Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, Als de avond valt. No. 9. VRIJDAG 2 MEI 1924 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De boterfabriek. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Toen we in ons vorig nummer een bericht gaven van de pogingen tot oprichting van een boterfabriek in OostelijkZeeuwsch-Vlaanderen, zetten we daarachter nog een vraagteeken. Maar gezien de actie ervoor, de animo en de ijver waarmee gewerkt wordt, kunnen we toch eigenlijk die stichting niet meer als een vraag beschou wen. En de lezer zal het daarmede zeker eens zijn, indien hij volgt de beschouwing en de berekening van kosten en resultaten, die dhr. Zwagerman in zijn rede gaf, toen hij alhier op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" die zaak besprak. We ontleenen aan die rede de volgende gegevens In het 5de District worden te genwoordig op circa 1600 vee- houdersbedrjjven ongeveer 19 millioen liters melk geproduceerd. Daarvan gaat 47s millioen liters af voor menschelijke consumptie en 1 millioen voor de kalveren. De rest, dus 137* millioen liters wordt verwerkt tot boerenboter. Deze verwerking tot boeren boter levert, naarmate de melk veehouderij zich uitbreidt, wat den laatsten tijd het geval is, steeds grooter moeilijkheden op. Er is een belangrijk deel van het jaar overproductie van boe renboter, met het gevolg dat le de prijzen sterk dalen; 2e vermeerdering der melk veehouderij onmogelijk wordt; 3e de boerinnen slechts met moeite hun boter kwijt worden. Als gemiddelde van 52 weken was de boterprijs in het land van Hulst in 1923 per K.G. van f 1.73 tot f 1.82, in Middelburg f2 03 tot f2.13. terwijl de fabrieksboter uit Brabant op de Mijn te Roo sendaal (dat is den groothandel) gemiddeld f 2.03 noteerde. Tusschen 24 Januari en 19 Maart van dit jaar (8 weken) no teerde Hulst gemiddeld f 1.79 tot f 1.91 en Roosendaal 2.257s, dus per K.G. f 0.347a tot f0.467s meer. (Duitsche Novelle.) 9) Schlottman lachte weer en zei »Er «troomde een helder beekje rustig en vroolijk door zijn effen bed. Plotseling treedt het een boomwortel in den weg, zoo'n oude knoestige stronk. Nu moet bet watertje springen en borrelen. Frits Krüger, dat beekje beu jij en die knoestige wortelstronk dat zjjn de omstandigheden waarin je meisje is geboren. Wil je haar laten loopen dan doe het I« »Nooitzei de jonge man beslist. Toen drukte de justitieraad hem krachtig de hand, en het gat hem een steek in het hart, dat die sterke warme hand van Krüger zoo slap en als met weerzin in de zijne lag. In den nacht was Sophie Schlott- man aangekomen. Zy had zieh rechtstreeks naar het pensionaat ran mevrouw Gamier begeven en was door deze allerhartelijkst ver welkomd. Mevrouw Schlottman had te voren schriftelijk verzocht, £taar uur van aankomst niet aan In 1923 maakten dus de boerin nen in het 5de District gemiddeld 21 tot 30 cent per K.G. minder dan de prijs in den groothandel voor fabrieksboter. Dat beteekent per koe en per jaar van f 30 tot f55 verlies. Dus meer dan de winst die een koe geven kan. Daar de boerenboter niet ge dekt is door het Rijksmerk, is het bij de Wet verboden zenaar het buitenland te zenden. Ze is trouwens ook voor het buiten land en voor verhandeling buiten het productiegebied ongeschikt, omdat de kwaliteit en de stevig heid te ongelijkmatig zijn en de duurzaamheid meestal te kort is. Enkele boerinnen maken wel heel puike boter, maar over het alge meen kan de handel met boeren boter niet weg. Dan geeft de