Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 8. DINSDAG 29 APRIL 1924. 40e Jaarg. H. K. H. Prinses Juliana 1909—1924. FEUILLETON. Als de avond valt. Binnenland. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Morgen 30 April is het de 15e jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Dit feit moet weer het hart van ieder recht geaard Nederlan der tot vreugde stemmen. Van af de hoogste torenspitsen in 's Lands hoofdsteden tot de nederige woning van den dag- looner zal morgen het rood-wit- blauw weer in breede banen wappereri". Weeral 15 jaar geleden en toch herinneren we ons nog zoo goed die heuchelijke tijding van de geboorte onzer Prinses. Met meer dan gewone belang stelling werden steeds de eerste levensdagen, de maanden en de eerste jaren gevolgd, die de Prinses doormaakte. Want Zij toch is de hoop des Volks. Men koestert van Haar de verwach tingen, dat ze met dezelfde eigenschappen ons Land zal be sturen, als eenmaal de tijd daar voor aangebroken is dat Zij even beminnelijk tegenover haar Volk zal staan en met even onwrik bare hand het Schip van Staat zal sturen. En och, als we in die toekomst zien, welk een zee van gedach ten dringt zich dan bij ons op hoeveel vragen moeten we niet onbeantwoord laten. Maar gelukkig, dat we daarbij één^overtuiging hebben, die ons troosten kan, indien die toekomst zich donker mocht laten aanzien, en die is, dat God ons Land in Hare Doorluchtige Moeder eene Koningin heeft geschonken, die van af den beginne tot heden, ruim vijf en twintig jaren lang (Duitsche Novelle.) »Goed dan, zij houdt Tan mu ziek derhalve laat ik haar deu mooiitea Bechsteiu, die er te Jcrijgen ii, in het grootste salon Zetten. d'Albert, Zur Mühlen, geen enkele is mij te kostbaar ▼oor haar muzieklessen. En dan, daar zat altijd een katje by haar in een gewatteerd en met zijde gevoerd mandje. Zoo'n vrouw en een katHonden mag ik lijden, katten zijn voor mij onge dierte. Zij heeft zulke bijzondere mooie handen. Maar als zij met die handen poesjes streelde, dan een zilvergrijze met gele oogen, dan een witte, dan een bonte met groene oogen als zij dat tuig slagroom van een zilveren schotel tje gaf, en de koraalroode tongetjes in het gele schuim slabberden wat haar een genot was, er naar te zitten kijken dan had ik dat vee kunneD worgen. Dat was op zich zelf een bagatel, maar gaf aanleiding tot allerlei onver- j tot Heil van het Vaderland heeft geregeerd. Welnu, zou dan zoo'n Moeder haar Kind niet voorbereiden tot de taak die Haar wacht en zou die voorbereiding niet zóó zijn, dat daar rekening wordt gehouden met de vele toestanden, waarin ons land in die kwarteeuw heeft verkeerd En zou Prinses Juliana, die nu 15 jaren telt en dank zij de zorg volle opvoeding, toch reeds mag gerekend worden te zijn gekomen tot jaren des onderscheids, geen leering trekken uit de velerlei ontmoetingen, die de Koningin der Nederlanden, al of niet in tegenwoordigheid van de Prinses, met Haar Volk heeft gehad We kunnen dat met gerustheid hopen en durven vertrouwen stellen in onze Prinses. Vijftien jaren. Ja," het is nog jong en laten we daarom hopen, dat Ouders en Kind nog jaren mogen samen blijven en het geluk van het gezinsleven mogen smaken. Dat zij nog vele, vele jaren blijft de Prinses Juliana, van wie we houden en blijven houden, omdat Zij is een Kind van onze Koningin, een telg uit het Huis van Oranje Nassau, dat onwrikbaar aan Nederland ver bonden blijve De ambtenaarssalarissen. De Staatscourant bevat een Kon. Besluit van 23 April 1924, houdende een voorloopige voor ziening betreffende de bezoldi ging van hen, die vallen onder het Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren 1920. In dit Besluit wordt overwogen dat hef in afwachting van een alge- heele herziening der salarissen, noodig is, reeds aanstonds een voorloopige voorziening te tref- kwikkelijke scènes. Wil je 't gelooven Ik was jaloersch op die katten Eens 's avonds kwam ik laat thuis, was in de club geweest, had zakeu behandeld. Had erin gedhchten champagne bij gedron ken, een beetje te veel. Dat goed kan ik nu eenmaal niet verdragen, en ik kan het uiet iaten staan. Boven bij mij was alles donker. Alleen in de voor kamer brandden een paar lampen aan de gaskroon. In het salon zit mijn vrouw aau den vleugel hoort mij niet op het dikke tapijt. Van uit de voorkamer valt zoo'n lichtstreep op haarik zie haar nog in haar licht grijze japon met den