i Landbouw. Gemengd Nieuws. Alkmaar, de Helmondsche Bank te Helmond, de Heerlener Bank te Heerlen, de S. D. Lankhuyzen Co's Bank te Raamsdonkveer, de Oosterhoutsche Bank te Oos terhout, de Bank van Doyer Kalft te Zwolle, de Limburgsche Handelsbank te Sittard, de Bank van Haffmans Steegh te Venlo, de Friesche Bank te Leeuwarden, de Naamlooze Vennootschap Gemeenschappelijk Eigendom van Aandeelen Holland-Amerika-Lijn te Rotterdam (bevoorrecht aan deel), de Marokkaansche Staats bank te Tanger, de Société Inter nationale de Régie co-interessée des Tabacs au Maroc te Parijs. De interest-rekening sluit met een batig saldo van f9.151.710. De algemeene onkosten bedra gen f5.182.843 tegen f5.953.187 in 1922. Op de balans komen voor in het actiefkassa, kassiers en dag gelden f 10.700.128, Nederlandsch schatkistpapier f 53.847.880, wis sels f44.008.371, tegoed bij ban ken en bankiers op nostro-reke- ningen f37.680.366, prolongatiën f 17.338 020, vorderingen inreke ning-courant gedekt door onder pand van fondsen f39.231.912, fondsen f 1.857.683, aandeel in Naamlooze Vennootschappen f 2.054.161, consortiale rekeningen f4.900.000, vorderingen wegens verstrekte borgtochten f 18.150,871 verkochte, alsnog te leveren fondsen f 309.325, debiteuren we gens op termijn verkochte vreemde munt f 60.459.857, saldo op termijn te vorderen vreemde munt f 203.032, diverse debiteuren f 121.165.957. Passiefkapitaal f 55.000.000, reservefonds f 42 000.000, bij zondere reserve f 2.000.000, divi dend-rekening f51.085, traite rekening f 10.091.384, deposito's f51.622.661, verstrekte borg tochten f 18.150.871, gekochte alsnog te ontvangen fondsen f 1.486.601, voor derde rekening op prolongatie uitgezet f 11.727.300, voor derde rekening in het buitenland uitgezet f 31.821.058, crediteuren wegens op termijn ge kochte vreemde munt f 48.157.123, saldo op termijn verschuldigde Vifeemde munt f 12.053.561, diver se crediteuren f125.928 813, winst en verlies f 5.785.734. De winst- en verliesrekening staat debet voor algemeene onkosten f5.182.843, pensioen en ondersteuningsfonds voor de beambten f434.743, reserve du- bieuse vorderingen f 2.500.000, afschrijving op onroerende goe deren f914.597, saldo winst f 5.785.734, te verdeelen als volgt 7°/o dividend aan aandeelhouders f 3.850.000, reservefonds f 500.000, tantièmes volgens art. 50 der statuten f655.241, dividend- en tantième-belasting f411.043, saldo op nieuwe rekening f 369.449. Credit voor: Saldo van 1922 f 362.145, interest-rekening f 9.151.719, provisie-rekening f3.280.304, wissels f 1.791.012, fondsen f 174.330, consortiale rekeningen f58.415. De overwegen der spoorwegen Door de Nederlandsche Spoor wegen zullen naar men aan de „Maasb." meldt, op alle overweg- boomen twee roodgekleurde gla- zenreflectoren wordenaangebracht en wel op een onderlingen afstand van 1 meter in het midden van den boom, zulks tot veiligheid van het verkeer. AXEL, 6 Mei 1924. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd inededee- ling gedaan, dat tot waarnemend Gemeente-Ontvanger door Burg. en Weth. is benoemd de heer W. A. den Boggende, aangezien aan den Gemeente-Ontvanger een ziekteverlóf is verleend van twee maanden. Staande de vergadering legde de heer den Boggende in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. Blijkens het procesverbaal van kasopname was er bij den Gem. Ontv. in kas f73801,06, terwijl volgens de boeken er maar f71168,51 moest zijn, een ver schil dus van f 2632,45. Aan het verzoek van het ge meentebestuur van Noordwolde aangaande de lasten, die de MIJNHARDT's Staal-Tabletten .go.m Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten ys? Laxeer-Tabletten .60°» Hoofdpijn-Tabletten 00* gemeenten worden opgelegd voor Middelbaar en Hooger Onder wijs, werd adhaesie verleend. Ingewilligd werd het verzoek der geitenvereeniging om steun voor tentoonstellingen. Besloten werd een noodslacht- lokaal te bouwen en ook werd vastgesteld een stratenplan bij de Julianastraat, de grondprijs voor het daar liggend bouwterrein en werden gelden beschikbaar ge steld voor nieuwe straten en rio- leering in dat plan. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f923. Op een reclame van dhr. E. van de Casteel tegen den aan slag volgens het vergunnings recht werd afwijzend beschikt. Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake het gevaar van over wegen op de spoorbanen en ves tigde dhr. P. de Feijter de aan dacht op den overweg in den Coegorspolder, die hij zeer ge vaarlijk achtte. Gisteren bracht Z. Exc. de Commissaris der Koningin een bezoek aan deze gemeente. Te Westdorpe was de lunch gebruikt, zoodat hier vnd. een omwande ling door de gemeente zou heb ben plaats gehad, indien het weer niet zoo buiig was geweest. Van de openbare gebouwen werd ge vlagd. Gisteravond gaf Concordia het beloofde concert op de markt, niettegenstaande het nog vrij guur was, om in de buitenlucht te staan. Maar het hield zich droog en met een volkslied en een vroolijk wijsje vergeet men de kou wel. Verscheidenen waren aanwezig om Concordia weer na zooveel maanden van afwezig heid op de kiosk te beluisteren. Opvallend is, dat de kiosk zoo leeg toonde en de markt zoo vol, jongelui. Dat is jammer en het kon anders. Het is jammer voor de muziek, die dan veel voller klonk en voor de vele, zeer vele jongens, die hun vrije uren zooveel nuttiger zouden besteden, als ze werkend lid van de muziek waren en bij geregelde komst de muziek bestudeerden en het bespelen van hun instrument beoefenden. Heusch, de directeur zou dat graag zien en we weten, dat hij zich gaarne geeft en tijd wil offeren om van de jongelui goede muzikanten en van Concordia een goed gezelschap te maken. Jon gens, laat de wil nu niet van één kant komen Zaterdagavond is alhier op gericht een wielrijdersvereeniging onder den naam „Vrij en vlug". Het doel is fietstochtjes te orga- niseeren en plaatselijke wedstrij den en feestjes op touw te zetten in den ruimsten zin des woords. Bevestiging predikant. Het was Zondag voor de Ned. Herv. Gemeente alhier een ge wichtige dag. Na ruim anderhalf jaar zonder herder te zijn geweest genoot de gemeente het voorrecht weer een leider te bezitten en werd de predikant, de eerste op wien, na den verplichten termijn een beroep was gedaan, ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, in den voormiddag bevestigd. Waar het gewoonte is, dat dit geschiedt door den consulent, werd hier een uitzondering gemaakt en trad als voorganger op ds. J. A. Ruysch van Dugteren, legerpredikant te Breda en broeder van den be- roepene. Het kerkgebouw was reeds vroeg geheel gevuld. De bevestiging had plaats op indrukwekkende wijze, zoodanig, dat de vorm geheel vergeten werd en het formulier met de preek als het ware één waren. Op hartroerende wijze sprak de voorganger zijn jongeren broeder toe en herinnerde hij hem aan hun vader, die in Sept. van het jaar 1888 eveneens op dezen kansel zijn intrede deed en zoo vaak aangename herineringen aan de Axelsche pastorie had geme moreerd. Naar aanleiding van 2 Kron. 15 12 werd erop gewezen, dat er hier een verbond werd geslo ten en evenals de nieuwe leeraar daarop zijn woord gaf, herbaalde de gemeente haar belijdenis door staandete zingen van Gez. 99 vers 1 en 4. 's Middags was het een over weldigend gezicht, hoe het ge bouw vol stroomde en met de ruimte werd gewoekerd, niette genstaande overal waar nog mo gelijk zitplaatsen waren aange bracht. Onder ademlooze stilte sprak ds. Ruysch zijn intreerede uit en noemde het een wonder Gods, zoo hij daar op deze plaats stond, die hij nu reeds lief heeft, om dat hij er stond als gezonden van God, den God zijns Vaders. De preek, die tot tekst had 2 Corr. 5 20 was van rijken inhoud en werd met overtuiging uitgesproken. Na de leerrede dankte de nieuwe leeraar zijn broeder voor de bevestiging, en voor ds. G. van Dis, de ouderlingen en dia kenen, het kerkbestuur, den voor lezer, dhr. H. M Verbruggen, de