Chr. Landbouwschool E82 18:181! lOfiflel, Dames- ei Kinder-Schorten. Broedeieren. SU Twee WooÉniai, Kinderborstrokken. TRICOTBROEKJES SPORTBROEKEN. Algemeene Vergadering LEON DE GROOT, Vlissingen. Te koop Broedeieren Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Advertentiën. Fietsclub „Vrij en Vlug" gesloten, Ernstige Misleiding Laster. Openbare Verkooping. De ruimste keuze bij A. KOLFER. Openbare Verkooping. Schuur, Erf en Uitweg, ONTVANGEN F. 6. van Tatenhovè* Opmerkelijk: is het, dat de waakhond van Willem» ee* maand geleden dood werd ge vonden, vermoedelijk tengevolge van vergittiging. Een zekere v. d. B. uit Wychen is gearresteerd, doch bijna on middellijk weer in vrijheid ge steld, daar was komen vast te staan,dat hij met den moord niets uitstaande heeft. „N. R. Crt." Aan de Hoofdvaart te Nieuw Vennep ontstond Zondag oneenig- heid tusschen eenige personen en den timmermansknecht B. W., wonende te Groningen, sinds eenige weken te Nieuw-Vennep werkzaam. W. werd hierbij drif tig, trok een mes en heeft daar mee P. Tates, die daar toevallig passeerde en met de oneenigheid niets te maken bad, zoodanig ver wond, dat de man dood neerzeeg. W. is gevankelijk naar het huis van bewaring in Den Haag over gebracht. Bij het zien van brand is de tienjarige dochter van den land bouwer Smolders te Westerhoven van schrik doodgebleven. De stal van dien landbouwer is af gebrand. Dubbel getrouwd. De Haagsche politie is een geval van bigamie op het spoor gekomen. Als verdacht zich aan dit misdrgf te hebben schul dig gemaakt is door haar aan gehouden de 34-jarige electro- technisch ingenieur, met Duitsch diploma F. S., die in 1890 te Utrecht uit Duitsche ouders is geboren. S. is volgens zijn verklaringen op jeugdigen leeftijd uitNederland naar Duitschland vertrokken en trad daar op 22-jarigen leeftyd in het huwelijk met een Duitsche vrouw, uit welk huwelijk drie kinderen werden geboren. Den geheelen oorlog maakte hij mee als gegradueerde in het Duitsche leger, en in die juren van heen en weer trekken schijnt S. van syn vrouw te zijn ver vreemd en toen hij na den oorlog geen bestaan kon vinden, is hij weer naar* Holland gekomen, alwaar hij nu en dan tijdelijk werkzaam was in zijn functie van ingenieur. In die dagen zond hij van tijd tot tijd aan zijn vrouw in Rijnland geld, welke geldzendingen echter gaandeweg minder werden en tenslotte ge heel ophielden en waarbij nog kwam dat de vrouw het spoor van S. door diens voortdurend verhuizen geheel kwijt raakte. Een paar jaar geleden verkreeg S. een meer vaste betrekking op scheepswerven rond Dordrecht en op een van de kantoren dezer werven kwam hy in kennis met een 22 jarig Hollandscb meisje uit gegoeden burgerstand. Deze kennismaking leidde tot een huwelijk dat in 1922 voltrokken werd te 's Gravenüage waarna S. zich aldaar ook vestigde. Uit dit huwelijk werd één kind ge boren. Volgens de verklaringen die S. aan de politie heeft afge legd, heeft hy van 19^2 tot nu toe voortdurend in angst geleefd ■dat zyu dubbel huwelijk aan den dag zou komen. Hij heeft zijn tweede vrouw geheel onkundig gelaten van zijn eerste huwelijk. Inmiddels bleef zijn nog steedB in Duitschland vertoevende eerste vrouw, die mee haar gezin in behoeftige omstandigheden ver keerde, nasporingen naar S. hier ite lande doen en het schijnt dat ©ok van de zijde van de familie van de tweede vrouw eveneens naar S. inlichtingen zijn inge wonnen. Het toeval wilde dat beiderlei verzoeken om inlich tingen terecht zijn gekomen in handen vaD een en denzeltden ambtenaar tengevolge van wel- kea toevalligen samenloop van omstandigheden het verleden van S. in het volle daglicht kwam, waarop diens aanhouding aan de scheepswerf volgde. Eigenaardig is het in dit geval, dat, toen S. in 1922 om te "s-Gravenhage te huwen uit Duitschland zijn benoodigde papieren liet overkomen, uit deze bescheiden volstrekt niet bleek dat S. reeds gehuwd was. De aangehoudene heeft voor den Commissaris van Politie een volledige