Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. Als de avond valt. No. DINSDAG 15 APRIL 1924. 40e Jaarfif. iAS» 7ó\ 1 1 J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. £*3 0 ih ajrNb Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft een drukke week achter den rug, aan gezien er vóódat men met Paasch- recès kon gaan nog heel wat moest afdoen. Maar de heer Kooien weet, als het noodig is, de touwtjes strak te houden en den spreektijd aanmerkelijk te beperken. Wat de Kamerleden dan dikwijls zeer onaangenaam vinden, maar waarbij de behan deling der zaken weinig verliest. In de eerste plaats was aan de orde het initiatief voorstel-Albarda betreffende het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van het geschil in de textielnijver heid. De voorstellers troffen het niet, want juist was het besluit verschenen, dat de Arbeidsge- schillenwet op 16 dezer in wer king zal treden. Bij de begrootingsarbeid gaf Minister Aalberse eene uitvoerige uiteenzetting van zijne plannen tot herziening van de sociale verzekering. Deze plannen hoe wel nog slechts in beginsel vast staande gaven aanleiding tot een langdurig debat. De Minister bleek dit zeer op prijs te stellen, daar het hem er in hoofdzaak om te doen was, te weten te komen, of hij bij zijne plannen op den steun van de Kamer kon rekenen. En over het algemeen zal dit wel het geval zijn. De heer Duys diende eene motie in om de ziekteverzekering los te maken van de bedoelde herzie ning en haar nog in het volgende zittingsjaar in behandeling te nemen. De motie werd met 60 tegen 12 stemmen verworpen. Van belang was voorts de aanneming van de motie-Schaper met 39 tegen 30 stemmen, waarin de wenschelijkheid werd uitge sproken dat alle groepen van ar beiders die daarvan tot heden verstoken waren ten spoedigste geleidelijk, onder de werking de Arbeidswet zouden worden ge bracht en dat de volledige toe passing der Arbeidswet 1919 on- (Duitsche Novelle.) »In vrede, hm zei de justi- tiraad. »Weet u, dokter, als ik eens heel plotseling aan een be- roertetje den hoek om ga dat is beslist mijn einde, omdat me het bloed te ontstuimig van het hart naar het hoofd stroomt, aaijn vrouw sterft eenmaal aan anomie van het gezamenlijke gevoelsapparaat. Die kent geen greintje haat of bitterheid die is een en al kalmte. Die had eigenlijk een een ja, wat zal ik zeggen een goudvischje moeten worden, koudbloedig en geïsoleerd tegen elke gemoeds aandoening.* >0, vadertje, wees niet zoo onbillyk! Moeder neemt het zoo groot, zoo edel op »Kind«, zei Schlottman meteen spotlachje om de lippen, »wees op je hoede voor de edelmoedig heid die vertrouw ik niet. Recht vaardigheid en plichtsbetrachting zijn wij schuldig. Daarvan hebben wy genoeg. De edelmoedigheid heeft altyd tot ondergrond recht der geen omstandigheden langer zou mogen worden uitgesteld. Deze motie was vooraf door den Minister aanvaard, hetgeen eene belangrijke tegemoetkoming van Z. Exc. was aan de uiterste linker zijde na zijne verklaring in de Memorie van Antwoord, dat ver dere verzwaring van lasten door uitbreiding van de werkring der Arbeidswet zeer bedenkelijk zou zijn. Van het volgende debat ver melden wij nog, dat Minster Aal berse zeer optimistisch gestemd is ten aanzien van den woningbouw en mededeelde dat in ons land in den laatsten tijd vijf maal zooveel gebouwd werd als in Engeland. En voorts dat de zeven vrouwelijke Kamerleden tezamen een motie indienden om terug te komen op de voorgestelde be zuiniging ten aanzien van de kinderhygiëne. Maar de groote meerderheid