Gemengd Nieuws. de meeste beteekenis was nog hetgeen gezegd werd over de celstraf. Minister Heemskerk is daarvan geen bewonderaar meer en zou gaarne verder gaan in de richting van uitbreiding der open- luchtgevangenjs te Vee'nhuizen. Echter, daaraan zijn voor het oogenblik groote bezwaren, vooral van financieelen aard, verbonden, zoodat voorloopig in deze richting weinig zal kunnen worden ge daan. De derde begrooting, die deze week werd aangenomen, die van Marine is zeer vlug afgehandeld en Minister Westerveld had een gemakkelijke taak. Slechts de heer de Muralt en Mevr. Pothuis- Smit voerden het woord, waarbij de eerste verklaarde, dat de vrij heidsbond de noodzakelijkheid van het behoud eener vloot er kent en daarom haar stem aan deze begrooting zou geven en de tweede de meening uitsprak, dat hier toch een begin gemaakt werd met de uitvoering van de verworpen Vlootwet. Maar nadat deze begrooting was aangenomen, waarbij de so ciaal- en vrijzinnig democraten tegenstemden kon de Eerste Ka mer tot 20 Mei uiteengaan, om dat geen verder werk op afdoe ning wachtte. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer was in- tusschen eene zeer belangrijke beslissing gevallen. Zooals men zich zal herinneren had dit col lege op 11 April besloten, de behandeling van het befaamde wetsontwerp, waarin zou worden bepaald dat aan ambtenaren ten allen tijde alle rechten zouden kunnen worden ontnomen, aan te houden, ten einde de Regee ring gelegenheid te geven, de daarin behandelde zaak nog eens te overwegen en met de organi saties der ambtenaren in nader overleg te treden. De Regeering had echter niets van dien aard gedaan en kwam Dinsdag in de Kamer terug, zooals zij haar had verlaten. De Kamer weigerde het wetsontwerp te aanvaarden. Alleen de heer Nolens voerde het woord hij deed het kort en krachtig. Hij gaf aan de Regee ring te verstaan, dat hetgeen zij wilde doen, onrecht was en dat hij en het grootste deel zijner partij daaraan niet meededen. Inzonderheid legde hij er nadruk op dat het niet aangaat, den ambtenaar, die bij den rechter zijn recht wil zoeken, daartoe door een noodwetje de gelegen heid te ontnemen. De verdedi ging van het wetsontwerp door Minister Heemskerk was uiterst zwak en het lot van het ontwerp dan ook spoedig beslist. Slechts de anti-revolutionnairen, de helft der aanwezige Christelijkhisto- rischen, een zevental Roomsch katholieken en van links mej. van Dorp en de beide plattelanders gaven hun stem aan art. 1 van het ontwerp. Dit werd dan ook met 56 tegen 27 stemmen ver worpen. Art. 2. dat eene over gangsbepaling ten aanzien van het lager onderwijs inhoudt werd daarop evenals het wetsontwerp zelf aangenomen. Wat ons trof, was de groote onvoltalligheid der Kamer, Jbij een zoo belang rijke beslissing. Waren vele leden bevreesd, hun meening onom wonden uit te spreken? De rest van de week heeft de Tweede Kamer grootendeels be steed aan de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Ver schillende wijzigingen zijn reeds langen tijd noodig gebleken, vooral om beschadiging van de wegen tegen te gaan, die inzon derheid van de zware motorwa gens en vrachtauto's zeer veel te lijden hebben. Er bestaat op dit gebied echter een groot verschil van meening, dat zich als ge woonlijk uit door de indiening van een stroom van amende menten. Zoo kwamen de heeren Rut gers en Rosenburg met het voor stel om motorrijtuigen te verbie den, waarvan door één wiei een gewicht van meer dan 2500 K.Q. op den weg wordt overgebracht. De liefhebbers van zware vracht auto's waren hier natuurlijk tegen en het voorstel is dan ook niet aanvaard. Wellicht zal de Kroon nu voor dergelijke zware auto's een bijzondere maximum snelheid bepalen. Het wetsontwerp be paalde voorts, dat de maximum snelheid door de plaatselijke be sturen kon worden bepaald op ten minste 20 K.M. per uur voor motorrijtuigen en op 10KM. voor rijwielen. Verschillende leden achtten de eerste snelheid te groot. De heer van der Molen wenschte 15 K.M., de heer Braam beek 12 K.M. Minister van Swaay toonde zich op dit punt tamelijk onverschillig