te Dhr. P. de Feijter gelooft dat de Vereeniging die voorwaarden nietzalaanvaarden. Dezeheeftkos- ten voor de tentoonstelling te ma ken, die door de leden gedragen worden, terwijl dan de niet leden dezelfde rechten krijgen. De VoorzB. en W. mogen de premie van de veemarkt niet beschikbaar laten voor enkelen, maar voor allen, onafhankelijk van de premies die de vereeniging toekent. Dhr. Dieleman merkt op, dat de Raad gewoon is de organisa- tie's te steunen, en ziet in het voorstel het tegenovergestelde. Daardoor is het mogelijk, dat een niet-lid de vereeniging de premie uit de handen rukt. De Voorz. antwoordt, dat de Vereeniging toch subsidie krijgt en dus de Raad wel degelijk het vereenigingsleven steunt en in dit geval dus ook de geitenfokkerij bevordert. Dhr. KruysseHoeveel geiten- vereenigingen zijn er wel Vroe ger waren er evenveel als poli tieke partijen en dan zouden -er al weinig geitenhouders zijn of ze waren lid van eene of andere vereeniging. Dhr. Baert zegt, dat er maar een is en de Katholieke vereenb ging opgeheven is. Dhr. Kruysse vindt het een uitstekend idee om ieder in de gelegenheid te stellen een premie te verwerven. We moeten zor gen dat we goede geiten krijgen. Dhr. Dixhoorn is het daar wel mee eens, maar moet ook anders zins erkennen, dat een vereeniging toch altijd kosten heeft, en die worden dan alleen door de leden gedragen. Misschien was het daar om beter de premie van f 10 te verhoogen tot f 25. Dhr. P. de Feijter is er niet voor om meer te geven, dan gevraagd wordt. De Voorz.Er wordt ook geen f 10 gevraagd, maar er wordt ge vraagd om de premie. En nu stelt dhr: Dixhoorn voor om die premie te verhoogen. Over dit voorstel staken de stemmen, zoodat het een volgende vergadering weer in stemming komt. Vóór stemmen de heeren Kruijsse, Dixhoorn, Van de Casteel, 't Gilde en Dieleman. Tegen de heeren J. de Feijter, Koster, Baert, Weijns en P. de Feijter. 6. Stichting noodslachtlokaal De Voorz. zegt, dat nog altijd moet voldaan worden aan de verplichting (volgens de Vleesch- keuringswet), tot het bouwen van een noodslachtlokaal. Onlangs is de hoofd-inspecteur hier geweest en is daar op gewezen, zoodat B. en W. thans met het voorste ter tafel komen. Men zou het gebouw volgens overgelegde teekening willen bouwen achter de opslagplaats van den metselaar Lensen. Dhr. J. de Feijter is er wel voor, als de grond beschikbaar is. Maar hoe ziet het gebouw eruit? Spr. heeft de stukken niet kunnen inzien en zou wel willen, dat die voortaan een dag of 4 tevoren ter inzage lagen, opdat de leden die buiten wonen, Zaterdags als ze naar de markt komen tevens inzage kunnen nemen van de stukken. De Voorz. erkent, dat dit dezen keer inderdaad een verzuim was van het secretariepersoneelde agenda was te laat klaar, dan dat ze nog in de courant kon. Er zullen maatregelen genomen worden, dat dit in de toekomst niet weer gebeurt. Dhr. 't Gilde is sterk voor een slachtplaats, al was het alleen maar om de concurrentie te ver- grooten, want de slagers maken hier groote winsten. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel goedgekeurd. Alvorens aan punt 7 te begin nen, stelt de Voorz. eerst punten 8 en 9 aan de orde, die hij in geheime zitting wenscht te be spreken. 8. Kohier hondenbelasting. Na heropening der openbare vergadering wordt zonder hoofd, stemming vastgesteld het kohier der hondenbelasting voor 1924, pp een bedrag van f923. 9. Reclame vergunningsrecht Van dhr. Ed. van de Casteel, vergunninghouder, is een ver zoek ingekomen tot vermindering van den aanslag voor het ver gunningsrecht, dat is geschat op f 200, zoodat hij voor f 30 is aan geslagen. Nadat ook dit punt in besloten zitting en bij afwezigheid van dhr. van de Casteel (als raadslid) is behandeld, wordt z. h. s. aan genomen het voorstel van B. en W. om den aanslag te handhaven. 