m Recutszaken. Landbouw. verheid en Handel, te 's Graven hage, en 4e district: mr. L. A. Fruytier, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Gederaal, te 's Gravenhage. Meegevallen. In een interview met het „Hbld. heeft de Minister van Fin. o. a meegedeeld dat het tekort over 1923 (in de millioenennota op 50 millioen geschat) ongeveer 20 mil- lioen kleiner is dan aanvankelijk werd geraamd. J. C. Fabius. f In Den Haag is, 74 jaar oud, overleden de heer J. C. Fabius, oud-inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie, oud-officier der artillerie en oud lid der Tweede Kamer. De over ledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van het Legioen van Eer. Art. 40 Bezoldigingsbesluit. Zooals bekend is dit artikel door de Regeering ingetrokken. De verschillende Rijks-ambtenaren in alle branches en schakeeringen gevoelen zich door dit feit erg gedupeerd en aan protestverga deringen ontbreekt het niet. We zouden haast zeggen „natuurlijk want niemand ziet zich gaarne in zijn inkomsten benadeeld. In hoeverre men echter nu gelijk heeft daarom de regeering aan te vallen, zullen we hier niet beoordeelen daarover is en wordt nog al zooveel in de dagbladen geschreven, dat we dit gerust van het terrein der kleinere per» kunnen weglaten. Trouwens, die worden toch niet door de minis ters gelezen en dus zou het niet doeltreffend zijn. We bepalen ons daarorn tot de mededeeling van enkele hoofd zaken. Zoo kunnen we thans melden, dat in verband met plannen tot verlaging van sala rissen de volgende motie werd uitgesproken en aangenomen door de Centrale Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst De Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst, in hare Algemeene Bestuursver gadering op 8 April 1924 te 's Gravenhage bijeen Gehoord de besprekingen over de salarisnormen, gevoegd bij het ontwerp-wijzigingen van het Bezoldigingsbesluit Oordeelende, dat die normen moeten leiden tot een volstrekt onvoldoende salariëering Spreekt de wenschelijkheid uit, dat alle pogingen worden gedaan om de Regeering daarvan te overtuigen Gaat over tot de orde van den dag. AMi, 11 April 19*4. De leening door het Bestuur onzer gemeente aangegaan en groot f31000, is geplaatst bij de firma Van Heel en Co. te Goes tegen 5 procent rente per jaar. Het bevreemdt ons wel eenigs- zins, dat in een tijd, dat er als het ware gesnakt wordt naar soliede en rustige belegging van kapitaal, er voor deze leening geen openbare inschrijving is geopend in obligatie's, b. v. van 1000 gulden. ^Misschien dat daarvan door veel ingezetenen gebruik gemaakt zou zijn, temeer nu, zooals onlangs officieel werd verklaard, onze gemeente er goed voor staat met zijn financiën en dan 5s/« een mooie rente is. Aangaande het overlijden van den 18-jarigen jongeling M. de Vries van Zaamslag, die zoo als we in ons vorig nummer meldden, nabij de Ronde Putten bewusteloos in een sloot met water zittende werd gevonden, vernemen we nader, dat de Vries Donderdag met z'n meisje was gaan wandelen en nabij Terneuzen door eenige voetballende jongens was lastig gevallen. De ruzie steeg zoodanig, dat een zevental jongens het vluchtende paartje met stokken en steenen achter volgde, waarbij de Vries een grooten steen tegen het hoofd kreeg, zoodat hij er suf van werd. Na zich hersteld te hebben is hij met de fiets naar huis gereden. Hij moet dan echter wel afge dwaald zijn, daar de plaats, waar de jongen gevonden werd, niet rechtstreeks op den terugweg lag. In elk geval heeft men verband gezocht tusschen het overlijden en den steenworp, zoodat de justitie uit Middelburg het noodig oordeelde een nader onderzoek in te stellen. Dinsdag reeds is het parket te Zaamslag geweest en is sectie op het lijk uitgeoefend. De zeven jongens uit Terneuzen zijn daarbij eveneens door het gerecht ondervraagd en degene, die de Vries met den bewusten steen had getroffen, is met het lijk geconfronteerd. Wat deze jongen zeker niet had kunnen verwachten, moet werkelijkheid gebleken zijn, want bij het gerechtelijk onderzoek is volgens de „Midd. Crt" gecon stateerd, dat de Vries inderdaad het slachtoffer is geworden