en liet de beslissing gaarne aan de Kamer zelf over. Het amendement van Braambeek werd ten slotte met een kleine meerderheid aangenomen. De heer van Ravesteyn stelde voor, dat aan de bestuurders van motorrijtuigen eene proeve van bekwaamheid zou worden afge nomen. Dit denkbeeld kon nog steeds geen meerderheid vinden, maar wél een voorstel van den heer van Braambeek, dat degene die een rijbewijs wenscht, een proefrit zal moeten afleggen. Een amendement van den heer van Braambeek om ook voor berijders van motorrijwielen den leeftijds grens van 18 jaar te eischen kon aanvankelijk geen genade vinden in de oogen van minister van Swaay, maar Z. E. heeft zich er ten slotte mede vereenigd, dat de leeftijd van 16 jaar alleen zal worden toegestaan van motorrij wielen met een beperkte snel heid. De heer Sasse van Ysselt stelde ten slotte nog voor, dat de eigenaar of houder van een motorrijtuig steeds aansprakelijk zal zijn voor de schade, welke dit voertuig aanricht, tenzij hij kan bewijzen, dat de schade door overmacht of door grove schuld van de benadeelden is toegebracht of dat hij de noodige zorg heeft in acht genomen. De Kamer kwam tot geen beslissing. Mr. Schokking 60 jaar. Zaterdag vervoegde zich ten huize van mr. Schokking te Leiden een commissie bestaande uit de heeren dr. De Visser, Snoeck Henkemans, Ter Haar en Tilanus, om den jubilaris namens de Christ. Hist. Eerste en Tweede Kamerclub, het moderamen van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie, alsmede namens de beide oud-leden, de heeren De Geer en Van Veen, geluk te wenschen met zijn 60sten verjaardag. Dr. De Visser bood hem namens de genoemde besturen een groot bronzen beeld aan, voorstellende l'Adorant, en dankte den jubilaris hartelijk voor alles wat hij gedu rende de jaren die achter hem liggen voor Staat en Kerk heeft gedaan. Hij verbond daaraan den wensch, dat de Chr. Hist. Unie nog lang van de vele gaven van hoofd en hart van mr. Schokking genieten kan. („Ned.") Extratreinen op Zondag. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat gevraagd Is het uw excellentie bekend, dat op Zondag 27 April 1.1. ten dienste van den Nederlandschen Voetbalbond voor een gehouden wedstrijd te Antwerpen twee extra-treinen zijn ingelegd op het baanvak AmsterdamEsschen vice verca? Acht uw excellentie zich niet geroepen dergelijke ontheiliging van den dag des Heeren te ver hinderen, hetzij rechtstreeks of, indien de vrijheid van beheerder spoorwegen dit niet toelaat, door den overwegenden invloed, dien de staat op de spoorwegen oefenen kan MlJNHARDT's Staal-Tabletten ,sw« 4 Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75c Laxeer-Tabietten .ed« Hoofdpijn-Tabletten 60 Voor de vereeniging trad op de EdelAchtbare Heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, die sprak over „Het geringe bezoek op de vergaderingen." Hij wees op het algemeen verschijnsel, dat de vergaderingen zoo slecht be zocht worden. Dit evenwel is niet alleen bij „Patrimonium", maar schier bij alle vereenigingen te constateeren en ook niet alleen te Axel, maar overal, wat met voorbeelden werd aangetoond. Spreker achtte de oorzaak daar van niet te zoeken in het onder werp of de zaak, waarover ge sproken en gehandeld wordt, want die zijn op zichzelf in den regel belangrijk genoeg, maar de ware oorzaak zit bij de menschen zelf. De menschen zijn te egoïs tisch tegenwoordig, d. w. z. heb ben te veel eigenliefde; denaas tenliefde komt achteraan. God liefhebben en zijns naastens wel stand bevorderen, dat is inzon derheid der Christenen plicht. Niet de vraag: hoeveel kan ik ervan trekken, maar wat kan ik voor mijn naasten doen, moeten wij beantwoorden. En als dat antwoord rechtzinnig is, dan zal ons dat naar de vergaderingen uitdrijven. Spr. bracht dit doel in verband met het werk van „Patrimonium". Dit toch is geen vakvereeniging, want zij vat haar taak veel bree der op. Het geheele sociale (niet socialistisch) terrein is haar arbeidsveld en daartoe zoekt zij samenwerking met allen, die Gods woord als richtsnoer erkennen voor geloof en arbeid, Wil er van „Patrimonium" de gelijke kracht uitgaan, dan moe ten niet maar enkelen eraan wer ken, zooals in zoovele vereeni gingen gebeurt, maar dan moeten alle leden aan het werk gezet worden. Spr. stelde zich daarom voor, dat het omvangrijk werk der ver eeniging hier zou worden ver deeld en er behalve voor de bi bliotheek en het ziekenfonds ook nog andere afdeelingen of commissiën zouden bestaan, le een studiecommissie, die studie maakt van en voorlichting geeft over onze sociale wetten en beginselen. 