boterbereiding op de boerderij aan de boerin, die toch al veel te doen heeft, een massa werk. Op veel boerde rijen sukkelt men veel met per soneel. Verder zijn dikwijls de kelders zeer matig en heeft men geen best water, zoodat de boerin, ondanks groote toewijding, toch dikwijls nog matige boter maakt. Al de hier genoemde moeilijk heden zijn maar op één manier blijvend te ondervangen. Er moe ten n.l. uit de melk of room van deze streek fabriekmatig produc ten gemaakt worden, waarvan het te veel naar elders kon wor den verkocht. Daarvoor zijn vier soorten van fabrieken mogelijk, n.l. 1. Op elk dorp een kleine handkracht boterfabriek (100 tot 150 koeien.) 2. In de geheeele streek een of twee groote stoomkracht bo- terfabrieken (1000 of meer koeien.) In de beide gevallen gaat de volle melk naar de fabriek en krijgen de boeren vandaar de ondermelk terug. 3. In de geheele streek een groote stoomkracht fabriek voor de bereiding van boter en andere melkproducten (minstens 1500 a 2000 koeien.) 4. Een fabriek die alleen den room ophaalt. Op de boerderijen haar dochter te melden. Het kind was door haar geluk zoo overspan nen, dat de moeder haar geen uur van weldadige rust ontnemen wilde. De goede madame Garnier had deze moeder, die haar als een oudere en schoonere zuster van haar lieve Tnerese toescheen, in de voor haar bestemde kamer naast die harer dochter geleid. Het was daar alles zeer netjes en nieuw, alles van Engelsch comfort, gemakkelijk en grenzenloos alle- daagsch. Maar de hooge glazen deuren kwamen uit op een smal balkon, dat langs de geheele etage was aangebracht. Ook monsieur Garnier, bon- vivant en tip top in geheel zijn verschijning, die anders op dit late uur reeds van de vermoeienis sen van een totaal werkloozen dag placht uit te rusten, was uit nieuwsgierigheid op gebleven en verscheen met bloemen in de han den en met zijn verleidersglim lachje om de lippen, dat echter alleen zijn eigen goede vrouw tot smelten bracht, in de kamer. Want een goede vrouw bemerkt van de geheele wereld het 't al lerlaatste, als haar ega begint te verouderen en bouwvallig word. Sophie stond nog met de al te gezette kleine madame Garnier bij 1 wordt de melk met de centrifuge ontroomd (minstens 800 koeien). Er werd uitvoerig uiteengezet dat de, fabrieken onder 1, 2 en 3 bedoeld in deze streek niet veel kans van slagen zouden hebben. De 4de soort was het meest aan te bevelen. Opzet en werk wijze werden als volgt uiteengezet Een aantal landbouwers (200 tot 250 of meer) die minstens 800 koeien houden, vormen te zamen een coöperatie. De coö peratie sticht op een gunstige plaats voor den aanvoor van den room een fabriek. Het benoo- digde kapitaal wordt geleend bij boerenleenbanken. Voor een fa briek, waarbij duizend koeien zijn aangesloten, is minstens f 40.000 en hoogstens f 65.000 in totaal noodig. De leden behoe ven in het geheel geen aandee- len te nemen. Elk lid moet 3 bussen voor eigen rekening aanschaffen (f 15) en heeft geen verdere kosten. De room wordt op kosten van de fabriek overal aan den vasten weg afgehaald. Met warm weer 6 keer j^r week, met kou weer 3 maal. De bussen komen schoon terug. Op deze wijze worden de transportkosten veel minder dan bij een fabriek die de volle melk ontvangt, ook kan de roomfabriek over een veel grooter streek wer ken en behoudt elke boer de versche, warme ondermelk zoo van den ontroomer. Een roomfabriek kan eenvou dig van opzet zijn en behoeft niet veel en geen kostbaar per soneel. Aan het hoofd