Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch - Vlaandere No. 11. VRIJDAG 9 MEI 1924. 49e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Als de avond valt. D Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 6 Mei 1924. Voorzitter de lieer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de ledenM. W. Koster, A. E C. Kruysse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heerj. L. J. Maris. Afwezig de heer J. M. Oggel. De Voorzitter opent de verga dering met het gebedsformulier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 11 en 20 Maart 1.1. worden onveranderd vastgesteld. 2. Mededeelingen en inge komen stukken. a. Bericht van goedkeuring door Gedep. Staten van het raads besluit, betreffende aankoop bouw grond. b. Idem van aankoop van den brandput. e. Idem aangaande leening van f31000. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. d. Proces-verbaal van kasop- neming bij den gemeente-Ont vanger. Hierbij bleek, dat volgens boe ken en bescheiden aanwezig moest zijn een bedrag van f71168,51, terwijl de vertoonde gelden en bewijzen f73801,06 bedroegen, zoodat er een teveel is van f 2632,45, dat op het oogen- blik niet is toe te lichten, wegens ernstige ongesteldheid van den gemeente ontvanger. De Voorz. zegt, dat vermoede lijk ontvangen bedragen niet ge boekt zijn, maar in elk geval zal worden gecontroleerd en nage speurd, wat de oorzaak van dit 1 verschil is. Intusschen is aan den gemeente ontvanger voor 2 maanden zie kenverlof verleend en is daarin voorzien door de benoeming van den heer W. A. den Boggende tot waarnemend gem.-ontv. (Duitsche Novelle.) Sophie moest even glimlacher) om de wijsheid, die van deze jonge lippen kwam, en Tnerese vertelde »Als dat niet het geval is, zegt Frits, dan is het niet beter dan een bouwwerk, waaraan in de constructie een groote tout is. Dan kan het gebouw natuur lijk niet duurzaam zyn.t »Een groote lout in deconstructie van het fondamentI* herhaalde Sophie droevig voor zich heen. »Ja kind, maar wat is voor elk geval afzonderlijk het goede fondament ?c »De lietde, moeder, niets dan <de liefde,* zei Therese zacht, >«n Frits zegt, die kan slechts ontstaan en versterkt worden, wanneer twee menschen overeen stemmen in alles wat hun eerbied en in alles wat hun alkeer op wekt en in alles wat hun harten week maakt en doet juichen.* »Er zyn heel veel en zeer verschillende motieven, waarom menschen hun huwelijken sluiten 1 e. Bericht van Ged. St., dat in de laatste wijziging, van de begrooting 1923 eenige admini stratieve veranderingen en aan vulling moet worden aangebracht. f. Een verzoek van P. de Regt en 63 anderen, allen bewoners van de Axelsche Saving om den nieuwen weg naar de Sassing, die thans beplant is met boom- planten, te noemen „Havenlaan". De Voorz. geeft in overweging om het verzoek in handen van B. en W. te stellen, daar het adres pas is ingekomen. Alzoo wordt besloten. g. De Voorz. zegt zich als hoofd der politie gedrongen te voelen iets te zeggen, naar aan leiding van een noot, die fle Re dactie van de Axelsche Courant voegt onder een ingezonden stuk in het nummer van 18 April 1.1. De Voorz. leest hierop het re laas voor als volgt In die noot der redactie staat, in verband met de onlangs plaats gehad hebbende inbraken, dat onze gemeente 's nachts nog steeds ongewenscht bezoek krijgt van vreemdelingen die, met ver moedelijk slechte bedoelingen, op gummizolen rondwandelen. Dit zou door de redactie van de Axelsche Courant zijn gecon stateerd, althans de Axelsche Courant schreef„dit hebben wij nog pas persoonlijk onder vonden". Spreker meende aanleiding te hebben, dat nader te onderzoeken. Daaruit is hem gebleken, dat de uitgever en redacteur der Axel sche Courant, de heer Vink, op zekeren nacht tusschen 1 en 2 uur uit de Noordstraat komende, een persoon tegenkwam, die hem een lucifer verzocht, om zijn siga ret aan te steken. De heer Vink voldeed aan het verzóek en be gaf zich toen naar zijn woning. Ueze ontmoettng kwam hem ver dacht voor, en hij gaf daaraan door de hiervoren meegedeelde wijze publiciteit, hetgeen aanlei ding moest geven tot onrust on der ae burgerij. Door toevallige omstandighe den was spreker echter in de veel uitwendige, mpatscbappelijke oorzaken. Als al die huwelijken mislukten, dan zag het er wel treurig uit maar het tegendeel is waar, zij blijven bestaan, alls het geluk er ver te zoeken »Maar'dat zijn geen huwelijken, dat zijn verbintenissen, gesloten, om wederzijdsche belangen zei Therese opgewonden. »Hoe kan daarbij sprake ziju van geluk En zij zijn iets onreins en on heiligs.