m Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Mocht dit evenwel niet het geval zijn, er wordt nl. gedacht aan een plaats in het Noord-Oos- i ten, dan zouden we denken, dat j het toch met algemeene samen- werking best mogelijk was, om ook alhier een boterfabriek te stichten, zij het ook op meer bescheiden schaal. Een en ander hangt natuurlijk maar af van de wijze, waarop die zaak wordt aangepakt en gesteund. Enfin, we zullen afwachten. In elk geval kan hier ter plaatse een beetje meer industrie geen kwaad. Herdenking: der Eerste Vredesconferentie. In een te 's Qravenhage ge houden vergadering is door het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede het Nationaal Comité, gevormd voor de a.s. 18-Mei-herdenking (bij eenkomen van de Eerste Vredes conferentie in 1899) geïnstalleerd. Er bleek groote belangstelling voor deze vergadering te beslaan en evenzeer als het bedoeld Na tionaal Comité bestaat uit verte genwoordigers van verschillende politieke en godsdienstige rich tingen en van de onderscheidene deelen van onze maatschappelijke samenleving, evenzeer waren ter vergadering een groot aantal be kende persoonlijkheden op ver schillend gebied aanwezig. Besloten werd, dat de eigen lijke herdenkingsplechtigheid zal plaats hebben in den namiddag van Zaterdag 17 Mei en zulks te 's-Gravenhage, waar de Eerste Vredesconferentie gehouden werd. Voorloopig zijn reeds uitnoodi- gingen fot buitenlandsche spre kers gericht. De bedoeling ba- staat om de spreekbeurten op gepaste wijze, en geheel in over eenstemming met het plechtig karakter der herdenking af te wisselen. Tevens zal getracht worden om in zooveel mogelijk alle pro vinciale hoofdsteden des lands en enkele andere groote plaatsen, een openbare vergadering te doen houden, waarin de beteekenis voor Nederland van het houden der Eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage door bekende spre kers zal worden uiteengezet. Voorzitter van het Uitvoerend comité is mr. J. Limburg, voor zitter van het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Mr. H. Goeman Borgesius. Het eere-comité en het uitvoe rend comité, opgericht ter huldi ging der nagedachtenis van mr. H. Goeman Borgesius, is te 's Gravenhage bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Hans aangezien de president van het eere-comité, mr. P. W. A. Cort van der Linden verhinderd was. De voorzitter bracht in zijn openingswoord eerbiedig hulde aan de nagedachtenis der heeren J. P. Cremer en mr. E. van Ket- wich Verschuur, leden van het eere-comité, die sinds de vorige vergadering overleden waren. Voorts wees hij er op, dat de tot standkoming van het monument verzekerd is, dank zij vele bijdra gen, waaronder van de Koningin, den gouverneur-generaal, den vice- voorzitter van den Raad van State, den president van het Permanent Internationaal Gerechtshof en tal van andere vooraanstaande per sonen. Hoewel het comité zich enkel tot geestverwanten richtte, kwamen ook van andersdenkenden (o.a. van minister De Visser) bij dragen in. Vervolgens gaf de penning meester mr. W. P. J. Bok een overzicht van den stand der gelden. Opdracht tot vervaardiging is verstrekt aan den heer J. B. Altorf, beeldhouwer te 's-Gravenhage. De heer Altorf toonde daarna het ontwerp van zijn monument, dat een hoogte zal hebben van 3 en een breedte van 21/, Meter. Het bevat o.a. in relief, het por tret van den staatsman, en sym bolische voorstellingen van de begrippen arbeid, eenvoud, ge meenschapszin. In verschillende vlakken worden de voornaamste functiën en data uit het leven van Borgesius vermeld, alsmede de namen van de belangrijkste wet ten, door hem tot stand gebracht. Het ryksinkomen der Koningin. In verband met het ingaan op 1 Mei van de salarisvermindering der Rijksambtenaren heeft H. M. de Koningin meegedeeld gevolg te zullen geven aan het reeds in vorig jaar geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinko men ter beschikking van den Minister van Financiën te