heeft het Beschermvrouwschap en Z. K. H. den Prins het eere-voorzitterschap aanvaard over de in 1928 te Am sterdam te houden Olympische Spelen. Nianwe Rentexegels. Het Staatsblad bevat het besluit tot wijziging van de modellen der rentezegels als volgt le. de kleur van het rentezegel voor loonklasse I is roode op druk op lichtrooden onderdruk en de op het zegel uitgedrukte geldswaarde 25 cent 2e. de kleur van het rentezegel voor loonklasse II is bruine op druk op groenen onderdruk en de op het zegel uitgedrukte gelds waarde 30 cent; 3e. de kleur van het rentezegel voor loonklasse 111 is roode op druk op blauwe onderdruk en de op het zegel uitgedrukte gelds waarde 40 cent; 4e. de kleur van het rentezegel voor loonklasse IV is blauwe op druk op groenen onderdruk en de op het zegel uitgedrukte gelds waarde 50 cent. De thans bestaande rentezegels voor de loonklassen I, II, III en IV onderscheidenlijk blauw violet op licht violetten ondergrond, roodbruin op lichtbruinen onder grond, geelgroen op lichtgroenen ondergrond en bruingeel op licht gelen ondergrond, blijven geldig. AXEL, 20 Mei 1924. Geen dag mooi weer krijgen we, of het eindigt in onweer- gepaard met regen. Behalve, dat de tuinman op dien slagregen en het vele water minder gesteld is, vinden ook de' wandelaars het minder aangenaam overvallen te worden door die buien. Dit zijn echter kleinigheden. Het ergste is de risico, die men loopt met hemelvuur, dat zonder dat men er erg in heeft zoo plot seling je geheele hebben en hou den in den brand kan steken. Zoo vaak komt dat gelukkig niet voor, maar toch is er geen dag en geen krant of men leest van brand door inslaan van den blik sem hier of daar. Gisteren werd de lucht hier zóó vol, dat we bijna van alle kanten door stralen omringd werden, ofschoon het onweer zelf nogal dragelijk was. Geluk kig joeg een flinke bries de zaak betrekkelijk spoedig uit elkaar en zoodra de buien over waren, trok men naar buiten. Aan den zuidkant was een brand waar te nemen in de richting Zuiddorpe. Het blijkt een schuur tje te zijn geweest van den land bouwer Steenacrt op Roode Sluis Vee en landbouwwerktuigen kon den nog gered worden en ook het huis bleef behouden. Te Koewacht brandde Zondag avond een huis af, terwijl de be woners afwezig waren. Toen ze thuis kwamen, moesten ze bij een ander onderdak zoeken. Juist voor den aanvang van het concert kwamen gisteravond de buien opzetten, zoodat de muzikanten wijselijk thuis bleven. Als het goed weer is krijgen we vanavond opening van het sei zoen door „Concordia". Door de Geref. Kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. J. H. Rietberg van Maassluis. De Zeeuvrsch-Vlaamsche Tram. Behalve dat deze Maatschappij haar net in het Westelijk deel tot in alle hoeken uitbreidt, zoekt zij ook in dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen zooveel mogelijk alle plaatsen te bereiken. Zoo bestaan er thans plannen, om de lijn achter Zaamslag uit te breiden van af de Veerstraat naar de Kwakkel en deze door te trekken in den Groot Huijssenpolder naar de Eendrachtssluis. Of deze plannen nu dit jaar nog ten uitvoer zullen komen, hangt nog van verschillende om standigheden af. Zoo ook het plan om de lijn naar Moerbeke weer in exploitatie te brengen. Dit wacht reeds lang op uitvoe ring, doch steeds stuitte men vooral op de financiëele moeilijk heden. Toch is het niet onzeker, of dit jaar nog niet een tram in die richting zal loopen. Intusschen stemt het tot vol doening, te weten, dat de Directie niet stil zit, doch steeds plannen beraamt, om zooveel mogelijk in alle richtingen verbinding te krijgen. De voetbalwedstrijd welke alhier