2e een commissie van dispuut, die op gezette tijden samenkomt, om over verschillende onderwer pen met elkander te disputeeren en 3e een commissie, die we kelijks zitting houdt, om aan hen, die daaraan behoefte hebben, ge legenheid te geven, iets te be spreken of te vragen, van per soonlijk of algemeen maatschap pelijk belang. Op zulke wijze, zegt spr., trekt het vereenigingsleven aandacht en krijgen de vergaderingen een belangrijke beteekenis. De heer Huizinga eindigde zijn bevattelijke causerie met een op wekking tot deelname aan dien arbeid en zoo spoedig mogelijk aan het werk te gaan, opdat ook „Patrimonium" weer de plaats inneme, die zij moet bezitten in ons sociale leven De vergadering was matig be zocht, doch de aandacht was er des te beter om. Dit bleek ook daaruit dat er 4 personen waren, die den voorganger vragen stel den en welke het dient nau welijks gezegd te worden tot tevredenheid der vergadering op loyale wijze werden beantwoord. AXEL, 13 Mei 1924. Zaterdagavond werd alhier een vergadering gehouden door de hier bestaande afdeeling van „Pa trimonium". Men noemde het een gewone ledenvergadering, doch om het verloop en blijkens het verslag, dat we van bevriende zijde mochten ontvangen, vonden we voor een meer uitvoerige vermelding voor belangstellenden wel reden. Op het tweetal voor predi kant aan de Geref. Kerk alhier zijn geplaatst ds. Joh, H. Rietberg te Maassluis en ds. B. Wentzel te Ridderkerk. De clasis Axel der Geref. Kerken heeft beroepbaar verklaard den heer P. de Feijter, theol. can- didaat alhier. Door het schoolbestuur van de Bijzondere school (Nieuw- straatl alhier is benoemd tot onderwijzeres mej. W. A. Koster van Treebeek (Limb.) Donderdag werden door notaris Dregmans alhier, krachtens art. 1223 Burgerl. Wetboek bij dhr. M. Koole geveild een woon huis, van P. van Bendegem, dat werd verkocht voor f 1600, aan dhr. J. van Bendegem. Een ernstig ongeluk, Gisteravond zouden een tweetal jongens, een bakkers- en een slagersknecht, alhier' op eigen gelegenheid hardrijderij spelen op de fiets. Zonder te vermoeden of er ook gevaar bij was voor eigen lichaam of dat van anderen, renden zij over den weg langs het kanaal. Nabij de brug ging daar de wagenmaker Fermont, die zoo juist van zijn erf was gekomen, en werd eensklaps in volle vaart door den bakkersknecht J. V. genaamd, aangereden, zoodat de man plotseling neersloeg en natuurlijk ook de wielrijder met zijn fiets. De botsing ging met zoo'n hevigheid gepaard, dat beiden bewusteloos werden opgenomen. Fermont bekwam een bloedende hoofdwonde en moest door om standers te bed gedragen worden. De wielrijder werd onder gelefide huiswaarts gebracht, doch is evenals F. nog bedlegerig. De politie heeft de zaak in onderzoek en waarschijnlijk zal nog proces verbaal worden opge maakt. Naar Zelandia meldt is het onderzoek naar de verbreeding en uitdieping van het kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst nog in onderzoek. Voor den aanleg van dit scheep vaartkanaal met een zijtak naar Luntershoek en de verbetering van het zijkanaal naar de Axelsche Sassing zou een plan zijn opge maakt, dat wegens de daaraan verbonden zeer hooge kosten niet voor uitvoering in aanmerking kan komen. Gepoogd wordt een ontwerp van meer bescheiden strekking samen te stellen, dat beter kan sen biedt. Voor het beroep naar de Geref. kerk te Bergen op Zoom is door Ds. P. van DijkteZaam- slag bedankt. Zaterdagnamiddag brak te Koewacht door onbekende oor zaak brand uit op de hofstede van den landbouwer Cam. de Roover. In een oogenblik ston den de