breeden goudlederen eeintuur. Met groote starende oogen ziet zij voor zich uit, heel donker en geheimzinnig, ofschoon zij van nature lichte oogen heelt. O, zoo iets vergeet ik niet Ik heb, zooalsn ik zei, geen verstand van muziek, en zij gaat ook maar zoo als iD gedachten met de eene hand over de toetsen. Maar zooveel onderscheid ik toch wel dat 't pathetisch klinkt. Altyd slechts ean paar accoorden, maar de intervallen zoo ver van elkaar en heel langzaam. Zonder dien vervloekten wijn DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. fen, waarbij ook voor de in dienst zijnde ambtenaren een vermindering van salaris moet worden tot stand gebracht. Op grond van deze overwe ging wordt het navolgende be paald De op 30 April 1924 volgens de dan geldende salarisregding toekomende wedden worden ver minderd a. voor zooveel betreft 1. de gehuwde mannen 2. de overigen, die kunnen aantooneq, kostwinner van een gezin te zijn een en ander beoordeeld naai den toestand op 16 April 1924 met ingang van 1 Mei, met 5, en met ingang van 1 October 1924 met 10 ten honderd; b. voor zooveel betreft hen, die niet vallen onder a. met in gang van 1 Mei 1924 met 10 ten honderd, zulks echter met dien verstande, dat voor de Mi nisters, hoofden van Departemen ten van Algemeen Bestuur, de vermindering met tien ten hon derd met ingang van 1 Mei 1924 zal geschieden. Een overeenkomstige vermin dering wordt toegepast ten aan zien van de wedden van met in gang van 1 Mei 1924 of een la- teren datum nieuw benoemde of bevorderde functionnarissen, zoo mede ten aanzien van verhoo gingen van wedden, die met of na 1 Mei 1924 intreden. De vermindering blijft voor de in de bijlage B. van het Bezol digingsbesluit genoemde leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen beperkt tot een zoodanig bedrag, dat hunne wedden niet dalen be neden respect. 95 en 90 ten honderd van de som, welke hun als wedde zou zijn toegekomen volgens de op 31 Augustus 1923 gelde'nde salarisregeling. Proces tegen den Staat. De Bondsraad van den Centr. Bond van Nederl. Ambtenaren heeft het voorstel van het bestuur om tegen den Nederl. Staat te procedeeren, m. a. s. aangenomen. in miju kop zou ik wel stil Daar mijn kamer zijn gegaan. Maar nu niet. Ik kwam naar haar toe. »Wel, schatje Zij bewoog zich niet, bleef zitten zooals ze zat, alleen die donkere blik viel nu op mij. Zoo voor dat tragische en grie zelige heb ik nu eenmaal geen orgaan. Daar opponeert in mij als met pauken eu trompetten de common seme. »Zeg eens vraag ik »ben jij eigeülyk nog mijn vrouw of ben je 't niet ?c »Neen zegt ze heel zacht. Toen moest ik lach6n, zoo on mogelijk vond ik dat. Ik kwam dus heel dicht bij haar en fluisterde verliefd: »Jawel,ja bent het, en ik zal het je bewijzen en ik wilde haar omhelzen. Maar zij glijdt van onder mijn armen weg, drukt op den knop van de leiding, en opeens zyn we iD helder wit licht. Heel toevallig zie ik ons beiden in den grooten spiegel, en daar sta ik met myn open vest en verward haar en zoo rood, zoo onsmakelijk in mijn geheele ver schijning en zij zoo smal eD bleek en correct naast my altyd mot dien constanten blik als een leeuwentemmer, die een wild dier ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Inwisseling van oude zilverbons. De minister van financiëif heeft besloten, voor de inwisseling van de ingetrokken zilverbons van f 1 alsnog gelegenheid te geven. Bin nenkort zal bekend worden ge maakt, waar en tot wanneer die gelegenheid zal openstaan. Het mond- en klaawzeer. De heer Braat vroeg aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw ls het Zijn Excellentie bekend dat het mond en klauwzeer zich dagelijks sterk uitbreidt en thans reeds voorkomt in bijna de helft der gemeenten en over ge heel Nederland verspreid is dat alle thans nog genomen voorzorgs- en afzonderingsmaat- regeien doel- en waardeloos zijn dat alle veemarkten en vee vervoermiddelen besmet geacht kunnen worden dat er door de thans bestaande Regeeringsmaatregelen door vee handelaren, boeren, veetranspor teurs, neringdoenden, bij den veehandel betrokken, e.agroote financieele schade geleden wordt dat daardoor de\handel in vee zeer gedupeerd is Is Z.Exc. bereid, alle afslui tingsmaatregelen veevervoerver- boden op te heffen, zoodat de binnenlandsche veehandel weer kan opleven Postpaketten naar Oostenrijk. De directeur-generaal der Pos terijen en Telegrafie maakt be kend dat met ingang