7. Pijnloos en radicaal werken Mijnhardt's Laxeertabletten stratenplan Vaststelling enz. B. en W. hebben daarvoor een drieledig voorstel, nl. a. vaststelling van het bouw en stratenplan van de aangekochte terreinen bij de Julianastraat b. vaststelling van de prijzen van het bouwterrein c. het beschikbaarstellen van gelden voor het leggen van nieuwe straten en wat daarbij behoort en het aangaan van een geldleening daarvoor. Van het aangekochte terrein wordt een teekening overgelegd, waarin het plan is aangegeven De Voorz. stelt thans namens Burgemeester en Wethouders voor, in de eerste plaats het bouw- en stratenplan vast te stellen, zooals dit op de teekening is aangegeven. Er zijn voor het oogenblik uitgebakend 57 per- ceelen bouwterrein. Dit voorstel Wordt aangenomen. Het voorstel b. luidt de prijzen van het bouwterrein zoodanig te bepalen, dat deze met inbegrip van onkosten, kosten van bestrating, rioleering, rente verlies enz. voor een billijken prijs ten verkoop kan worden aange boden, onder later vast testellen voorwaarden b.v. mochten meer liefhebbers voor een perceel zijn, deze in de gelegenheid te stellen om naar die oppervlakte in te schrijven, waarvan de door uwen raad te bepalen grondprijs als minimum geldt en b.v. dat de te bouwen perceelen of gevels aan redelijke eischen voldoen. De prijzen worden door ons genoemd, als volgt Perceel 1 t/m 11 en 18t/m22 samen groot 2615 M2 a f 4,— f 10.460. Perceel 12 t/m 17 samen groot 1637 M* a f3,50 f5.729,50. Perceel 23 t/m 29 samen groot 1479 M2 a f3,— f4.437. Perceel 30 t/m 2986 M2 a f 4,— Perceel 39 t/m 2654 M2 a f 4,— f 10.616. Perceel 47 t/m 57 samen groot 1935 M2 a f3,— f5.835. Van het onafgebakende terrein blijft als zuiver bouwgrond over 12619 M2 a f2,— f25 238 Totale opbrengst f74.259,50, welke opbrengst na verloop van tijd tot dekking is van de volgende uitgaven aankoop grond met onkosten f31.000, verdere onkosten (nader mede te deelen), f3000, aanleg straten, rioleering enz. f 32.834, renteverlies en onvoorziene uit gaven f 7.425,50, totaal f 74.259,50. Dhr. Weijns vraagt of dit plan al gauw zal worden uitgevoerd, wat de Voorz. bevestigt, want er zijn, zegt hij, reeds personen ge weest, die aanvraag deden om te koopen. Op de vragen van dhr. P. de Feijter antwoordt de Voorz., dat de perceelen alle aan de straat grenzen, en begonnen wordt met den aanleg van de straat Lensen Kerkdreef en daarna de straat langs de villa. Dhr. 't Gilde dacht dat de per ceelen nog al groot waren uit gemeten. De Voorz. acht dat geen be zwaar want men kan ook op één perceel meer huizen bouwen. Dhr. Dieleman vraagt naar de bestrating, waarop van verschil lende zijden meeningen worden verkondigd over wat beter is klinkers of keien. Dhr. Kruysse acht het gewenscht dat de koopers verplicht worden om binnen een jaar te bouwen en anders hun grond kwijt te raken. Hierdoor voorkomt men specula tie. Iemand zou grond kunnen, koopen aan billijken prijs en af wachten tpt die grond duurder is 38 samen groot f 11.944 46 samen groot om ze te verkoopen met winst. Dat mag niet, want het doel is om de menschen op gemakkelijke wijze aan grond te helpen. Dhr. Dixhoorn zegt dat dit zeer waar is, maar men zou de grond b.v. ook voor opslagplaats kun nen gebruiken of om er later voor een zijner kinderen te bouwen, het is niet gemakkelijk om dat precies te omschrijven. De Voorz. zegt, dat de Raad de bedoeling heeft om den grond tegen billijker prijs ter beschikking te stellen van de burgers en nu kunnen we niet alles voorzien, maar het is het best om elk ge val op zichzelf te beschouwen en dan zal voorzeker met de hier gegeven wenken rekening wor den gehouden. Dhr. 't Gilde is het eens met dhr. Kruysse. We moeten het den menschen gemakkelijk ma ken en de grondpolitiek verslaan. Hij brengt hulde aan de wijze, waarop de Raad dit doel hier tracht te bereiken. 