m Gemengd Nieuws. Reciitszaken. In September 1923 ontving deze onderwijzer van den Minister van Onderwijs de mededeeling, dat de betreffende aanstelling was ingetrokken en 'n nieuwe aanstelling werd verleend voor een tijd van drie maanden, ingaan de 1 Mei 1923 en alzoo eindi gende 31 Juli 1923. De betrokkene heeft zijn vor dering overgedragen aan het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, voor hetwelk als procureur mr. M. Oppenheimer te 's-Gravenhage optreedt. Het Genootschap vordert van den Staat 't verschenen salaris volgens de oorspronkelijke aanstelling, daarbij stellende, dat de intrek king der eerste aanstelling, zooals deze plaats vond, ten opzichte van den betrokken onderwijzer, rechtskracht mist. Tweede Kamer. In de Zaterdag gehouden zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, naar aanleiding van het bedanken van mr. P. J. M. Aalberse voor zijn benoeming in de vacature-Kolkman, is tot lid van de Kamer benoemd ver klaard mej. J. M. J. A. Meijer, te Rotterdam. Afgedankte zilverbons. De Minister van Financiën maakt bekend le. dat in Februari geen zilver bons bij de Alg. Rekenkamer zijn overgebracht. 2e. dat in Maart bij de Reken kamer zijn overgebracht a. 800,000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons a f 1, van den bij Kon. besluit van 19 Febr. 1919 bepaalden vorm; b. 1,000,000 stuks onbruikbaar geworden bons a f 2,50 van den bij Kon. besluit van 14 Juni 1918 bepaalden vorm. De nieuwe St&atsieening. Naar gemeld wordt, is op de 6 pet. Ned. Staatsleening 1923 B, groot f 60,000,000, tot een bedrag van ongeveer f 59,000,000 inge schreven. Dit resultaat is te meer teleur stellend, omdat daardoor de mogelijkheid van de groote vlot tende sch uld door binnenlandsche leeningen te consolideeren, vrij moeilijk schijnt. Gevaarlijke werving voor emi- gratie naar Canada. Het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing", zendt ons de vol gende mededeeling De aandacht van den directeur der Nederlandsche vereeniging „Landverhuizing" is gevestigd op een gevaarlijke werving voor een beetwortelbedrijf in Canada, dat zich bereid verklaart om een groot deel der passagekosten te betalen. Een ieder wordt gewaarschuwd niet in te gaan op die voorstel len, alvorens het contract ter be oordeeling te hebben gezonden aan het informatiebureau van ge noemde vereeniging, Bezuiden- hout 37, te 's Gravenhage. Dergelijke voorstellen, waar door men waarschijnlijk een jaar of langer aan een werkgever ge bonden is en aan zijn willekeur is overgeleverd, indien in het contract de belangen van den werknemer onvoldoende verze kerd zijn, moeten als regel ten sterkste worden afgewend. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten .60c« Hoofdpijn-Tabletten 60<* Bij Apoth. en Drogisten. vraagstuk, dat aan de malaise van 't jongste decennium zijn aan zien dankt. Niet dat de tijd- kwestie er een is van modernen oorsprong, veeleer het tegendeel Wij allen herinneren ons nog le vendig den zonderlingen toestand welke vele jaren heeft bestaan, toen het maatschappelijk leven zich hield, met aartsvaderlijke securiteit aan den tijd dien de zon ons als den eenig juisten aangaf, daarentegen de leiders van het spoorwegverkeer zich veroorloofden over de grenzen heen te zien- en de meridiaan van Greenwich beschouwden als liep zij over Amsterdam. De tweeslachtigheid, welke hieruit voortsproot, de tallooze verwar ringen welke vooral den eenvou- digen van geest parten speelden, leidden ten slotte tot de Wet van 23 Juli 1908, S. no 236, welke eens voor al den werkelijken zonnetijd en dezen alleen, ook tot den wettelijken tijd stem pelde". Spr. deed tenslotte opmerken, dat een snelle afwerking hoogst gewenscht mag heeten. Immers moet tijdig vóór het voorjaar 1925 de beslissing, die allicht wettelijke voorziening zal vorde ren, zijn gevallen. Spr. zou het dan ook bijzonder waardeeren, indien hij uiterlijk 1 September e.k. over het advies zou kunnen