stellen. De Koninklijke familie zal Zaterdag haar zomerverblijf be trekken op Het Loo. Bevolking van Amsterdam. Op 1 Maart j.l. bedroeg het getal inwoners van Amsterdam 707,544 (339,423 mannen en 368,121 vrouwen), tegen 706,198 op 1 Januari j 1. AXEL, 2 Mei 1924. Het ruwe weer van Woensdag beschouwen wij als de oorzaak, dat met den verjaardag van Prinses Juliana alhier in vergelijking met andere jaren weinig werd gevlagd. Verscheidene der uitgestoken vlaggen werden gehavend binnen gehaald en het mag een wonder heeten, dat alle stokken het hielden. Om dezelfde reden was natuur lijk 's avonds van de muziek niets te bespeuren. Men deelde ons echter mede, dat bij gunstig weder, op aanst. Maandagavond concert zal worden gegeven met het reeds vermelde programma. Gisteravond werd op de bovenzaal van „'s Lands Welva ren" alhier door de tooneelver- eeniging „Kunst na Arbeid" de uitvoering herhaald van het too- neelstuk „Onder één dak", door Fabricius. De vorige uitvoering gaf een zoodanig financiëel re sultaat, dat de kas de opbrengst eener tweede uitvoering missen kon, zoodat men het prijzenswaar dig idee had om dezen keer de netto-ontvangsten ter beschikking te stellen van een of andere ten algemeenen nutte werkende ver eeniging. Terecht merkte de voorzitter op, dat in dit geval geen betere keus was dan „Het Groene Kruis". En dat zal er dan ook toe bijgedragen hebben, dat de uitvoering kon doorgaan. Ze is naar wensch geslaagd en dank zij de welwillendheid van enkele medewerkers, konden groote kos ten vermeden worden, zoodat de penningmeester van „Het Groene Kruis" wel een voordeeltje te boeken zal hebben. Verplaatst met ingang van 1 Mei de besteller P. Piatteeuw van Terneuzen naar Vlissingen. Verplaatst met ingang van 1 Mei a.s. de besteller D. Koop man van Vlissingen naar Neuzen. Mej. J. J. Bak, thans onder wijzeres aan de O. L. school te Sluiskil, heeft aldaar ontslag ge vraagd, en zal 1 Mei a.s. te Kloe- tinge als zoodanig in functie tre den aan de O. L. school. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Sluiskil, mej. W. S. M. Bijleveld, tijdelijk te Schore. Bij de te Middelburg ge houden aanbesteding voor de voorziening van boorden voor de rijkswaterleiding bewesten het kanaal van Terneuzen behoorende tot de werken van genoemd ka naal (Raming f 6000), was inge schreven door J. de Bree Ter- neuzen f6150; R. Verschelling, Terneuzen f6150; J. van 't Hoif, Hoek f 5970 J. A. Meertens, Hoek f5950 en G. A. v. d. Straate, Terneuzen f5781. De te Breskens gehouden bazaar ten bate der nieuw te bouwen kerk is een groot succes geweest. De opbrengst bedroeg na aftrek der onkosten pl.m. f 2100. Predikbeurten te Axel. ticulier initiatief, dat trouwens in uwe organisaties reeds zoo krachtig vertegenwoordigd is, den Staat moeten verdringen. Ongetwijfeld zullen de orga nisaties aan waarde en beteeke nis winnen, wanneer zij, gelijk b.v. op het gebied van het on derwijs reeds geschiedt, wat niet eigenaardig tot het domein van den Staat behoort, aan zich trekken. De boer is, van huis uit, zuinig en spaarzaam. Een lichaam door boeren en boeren- vrienden beheerd, moet dan ook veel goedkooper werk leveren dan de Staat. Aldus kan over de onderscheidene punten wel licht meer worden bereikt daD langs den altijd min of meer starren weg van Staatsbemoeiing. Daarbij komt, dat als particu lieren zien, dat de Staat zich moet onthouden, zij de handen ineen plegen te slaan en zich zelf helpen. ook hij geraakte in brand en spoedig stonden beiden in lichte laaie. In wanhoop renden zij de straat op, waar politie en andere raenschen op hun ge jammer toesnelden. Op advies van een ook toegesnelden dokter wierpen zij zich op straat, waarop door rollen en met kleeden de vlammen gedoold werden. In deerniswekkenden toestand wer den zij opgenomen. Gisteren zijn de beide slacht offers overleden. Ingezonden Mededeelingen. Zondag 4 Mei 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, uie Ds. J. H. Ruijsch van Dugteren, Legerpredikant te Breda. Bevestiging van Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 ure Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Intrede. Gereform. Kerk. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 27a Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Lees&rk. Nam. 27a Leeskerk. Toen hedenmorgen de be woners van Axel-Sassing opston den, bemerkten ze dat er ergens brand was uitgebroken en ziende waar de rook vandaaan kwam, bleek, dat het een stroomijt was van Jac. van Langevelde alhier. Dit is in korten tijd de tweede maal. Oorzaak onbekend. 1 Mei. Voor velen is 1 Mei een her denkingsdag en voor sommigen ook, zonder dat ze het zelf weten. Het is nl. ook de datum, waarop men zijn inkomstenbelasting moet hebben betaald. Lezer, voorzoover u dus nog in 't krijt staat bij den Rijks-Ont vanger, dient u onverwijld alle aanslagen te voldoen, welke tot en met November 1923 zijn vast gesteld. Andere belastingen mogen natuurlijk ook betaald worden, maar voor bovenbedoelde is het verplicht, zoodat eerstdaags de „maanbriefjes" wel zullen uitko men. We meenden goed te doen met onze lezers te waarschuwen, voordat ze officiëel gewaarschuwd worden. Woensdag jl. is alhier door de Maatschappij „Vooruitgang is ons streven" aanbesteed de leve ring van 54400 Kg. Chilisalpeter, waarvoor werd ingeschreven als volgt G. Dees, Terneuzen f 15,93. M. v. d. Gauwe, Terneuzen f 15,91. De Ruijter en Co., Axel f 15,89, W. Bedet, Terneuzen f 15,57. De opbrengst van de alhier gehouden collecte door middel van de Emmabloempjes bedroeg f194,68. Overleg tusschen den Minister en de Laodbouw-organisaties Dinsdag werd in een der zalen van het Departement van Bin nen'. Zaken en L. een vergade ring gehouden, waarin aanwezig waren afgevaardigden van het Kon. Ned. Landbouwcomité, den Ned. Boerenbond, den Chr. Boe reu- en Tuindersbond, den Ned. Tuinbouwraad en den Alg. Ned. Zuivelbond. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, jbr. mr. Buys de Beerenbrouck, opende de vergadering met een rede, waarin hij na een betui ging van zijn waardeering voor overleg met de landbouworgani saties, de noodzakelijkheid vau bezuiniging ook van de land bouwbegroting in het licht stelde. Ten vorige jare, zoo zei da Minister, toen de tijd ontbrak, heb ik mij genoopt gezien, zij het na uiterst deskundige voor lichting, het mes te zetten in de verschillende uitgaven, zonder u te kunnen raadplegen. Maar bijzonder zou ik het waardeeren, indien thans, nu de gelegenheid open staat, wij te zamen konden overleggen, hoe iederen, voor den landbouw beschikbaren pen ning, zoo economisch mogelijk, te besteden. Wij moeten trach ten, om in de taal der staat huishoudkunde te blijven, het „produit net" tot de slechts eenigszins bereikbare hoogte op te voeren. Slagen wij hierin, dan zal tevens het doel worden bereikt, dat der Regeering in deze moeilijke dagen, als het ware dag en nacht voor oogen staan moetzoo weinig mogelijk geld uit de Staatskas zelfs aan den landbouw ten koste leggen. Het spreekt van zelf, gelijk ik trouwens reeds meer malen ook in de Staten Generaal mocht opmerken, dat de vitale landbouw-belangen niet onder de bezuinigingsnoodzaak mogen lijden. Maar met volkomen eerbiedi ging van de ontschatbare waar de, welke deze vertegenwoor digen, schijnt mij toch veel be reikbaar. Ook hier zal het par- Arrond. Rechtbank te Middelbm g In de zitting van 29 April 1924 werden o. m. de volgende zaken behandeld A. W., 43 jaar, slager te Osse- nisse, was door den Kantonrech ter te Hulst d.d. 17 Maart j.l. wegens het ryden met een mo torrijtuig te Hontenisse op zoo danige wijze, dat de veiligheid op den weg werd in gevaar gebracht, veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. Beklaagde en de Ambtenaar O. M. waren in booger beroep gekomen. Eisch 30 dagen hecht 1 jaar ontzegging als chauffeur. P. M. C.. 18 jaar, zonder be roep te Groede, was door den Kantonrechter te Oostburg, d.d. 4 Maart j.l, wegens het ten ver koop in