Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Als de avond valt. No. 10. DINSDAG 6 MEI 1924. 40e .Taarg. i „Het Groene Kruis." FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Wanneer er een vereeniging is in onze gemeente, die de alge- meene sympathie wegdraagt en wier werkzaamheden algemeen op prijs worden gesteld, en door degenen, die er direct van moch ten profiteeren, met dankbaarheid wordt gewaardeerd, dan is dat zeker „Het Groene Kruis". Het is ook daarom, dat als we het verslag eener jaarvergadering uitbrengen, dat van „Het Groene Kruis" bij uitzondering aan het hoofd van ons blad plaatsen. Vrijdagavond opende de heer A. E. C. Kruysse, als voorzitter de vergadering, terwijl slechts een 40-tal personen aanwezig waren. In verhouding van het ledental is dit natuurlijk weinig, maar de voorzitter beschouwde dit als bewijs, dat men vertrouwen stelt in den gang van zaken en als zoodanig is het een verblij dend teeken, terwijl tevens kan worden geconstateerd, dat het aantal leden nog geregeld toe neemt. De secretaris, de heer P. Le Feber gaf voorlezing van de no tulen der vorige vergadering, welke aanteekeningen op dusda nige accuratie en uitvoerige wijze waren uitgewerkt, dat niemand aan op- of aanmerking dacht. Het jaarverslag was dezen keer zeer beknopt, doch de secretaris illustreerde deze met eenige im provisatie waardoor de aanwezi gen een duidelijken kijk op de zaken kregen. Er was slechts één bestuurs vergadering gehouden, die behalve -de agenda ook plannen vastlegde omtrent den bouw van een ma gazijn, waaromtrent straks meer. Uitvoerig schetste spr. het werk van de wijkverpleegster, mej. Van Eenennaam. Zooals bekend strekt zich het werk van de zuster uit tot zie kenverpleging en tuberculosebe strijding. Als men weet, dat zij in 1923 in totaal 1463 bezoeken bracht, die beliepen van 68 tot 159 per maand, .dan kan men zich indenken wat werk zij heeft, (Duitsche Novelle.) Sophie ontdeed zieh van haar hoed eo manteltje. Zij ging naar het balkon. Daar zij een goed deel van het jaar op reis was, overweldigde haar het schitterend jnattrurtooneel van het meer in maanlicht en de sneeuwtoppen in de Dabijheid niet zoo bijzonder. Ja, haar fijn schoonheidsgevoel gaf de voorkeur aan menig meer eenvoudig, tot stille bewondering stemmend plekje in haar rader- land, boven dit hoog romantisch tafereel. Wat haar ontroerde tot in het diepst harer ziel, wss de nabijheid van haar kind. Hoezeer had zij dit dikwijls gemist en in stilte beweend in haar vry willige afzondering 1 Hoe dikwjjls had z(j op het punt ge staan aan deze haar kwellende verhouding een einde te maken en zich blindelings te onderwerpen. »Laterc had zij dan gedacht »als het kind groot geworden «n in eenvoud opgevoed is, dan maar niet kan men zich voor stellen wat troost en verzachting zij brengt bij degenen, die bed legerig of hulpbehoevend zijn. Voor de tuberculosebestrijding bracht zij 107 bezoeken en ook deze werpen in groote mate nut af, door de schijnbaar eenvoudige, maar in zijn wezen soms van veel belang zijnde wenken, die zij geeft. De secretaris meende dan ook niet alleen namens het bestuur, maar namens de gansche veree niging te spreken, indien hij zuster Van Eenennaam dankte voor dat werk. Ook nu is zij doordrukke werkzaamheden verhinderd aan wezig te zijn, anders zou hij haar de verzekering geven, dat haar werk wordt gewaardeerd. Behalve door haar persoonlijke hulp brengt zij ook zeer veel verlichting door de toepassing van de hulpmiddelen en voor werpen van verschillenden