door dien steenworp. Laat deze droevige geschiedenis toch vooral een waarschuwing zijn aan alle jongens, die licht: vaardig met steenen gooien, want iet is nu weer gebleken, dat een deine oorzaak groote gevolgen can hebben. Door een in over moed en baldadigheid geworpen steen zijn hier twee levens ver woest en twee gezinnen in rouw gedompeld. De Vries is op hoop- vollen leeftijd gedood de dader heeft, hopelijk zonder opzet, een inensch gedood en de wederzijd- sche ouders zitten in smartelijk verdriet. Woensdag is de jongeling onder zeer veel belangstelling van het publiek begraven. Het ge- heele dorp was onder den indruk van het gebeurde. Woensdag herdacht de wel eerwaarde heer Chr. Buins, pre dikant der Geref. Kerk te Breu- kelen zijn 25-jarige evangeliebe diening. Ds. Bruins stond van 1909 tot 1915 te Axel. We on dervonden van hem, in tegenstel ling met zijn opvolger, steeds welwillende medewerking. Beroepen te Paterson (New Yersey) ds. B. van Neerbos, pred. bij de Geref. Gem. te Terneuzen. Zaterdag werd te Terneuzen door den architect P. A. Galle, aanbesteed voor den heer Jac. Dieleman te Zaamslag, het bou wen van een woonhuis en het sloopen van het bestaande woon huis te sluiskil. Hiervoor werd ingeschreven als volgt Voor het eerste perseelmet selwerk enz., A. van Sabben te Axel f 4380P. M. Oostdijk te Terneuzen f3366 (gegund). Voor het tweede perceeltim merwerk- ijzer- en loodgieters- werk J. C. Kaijser te Zaamslag f3850; K. Dieleman te Zaamslag f3470; J. Wisse te Zaamslag f 3337 A. P. Butler te Axel f3310; P. Hamelink te Hoek f 3244D. Galle te Zaamslag f 2894(gegund). Voor het derde perceelschil derwerk H. J. Hoebé te Axel f 896 C. B. Anteunis te Axel f763; P. L. de Pauw te Terneuzen f 725 C. Kaijser te Zaamslag f 643D. R. Riemens te Zaamslag f525; J. Bruggeman te Terneuzen f 471 C. Dees te Zaamslag f455 (ge gund). Voor het 1 ste en 2de perceel gecombineerd Van Sabben voor f 8240J. van 't Hoff te Hoek voor f 7840. Bij de te Terneuzen gehou den herstemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk tusschen de heeren J. Buurman, D. Maas, J. H. W. van Meerendonck en F.J. Verlinde werden uitgebracht 166 stemmen. Hiervan verkregen de heeren D. Maas 93, J. H. W. van Meerendonck 92, F. J. Verlinde 75 en J. Buurman 56 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren D. Maas en van Meerendonck in de vacatures Zegers en De Bruijne. In de vacature Dieleman is ge kozen de heer J. D. Jansen met 104 stemmen; op de heer J. van Riet waren 56 stemmen uitge bracht. Tern. Crt. Zaterdag j.l. deed de land bouwer I. B. te Groede aangifte bij den gemeente veldwachter dat hij was aangevallen door zijn ge wezen knecht H., die hem zooals aangever beweerde den hals wilde afsnijden. De politie stelt een onderzoek in. M. Crt, Woensdagmorgen is C. C., knecht op de Hofstede van de kinderen Beheijf te Aardenburg, door onbekende oorzaak van een paard gevallen toen hij huiswaarts keerde. In bewusteloozen toe stand werd hij langs den weg gevonden. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen. De toe stand is zeer ernstig. Vrijdag is te Biervliet een vergadering gehouden van inge landen van den Elisabethpolder op verzoek van eenige ingelanden, die kwamen met het voorstel zich los te maken van het vroeger ge nomen besluit tot vorming van het nieuwe waterschap Biervliet. Door het bestuur werd den voorstellers aan het verstand ge bracht, dat op het vroeger ge nomen besluit niet kon terugge komen worden, daar de voorbe reidende werkzaamheden inzake electrische bemaling reeds zijn aangevangen. Dat besluit houdt in, dat het nieuwe waterschap alle onkosten, die de nieuwe waterloozing zou meebrengen, als uitinoddering van de leiding, het in orde brengen en houden der sluizen, enz. voor zijn rekening zal nemen. Na een warme discussie deed het bestuur het bemiddelings voorstel om aan de genoenitje voorwaarden een nieuwe toe te voegen, n.l. dat de kosten voor ingelanden van den Elisabethpol der in geen geval hooger mogen komen dan f 3.25 per H.A. Hier over staakten de stemmen (14 voor en 14 tegen). Doordat de voorzitter van zijn recht gebruik