vooraad hebben van melk van ondeugdelijke samen stelling veroordeeld tot 100 boete of 90 dagen hecht. Zoowel beklaagde als ambte naar O. M. waren in hooger be- I roep gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den Kantonrechter. Ch. L. de S., 29 jaar, arbeider te Axel thans gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd, dat hij in Jan. j.l. te Middelburg een rijwiel met lantaarn, welke hij in huurkoop had, heeft ver duisterd. Eisch 6 maanden gevangenis straf. Politierechter te Middelburg Ch. M., 22 jaar, werkman te Ciinge, werd beklaagd, dat hij op 1 Maart 1924 te Ciinge I M. Baert en M. Rombouts heeft mishandeld. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. C. L. B., 31 jaar, mosselvis scher te Clinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Maart 1924 te Nieuw Namen P. J. Goossens in zijn gelaat heeft geslagen. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak 10 boete ot 10 dagen hecht. J. d. P., 49 jaar, en R. d. F., 24 jaar, voerlieden te Hoek, wer den beklaagd dat zij op 11 Maart 1924 te Hoek, toen deurwaarder Poppe beslag kwam leggen op roerende goederen zich tegen dien ambtenaar hebben verzet door hem te bedriegen en te beleed igen. Eisch ieder 50 boete of 50 dagen hecht. Uitspraak ieder 25 boete of 25 dagen hecht. Te Vlissingen is gister middag de sleeper P. D. van den bok van een verhuiswagen gevallen en onder den wagen terechtgekomen. Deongelukkige werd dood opgenomen. Te N.-Buinen (Dr.) is Woensdagavond de heer U., die per fiets was, in de vaart geraakt j en verdronken. Verdronken. De visscher P. Buma uit Ou- dega (gem. Wymbritseradeel), was Zaterdagavond, vergezeld van zijn knecht H. P., naar de Brekken vertrokken, om zijn net ten in te halen. Daar werd zijn vaartuig door een rukwind ge grepen en het sloeg overzij. De melkvaarder W. E. kwam on middellijk met zijn motorboot te hulp, doch de visscher en zijn knecht waren niet te vinden. De vi8schersboot met mast en zeil werd later drijvende gevon den. De lijken zijn tot nu toe niet gevonden. Twee menseden verbrand. Te Heerlen had een vreese- lijk ongeluk plaats met het jong gehuwde echtpaar Hardy. De 19jarige vrouw zat in de keuken kousen te stoppen, ter wijl haar 29-jarigö man zich aan het scheren was. Plotseling sloeg de vlam, door tot nu toe onbekende oorzaak, in een pot met was, die op het vuur stond. De vrouw wilde het vuur blus- schen, waarbij echter haar klee- ren in brand geraakten. De man snelde zijn vrouw te hulp, doch In het dorpje Leende is Zaterdagmiddag een droevig on geval gebeurd. Den geheelen middag woedde in de nabijheid eeu bosch- en heidebrand. Daar de rookwolken slechts van verre zichtbaar waren, sloeg nierfiand er acht op. De landbouwer J. V., die een onderzoek instelde naar hetgeen van zijn landerijen zou zyn ver brand, vond tot zijn groote ont steltenis zijn vader in deernis wekkenden toestand en met he vige brandwonden bedekt in de nabijheid van een verbrande houtmijt liggen. Vermoedelijk was de man naar een boscbje gegaan om den brand te blusschen. Gevreesd wordt, dat de 70-jarige grijs aard door afmatting of door rook- bedweiming om het leven is gekomen. Te Oirschot kwam het achtjarig zoontje van A. M,, Expediteur met de spil van een watermolenpomp. Het kind. dat de keel werd toegeknepen, was oogenblikkelijk dood. Naar de Teleg. verneemt is ook de laatste verdachte, H. v. H.,* die door de politie te Drachten was gearresteerd, ver dacht van den rootmoord te Dachtster Compagnie, in vrijheid gesteld. len vloedgolf. MeD schrijft uit Petten aan Het Volk Een angstig oogenblik beleef den wij, dijkwerkers, Zaterdag 26 April aan de Hondbossche zeewering, 's Namiddags 4 uur vingen wij met 60 arbeiders het werk aan de hooiden aan. Het tij was heel gunstig, het water stond 1 Meter onder A.P., waar om voornamelijk aan het einde der hooiden werd gewerkt. Om streeks 6 uur ontlastte zich een vry ernstig onweder, dat een

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2