aard, en waarvan de vereeniging een groote verscheidenheid heeft vermoedelijk de grootste verza meling in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. Van het verplegingsmate- riaal wordt een zeer druk gebruik gemaakt, zoodat op het oogenblik de voorraad haast op is. De secretaris noemt dit eenerzijds droevig, anderzijds ook gelukkig, dat het materiaal er is en aan zijn doel beantwoordt. Het spreekt vanzelf, dat als over het materiaal gesproken wordt, er ook gedacht wordt aan degene, die met de verzorging daarvan is belast, nl. de maga zijnhoudster, vrouw De Fouw. De secretaris zeide, dat deze zeer goed voor de hulpmiddelen zorgt en dit zijn oorzaak daarin heeft, dat die vrouw haar plicht vervult met liefde en ernst voor de zaak van „Het Groene Kruis". Zij ontziet moeite, noch tijd, en wat men helaas zoo weinig meer ziet: zonder voor extra werk ook extra loon te vragen, ver van te eischen. Spr. meende- dht ook dit, in deze tijden vooral, moet gewaardeerd worden en achtte de vereeniging gelukkig, dat ze zoo'n trouwe verzorgster van haar eigendommen heeft. Omtrent het gebruik der voor zal ik mij schadeloos stellen.* Zij moest immers dat offer brengen Haar kind bij zich houden voor haar alleen, zou te kort gedaan hebben aan de rechten van den vader, die noch als vader noch als echtgenoot feitelijk iets mis daan had, en evenmin mocht Therese aan den man worden overgelaten, die als opvoeder niet de miDste waarde had. Dus moest het gaan, zooals het nu ging en blijkbaar goed ging. Maar wat de moeder geleden had onder die scheiding van haar kind, zou niemand vermoeden, die haar in haar stille waardigheid met den meestal lieven glimlach om de lippen gezien had. De deuren van het balkon aan Therese's kamer waren niet ge sloten en stonden op een kier met een koperen haak aan elkander verbonden. Voorzichtig maakte Sophie het haakje los en sloop onhoorbaar op de teenen naar binnen. Toen sloeg zjj het behang van het ledikant, waarin haar dochter lag open zoodat het bleeke maanlicht in het breede lage bed viel. In rustigen slaap, geheel als een kind, had Therese zich in haar deken gewikkeld en lag nu lang en slank uitgestrekt. Zooals altyd DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. werpen komt het niet zooveel meer voor als vroeger, dat ze onzindelijk worden thuisgebracht, maar wel wordt nog geklaagd, dat de middelen na gebruik, te lang worden gehouden. Dit is niet alleen lastig, maar is ook soms een beletsel om anderen te helpen. Het sober verslag, zei spr., is geen afspiegeling van het werk der vereeniging. want dit is veel omvattend. Toch zag hij gaarne, dat er nog meer gedaan werd. Hij zou nl. willen, dat er meer propaganda gemaakt werd voor hygiëne. Het is bekend, dat ons volk geroemd wordt om zijn zindelijkheid, maar die is meer uiterlijk dan innerlijk. Straten, huizen en stoepen worden alle keurig schoon gehouden en ook wel de kleeren, maar de huid en het menschelijk lichaam krijgt over het algemeen niet de beurt, die het toekomt, ofschoon dit voor de gezondheid toch zoo'n groo te factor is. Misschien dat le zingen daarover wel verandering brachten. (In dit verband moeten wij opmerken, dat onzerzijdsch meermalen getracht is om tot een eenvoudige badinrichting te komen, doch ook dan de mede werking ontbrak. Red Overigens bracht de secretaris over het algemeen lof aan het gedane en noemde hij het een eere lid te zijn van „Het Groene Kruis", dat zooveel leed verzacht en als zoodanig een liefdadige taak heeft, die we allen moeten voorstaan. Spr. eindigde