maakte om de zaak tot een be slissing te brengen, werd het bestuursvoorstel met 15 st. vóór aangenomen. In de Zaterdag daarop bij den heer Van de Waeter gehouden vergadering van afgevaardigden van de betrokken polders, die met den Elisabethpoldeehet nieu we waterschap Biervliet vormen, werd afwijzend beschikt op de nieuwe gestelde voorwaarden. Midd. Crt. Jubileumreclame. Van de N. V. P. Sluis' Pluim vee- en Vogelvoederfabrieken ont vingen we een tweetal keurig uitgevoerde boekjes. Het eene is getiteld „Succesvol Kippen- liouden", het andere: „Onze Zangvogels". Het eerste kwam ons bekend voor en bleek een „tweede druk'' van de zoozeer in den smaak gevallen jubileum kalender, maar thans in boekvorm. Het was goed gezien van de ver schillende wenken en raadgevin gen een boekje te maken,'want dat blijft langer bewaard dan een kalendër en is ook als raadple ger handiger. Behalve afbeeldingen van hoen derrassen, hok en ren wordt ook een behandeling gegeven van huisvesting, ziekten met genees wijze, zoodat de liefhebber er veel in vinden kan wat hem we tenswaardig is. Hetzelfde kan ook gezegd wor den van het tweede boekje, waarin in fraaie kleuren zijn af gebeeld eenige in- en uitheem sche zangvogels en volièrevogels. Beide boekjes zijn bij den win kelier verkrijgbaar tegen inleve ring van kaartjes, welke aan de zakjes van Sluis' Ochtendtoer zijn vastgehecht. Ook worden ze voor de lagere school gratis beschikbaar gesteld, indien de schoolhoofden ze voor onderwijs nuttig achten. iQgozondon Mededeelingen. Predikbeurten te >xel Voorin. 97« ure Nam 2 Zondag 13 April 1924. Ned. Herv. Kerk. Leeskerk. Os. Hermanides van Hulst Gerelorm. Kerk. Voorin. 97a ure Leeskerk. Nam. 27a Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorin. 97, ure Leeskerk. Nam. 27a Leeskerk. rentoonstellingTanZeeuwsche kleederdrachten enz. De in Augustus a.s. te Mid delburg te houden tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten, gebruiksvoorwerpen, volkskunst enz. belooft belangwekkend te worden. Hoewel de districts-commissies, welke zich in de verschillende deelen der Provincie vormden, pas hunne werkzaamheden aan vingen en nog een groot aantal uitnoodigingen tot deelnemingaan de tentoonstelling moet worden uitgereikt, werden reeds belang rijke inzendingen toegezegd, o.a. Uit Zaamslag van een 65 tal oude platen met voorstellingen van Middelburg, van de afge brande kerk te Zierikzee enz., oud 200 tot 300 jaar, benevens een fijn besneden eiken kistje met jaartal 1740; Uit Rilland van een antiek kaste met porcelein Uit Domburg van antieke meu beien en oud koperwerk Uit Burgh van een teekening van 1470 en oud zilverwerk. De Commissie verwacht, dat dit goede voorbeeld zal worden gevolgd door alle Zeeuwen, die in het bezit zijn van voorwerpen, welke een indruk kunnen geven van het mooie en belangwekken de, eigen aan het verleden en het heden van onze Provincie, zij is overtuigd, dat het welsla gen der tentoonstelling eiken Zeeuw ter harte gaat en dit te meer, nu Hare Majesteit onze Koningin, door een bezoek aan de tentoonstelling blijk zal geven van Haar belangstelling. Het mag van algemeene be kendheid worden geacht, dat de Commissie de kosten van heen- en terugzending draagt, een zorg vuldige behandeling en bewaking der inzendingen waarborgt en deze bovendien verzekert over eenkomstig de door eigenaars daaraan toegekende waarde. Alle inlichtingen, welke men mocht verlangen, worden gaarne verstrekt door de districts-com missies of door J. Kreune te Domburg, Secretaris der Com missie voor de Tentoonstelling. Arrond. Rechtbank te Middelburg lu de zitting van heden werd C. S., 39 jaar, schaapherder te Ertvelde (B.), beklaagd van zware mishandeling, ontslagen van rechtsvervolging, met last tot plaatsing in een krankzinnigenge sticht. Het pachtbureau der Frlesche My t. Landbouw. Het verslag van bovengenoemd bureau melde hot volgende Bij normale toestanden is een goede verhouding aanwezig tus schen de koopwaarde e.D de pachtwaarde van landerijen, waardoor een zekere onderlinge controle op deze grootheden mo gelijk is. Hoewel de eigenlijke oorlogsjaren met hun abnormale