bekentenis algeiegd. De tweede vrouw, wier huwe lijk ontbonden zal worden is, naar zich begrijpen laat, zeer onder den indruk van het voor gevallene en is naar hare familie teruggekeerd. Een geraffineerde opliclitster. Naar de „Lokalanz." vef-telt, is een bekend Berlijnsch bankier het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichtster. In Sept. '23 dook in de Ber- lijnsche. uitgaande wereld bet echtpaar FraD?ois Szell op, dat o.a. kennis maakte met een rijk bankier, die al heel spoedig onder den invloed kwam van de mooie mevrouw Szell. Deze vertelde hem in vertrouwen de dochter te zij n van Fürst Hohenlohe-Mariac- Scaremberg, op 17 jaar met Szell getrouwd te zijn, en na van hem gescheiden te zijn, toch weer tot baar man teruggekeerd was. Szell had haar thans echter zonder 'n cent laten zitten. De bankier hielp haar eerst aan 100 goudmark, toen aan 1000 M. hij beloofde haar te trouwen de vader van mevrouw Szell bleek een geweldig speler, die geholpen moest worden een taak, die vroeger Szell welwillend op zich nam de bankier gat 1000 dollar. Begin Dec. ging mevrouw naar Schierke in de Harz tot herstel van gezondheid de bankier volgde en trof tot zijn verbazing daar ook Szell aan. Na enkale dagen moest mevrouw Szell plotseling naar Meran, haar vader was stervende na twee dagen komt het telegram, dat de patiënt overleden is, de treurende dochter heeft 6000 M. noodig om bet stoffelijk over schot van haar vader naar Munchen te doen overbrengen teruggekeerd te Berlijn weet zij 70.000 M. los te krijgen om speelschulden van haar vader te betalen. Schatrijke bloedver* wanten in Amerika wil zij nu gaan opzoeken om hun hulp in te roepen en spreekt met haar vriend den bankier af de reis samen te maken en elkaar te Londen te treffen, daar zij eerst nog naar Hannover moet. de goedige en goedgeloovige bankier wachtte echter vergeefs te Londen en vernam later van de justitie, dat zijn vriendin allerminst 'n „Fürstin" was, doch Maria Furst, e6n Beiersche, die met Frai^ois Szell, uit Boedapest leefde. De ontroostbare bankier heeft thans een groote belooniDg uit geloofd voor de gevangenneming- van het geraffineerde paar. Van 1 30 April 1924. Axel. Huwelijks-aangiften. 10. Abraham van Wijck, 27 j., jm. en Clara Bakker, 26 j., jd. 17. Willem Riemens, 50 j., weduwn. en Elisabeth Jozina Florussen, 48 j., jd. Geraard Tollenaar, 62 j., weduwn. en Elisabeth van Dixhoom, 50 jwed. 24. Hendrik Verstraten, 27 j., jm. en AntjeGeensen, 21 j., jd. 25. Augustus de Moor, 23 j., jm. en Mathilde Petronellajosephina de Bruijn, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23. Abra ham van Wijck, 27 j., jm. en Clara Bakker, 26 j., jd. 24. Willem Cor nells Bosselaar, 28 j., jm. en Anna Jowanna Jansen, 25 jjd. Geboorten. 7. Ebrina, d. van Giljaam Mieras en Neeltje Moes. 11. lzaak Jan, z. van Levinus Mangold en Pieter- nella Maria Brakman. 15. Dirk, z van Pieter Huijssen en Cornelia Klaassen. 23. Margaretha, d. van Jan Jansen en Maiia Bakker. 25. Jaco- Dus Eduardus, z. an Camillus Ber- nardus de Danschutter en Maria Hen- drika Steel. 28. Jan Abraham, z. van Jan Petrus Dieleman en Adriana Le- vina den Hamer. Overlijden. 9. Levinus de Feijter, 85 j., wedn. van Neeltje de Bruijne. 11. Berend van Oort, 85 j., wedn. van Debora Smies. 15. Dirk Huijssen, 6 u., z. van Pieter Huijssen en Cornelia Klaassen. 18. Pieternella Riemens, 9 m., d. van Jan Riemens en Antje Koster. 20. Elisabeth Goossen, 67 j., wed. van Jan Scheele. 23. Petrus van Waes, 68 j., wed. van Anna Maria van den Bos. 27. Pieter Marinus den Engelsman, 24 j., z. van Marinus den Engelsman en Dingena Zegers. Van 1 31 Maart 1924. Hontenisse. Huwelijks-voltrek king. 4. Adriaan van Dorsselaer, 31 j., jm. en Rosalia Maria Bogaert, 21 j., jd. Geboorten. 1. Josephus Constantinus. z. van J. F. de Kort en P. L. Jonkheyin. 2. Josephus, z. van A. Crombeen en V. Schmitz. 5. George Eduaid, z. vanE. Steijns en R. L. A. van derVelpen. 