organisten, den koster, de kring predikanten, den Burgemeester en de onderwijzers en voor allen had hij een vriendelijk en ver trouwelijk woord, alsof hij reeds was ingeburgerd. Vooral dat „meester Verbrug gen" sloeg in. De gemeente koestert van dezen predikant, dien zij vroeger hier als schooljongen kende, goede verwachtingen. Wederkeerig dankte ds. G. van Dis voor het gesprokene en wenschte leeraar en gemeente geluk. De ouderling C. Overdulve sprak namens den kerkeraad en gemeente, en de kerkvoogd F. Dekker Pz. namens het kerkbe stuur. Beiden herinnerden tevens aan de 30-jarige ambtsbediening van wijlen ds. Hugenholtz en diens voorganger, wijlen ds. Ruysch van Dugteren. Na een vriendelijk woord van dank sprak de leeraar den zegen uit. Van den ring Axel waren met den consulent tegenwoordig de predikanten van Sas van Gent, Hulst en Kloosterzande. Ook uitzijn vorige gemeente Heusden waren twee vrienden van Ds. Ruysch van Dugteren aanwezig. Bij de Vrijdag te Kijkuit van wege de maatschappij „Voor waarts" gehouden aanbesteding van de levering van 54.500 K.G. chilisalpeter werd ingeschreven door de Firma De Ruijter en Co te Axel voor 16.04 gld., M. Ver gouwen te Ternevzen voor 15.89 gld. en Wauters en Verhelst te Sas van Gent voor 15.62 gld. Gegund aan laatsgenoemden. Ambachtsschool. De bevordering van de leer lingen van den cursus 1923/24 en de uitreiking van diploma's aan de Ambachtsschool te Ter Neuzen is als volgt: Timmerlieden Van le naar 2e klasse: J. Al- laart te Hoek, C. van Meeren- donk, Iz. Kegels, L. A. F. Le Mat, C. K. Dees, A. D. van der Molen, H. A. Littooij, C. L. Rijnberg en C. F. R. Vermast, allen te Ter Neuzen, J. A. Risseeuw te Zaam- slag, P. P. de Smit te Zuid- dorpe. Van 2e naar 3e klasse P. Die- leman, M. J. Riemens, J. C. de Bree, Joh. Meertens, P. A. van den Branden, A. van Luijk, J. C. Eijke, J. H. Will en Iz. Vereist, allen te Ter Neuzen, T. J Thi- ron te Zuiddorpe en K. P. Die- leman te Zaamslag. Diploma's werden uitgereikt aanL. van den Berge en R. van Damme, beiden te Axel, J. N. van Dixhoorn, Joh. van den Ouden, Iz. C. Kaan, A. P. Faas, J. A. van Oostdijk, J. A. Chris- tiaanse en F. A. van'Cleemputte, allen te Ter Neuzen, J. H. Kaijser te Zaamslag. Schilders Van le naar 2e klesseL. Hangoor, P. Kaijser en P. Meeu- sen te Ter Neuzen, C. Koster te Zaamslag. Van 2e na 3e klasseD. van Driel te Axel, A. H. Provoost te Biervliet, Aug. de Bock te Ter Neuzen. Instrumentmakers Van le naar 2e klasse: J. E. Colpaerdt te Sas van Gent, D. R. de Witte te Ter Neuzen en W, J. Knijff te Zaamslag. Van 2e naar 3e klasseP. Remeijnsen te Hoek, Chr. de Pauw te Sas van GentH. A. Vermast te Ter Neuzen, C. M. Schoof te Westdorpe. Electriciens Van le naar 2e klasse: A. J. Feij, J. Joh. Eeij, M. M. Adri- aansen en Jac. de Kleijn te Ter Neuzen. Van 2e naar 3e klasseL. C. Remerij, G. J. de Jonge en. Iz. Pasveer te Axel, A. C. van der Welle en Jac. de Blaeij te Hoek, D. J. Helmennach, P. Leenhouts, C. A. de Doelder en P. J. de Doelder te Ter Neuzen. Diploma uitgereikt aanL. J. Rammeloo te Philippine, J. P. van Baal, J. J. Lok, Cr. Iz. J. van Damme, J. W. de Reus en F. J. van Driessen te Ter Neuzen. Huissmeden Van 2e naar 3e klasse F. Ro- meijnsen te Ter Neuzen. Diploms uitgereikt aan Abr. den Exter C. Iz Kaan te Ter Neuzen. Machine-Bankwerkers Van le naar 2e klasse: M. de Feijter te Zaamslag, J. Marsilje, A. A. M. Staal, A. P. Kouwijzer, D. E. Wolfert Cz., Jac van Eek, C. J. den Boer en Abr. Nobels te Ter Neuzen. Van de 2e naar 3e klasseJoh. J. de Bruijne, G. M. Bracke en L. van Langevelde te Terneuzen en A. M. de Blaeij te Zaamslag. Diploma's uitgereikt aan Chr. Franken, D. C. Riddering en C. L. Hamelink te Ter Neuzen. Door uitstedigheid van den voorzitter en verhindering van verschillende bestuursleden ge schiedde de uitreiking der diplo ma's door den directeur, den heer Butfer, met een hartelijke toespraak, waarin hij de jongens die dit hadden verworven ook verdere steun en