schuur en de stallen in lichte laaie. Met groote moeite kon het meeste vee gered worden. Slechts een kalf kwam in de vlammen om. Doordat de brand weer spoedig ter plaatse was, bleven de bijgelegen gebouwen gespaard. Naar men uit Retranche- ment meldt, is het bericht der „Bresk. Crt." over het gebeurde met een gekeurde te Sluis on juist geweest. De jongeman is niet verdronken. Hij was wel eenigen tijd bewusteloos, maar is later per auto bij zijn ouders gebracht, en was in korten tijd geheel hersteld. Tentoonstelling te Middelburg. Ruim 100 inzendingen, waar onder vele van een groot aantal Voorwerpen, werden thans reeds toegezegd, terwijl dagelijks nieu we aanmeldingen tot deelneming worden ontvangen. Onder de aan geboden voorwerpen bevinden zich zeer merkwaardige wagens, gildestukken, schilderijen, meu belen, gebruiksvoorwerpen, ouder- wetsche kleedingstukken en sie raden enz. uit alle deelen der provincie. De Zuid Bevelandsche districts commissie zorgt voor de inrich ting van een 17e eeuwsche Zuid Bevelandsche kamer. Ofschoon de Commissie tevre den is met het tot heden verkre gen resultaat, is zij van meening, dat met de medewerking van ve len, die, hoewel daartoe in staat, nog geen inzending toezegden, nog heel wat meer kan worden bereikt. Zoo moet b.v. op het gebied van scheepvaart en vis- scherij veel meer beschikbaar zijn, dan het enkele model van een visschersvaartuig, hetwelk werd aangeboden. In verband hiermede brengt zij in herinnering, dat aanmel dingsformulieren en inlichtingen op verzoek gaarne worden ver strekt door de districts-commissies of door den Secretaris der Com missie, den heer J. Kreune te Domburg. We zijn overtuigd, dat ook in onze gemeente nog wel verschil lende artikelen te vinden zijn, die een waardige plaats kunnen in nemen op een oudheids-tentoon stelling. «jp Ingezonden Mededeelingen. Een auto met vier personen, die Vrijdagmiddag om vijf uur met een vlugge vaart reed langs het Harlingerveld te Franeker, kwam in aanrakking met de zak kende afsluitboomen aan den overweg der Hollandsche Spoor de wagen kwam dertig meter verder tegen een aan den straat weg staanden boom. De bestuurder, P. de Lange uit Groningen, kreeg een sche delbreuk, terwijl hem tevens de kaak werd verbrijzeldin het ziekenhuis te Franeker is hjj overleden. De auto is in beslag genomen. Ongelukken. Te Amersfoort is Donderdag avond in de Buitensingelgracht verdronken de 65-jarige W. S., verpleegde van het Diaconiege sticht. De gehuwde werkman H. Mofers te Ohe en Laak is Don derdag bij het afrijden van een berg met zijn fiets tegen een hui» terechtgekomen, met het gevolg, dat bij een schedelbreuk kreeg en nog denzelfden dag ia over leden. Onder Wageningen heeft een ernstig motor ongeluk plaats ge had. De heer B. Doorn veld, arts uit Putten, is ernstig gewond en kort daarna overleden en de 20- jarige B. Kunst, uit Leiden, heeft ernstige verwondingen aan het hoofd gekregan en is in vrij ern- stigen toestand in het ziekenhuis te Wageningen opgenomen. Te Aalsmeer is het 10-jarig zoontje van den heer P. R. met zijn fiets in een sloot geraakt en verdronken. Onder Smokkelaars. Enkele weken terug verscheen in het dagblad „De Grondwet" te Roosendaal een oproep van de politie aldaar naar personen, die inlichtingen konden geven over een partjj tandpasta, die in het Wandelpark aldaar gevonden was. Deze oproep had tot ge volg, dat er iemand kwam op dagen, die voorgaf, dat deze tand pasta hem toebehoorde. Deze persoon, uit Antwerpen, was in zijn verklaringen omtrent de her komst van genoemde partij tand- past zeer twijfelachtig. Dit werd aanleiaing tot het instellen van een onderzoek, hetgeen leidde tot de ontdekking van een uiige- breide smokkelbende. De Ant werpenaar moest een partij tand pasta groot 1800 tubes, en 373 flesschen eau de cologne 4711 naar Amsterdam zien te smok- Kelen. Hij droeg ieman uit Roo sendaal op, vier smokkelaars te engageeren. Deze smokkelaars volvoerden het karwei, doch sta len ongeveer 60 flesschen eau de cologne. De rest ging door Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2