bedrijfsresultaten reeds vrij lang achter ons liggen, heeft men bij het bepalen der pachtwaarde nog steeds rekening te houden met allerlei factoren die voort vloeien uit den algemeenen eco- nomischen toestand. Zoo speelde in 1923 de vrees voor inflatie een rol bij het vormen der koop- waarde van land, waardoor het toetsen der pachtwaarde hieraan in ernstige mate werd belem merd. Verder was ook de vraag naar land van huurderszijde nog abnormaal groot zoodat ook de publieke verhuringen niet als een betrouwbaren maatstaf kon den dienan voor de te verwach ten bedrijfsresultaten. Het is te begrijpen, dat onder deze omstandigheden de bijeen komsten met de districtsdeskun digen ter bespreking van den toestand aan het begin van het taxatie-seizoen van groote waar de zijn. Ook in 1923 werd een dergelijke vergadering gehouden, iet wijl bovendien het Centraal Pachtbureau een viertal malen byeenkwam voor het bespreken van adviezen. Tijdens het verslagjaar werden 28 taxaties vernctn, en wel van 26 boerderijen en van 2 com plexen los land. In 12 gevallen was de eigenaar een particulier persoon, ia 15 gevallen een Ker kelijke gemeente ot stichting en !u 1 geval een overheidsbedrijf. Van de 12 gevallen, dat een particuliere eigenaar opdracht tot taxatie gaf, wooude deze 4 keer buiten de provincie Fries land. Behalve deze taxaties van de huurwaarde, heeft het Pacht bureau nog een schatting ver richt voor de schadebepaling wegens aanbrengen vau steun punten voor een hoogspannings lijn. Het Centraal Pachtbureau bracht een paar malen -ïdvieg uit aan het Bestuur der Fr. M. v. L., n.l. met betrekking tot de schorverhuringen en do meer of mindere noodzakelijkheid om de organisatie van het Pacht bureau te wijzigen. Aan een eigenaar werd nog een advies gegeven over bepalingen in hot huurcontract met betrekking tot het toepasaeu van een bepaalde bemesting. Wat de eigenlijke taxaties van boerderijen betreft, werd steeds conform het regiement van iedere opname een rapport in duplo opgemaakt, één exem plaar voor den eigenaar en één voor den huurder. In het rap port werd omschreven in welken toestand do landerijen en gebou wen zich bevonden, welke ver beteringen noodzakelijk werden geacht, hoe de behandeling in den laatsten tijd wa3 geweest, welke huurprijs diende overeen gekomen te worden, enz. In de samenstelling van het Pachtbureau kwam geen veran dering, behalve enkele mutaties onder de plaatselijk-deskundigen. Aan het einde van hot verslag jaar waren 6 districtsdeskundi gen en 112 plaatselijk deskun digen in functie. Wat de toekomst betreft, is het Pachtbureau er van ov'er- tuigd, dat meer en meer van deza iustelling gebruik gemaakt zal worden. Immers in het Centraal Pachtbureau zijo huur ders en vA-huurdfcrs gelijkelijk vertegenwoordigd voor de taxa tie» heeft net Bureau de be schikking over de beste kracn- teu, die er op dit gebied in de provincie te vinden zijn. Het gebruik van het Pacht bureau is vooral aangewezen voor niet-deskundige of uitwo nende eigenaren en voor ieder, die in kwaliteit van administra teur, rentmeester, regent of voogd voor derden moet optreden. Ook heeft de ervaring reeds geleerd, dat wanneer beide partijen des kundig zijn, toch de tusschen- komst van Pachtbureau wen- schelijk wordt geacht, teneinde te voorkomen dat een bestaande goede verstandhouding wordt gestoord door verschil van in zicht omtrent de te verwachten bedrijfsresultaten. Ook bij familie relatie tusscnea eigeuaar en huurder heeft het Pachtbureau reeds verschillende malen een opdracht tot taxatie ontvangen. We meenden bovenstaand uitreksel te moeten geven, om te doen uitkomen, hoe nuttig een pachtbureau kan werken voor den landbouw in 'talge- rneeu. Kaast en JLetteren. Orelio. Wanneer men in Axel den naam Orelio uitspreekt, dan deukt iedereen aan de gemengde zang- vereeniging van dien naam. Weinigen weten, dat die naam is ontleend aau den naam van Neerlands grooten zanger Jos. M. Orelio eu nog minder zijn er hier, die ooit iets van Orelio ge hoord hebben. Ter gelegenheid van het feit dat Orelio gisteren 70 jaar werd,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2