met de hoop, dat de leden zoo weinig mogelijk gebruik zullen moeten maken van de hulp van Het Groene Kruis, doch we vooral in deze tijden van egoïsme niet beter kunnen doen, dan dat werk te steunen. De secretaris oogstte voor het gesprokene dejti dank van den voorzitter. Deze hoopte dat de gegeven wenken ter harte zullen worden genomen. Hierop volgde het financieel verslag van den heer J. de Kraker, penningmeester. De ontvangsten bedroegen in totaal f2624,41, vielen er een paar lokkig, blonde haarlokken haar om het voorhoofd en langs de waDgen. De aanblik van het slapende meisje, déze dochter, wier hart van liefde overvloeide, die vrouw stond te worden, die gewillig het offer harer volledig* overgave aan een ander hart, aan een mensch wilde brengen, die gewelddadig en tegelijk zalig makend in haar jong leven was getreden, ont roerde de moeder tot in het diepst harer ziel. Het kind was veranderd, sedert het 't laatst vroolijk en zorgeloos bij haar gelogeerd had. Er lag een diepe ernst boven de eenigszius samengetrokken wenkbrauwenen om de vast gesloten lippen van den ïozemond. In de hand die op de blauw zijden deken rustte, hield zjj een portretje. Angstig voorzichtig trok haar moeder het uit de hand en sloop er mee naar het raam. Dat was hij dus. Zij knikte een paar malen langzaam met het hoofdeen karaktervol fier ge dragen hoofd, een gerjjpt man, maar met den gloed eener onbe dorven jeugd in al zjjn trekken en sprekende oogen. Toen zij het portret weer op de deken wilde neerleggen, sloeg ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. waaronder f 84.95 van verkoop ijs, f 1580,50 aan contributie en f 900 subsidie. De uitgaven beliepen f 1714,51, waaronder f 1109 als salaris voor de wijkverpleegster, f44 wegens ophalen contributie, aankoop ijs f 156.15, salaris magazijnhoudster f 156. De rekening van de onderaf deling tuberculosebestrijding be droeg f 1023,22 in ontvangsten, f820 subsidie en f203,22 op brengst Emmabloempjes p en in uitgaaf f 990.71waaronder f 79,60 voor aanschaffingkapokmatrassen, f 126,60 voor het schilderen van ligtenten, salaris huisbezoekster f 554,50, 2000 Emmabloempjes f55,80, enz. Goed slot f32.51. Volgens de balans bezit de vereeniging op 1 Januari 1924 f 3597,46. Een en ander was nagezien en goedgevonden door een commis sie, bestaande uit de heeren P. van Driel, Aug, Dieleman en P. de Pooter. Punt 5 bestond in de verkiezing van een bestuurslid, wegens period, aftreding van den heer L. H. Burm, die evenwel werd herkozen met 28 van de 43 uit gebrachte stemmen. De overige stemmen waren over 10 personen verdeeld. En punt 6 was voor dezen keer het kardinale punt, nl. de magazijnbouw. De voorzitter gaf een overzicht van vroeger daaromtrent geop perde plannen. Waren eertijds de illusies niet zoo groot geweest, dan zou het magazijn reeds langen tijd in gebruik zijn geweest. Thans stelt het bestuur voor om af te zien van een wijkgebouw. In het centrum van ziekenhuizen gelegen wordt dit voor Axel niet meer zoo noodig geacht en kan worden volstaan met een magazijn met woning. Dit plan is ook veel voordeeliger en kan b. v. f 7000 kosten, terwijl f 3500 in kas is, zoodat met een leening van f4000 het geld er is. Het thans als magazijn dienend gebouw is zeer primitief en maakt het bezit van een magazijn na tienjarig bestaan niet tot over- het kind de oogen wijd open en stralend van geluk strekte zij de armen naar haar moeder uit. Sophie zat op den rand van het ledikantzij kon zich niet verzadigen aan die lang ODtbeerde teederheid. »Nu u bij mij is, moeder, heb ik al het denkbare geluk bij elkaar. Mijn hart is haast te vol. Het doet mij bijna pijn van overmaat aan zaligheid, o moedertje, liet, lief moedertje »Heb je hem zoo liet, kind?