voorlichting toe zegde, waar zij die mogelijk zou den behoeven. Na toelatings-examen voorden nieuwen -cursus aanvangende 5 Mei werden toegelaten 31 leer lingen, waaronder 14 voor de afd. timmereft, 13 voor de me taalbewerking en 4 voor schilder. De nieuwe cursus zal aanvan gen met totaal 107 leerlingen. (Tem. Crt.) Ingezonden Mededeelingen. Plantenziekten. Ten einde de aanraking met de praktyk van land- en tuin bouw te bevorderen zijn sinds eenige jaren aan den Planten- ziektenkundigen dienst (de in stelling die gratis inlichtingen geeft over Plantenziekten en de bestryding van deze) correspon denten verbonden. Deze cor respondenten hebbep zich ge heel belangloos beschikbaar ge steld om hunne medewerking te verleenen bij de vaststelling van de ziekteoorzaak bij planten (waarvoor meestal opzending van zieke planten naar Wage- ningen voor onderzoek noodig is) en bij het verkrijgen van in lichtingen over toe te passen bestrijdingsmaatregelen. Ieder die zich niet direct tot het hoofdbureau van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen wendt, kan door bemiddeling van de correspon denten de noodige inlichtingen verkrijgen. Het is in het belang van land en tuinbouw van deze gelegen heid een ruim gebruik te maken. Als correspondent treedt in deze streek op de heer P. Le Feber, Hoofd v. d. Lagere Land bouwschool alhier. Da 20 jarige R. is Zaterdag middag op de Waal bij Nijmegen met een kano omgeslagen en verdronken. R. was een geoefend zwemmer; vermoed wordt, dat hij kramp gekregen heeft. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Draaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Mei in Nederland uitgesproken 85 faillissementen tegen 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Mei 1924 1587 faillissementen tegenover 1391 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Doodslag. Voor de Bossche rechtbank stond terrecht A. A. van L24 jaar, landbouwer te Uden, thans gedetineerd, beklaagd van dood slag gepleegd te Vorstenbosch- Nistelrode op W. v. d. Heyden. Op nieuwjaarsdag 1923 was deze onder den invloed van drank, molesteerde een paar wielrijders, waaronder beklaagde die na door Van der Heyden geslagen te zijn, een slagersmes trok en Van der Heyden dood stak. Eindelijk na ruim een jaar mocht het der politie gelukken den dader te grijpen. De eisch luidde 5 jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. Was smelten. In verband met het droevig ODgeluk te Heerlen, waarbij een jong echtpaar om het leven kwam vestigen we er nog eens de aan dacht op, dat men gemakkelijk was kan maken zonder eenig gevaar. Men zet wassnippers gedurende 10 of 12 uren op rooden of witten terpentijn en heeft dan de mooiste boenwas welke men kan wen»chen. Het gevaarlijke was smelten op het vuur, waarbij al zoo dikwijls ernstige ongelukken zijn voor gevallen, is daarbij absoluut overbodig. Dubbele moord. In een kleine boerderij aan den Woezinkschen weg, onder Wychen, welke dat dorp met Beuningen verbindt, ziju ver moord de 75-jfcirige Willem Wil- lems en zijn 73jarige zuster Trui Willems. 's Morgensom half acht waren de luiken van de woning nog dicht, waarom een buurman, H. P. Janse, vermoe dend, dal er onraad was, met andere buren op onderzoek uit ging. Zij vonden de buitendeur los, en toen zij binnenkwamen, vonden zij Willems in nachtge waad in de slaapkamer dood op den vloer liggend, met ingesla gen schedel. In een aangren zende kamer vonden zij zijn zuster, ook in nachtgewaad, dood op den vloer. Zij had waar schijnlijk het slaapvertrek ver laten bij het hooren van gerucht. Op het bed van Willems is een hamer gevonden, waarmee de slagen zullen zijn toegebracht. Een kist, waarin hij zijn gespaard geld bewaarde, was opengebro ken. Voor een raampje terzijde* van de deur is een ketting ge vonden, waarmee bet raampje waarschijnlijk werd vernield. Deze ketting was volgens Janse van zyn boerdery weggenomen. Bij Apofh. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2