kan een gediplomeerd botermaker, die volop meewerkt, geplaatst wor den. De drijfkracht kan het best electrisch zijn. De producten der fabriek zijn boter en karnemelk. De boter kan gedeeltelijk in de eigen streek en voor de rest in België en op de botermijn te Roosendaal geplaatst worden. Men mag gemiddeld zeker reke nen op een prijs boven de ge middelde fabrieksboterprijs. Zulks door den klein verkoop en de gunstige ligging ten opzichte van België. de eerste begroeting midden in de kamer toen hij binnenkwam. Zij glimlachte vriendelijk om den bovenmatig beleefden druk gesticuleerendeu heer des huizes, die zich in de situatie vergiste en de logee tot schrik van zijn viouw in haar eigen kamer uitnoodigde, plaats te willen ne men. Toen ging hyzonder com plimenten naast haar op een met blauw bekleed leuningstoeltje zit ten. »Ziet u, madamec, zei hij, zoo gedempt als het hem mogelijk was, want mevrouw Schlottman had den vinger tegen de lippen gelegd, bezorgd naar de deur van Tha- rese's kamer gekeken »ziet u, tot aan uw komst, wij nous nous sommes regardès comme zoo te zeggen a.s. de ouders van onze chère Therese. Nu zijn wij gants verlicht dechargés. Een mariage is altijd een een zaak zeer risquante. N'est ce pas Mevrouw Schlottman's glimlach werd duidelijker, wat haar nog bekoorlijker maakte. »Ik kan u geruststellen* ging de heer Garnier, door dit lachje aangemoedigd, vaderlijk vertrou welijk voort le lutur gendre is een seerr sjoone man* en de levendige monsieur Garnier, die de »Siegfriedsgestalte«, zooals de 1 De karnemelk kan zonder moeite voor flinke prijzen in de eigen streek geplaatst worden. Dit kan een beteekenende bron van bijinkomsten worden. Van de onkosten was een nauwkeurige berekening gemaakt. Voor een fabriek met room van 800 tot 1000 koeien zouden deze alles inbegrepen, dus ook het ophalen van den room, hoogstens 15 a 20 cent per K.G. boter bedragen. De volgende vergelijking werd opgesteld tusschen de geldelijke uitkomsten per koe bij" boterbe reiding op de boerderij en room- levering aan de fabriek. Bij deze berekening werd van het volgende uitgegaan 1. Ongeveer een vierde deel van alle melk wordt voor kalveren en voor mënschelijk gebruik be stemd. Per koe komt er dan zooveel room dat daar ongeveer 100 K.G. boter per jaar van te maken is. 2. De boerenboter brengt 35 cent per K G. minder op dan de fabrieksboter. Onder de tegen woordige omstandigheden is dat verschil niet te groot genomen. 3. De karnemelk heeft op de boerderij een waarde van 3 cent per liter. 4. Voor het karnen, bewerken en verkoopen, voor zout enz. wordt op een boerderij met 5 koeien f 2 per week gerekend. Dat is per koe en per jaar f20 of per K.G. boter f0.20. I. Opbrengst per koe bij bo terbereiding op de boerderij 100 K.G. boter af 1,70 is f 170, 300 K.G. karnemelk a 3 c. is f 9,— f 179,- Onkosten voor arbeid, enz. f 20,- Netto opbrengst f 159,— II. Opbrengst per koe bij roomlevering aan de fabriek 100 K.G. boter a f2,05 is f205, 300 K.G. karnemelk is f 16,50 f221,50 Totale onkosten, roomvervoer inbegrepen f 20,— Netto opbrengst f201,50 De ligging van de fabriek kan justitieraad die genoemd had, als levend voor zich zag, zag naar omhoog, als gold het de afmetin gen van dezen Michel Angelo'schen Mozea. »En seerr sjoone man en een seer groote partie, maar men hoort, derhalve* hij stak zijn gele, dunne handen, met de handpal men naar boven als twee offer schalen zijn logée toe, alsof hij in eigen persoon deze aanzienlijke gave van zulk