der Kamer vond het blijkbaar met Minijter Aalberse noodzakelijk,, zoodat de dames geen succes hadden van haar ge meenschappelijk optreden De begrooting Van Arbeid werd vervolgens aangenomen zonder stemming. En hiermede was het begrootingswerk eindelijk afgeloo- pen althans voor zooveel de Tweede Kamer betreft. Voordat de Kamer met vacan- tie kon gaan moesten echter nog eenige punten worden behandeld ten aanzien van de ambtenaars salarissen. Deze punten waren het wetsontwerp tot verlaging voor 1924 van de salarissen, welke bij de wet zijn geregeld, het ontwerp waarbij aan de amb tenaars in den ruimsten zin ge nomen, dus met inbegrip van de militairen, de onderwijzers enz. alle rechten, welke zij meen den te kunnen hebben, zullen worden ontnomen en de inter pellatie van den heer J. ter Laan omtrent de onderhandelingen in het georganiseerd overleg. Bij het eerste wetsontwerp be- om ongenadig te zyn eu werkt vernederend op het voorwerp, dal begenadigd wordt. Zoo en hm U fabriceert glaswerk, waarde schoonzoon, compöte-scboteltjes eu dergelyk goedje.'.1* En nu begon Frits Kriiger over zijn fabriek te spreken, en hij voelde zich innerlijk zalig, toen hij daarbij zag, hoe Therese hem de woorden als van de lippen stalzij ging reeds geheel op in de wereld zijner geheel persoonlijke belangen. De justitieraad luisterde met de grootste belangstelling en voel de zich steeds meer tevreden gesteld. Dat alles beteekende nog heel wat meer, dan hetgeen men hem op zijn informaties bericht had. Nu en dan streelde hij met een verliefd glimlachje de blozende wangen zyner dochter, of streek haar dq blonde baren uit de oogen, die door een dartel avondwindje telkens weer in de war werden gebracht. Wat was zij een verstandig kind, en welke groote zorgen had zij hem met dit engagement van zijn oud, lichtzinnig hart afge wenteld 1 Om hen heerschte de avond drukte van het groote hotel. Tusschen spreken en luisteren had hoeven wij niet lang stil te staan. Zooals men weet, zullen op de salarissen van alle ambtenaren voor 1924 kortingen worden toe gepast en de Regeering heeft te recht ingezien, dat dit, als men daartoe overgaat, ook moet ge schieden ten aanzien van diege nen, wier salarissen op een wet berusten, t.w. de leden der rech terlijke macht, de Algemeene Re kenkamer en den Raad van State. Het tweede wetsontwerp komt slechts daarop neer dat uitdruk kelijk zou worden verklaard, dat de Regeering het recht heeft, de positie der ambtenaren op alle gebied en ten allen tijde zóó te regelen als zij op dat oogenblik wenscht. Het allerzonderlingste van de zaak was, dat de Regee ring uitdrukkelijk verklaarde deze bevoegdheid ook te hebben zon der dat zij bij de wet werd toe gekend, maar haar nochtans in de wet wilde leggen om te voor komen, dat de rechter er anders over denkt en een ambtenaar, als deze aan den Staat een pro ces mocht gaan aandoen omtrent schending van verkregen rechten in het gelijk zou kunnen stellen. Hierin ligt dus opgesloten, dat de Regeering de mogelijkheid erkent, dat zij met dit wetsont werp verkregen rechten zal schen den. De heer ter Laan had zijn in terpellatie zeer groot opgesteld en deed uitdrukkelijk uitkomen, dat de Regeering hier een zuivere machtspolitiek wilde voeren. Hij diende een motie in, waarin op hernieuwd overleg met de amb tenaren werd aangedrongen. Mi nister Heemskerk, die de perso- neelzaken behandelt, nam de zaak zeer kalm op en verklaarde zoo kort mogelijk te zullen antwoor den. Hij zeide o.a. dat door de' heffing der pensioenskorting reeds 20 millioen