beschikken. De Commissie zal zoowel den zomertijd in zijn tegenwoordigen vorm kunnen bespreken als de mogelijkheid onder het oog zien om eene andere tijdsbepaling te aanvaarden, hetzij gedurende het geheele, hetzij gedurende een ge deelte van het jaar. De voorzitter der Commissie, de heer Zaalberg, beantwoordde 's Ministers rede. AXIL, 15 April 1»SA. Naar we vernemen is tot tijdelijk gemeente-ontvanger alhier benoemd de heer W. A. den Boggende, notarisklerk alhier. Bij herveiling ten overstaan van notaris Dumoleyn te Honte- nisse is Zaterdag in het café van dhr. Blansaart alhier verkocht het woonhuis met stal en erf van dhr. Jac. Millenaar Mz. Kooper werd dhr. M. Millenaar alhier voor f 3500. Koninklijk bezoek aan Drente. De Koningin heeft toegezegd, in de eerste helft van Juni met den Prins een bezoek aan Drente te brengen, ten einde zich per soonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in dat gewest. De Tydcommissie. De minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck heeft Vrijdag in een der lokalen van zijn Departement geïnstalleerd de z.g. „Tijdcommissie", met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen „Met een gevoel van erkente lijkheid zie ik u hier bijeen, be reid uwe beproefde krachten te wijden aan de oplossing van een Zaterdag had alhier bij Mej Wed. Gilijamse de aanbesteding plaats van een partij Chili-sal- peter voor het comité te Kijkuit, waarbij werd ingeschreven als volgtS. I. de Braai, Neuzen f 15,98. D. Scheele, Neuzen f 15,90. Firma Oggel, Axel f 15,75. C. Wieland, Neuzen f 15,69. Fa. De Ruyter en Co., Axel f 15,68. Wauters en Verhelst, Sas van Gent f 15,66. Kooman, Dirkslandf 15,60 en M. v. d. Gauwe, Neuzen f 15,54. Donderdag had aan de Stationstraat alhier een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl G. van Wijck, een verpleegde van het Diaconiehuis alhier, vol aandacht stond te kijken naar een paar naderende automobielen, had hij er geen erg in, dat vlak achter hem hij stond op de rails de tram naderde. Ondanks signaal en zeer langzaam rijden, kreeg hij toch nog een duw, zoodat hij omver viel. Met een bloedende hoofdwonde werd hij opgenomen; het mag een wonder heeten, dat hij niet overreden is. De Bine Band, Gisterenavond werd alhier op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" een lezing gehouden door den heer P. Deijs uit Rotterdam, waarin op duidelijke wijze werd behandeld de voedingswaarde en bereiding van margarine-boter, zooals die door de N. V. Van den Bergh's Margarinefabrieken onder den bekenden naam van „Blue Band" wordt verkocht. De voordracht werd opgeluisterd door lichtbeelden, waardoor men zich eenig denkbeeld kon vormen van den omvang van het bedrijf. Het was een interessante lezing, en omdat deze o.i. door te weinig personen werd bijgewoond, wen- schen we er in ons volgend nummer meer uitvoerig op terug te komen. Een strijkje gaf ter afwisseling goede muziek. De voetbalwedstrijd welke het eerste elftal van de V. V Axel jl. Zondag alhier tegen de F. C Lea van Sombeke speelde, is met een flinke overwinning voor onze stadgenooten geëindigd. De be zoekers waren bijna voortdurend in de minderheid en zagen zelfs in de eerste helft, toen zij den sterken wind in den rug hadden, geen kans om de Axelsche ver dediging te passeeren. In deze periode wisten de Oranjemannen reeds een 2—0 voorsprong te behalen. Wel hield het Belgische elftal na de rust dapper vol, doch het overwicht was te groot en drie maal wist de Axelsche voorhoede dan ook nog te doelpunten, daarmee den eindstand op 5—0 brengend. De hevige wind deed veel af breuk aan het spel, dat een zeer vriendschappelijk verloop had. Naar de „Tern Crt." ver neemt, heeft het bestuur van de Ambachtsschool te Terneuzen in overleg met den directeur beslo ten in de naaste toekomst aan deze inrichting lessen in te rich ten, waarbij leerlingen van de metaalbewerkingsafdeeling zich kunnen ontwikkelen voor het auto-, motorrijwiel en