een benijdenswaar- digen schoonzoon haar aanbod »derhalve wat wenscht u meer De zwarte madame Garnier, wier hooggeregen kant en vele broches en spelden bedekte boe zem eenigzins prevocant naast de tengere gestalte der andere dame uitkwam, knikte waardig toestem mend met het hoofd. »Hij is iets nog veel meer*, zei ze met haar dramatisch don ker orgaan, »als alleen maar sjoon. Hij ies edel, un noble coeur. En bemint de kleine Therese 1 Hij heeft niet gevraagd naar de dot, de bruidschat. Dat iets seerr sjoon dans nos jours. Dat heelt mij geroerd. La noblesse d'un bel coeur me tait toujours pleurer, al heeft men zich even te voren nog geërgerd comme une folie. O, dat doet goed, madame, tui- voor geen enkelen veehouder een bezwaar zijn, omdat de room overal op kosten van de fabriek wordt afgehaald. De fabriek is niet alleen be stemd voor de groote veehouders maar ook voor de allerkleinsten. Juist bij hen is de eigen boter bereiding dikwijls niet mogelijk. In het reglement moeten bepa lingen worden opgenomen die aan de leden het recht geven om, voor zoover ze dat gewoon waren, consumptiemelk te blijven ver koopen. Overigens moet er aan gedacht worden, dat hoe meer room er aan de fabriek komt, des te minder drukkend de onkosten zijn. Veel vroegere fabrieken gingen niet goed juist omdat de onkosten te hoog waren naar de hoeveelheid melk die er kwam. Als men er voor waakt niet te beginnen voordat men zeker is van genoeg medewerking en de zaak eenvoudig en solied opzet, zal men het middel hebben ge vonden om de tegenwoordige moeilijkheden blijvend op te lossen. De bezoekers der vergadering waren eenstemmig in hun oordeel, dat ernstige pogingen moesten worden gedaan om de veehouders voor samenwerking in de hier omschreven richting te winnen.- Ten einde tot het doel te ge raken, werden eenige commissies gevormd, om te onderzoeken op hoeveel melkopbrengst men bij de verschillende veehouders zou mogen rekenen. Men verzamelt de opgaven, zonder evenwel nog bindende bepalingen te maken. Het is alles nog voorloopig, om tot eenige juiste berekening te komen. We vernamen, dat 1000 koeien voldoende waren om de fabriek met vrucht te exploiteeren. Over de plaats van stichting is niet gesproken men stelt zich die voor in de streek, waar de meeste koeien zijn. O. i. zou echter het centrum van meer ge wicht zijn, in verband met het vervoer en daarom hopen en gelooven we wel, dat het een hartewensch van de Axelsche boeren is, dat er een Axelsche Boterfabriek verrijze. schen de rele ergenis van zoo een langen heeten dag. d'être émue par la passion de deux jeunes coers*. De theatrale houding, die zij daarbij aannam gaf mevrouw Schlottman moeite, niet hardop te lachen. »U is heel lief voor mijn doch ter geweestzei ze, om toch iets te zeggen. Dit kleine vriendelijk woord was reeds voldoende, om in mon sieur Garnier de stoutste begeer lijkheid, de meest verboden wen- schen op te wekken. Hij kwam om te beginnen al vast met niets minder voor den dag, dan met hei aanbod van een allerliefst kleine nachtelijke fête entre nous met een paar fleschjes gefrappeer- den Mousseux waarvan natuur lijk hem het leeuwenaandeel zou bly ven. Maar Sophie wees het aanbod bij de eerste zinspeling er op verschrikt van de hand. Zy ver zocht alleen een glas melk, indien het niet t6 onbescheiden was nog zoo laat om iets te vragen, en stond van haar stoel op, zoodat de brave Garniers niets anders overbleef dan heen te gaan. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1