voor het Rijk werd bespaard en dat in den laatsten tijd ruim 5500 ambtenaren wer den ontslagen of op wachtgeld gesteld. De heer Marchant had weinig moeite het onrecht aan te toonen, dat de Regeering hier wilde begaan door aan de amb Schlottman altijd nog tijd gevon den, naar een paar byzondere schoone dames eenige huldigende blikken te zenden en naar het gegons der gesprekken aan de tafeltjes in de uabijheid te luis teren. Ook dronk hij het eene glas na het andere leeg. »Is u dan afschaffer ?c vroeg hij verwonderd aan zijn aanstaan den schoonzoon. Maar zijn glimlach verdiepte zich tot ironie toen deze antwoordde »Ja, voor zoover dit mogelijk is, om niet vooreen zonderling door te gaan dus bijna geheel.* Dan zullen we zeker met melk broederschap moeten drinken >0, ik ben geen »Prinzipien- reiter,* zei Frits zacht en hief het beslagen champagneglas naar hem op. Na de opmerking van Schlottman had deze gewichtige ceremonie nu iets gedwongens. Toen. sprong de justitieraad op. Lang op de zeilde plek zitten was niet zeer naar zijn smaak. Zij liepen door het park naar buiten naar de straat. Een paar lichte rijtuigjes stonden in de nabijheid, wachtend op een vrachtje. »Nu zetten wij het kind in dit gemakkelijke chaisje,* besliste Schlottman, »en zij kruipt ginds vlug in haar bedje. Wij mannen praten nog een uurtje, en als je tenaren den weg naar den rech ter af te snijden en haar eigen woorden waardeloos te verklaren. De heeren Dresselhuys en Van Schaik stonden weifelend tegen over het ontwerp. De eerste gaf toe dat de salarissen der ambte naren over het geheel niet te hoog zijn, en meende, dat de Regeering, als zij deze gaat verlagen, zoo spoedig mogelijk het onrecht weder zal moeten herstellen. Maar hij was ook van oordeel dat het onjuist zou zijn, de Re geering te dwingen het overleg te hernieuwen, waardoor zij ge heel in de handen der ambte naarsorganisaties zou worden ge leverd. De heer Van Schaik be greep niet, waarom men met dit wetsontwerp kwam, als de Re geering toch dezelfde rechten reeds heeft. Ook de heer Schokking meende dat de Regeering te ruw ingrijpt en zelfs de heer Rutgers had be zwaren. En toen kwam de heer Nolens den doorslag geven door zijne verklaring dat "zelfs ver meende rechten niet bruut ter zijde mochten worden gesteld. Ernstiger werd een wetsontwerp zeker nooit veroordeeld. En de verdediging der Regeering was zóó zwak, dat daardoor de zaak reeds vóór de stemming werd beslist. De heer Heemskerk mocht met hooge borst spreken, als ju rist kon hij niets ter verdediging van het wetsontwerp aanvoeren. En de heer Colijn kon wel met cijfers komen, die feitelijk om de zaak heen gaan, ook dit maakte geen indruk meer. Op voorstel van den heer Dres selhuys werd ten slotte besloten de behandeling tot na Paschen te schorsen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is deze week intusschen ook weder bijeen ge komen en heefi de Indische be grooting behandeld. Met uitzon dering van de sociaal democra tische leden heeft de Kamer het Minister de Graaf niet al te las tig gemaakt. De heer De Muralt toonde zich bijzonder ingenomen 't goed vindt loopen we wat aan deri oever op en neer. Ik ben wel niet ter wille van deze poëtische natuur hier heen ge komen, maar zeker isuccèi d'estime* dwingt ze mij toch at.