'Hierna wordt voorstel b aan genomen, evenals voorstel c, dat aldus luidt c. Van deze terreinen een ge deelte te bestraten en rioleeren en wel in het verlengde van de Julianastraat, uitkomende in de Stationstraat en een zijtak van de Julianastraat, uitkomende op het eind van de Noordstraat. Voor deze werken en bijko mende werken wordt voorgesteld een bedrag van f 20.000 beschik baar te stellen en hiervoor een geldleening aan te gaan tegen een rente van hoogstens 5°/0, af te lossen in hoogstens 20 jaren. Omvraag. Dhr. Kruysse herinnert eraan, dat hij bij het dempen van den brandput aan de Zeestraat er voor vreesde, dat het met de rioleering niet goed zou gaan. Men heeft toen wel het omgekeerde be weerd, maar thans blijkt, dat de rioleering daar heelemaal in de war is, want er zijn daar 2 chif fons, die vol water staan De buizen moeten dus wel verstopt of weggeschoven zijn. Spr. zou gaarne zien, dat de rioleering daar in orde werd gebracht. De Voorz. zegt toe zoo spoe dig mogelijk den gemeente-op zichter op te dragen om dien toestand te verbeteren. Dhr. Weijns vraagt hoe het staat met de electriciteit. De Voorz. antwoordt, dat de ingenieur in correspondentie is met den directeur der P. Z. E. M doch deze niet goed met elkaar kunnen opschieten. Dhr. Streef kerk' voelt zich gepikeerd door het gesprokene in de raadszitting van 11 Maart en wil nu liever niet met onzen ingenieur onder handelen over het contract. B. en W. hebben zich daarop tot de commissarissen der P. Z. E. M. gewend, die de kwestie nog in behandeling hebben. Dhr. 't GildeDe zaak is dus op de lange baan De Voorz.Als we dien indruk mochten krijgen, dan zoudén we ons wenden tot Gedep. Staten. Gisteren is de Commissaris der Koningin hier geweest en heb ik die zaak ter sprake gebracht, waarop de Commissaris heeft geantwoord, dat als er gevaar was dat de zaak verkeerd mocht loopen, we dan maar moesten waarschuwen en we op den steun konden rekenen van het college van Gedep. Staten. Hetblijktdus wel, dat B. en W. de zaak trachten te bespoedigen. Dhr. 't Gilde zegt, dat onlangs te Terneuzen een film is vertoond van de Zuidpool-expeditie, die voor kinderen zeer leerzaam was en waarvan de leerlingen van verschillende scholen hebben ge profiteerd. Hij vernam dat ook in Axel een verzoek was inge komen tot toelating der scholen, en vraagt daarover inlichtingen. Hij vindt zulke vertooningen op aardrijkskundig gebied zeer nuttig en leerzaam, De Voorz. kan slechts ant woorden, dat er hem niets van bekend is hij heeft geen schrijven van dien aard gezien. Dhr. 't Gilde zegt voorts, dat de bewoners aan den Oudenweg overlast hebben van het water bij nat weer. De Voorz. zegt onderzoek toe. Dhr. P. de Feijter wijst erop, dat men geen krant ter hand kan nemen, of men leest van ongeluk ken bij onbewaakte overwegen van spoorlijnen. Zoo is ook de weg over de lijn Mechelen Terneuzen iri den Coegorspolder een zeer gevaarlijk punt. Hij meent dat het goed zou zijn, dat B. en W. probeerden gedaan te krijgen of bij het naderen van een trein een signaal werd ge geven. Spr. weet, dat het weg nemen der wachthuisjes een zuinigheidsmaatregel is, maar zoo'n signaal met de stoomfluit kost toch niets. Het is onver antwoordelijk om den toestand daar zoo te laten, temeer, omdat het nog een dubbele lijn is. De Voorz. gelooft niet, dat het gemakkelijk zal zijn om den weg bewaakt te krijgen, Ook aan de Staatsspoor wordt die bezuini ging toegepast. Maar we kunnen wel vragen of er een signaal ge geven kan worden, en spreker vertrouwt, dat de directie daar wel aan zal willen voldoen, want de Maatschappij toont zich steeds welwillend tegenover Axel, en misschien is het wel al voorge schreven Dhr. de Feijter meent, dat ze het verplicht zijn bij zijlijnen, maar niet voor hoofdlijnen. Ten slotte wenscht de Voorz nog mede te deelen, dat B. en W. voor de vloer van de raadzaal een nieuw zeil heb ben aangeschaft. Bij de schoon maak' en restauratie bleek het oude totaal versleten en waar nu de komst van den Commissaris der Koningin werd aangekondigd en B. en W. geen gelegenheid meer hadden voor die aanschaf fing de toestemming van den Raad te krijgen, hebben ze het maar gekocht, omdat het toch moeilijk ging om den Commis saris op de planken te ont vangen. De kosten bedragen on geveer f 200. Hierna wordt de vergadering op de gewone wijze gesloten. Ingezonden