rijwielvak. Bij de groote ontwikkeling die het rijden met auto's in den laatska tijd verkreeg, doch waar bij de technische bekwaamheid van tal van bestuurders veel te wenschen overlaat, verdient dit voornemen toejuiching. Te Waterlandkerkje had een paard van den landbouwer P. O. het ongeluk, terwijl het aangespannen was voor een ijzeren egge, bij het zwenken te vallen op die egge waardoor een ijzeren tand 20 c.M. diep in de borst drong. Met vereende krachten werd het paard uit zijn netelige positie gebracht. Na verbonden te zijn is het toch nog naar huis gesukkeld. En zooals het in den regel gaat, het was 's mans beste voorloopig ook opgeheven, doch de rechterlijke beslissing over een en ander moet nog genomen worden. Vermoedelijk zal 't nog wel drie maanden duren eer de einduitspraak bekend is. Predikbeurten te Axel. Vrijdag 18 April (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. 's Av. 6 ure Ds. G. van Dis van Zaamslag. Bevestiging nieuwe lidmaten. Ingezonden Mededeelingen. Tegen schraalheid en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. 4j en de J., waarschijnlijk in het buitenland, evenals voor hun vlucht hier in het land, nog den bon vivant" uithangen. Aan de beide beklaagden sa men werden die praktijken ten laste gelegd in twee gevallen, waarbij resp. de landbouwers J. Simonse te Biggekerke en Z. Koene te Grijpskerke de dupe werden, terwijl aan W. nog vier andere gevallen werden ten laste gelegd en wel ten opzichte van J. van Liere te Kloetinge; N. J. Engelvaart te Colijnsplaat, T. Maat te Kats en C. M van Nieuwenhuyzen te 's Heer- Arendskerke. Gedagvaard wa ren in totaal 41 getuigen. De officier van Justitie hield bij het nemen van zijn requisi toir een rede die 21/i uur duurde en eindigde met te eischen tegen Witteveen, wegens verduistering en oplichting 4 jaar gevangenis straf en tegen Van Pagé wegens oplichting 2 jaar gev., beiden met aftrek van voorarrest. Van Pagé werd na het plei dooi van zijn verdediger J. Adri- aause, in vrijheid gesteld. Uitspraak 26 April. paard. „M. Crt." Over de week van 30 Maart tot en met 5 April is in de pro' vincie Zeeland één geval van be smettelijke ziekte geconstateerd, n 1. roodvonk, te Middelburg. De Zeeuwsche Huldebetouging. Naar door het Comité voor de Zeeuwsche huldebetooging aan H. M. de Koningin te Middelburg wordt meegedeeld, is deze vast gesteld op Woensdag 6 Augustus aanstaande, des voormiddags 11 uur. Wanneer de betoogers zul len zijn verzameld zal een kort lied worden gezongen en daarna een défilé voor de Koninklijke familie plaats hebben. Op den dag der betooging kan ook het openluchtspel worden bijgewoond dat te Middelburg zal worden gegeven. De „Zeehond". De correspondent van de „Tel." meldt uit New-York Men herinnert zich, dat in December 1923 de motorschoener Zeehond, metende 100 ton, kapi tein de heer H. J. Kraus en reeder de heer G. van Rompu, uit Terneuzen, wegens vermeende overtreding van de Amerikaan- sche Dranlqwet-bepalingen in de haven van New-York in beslag genomen werd. Thans is de schoener vrijge geven, na borgstelling door den gezagvoerder van een som van 500 dollar. Het beslag op de lading champagne en likeuren is Arrond. Rechtbank te Middelburg Deze vorige week is voor de Arrondissements-rechtkank te Middelburg behandeld degerucht makende zaak der directeuren van de Brusselsche Bank. Den beklaagden wordt blijkens de uitvoerige dagvaarding ten laste gelegd dat zij personen uit de naaste omgeving rondzonden, die als voorloopers van de be klaagden poolshoogte namen waar effecten-bezitters zaten. Als dit bekend was, verschenen beide beklaagden of een hunner soms zonder, soms met de handlangers en knoopten met de slachtoliers een vertrouwelijk gesprek aan, waarbij deze bewogen werden en dit op listige wijze en door allerlei schoone beloften, zaken met beklaagden of met de Brus selsche Bank te gaan doen, en hun effecten, waarop zij verlies hadden geleden aan beklaagden ot de Bank af