* Opeen anderen droevjgen toon liet zij er op volgen »Ocb, moeder, als u en vader toch meer aan elkaar had weten aan te passen aeb, dan waart u nu nog bij elkaar,* en het opgewonden kind barstte in tranen uit en sloeg hartstochtelijk baar moeder de armen om den hals. »Zoo, maar nu is het genoeg; nu moet je gaan slapen. Morgen moet je mij de heele wonderbare geschiedenis, hoe jullie bij elkaar kwam, vertellen. Sluit nu je oogen en rust wel. Ik kom zoo nog even bij je terug.* Sophie ging heen door de ver- biuhing8deur van haar kamer en haalde een glas water, dat zij met vruchtensap en suiker ver mengde, en bracht het haar kind. Heel gehoorzaam dronk Therese het glas leeg, zonk in de kussens gelegenheid die ontmoeting tot klaarheid te brengen. De opper wachtmeester der marechaussée had dien nacht juist nacntdienst, in de kom der gemeente, en heeft ook dienzelfden man ontmoet. De politie herkende den man, die woonachtig is te Middelburg, geen vreemdeling dus, zegt spr,, en, voor zoover de politie kon nagaan, hier ook met geen slechte bedoelingen rondliep, hetgeen uit verschillende gegevens kon worden afgeleid. Ziet hier, mijne heeren al dus spreker de toedracht van het voorgevallene. Ik stel er prijs op, dat hier rnede te deelen, op dat de bevolking van Axel daar van op de hoogte kan komen. Het publiek van Axel oordeele in deze zelf, of het gewenscht is in een plaatselijk blad dergelijke mededeelingen te doen, zonder eerst eens inlichtingen in te win nen. (We meenen het best te doen, door aan deze zaak geen verderen aandacht te schenken en wachten dat oordeel met gerustheid af. Red 3. Beëediging waarnemend Gemeente-Ontvanger. Alvorens tot beëediging over gegaan wordt, vraagt dhr. 't Gilde of de verplichting tot een borg stelling van f 6000 geëischt kan worden van een waarnemend ontvanger. Spr. heeft de wet en de instructie nagezien, maar niets daarvan gevonden. De Voorz. antwoordt, dat aan iemand, die tijdelijk een betrek king waarneemt, dezelfde eischen en bekwaamheden mogen gesteld worden, dus ook de beëediging en zekerheidsstelling. Dit is normaal. Dhr. 't Gilde zegt niets tegen den persoon van den benoemde te hebben, hij respecteert zelfs diens administratieve kennis, maar hij gelooft, dat het dan alleen voor beter gesitueerde personen moge lijk is om te solliciteeren voor ontvanger. VoorzVroeger was dat zoo, maar thans is de gelegenheid voor iedereen open. Daar de vereeni- terug en hield de hand harer moeder vast tegen haar borst, totdat zij insliep. Nog lang zat mevrouw Schlott- tnan op het bed van haar kind, totdat de kleine band de hare losliet en een diepe, geregelde ademhaling haar gerusten slaap bewees. »Was ik toch maar liever niet gekomen,* dacht zij, in haar binnenste geschokt door de kwel lende gedachte, dat haar kind de hereeniging harer oudprs eischte. »Maar ik moest toch komen eindigde zij haar angstig gepeins. »Wat weet zoo'n onberoerd zieltje van de smarten van het verleden Toen Schlottman den volgenden morgen in zijn groot Engelsch ledikant de oogen opsloeg, stond de kamer als in een bad van zonneschijn. Maar hij was alles behalve zonnig gestemd, ja, hij noemde zich zelf een driedubbelen ezel. Dat was nu altijd zijn gewone manierpleiten voor de partij, die het proces stond te verhezeu. Want voorloopig was de mooie vrouw uit Dresden zyn tegen partij, volgens den ouden regel »Wie niet met mij is, die is tegen my.« ging tot zekerheidsstelling van gem.-ambtenaren is het ook mo gelijk, dat niet-kapitaalkrachtigen solliciteeren. Dhr. 't Gilde vraagt ook of f 6000 dan genoeg is. De wet spreekt van Vu- De Voorz. oevestigt dit. Dhr. 't Gilde vergeet echter, dat daar van ook nog posten voor uitga ven kunnen worden afgetrokken. Dhr. Den Boggende wordt hier op door den secretaris binnen geleid en legt voor den Voorzit ter de vereischte eeden af. De Voorz. feliciteert den heer Den Boggende met de benoeming en hoopt, dat hij die betrekking korten tijd vervullen zal, dan is dat bewijs, dat de gem.-ontv. weer hersteld is. Spr. hoopt dan dat de benoemde op"zijn werk zal terugzien en de gemeente in hem zal hebben een eerlijk, vlijtig en trouw ambtenaar. Dhr. Den Boggende dankt voor het gesprokene en verlaat de ver gadering. 