* »Hem en u en vader.... O, zoo heel, heel lief, moesje 1 Weet u niet meer, hoe het met u ge weest is in uw verlovingstijd Sophie knikte droevig. »Maar, moeder, hoe kon u dan ooit van elkander gaan Weet u, in al mijn zaligheid heb ik toch altijd gedacht, dat onze band ook u en vader weer zal te zamen brengen. O, moeder, zal dat ge beuren »Laat dat rusten, kind. Nu ben jij aan de beurt met jullie groot, groot geluk. Over ons en anderen praten wij nu niet. Nu moeter eerst voor jullie nestje worden gezorgd.* »Moeder, ons nestje is gereed en het wacht alleen maar op mij. O, ik zal zooveel te doen krijgen 1 bodige luxe, het is noodzakelijk en dat zulks werd begrepen bleek wel daaruit, dat met algem. stem men besloten werd tot den bouw. Ondanks reclame van een paar leden, zal de voorbereiding wor den opgedragen aan den archi tect, die de vereeniging vroeger van voorlichting diende. Bij de omvraag deelde het lid A. 't Gilde mede, dat door de tooneelvereeniging „Kunst na Ar beid" ongeveer f20 zal worden afgedragen aan „Het Groene Kruis", als opbrengst van een liefdadigheidsuitvoering. De voorzitter neemt deze in dank aan. Het lid L. de Regt merkte op, dat het wel wenschelijk ware om voor vergaderingen met gewich tige punten als deze, ook de agenda bekend te maken. De voorzitter is het daarmee eens en hoopt een volgenden keer rekening te zullen maken met deze opmerking. Hierna werd de vergadering gesloten. De Amsterdamsche Bank. Aan het verslag over het jaar 1923 ontleenen wij het volgende Ook het afgeloopen jaar was voor handel en bedrijf moeilijk. De malaise hield aan. De onder nemingslust kwijnde. Eerst tegen het einde van het jaar was een kleine verbetering te bespeuren. Wij hebben op onroerende goederen afgeschreven f914.597, en de reserve voor dubieuse vor deringen met f 2.500.000 verhoogd. Wij stellen u voor het dividend te bepalen op 7'/0 en in het reservefonds te storten f500.000 of f 177.641 meer dan de statuten voorschrijven. Deze reserve zal daarna f42.500.000 of 77.27% van het kapitaal bedragen. Wij hebben deel in eenige naamlooze vennootschappen, tot wier oprichting of uitbreiding wij medewerkten, o.a. de Financieele Maatschappij voor Nijverheids- Ondernemingen, het Noord-Hol- landsche Landbouwcrediet te Niet alleen een groot huis en een groote dettige huishouding zal ik hebben te besturen. Denk eens aan 1 Een heele groote moderne schepping is daar in wording en het werk van mijn Frits. En ik moet hem daarbij helpen, altijd met hem samen, altijd zij aan zij. En rondom ons de bergen, de vrije natuur. Niet tusschen de huizenzee eener groote stad zullen wij leven. Moeder, was dat voor u ook niet het beste »Dat weet ik nog niet, kind. Je vader zou dat zeker niet kunnen; die is alleen geschikt voor het leven in een drukke rumoerige omgeving.* »Maar u, mamaatje zei het kind, terwijl zij met zekeren angst in haar blik haar moeder onder zoekend in het gelaat zag. »Ik, lieveling een vrouw moet zich weten aan te passen aan de eischen van het samenleven. Het heeft je arme mama zeker wel menigmaal ontbroken aan den vasten wil, zich naar het noodzakelijke te schikken. Je moet niet alle schuld bij je vader alleen zoeken.* »Ja, moeder, maar een huwelyk moet ook op het rechte fondament opgebouwd worden.* (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1