« Hij kuste Therese, die reeds op ue voettree van het rijtuigje stond, teeder op het voorhoofden nam zyn schoonzoon onder den arm. De beide heeren liepen langs de kade. In een halven cirkel rezen de hotels en de villa's tegen de helling op. Uit alle ramen viel bet licht op de tuinen en teriassen en voor bijna alle huizen zaten vroolijk pratende groepen. Uit enkele ramen van de hoogere verdiepingen kwamen tonen van zang en muziek. Op het water schoten hier en daar bonte lichtjes voorbij, dat waren verlichte booten. Dö twee mannen zwegen. Zij hoorden het water ruischen en tegen den kaaimuur kabbelen. Voetgangers kwamen slechts nu en dan voorbij, des te meer rijtuigen en enkele auto's. »Verdrommeld suggestief zoo'n zwoele zomernacht* zei Schlott man half binnensmondsFrits Krüger nad hena onder den arm genomen, maar gemakkelijk liepen ze toch zoo naast elkander niet. Schlottman had den korten ge- met het werk van Z. E., waarbij hij zich tevens een krachtig tegen stander toonde van uitbreiding van Staatsbemoeiing op het ge bied der exploitatie van Indië. En dat de heer De Waal Malefijt zich in de belangrijkste zaken aan de zijde van het bewind zou scharen, sprak wel van zelf. De heer Van Ketwich Verschuur besprak de exploitatie v. Nw. Guinea, en wij hoorden met ge noegen, dat hij er niets voor ge voelt de exploitatie van dat land geheel aan vreemden over te taten. Hij vroeg den Minister om de Kamer van mogelijke concessie-aanvragen op de hoogte te houden, 't Is te hopen dat de Regeering zijne wenken ter harte zal nemen. De beide sociaal-democratische sprekers de heeren Van Kol en Cramer, hadden vele klachten over het tegenwoordige bewind, zij voorspellen nog steeds een grooten opstand in Indië en ver klaren, dat de sociaal-democraten zich dan aan de zijde der opstan delingen zullen scharen. Minister de Graaff heeft de sprekers zeer kort beantwoord. Wij weten nu dat van dezen Mi nister geen beteekenende hervor mingen moeten worden vewacht. De Eerste Kamer is tot 23 dezer uiteen gegaan. Staat en ambtenaar. De Staat der Nederlanden is tegen heden voor de Arrondis- sements-rechtbank te 's Gravenha- ge gedagvaard door het Neder- landsche Onderwijzers Genoot schap, gevestigd te Amsterdam, betreffende een aangelegenheid, welke in verband met de actueele vraag van de rechtsverhouding van den ambtenaar tot den Staat van belang is. Het betreft hier echter niet een vordering wegens vermindering van salaris, doch wegens intrek king van een benoeming, welke voor bepaalden tijd had plaats gehad. Een onderwijzer aan de Rijksnormaallessen te Zaandam was aangesteld voor een periode van 1 jaar, ingaande 1 Mei 1923. wichtigen stap ran zijn leeftijd eu van zijn aankomende zwaar lijvigheid. Frits had moeite, met hem in den pas te blyven, omdat de korte stappen hem lastig waren. »Hier,t zei de justitieraad, een eind verder naar een omgekeerde roeiboot wijzende, die dicht aan het water lag, »laten wy hier wat gaan zitten. Hier zal ik je iets van ons huwelijk, van het huwelijk van Therese's ouders vertellen. Je moet toch weten, uit welk nest je wijfje komt.* »Nu maar niet,* zei Frits. Waarom wilt u je zelf plagen met u te verontschuldigen of te beschuldigen »Neen, laat ik liever nu maar eens opbiechten, dan weetje het,* zei Schlottman zacht. »Het nood lot heelt zoo van die vreemde grillen. Toen ik mijn vrouw kreeg, was ik zoo koel als een stokvisch. Nu is zy een dikke veertig en ik ben een mooi stuk over de vijftigHm 1 Je moet weten, ze is heel mooi heel en al >dame«, verduiveld gesoigneerd en ladylike, en nu* Schlottman zette de tanden op elkander en deed een samentrekkende bewe ging met de handen. Toen glimlachte hij weer kalm. (Wordt vervolgd.) AXELSCHE i*S. 'v. Kïj'l COURANT Fj j •o?#ciou

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1