te staan, niet ten verkoop, doch ter deponeering by de Nederl. Bank ot andere soliede bankinstelling en hun daarbij een percentage boven de couponwaarde werd voorgespie geld, hetgeen beklaagden beweer den te kunnen doen, doordat zij op die effecten bij die bankin stellingen geld konden krijgen, waarmee zy zaken konden doen en aldus dat percentage gemak kelijk konden betalen, welke ver zekering uit een later door bet slachtoffer te teekeuen cohtract opzettelijk onwaar bleek te zijn. De gedupeerden lieten zich dan bewegen tot hetzij directe, hetzy indirecte atgifte aan beklaagden van hun solide effecten. Later werd hun ter teekening aange boden een koopbriefje, waarin zij de Bank opdroegen aandeelen in de bank of andere achteraf gebleken absoluut waardelooze prullen en tot het aangaan van een schuld tegenover beklaagde ot de Brus»elsche Bank, tot het bedrag van dien aankoop. Daar bij werd hun dan voorgespiegeld, dat de stukken van de Brussel sche Bank een koerswaarde had den tusschen de 125 en 200 pCt. Als dan bleek, dat dit onjuist was, ging ook by aanvankelijke aarzeling het slachtoffer er toe over zijn effecten at te staan, teekende orderbriefjes en later een vol listigheden en bedriege- lijken schijn opgemaakt contract. Vervolgens werd het slachtoffer door toezending van gefingeerde koop- en verkoop nota's in den waan gebracht, dat de Bank winstgevende transacties voor hem gedaan had en het einde van het lied is geweest, dat de gedupeerden in het „rustig bezit" waren gekomen van een Hoe veelheid waardelooze stukken ten koste van waardevol bezit, met de opbrengst waarvan het Bankpaleis te Amsterdam vor stelijk werd ingericht en de bei de voortvluchtige directeuren B. Ter navolging. Te Middelburg is de broodprijs verlaagd met 2 cent per 8 ons en gebracht op 16 cent. Ook de melkprijs ging met 2 cent omlaag en werd 12 cent per liter. Het lijk van den Volen- dammer visseher J. Smit, die zeven weken geleden voor de haven te Volendam overboord is geslagen en verdronken, is dezer dagen bij het z.g. Slobbe- land (ten Zuiden van Volendam) opgevischt. Te Nijmegen is op het spoorwegemplacement de nacht stoker G. V., 30 jaar oud, by het rangeeren tusscheu de buffers geraakt en doodgedrukt. Een goede vangst. Een viertal beruchte flesschen- trekkers ta Utrecht, had het plan opgevat een oplichterij op groote schaal uit te voeren, met welk doel een nieuw gebouwd winkel huis bij het Marktplein te Zeist werd gehuurd om er ter name van Willem van Soest eerstdaags het sigarenmagazijn „De Toe komst" te openen. Door vertrouwenwekkende brie ven met gironummer enz. wer den overal in den lande bestel lingen gedaan voor de nieuwe zaak. Al wat binnen kwam werd echter tot winst verklaard. Door het weigeren van bestellingen onder rembours kreeg de politie achterdocht, die weldra termen vond om in te grijpen en de Heeren in hechtenis te nemen. Verschillende leveranciers zagen nog kans hun goederen weer uit het perceel weg te halen, doch eenige gedupeerden lijden nog een gezamelijke schade van on geveer 1000. Het viertal is in het Huis van Bewaring ingesloten. Dure tabak en sigaren. Men schrytt aan de „Avp" Wegens de sterke styging der ruwe tabaksprijzen hebben de tabaksfabrikanten in de laatste dagen de verschillende soorten tabak in prys verhoogd. En naar we uit de beste bron vernemen, staat eerstdaags opnieuw een be langrijke prijsverhooging te wach ten. Ook de prijs der sigaren gaat in de hoogte. Z88 cents sigaren en binnenkort ook de 7 en 8 cents zullen niet meer te koop zijn en de goedkoopste sigaar zal 10 cent worden 1 Doodeljjk mijnongeluk. In de Staatsmijn „Emma" on der Hoensbroek is de Duitsche arbeider Chr. D. onder afvallend gesteente geraakt en gedood. De man was ongehuwd en 26 jaar oud. Te Steenwyk is een map vau 96 jaar oud, door een nood lottig toeval in den vyver van het park geraakt en daaruit le venloos opgehaald, - m

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2