Mededeelingen. Gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met behulp van Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. (6) A.XKL, 9 Mei 1924. De heer Dr. Bierema, lid van de Tweede Kamer en landbouw- specialiteit van den Vrijheisbond, trad Woensdagavond alhier als spreker op in eene openbare vergadering, uitgeschreven door de plaatselijke afdeeling van dien bond. Het gering aantal aanwezigen bewees wel, dat de maand Mei voor dergelijke lezingen geen ge schikte tijd meer is, vooral met het oog op de vele werkzaam heden in het landbouwbedrijf. Spreker behandelde hoofdza kelijk de verschillende bezuini gingsvoorstellen van Minister Colijn en zette tevens uiteen waarom de vrijheidsbonders tegen de oorlogs- en de marinebegroo- ting gestemd hadden. Meer uitvoerig besprak hij de tegenwoordige malaise in het landbouwbedrijf, terwijl hij daarbij wees op het groote verschil dat tusschen dit bedrijf en de industrie bestaat. Door de geringe opkomst be kortte hij echter zijne rede, wat dit voordeel gaf, dat daarna de aan wezigen nog eenigen tijd, heel gemoedelijk met den spreker van gedachten wisselden over prac- tische vragen op landbouwgebied. Wij hopen, dat de eerste ken nismaking met den heer Bierema, die een zeer kalm en bezadigd spreker is en naar wien het aan genaam is te luisteren, aanleiding moge geven om hem, maar dan in den wintertijd, nogmaals voor eene lezing uit te noodigen. Naar we vernemen, is er sprake van, dat alhier met de Pinksterdagen vliegdemonstratie's worden gehouden op het con- cours-hippique terrein. Van een motorrijder geraakte deze week de pantalon in brand, zoodat hij in haast moest afstap pen, d. w. z. de motor van zich afgooide, om het vuur te blusschen. Voorzeker een netelige positie. De man was blij, dat hij buiten de kom was. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft van de maand April Binnenlandsche briefkaarten. 1. O. Martelaare, Westdorpe. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. MARKTBERICHT. Op de eierveiling te Hulst werden jl. Maandag 22300 stuks aangevoerd. De prijs was 6.07' per 100 stuks. De boter ging f 1.60 a f 1.70. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Betreffende het Koninklijk be zoek aan Zeeland van 5 tot en met 8 Augustus kan thans wor den medegedeeld, dat behoudens wellicht nog aan te brengen wij zigingen van ondergeschikt be lang het programma als volgt is vastgesteld Dinsdag 5 Augustus na aan komst op Tholen, bezoek aan de stad van dien naam en verder aan de gemeenten Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Maartensdijk en Stave- nisse. Van hier uit vertrekt H. M. te ongeveer 12 uur per Hydro- graaf naar Zierikzee, waar de boot te ongeveer 2 uur wordt ver wacht. Behalve de gemeente Zierikzee zal ook het Westelijk en Noordelijk gedeelte van Schou wen worden bezocht. Na terug komst te Zierikzee wordt te 6 uur van daar naar Middelburg gevaren, aankomst aldaar te 9 uur, waar H. M. zich onmiddel lijk naar de woning van den Com missaris der Koningin begeeft. De Woensdag is geheel voor Middelburg bestemd. Te tien uur wordt een rit door een deel der stad gemaakt om vervolgens om 11 uur op het Molenwater de Zeeuwsche huldebetooging in ontvangst te nemen. Te 1 u. 30 heeft vervolgens een noenmaal met genoodigden plaats in de woning in de Abdij, waarna te 3 uur H. M. weder uitrijdt voor het bezoek aan het Openlucht spel op de Markt. Na de bijwo ning van dit te verwachten bui tengewone schouwspel, heeft een bezoek aan het stadhuis plaatsen vervolgens aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. Na dit bezoek begeeft H.M. zich weder naar de Abdij, waar een familiediner plaats heeft. H. M. blijft dan verder binnen, om Donderdag 7 Augustus te 9 uur Middelburg te verlaten en te rijden naar Veere. Hier wordt overge stoken naar Kamperland voor een bezoek aan de vier Noord-Be- velandsche gemeenten, Wisse- kerke, Colijnsplaat, Cats en Kort- gene. De Hydrograaf brengt H,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2