4. Verzoek aan de Koningin w(jziging van de Hooger- en Middelbaar Onderwtyiy- wet. Van het gemeentebestuur van Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde is ingekomen, het verzoek om daaraan adhaesie te betuigen, een afdruk, van een door den raad dier gemeente tot H.M. de Koningin gericht adres, waarin verzoent wordt, wijziging te over wegen van de bepalingen van de Hooger- en Middeibaaronderwijs wet, voor wat betreft de finan- ciëele bijdragen van de gemeen ten, waaruit kinderen die elders gevestigde onderwijsinrichtingen bezoeken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gevraagde adhaesie te betuigen. Dhr 't Gilde zou gaarne de motieven vernemen, die B. enW. tot hun voorstel hebben. De Voorz. meent, dat die mo tieven voor de hand liggen. Ook uit deze gemeente bezoeken leer lingen middelbare onderwijsin richtingen in andere gemeenten en men heeft ook ervaren, dat Dat was gisteravond geen zelf portret van hem geweest, dat hij had geschilderd, maar veeleer 'n caricatuurOf misschien toch niet? Nu, in elk geval voor dien, nu ja, kortat uitgedrukt, voor dien jongen zedepreker 1 Schlottman rekte zich uit, dat het ijzeren ledikant kraakte, en lachte in zich zelf. Wat weten toch zulke lui van de finesses van het huwelijksleven Zij bezien alles met den rooskleurigen bril van hun jonge liefdespoëzie en meten alle menschen af naar de maat van hun eigen onervaren gemoeds stemming van verliefden. Wat heb ik mij zelf feitelijk te ver wijten Dat ik geen doorsnee- mensch, geen huisbakkenechtge noot ben geweest, die het visch- koude bloed af en toe eens komt verwarmen aan het naar gloei- warmte verlangend vrouwtje 1 De myne verlangde er niet naar, en ik had warmte genoeg door mijn werk en mijn vele beslommeringen. Dat wist zij vooruit. Ik heb haar nooit wijs gemaakt, dat ik labo reerde aan overmaat van ver liefdheid. Ben ik daarom een slechte kerel geweest Of omdat ik in »Keizershof« met A., B. en C. mijn lunch gebruikte, de menschen van wier zaken een rigorens man daarvoor van deze gemeente een lang niet geringe bijdrage gevor derd wordt. B. en W. zouden daarom gaarne een mildere rege ling zien ingevoerd. Het voorstel wordt m. a. s. aangenomen. 5. Premiën ten bate der GreitenfokkerQ. Van het bestuur der „Geiten- fokvereenigingl' is een verzoek ingekomen, om de premiën, die jaarlijks ter gelegenheid der jaar markt beschikbaar worden ge steld voor bekroning van aange voerde geiten, te willen beschik baar stellen in de maand Juni of Juli, ter gelegenheid van een te houden tentoonstelling van geiten. De jaarmarkt wordt alhier laat in het najaar gehouden, meestal gepaard gaande met ongunstig weer. Indien de geiten alsdan ter jaarmarkt gebracht worden, is er groote kans op sterfte onder die dieren, aangezien die, zooals be kend is, niet tegen de koude temperatuur kunnen. Meestal worden er dan ook slechts enkele exemplaren gebracht en vormt dat aantal een enorm verschil met het aantal, dat in normale gevallen zou kunnen worden aan gevoerd of op de keuringsplaatsen wordt aangebracht. Die omstandigheid gaf aanlei ding tot het doen dezer vraag. Alsdan kan een groot aantal gei ten worden aangebracht om naar de premiën te dingen. Met uitzondering van enkelen, zijn al de Geitenfokkers uit de gemeente Axel lid van de Geiten- fokvereeniging, zoodat al de fok kers naar de premiën kunnen meedingen. B. en W. stellen voor, de pre mies, die een bedrag van f 10 vertegenwoordigen in verband met het veelal ongunstig weer tijdens de jaarmarkt, beschikbaar te stellen bij de keuring of ten toonstelling van die vereeniging, onder voorwaarde, dat eigenaars of houders van geiten niet-leden van de vereeniging, aan deze keu ring of tentoonstelling mogen deelnemen met dezelfde rechten als de leden. niet onvoorwaardelijk zeggen kan Non olet Dat was ook de eisch zijner vrouw geweest Buitenshuis in alles correct 1 En dan binnenshuis de thermometer altijd »om het vriespunt.* Ja, en nu nu na jaren was bij hem de thermometer gaan stijgen. Die was gestegen tot aan 't kookpunt soms. En het was geen vreemde hand, die het kwikbolletje vast hield. Neen, nooit had bij dat gewenscht of gezocht! Wat hij was gaan zoeken en wengchen was de liefde van zijn vrouw in stilte want toonen wilde en moeht by het niet geen gedwongen warmte, geen inbreuk op de vrijheid van wie ook, van zijn vrouw het allerminst. Hij was blijven leven, alsot er bij hem geen wolkje aan den hemel was, niemand zag het hem aan, dat zijn zon bijna altijd achter de wolken scheen, en dat hij hunkerde naar haar stralen gloed. En nu had hij zich gister avond bloot gesteld aan dien mooien Siegfried, die hem niet eens be grepen had en hem nu voor een blauwbaard hieldJa, een ezel was hy geweest, een rheno- ceros, een driedubbele. (Wordt vervolgd.) COL)

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1