van 1 Mei 1924 de dienst der pakketten belast met verrekening en der quitantie-keuringen in het vér- keer met Oostenrijk zal worden hervat. Het maximaal-bedrag voor ver rekenpakketten naar Oostenrijk, alsmede voor quitantie-zendingen uit Oostenrijk is vastgesteld op 380 gulden. Pakketten uit Oostenrijk kunnen met een verrekenbedrag van ten hoogste 10 millioen kronen zijn belast. He maximum-bedrag voorqui- tantiezendingen naar Oostenrijk is gesteld op 2 millioen kronen. in bedwang houdt. Op eens wordt ik ijskoud, en voel als het ware een steek tusschen de schouderbladen. En ik denk zooEerst slaap jij je roes uit eD dan ga je eens ver standig met mevrouw je gemalin praten. Toen ik evenwel den volgenden ochtend aan de ontbijttafel kwam, was mevrouw verdwenen. Wilde mij ook later niet spreken, ofschoon ik er nemel en aarde om bewoog. Nu van lieverlede heb ik er in leeren berusten, en daar zij zelt mij het kind afstond, ont waakte iu mij, om zoo te zeggen, het ridderlijke. Kwellen en dwin gen wil ik geen vrouw maar het heeft mij heel wat gekost Ovêral in tel, overal succes, bijnfr in ieder opzicht alleen in myn eigen huis waardeloos Maar ik moet bekenneD, voor alles in het leveD had ik mij meer moeite gegeven, dan om mijn vrouw. En dat straft zich blijkbaar. Lieve hemel, in alle goede huwelyken neemt de vrouw het toch, zooals de man het haar bieden kan hij heett de leiding, h\j geeft er den toon aan en 't tempo, eu zy heelt daar tegenover de kleine listen en trucjes en voordeeltjes van haar geslachten Een ontwerp-belastingwet. Door de vereeniging Het Ned. Wegencongres is een wegbelas- tingwet ontworpen, waarbij de commissie als haar meening te kennen geeft, dat, hoewel er wel eens een enkele maal een onbil lijkheid kan ontstaan, toch uit sluitend het motorverkeer, dat de oorzaak is, zoowel van de in de laatste jaren zoo sterk toegenomen slijtage van de bestaande wegen, als van de vraag naar sterkere, breedere en meer vlakke wegen, en dat door verminderde slijtage voor voertuig en banden, en door besparing op het brandstofver bruik rechtstreeks geldelijk voor deel heeft bij moderniseering van ons wegennet, in de daardoor veroorzaakte meerdere kosten behoort bij te dragen. De commissie heeft als beste systeem van belasting het systeem voertuigenbelasting gekozen. Zij heeft zich de verdeeling Van de opbrengst zoodanig ge dacht, dat de helft daarvan (be halve voor den afkoop van be staande tolheffingen) wordt besteed aan het geven van bijdragen in de kosten van wegverbeteringen en in de kosten van aanleg van nieuwe doorgaande wegen, terwijl de andere helft wordt verdeeld over de wegbeheerders en wel zoodanig, dat de uitkeering per K.M. weglengte afhankelijk wordt geSteld van le. de mate van het motor- verkeer over dien weg 2e. de geschiktheid van de wegen voor het motorverkeer, waarop, van invloed zijnde sterkte (draagkracht) van den weg, de breedte van den weg, de aard van het wegdek, de (al of niet) aanwezigheid van rijwielpaden per ontlasting van het wegdek van de wielrijders e. d. 3e. den aard van den onder grond van den weg. Nederland en België. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende de Be grooting, van „Buitenlandsche Zaken" wordt door eenige leden de aandacht gevestigd op, wat positie, waarmee zij de boel in balans houdt. Maar dat was Sophie niet genoeg. Zy moest mij den toon aangeven, en ik had mij in alles naar haar te schikken. Dat schijnt, naar ik boor en observeer, heden ten dage de voorwaarde in ieder huwelijk te zijn. Modern, maar treurig en tegen de natuur ia. Je kent immers het woord van den kamerdienaar, dien zijn heer niet imponeert, omdat hij al de klei ne menschelijkheden in hem kent. En hoe zou het dan wel zijn met een vrouw. En du Schlottman stoud met een vermoeide beweging van zijn lage zitplaats op »nu zal ik mor gen tegenover haar staaü, wonder lijk Zoo, we willen gaan slapen. Zij liepen langzaam door den heerlijken koelen nacht. Geen van beiden sprak meer. Opeens bleet Schlottman staan. »He Jou heeie ziel vloeit over van sympatnie voor die vrouw, Diet »Dat weet ik niet,« zei Krüger somber »dat is my als een droppel vreemd bloed in de aderen. Wat gingen uwe vrouw en u mij aan pas eDkele uren geledenwat waart u voof mij anders, dau een vriendelijke voorstelling, omdat u de ouders van Therese waart en nu (Wordt vervolgd.) AXELSC

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1