7. Eugène Jacobus, z. van J. C.J. van Remortel en A. A. Bun. 10. Roza Clementina,d. van E. A. Cornelissens en M. A. van Steene. 12. Petrus, z-van Ed. van Goethem en M. J. Pauwels. 13. Leonardus Petrus, z. van P. A. van Swaal en A. C. Asselman. 15. Louiza Clementina, d. van Th.Joosen M. C. Jonkheijm. 16. Paula Emelie Eurelia, d. van P. F. J. Neve en A, C. Hermans. 17, Wilhelmina Jeleintje, d. van H. Meesen en L. de Zeeuw. 25. Paulina, d. van A. J. Goossen en A. M. van Geersdaele. 30. Josepha Cornelia, d. van Th. F. Kindt en M. S. Bouwens. Overlijden. 12. Petrus van Goethem, 15 u., z. van E. van Goethem en M J. Pauwels. 20. Gijsbrecht van de Voorde, 78 j., echtg. van Phil. Cammaert. 24. Isabella Struijlaart, 66 j., d. van A. F. Struijlaert en A .M. Matthijssen. «verslag. Overlijden. 2. Philo- mena Uytendaele, 71 j., d. van Domi- nicus en Antonia De Buck. "Wisselkoersen. Brussel 13,80. Parijs 17,26. Londen llfi&h. New-York 2,67. Burgemeester en Wet- houders van AXEL maken bekend, dat met ingang van 7 Mei 1924 het kantoor van den gemeente-ontvanger tijdelijk is verplaatst van het gemeentehuis naar de NIEUWSTRAAT Q 80 (woning van den heer W. A. den Boqgende). Axel, 6 Mei 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., BLOK. De Secretaris, MARIS. VAN DEN De BURGEMEESTER van AXEL brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden De Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrijstelling, te weten a. broederdienst b. kostwinnerschap c. persoonlijke onmisbaar heid d. het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig- menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt e. verdrag; f. aanwezigheid van een bij zonder geval. In verschillende artikelen der wet is geregeld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmer king komt. Het voornaamste van de daaromtrent bestaande bepa lingen wordt hieronder voor elke reden afzonderlijk vermeld. De vrijstelling, verleend om een der onder a, b en c genoemde redenen, geldt niet in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Hetzelfde kan ook van toepassing worden verklaard op de vrijstel ling, verleend om de onder f ge noemde reden. Aanvragen van vrijstelling. Wie vrijstelling wenscht aan te vra gen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeente, voor welke de belangheb bende voor den dienstplicht ingeschre ven is. Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van de gemeente mondeling aanvragen de noodige bewijsstukken op te maken of zoodanige stukken inleveren, een en ander zooals hierna nader is aan gegeven. Een en ander kan ook door een ander dan den ingeschrevene na mens dezen geschieden. De burgemeester zorgt, dat de stuk ken worden gezonden aan de autori- riteit, die over het verleenen van vrij stelling heeft te beslissen. Voor zooveel broederdienst en gees telijken enz. betreft, moet de vrijstel ling worden aangevraagd tusschen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten. Voor zooveel kostwinnerschap en persoon lijke onmisbaarheid betreft, moet de vrijstelling worden aangevraagd in October van het jaar, waarin de in geschrevene heeft geloot. Ontstaat het lecht op vrijstelling na (6 Mei of wat kostwinnerschap en persoonlijke onmisbaarheid betreft, na 16 October, dan moet de aanvraag ge schieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor het opmaken van stukken betreffende vrijstelling wegens broe derdienst wordt ter secretarie de zer gemeente in het bijzonder zit ting gehouden tusschen 1 en 4 uur namiddags, op Woensdag 21 Mei a s. Bij het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegen woordig zijn twee getuigen, die meer derjarige personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschre vene behoort, voldoende bekend zijn. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven aan den persoon, die de aanvraag doet. Omtrent vrijstelling wegens broe derdienst wordt beslist door Gedepu teerde Staten. Omtrent vrijstelling wegens een andere reden wordt be slist door den Minister van Oorlog of. als het iemand betreft, die voor de zeemacht bestemd of bij de zeemacht ingelijfd is, door den Minister van Marine. Beroep. Tegen elke omtrent vrijstelling ge dane uitspraak staat beroep open bij de Koningin. Hieromtrent worden nadere mededeelingen gedaan bij de bekendmaking van de uitspraken. Zie verder aankondiging aan het plakbord AXEL, 1 Mei 1924. De Burgemeester, BLOK. AXEL. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór of op 26 Mei a s. bij on- dergeteekende, die desgewenscht gaarne nadere inlichtingen ver strekt. Toegelaten worden landbou werszonen of landarbeiderszonen, die niet meer leerplichtig zijn en ouderen. Het Hoofd der School, P. LE FEBER. AXEL. op ZATERDAG 10 MEI, des avonds 7 uur in het clublokaal bij dhr. J. J. DE LOZANNE. Zij, die nog geen lid zijn, kunnen alsnog gratis toetreden. Het voorloopig Bestuur. Mijne tevredenheid betuig ik aan de Verz. Mij. „De Oude Zwolsche van 1895", Algemeene Paarden- en Vee verzekering, te 's Gravenhage, Directeur W. Wilmink, voor de spoedige uitkeering van mijn ge storven paard en verklaar dat deze Maatschappij de voorkeur ver dient, ook met het oog op de vaste en lage premiën. D. P. DIELEMAN. Axel, den 25^3—1924. Insp. de Heer H. DE MOOR. Door omstandigheden is morgen, Woensdag, onze ZAAK Voor dringende aangelegen heden te spreken Noordstraat B 19. J- C. VINK, Boekhandel. Ik beschuldig de personen van de Zaterdag in deze courant tegen mij gerichte advertentie ronduit voor leugenaars en noodig hen hierbij uit tegen mij te rechten, hoewel ik veronderstel dat lasteraars ook laf aards zijn. Burgers, ik bericht u, dat van die aantijgingen niets waar is en ik mijn maatregelen reeds ge nomen heb. Maar het maakt u toch uw oogen open dat bij mijn eerste verschijnen op de Markt de tusschenhandel reeds zenuwachtig werd en u nu tracht te benevelen door wijn cadeau te geven. Vraagt eens waar bleef uw geld toen ge er geen wijn bij kreeg. Wij zullen als revanche hier den sigarenoorlog ontketenen ten voordeete van het publiek. Geen woeker. Let op de advertentie van Vrijdag, u kunt er uw voordeel mede doen. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven van Mevr. de Wed. J. A. VAN VESSEM te Axel, Noordstraat B 19, op WOENSDAG 7 MEI 1924, des voorm. tien uur verkoopen bestaande uit de volgende goe deren Mahoniehouten buffet, no tenhouten buffet, mahonie linnenkast, mahonie schrijf bureau, salontafels, C*Tvp|S> canapé, fauteuil stoelen (rood be-A^iisË» kleed), canapé en 2 fau teuils (groen bekleed), canapé, fauteuils en stoeien (zwart bekleed) antiek jjPgl^eiken bureautje, eiken uittrektafel, eiken theekastje, theetafels, éta gères, bloemenstandaards, eiken kapstok, dito parapluie- standaard, porte-manteau, stoelen met gaatjes, gaskroon, gaslampen, petroleumlampen, schemerlamp, spiegels, schil derijen, schoorsteengarnitu ren, tafels, vulkachels ledikanten, bedden, wasch- tafels, nachtkastje, ressort, staaldraadmatras, tapijten, karpetten, loopers, gordijn, garnituren, pluchen tafel- kleeden, matten, zeil, eet servies, glas-, geleierd- en aardewerk, keukenkachel, gascomforen, petroleumstel, tuinbank, huistrap, wasch- en schuurgerief, enz., enz. Betaling contant. NieuwBte modellen, i van Barnevelders, a 10 ct. p. st. Adres: JAC. DEES, Axel, Q 5. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den eersten hypothecairen schuld- eischer, krachtens art. 1223 B. W., ter herberge van dhr. M. A. KOOLE te Axel, op DONDERDAG den 8 MEI 1924, des namiddags 21/, uur, ver koopen te Axel, Plaatje, kadaster sectie F nos. 927, 928 en 999, samen groot 9 A. 52 c.A., eigendom van P. C. van Bendegem. Het eene perceel is in gebruik bij den eigenaar en het andere is verhuurd aan Doms. Goossen van week tot week voor f 2. per week. Betalen 31 Mei 1924. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. WITTE EN ONGEBLEEKTE WITTE ZWARTE EN GEKLEURDE Aanbevelend Belissing omtrent vrijstelling.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3