Zaterdagavond gespeeld zou worden tusschen het tweede elftal van de V. V. Axel en De Zwaluwen van Terneuzen, is niet doorgegaan, daar slechts een 5-tal spelers aanwezig waren van De Zwaluwen. Ook de wedstrijd tegen De Grensstrijders kon geen doorgang vinden, daar deze voor den R. K. Voetbalbond tegen R. I. A. alhier moesten spelen. Deze wedstrijd werd door De Grensstrijders met 61 gewonnen. Evenals in 1923 zal ook dit jaar een Roomsche Sportdag voor Zeeuwsch-Vlaanderen wor den gehouden. Ditmaal te Phi lippine. De vereeniging Vios te Philip pine heeft in hare ledenvergade ring een commissie van 3 per sonen benoemd die in samen werking met het dagelijksch be stuur van de afdeeling den Sport dag zal hebben voor te bereiden. Behalve een grootsch voetbal- tournooi, waarop het sterke Dio cesane Vlaamsche elftal van Gent zal uitkomen tegen een sterke Zeeuwsch-Vlaamsche combinatte,' zal de dag verder feestelijk ge vierd worden. Besprekingen zijn aangevangen met twee muziek- korpsèn, die den dag moeten op luisteren. Een optocht zal evenals te Hulst worden geformeerd, terwijl in overweging wordt genomen om ook athletiekwedstrijden te organiseeren. Men verwacht dat de voetbal lers in dichte drommen naar Phi lippine zullen optrekken om er getuige te zijn van de specifiek Roomsche demonstraties. Door de Geref. Kerk te Hoek is beroepen cand. D. Brem- mer van Gorinchem. Door eenige leeraren der R. H. B. S. en der Rijksnormaal lessen te Oostburg is opgericht een z.g. stoomcursus welke jon gelui met einddiploma H. B. S. 5-j. cursus en daarmede gelijk gestelde ontwikkeling in één jaar voor het onderwijzersexamen zal opleiden. Donderdagavond half 7 is te Oostburg bij het onweer de bliksem geslagen in de landbouw- schuur van C. Verhagen te Zuid- zande. De schuur is uitgebrand. Het vee is gered. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft van de maand Mei Binnenlandsche briefkaarten. 1. Nationaal Instituut voor Zelfontwikkeling, Koninginneweg 182, Amsterdam. 2. Irma Celie, Koewacht, Kar- nemelkpolder. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60ct Bij Apoth. en Drogisten. Doorzitten en stukSoopen schrijnen en smetten der huid, verzacht en geneesómen met Purol. Tentoonstelling Z. L. M. Verschenen is het programma voor de op 17 Juli aanst. te Sluis te houden landbouwtentoon stelling van de afd. Oostburg der Zeeuwsche Landbouw-Maatschap- pij in samenwerking met den Chr. Boerenbond in Zeeuwsch- Vlaanderen W. D. Dinsdag 15 Juli om 7.30 zal de ontvangst plaats hebben van het hoofdbestuur met autoriteiten op het stadhuis. Woensdag 16 Juli voormiddag algemeene vergadering, 's middags rijtoer en 's avonds gemeenschap pelijke maaltijd. Donderdag 17 Juli tentoonstel ling van paarden, rundvee, scha pen, geiten, varkens, pluimvee, landbouwwerktuigen, machines, enz., enz.. Voor de verschillende afdee- lingen zijn commissie's benoemd en wie omtrent inzendingen, enz. nadere inlichtingen verlangt, kan zich wenden tot den afdeelings- secretaris, den heer J. B. Becu de Hullu, te Groede. Tentoonstelling te Brussel. De jaarlijks door de Koninklijke Vereeniging van het Belgisch Trekpaard te organiseeren wed strijd zal dit jaar te Brussel worden gehouden in het gebouw van de „Cinquantenaire" van 19 tot 22 Juni a.s. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 16 Mei wer den o. m. de volgende zaken behandeld P. A. P., 35 j., metselaar te Hulst, wegens 't in hulpeloozen toestand brengen en laten van zijn vrouw en 2 kinderen re Hulst in het begin van 1924. Eisch 3 m. gev. str. S. P. S., 28 j., voerman te Breskens, wegens het onttrekken van een mallejan aan E. Aalbregt- se, die dezen mallejan wegens verrichte reparaties in bewaring had tot voldoening van kosten en arbeidsloon, gepleegd te IJzen- dijke in den nacht van 2 op 3 April j.l. Eisch 14 d. gev. str. C. J. M. v. R., 38 j., handelaar te Terneuzen, en L. J. C. G., 33 jkoopman te Terneuzen, werden in hooger beroep ten laste gelegd, dat zij op 7 Februari j.l. te 1 uur des nachts zich hebben bevonden in een inrichting met vergunning. De kantonrechter te Terneuzen had beiden veroordeeld ieder tot een geldboete van f 20 of 10 d. n., tegen welke veroordeeling de beklaagden waren in hooger be roep gekomen. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. R leiboot met verloofd paar om eslagen. Zondagmiddag had te Amster dam een ernstig ongeval plaats. lien verloofd paar uit btrecht, zocht na in een roeibootje een tochtje op den Amstel te hebben gemaakt, wat rustiger vaarwater op in de stadhouderskade. Beiden zaten achter iu het bootje, toen plotseling het water binnen stroomde, vermoedelijk door een groote deining, welke door een voorbijvarende stoomboot was veroorzaakt. Nog vóór ze beseften wat er gebeurde, lagen de beide jonge- menschen in het water. Het meisje werd dadelijk door ter hulp gesnelde burgers gered, maar de jongeman verdween in de diepte. jMet dreggen wist men hem na veel moeite weer op het droge te brengen en daar Vverd getracht door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Na arie kwartier echter moes ten deze pogingen worden opge geven. Het lijk van het slachtoffer, een zekere G. uit Utrecht, 22 jaar oud, werd naar het Binnen gasthuis vervoerd. Hevige brand te Rotterdam. Zondagavond woedde te Rot terdam een zware brand. Tegen balt zeven bemerkten voorbij gangers, dat dikke zware rook wolken opstegen boven de huizen aan de Hooldsteeg. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Na eenig zoeken ontdekte men, dat een groot pakhuispand, in gebouwd tusschen d6 winkelhui zen aan de Hoofdsteeg en den Middensteiger, alsmede gelegen achter de groote pakhuizen in den Toerijstuin in lichte laaie stonden. De brandweer nam alle maat regelen om uitbreiding te voor komen, daar alle omliggende pakhuizen gevuld waren met zeer brandbare stoffen, zooals tabak, zakken, enz. Meer dan twee uren werd met 23 stralen het vuur bestreden. Van het 4 verdiepingen hooge pakhuis bleven niets over dan de muren. De groote zware rookwolken, die over de stad trokken, lokten duizenden wan delaars naar de plaats des onheils. Gelijkvloers was het pakhuis in gebruik door den drogist Van den Berg. De eerste en vierde verdieping waren in gebruik van de firma Lewenstein, handel in naaimachines. Op den weg Den Haag Leiden is Zondag een ernstig ongeluk gebeurd. Om half tien reden een aantal leden van de wielrijder8vereeniging .Excel sior" uit den Haag weg voor een 20 K.M. betrouwbaarheidsrit. Toen zij een auto wilden passee- ren, reed deze juist eenigszins naar links, om weer andere wiel rijders te kunnen voorbijrijden. Doordat de beroepswielrenner C. H. van Dam uit Den Haag het links wijken blijkbaar niet op merkte, is deze tegen een collega aangereden en gevallen, waarbjj hij overreden werd door een aankomende auto. Tn het zieken huis „Bonnovo" is de man na eenige uren overleden. Een kranige redder. Men meldt uit Lemmer aan het .Hdbl": Donderdagmiddag liep de 14- jarige visschersknecht K. v. d. Bijl achteruit gaande, terwijl hij naar een paar aldaar vliegende duiven zag, door de openstaande brug in het diepe vaarwater De Zijlroede. Hij verkeerde spoedig in gevaar van te verdrinken. Kapitein G. Duiker van de stoom boot Vooruit, die in de nabijheid

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2