Nieuws- en A cl vertent ieblad voor Z e e u vv s c h - V1 a a n d e r e n No. 4. VRIJDAG II APRIL 1924. 40e Ja«rg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON; Als de avond valt. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulde'n. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Lidmaat worden of Belijdenis doen. In de .Rotterdamsche Kerk bode" schrijft ds S. H. J. Jemes uit Delfshaven o.a. het volgende over de adspirant lidmaten In de weken voor Paschen wordt de ziel van den God dienenden predikant zeer ver moeid door de poging, dergenen, die zich opgegeven hebben voor de belijdeniscatechisatie, de poort van de Kerk met een geestelijk- verstandig hart te doen binnen treden. De pijnlijke aannemingsavond, in de dagen voor Palmzondag, werpt weken te voren een scha duw van bange verantwoordelijk heid over zijn hart. Op den duur leert hij zich wel volkomen heenzetten over de vrees, die hem in de eerste jaren van zijn bediening zoo nerveus heeft gemaakt, dat er toch weer bij zullen zijn, die in tegenwoor digheid van de toeziende ouder lingen, op geen enkele vraag ook maar eenig antwoord zullen kunnen geven. Ik heb onder de ouderlingen in de verschillende gemeenten, die ik diende, altijd verstandige menschen aangetrof fen, die begrepen, dat niets zeggen" niet gelijk staat met niets weten", en dat .heel weinig weten" de schamele gevel kan zijn van een hart, dat zuiver voelt en de innige gemeenschap met God beleeft. Wij gaan dan ook, als predikanten, niet meer ons uiterste best doen, in de twaalf voorbereidingsweken twaalf vragen en antwoorden er in te stampen, die, als het moest, midden in den nacht zouden kunnen wor.den opgedreund, als er iemand, met een gezicht als van een ouderling, voor het bed van den aanstaanden lidmaat verscheen. Voor die examen zijde van de aanneming maken mijn leerlingen en ik elkander wederkeerig met een grapje on verschillig. Onze dominees-ziel wordt niet bezwaard door den omgang met (Duitsche Novelle.) Hij zelf, niet groot maar krach tig en for«ch gebouwd mat don kergrijs bftar boren bet roodachtig voorhoofd, den panamahoed in den nek geschoven, was hy in een wit sporteostuum gekleed. Eigenlijk zag hy er tamelyk opzichtig uit maar toch als iemand, dia zich parmitteeren mag, op te vallen, omdat hy altyd en overal als persoon van eenig gewicht mag gelden. Tüerese viel haar vader in de armen. Hij drukte haar vast aan zijn borst, liet haar daarna los en plaatste zich voor zijn aanstaanden schoonzoon met zekere naïve ver bazing over dien jongen Germaan- schen reus. Zyn eerste uitroep was een gesmoord »te weerga !c toen hy dien mooien kerel daar tegenover hem onder zijn critischeu blik licht zag blozen. »Een Siegtriedstiguur, die op zyn drie en derstigste jaar nog een kleur krijgt dat bevalt mijt. eu dertig* verbeterde hen die niets wetenmaar met hen die het niet meenen. Na tuurlijk gaan wij, lijdende onder deze waarneming, niet uit van de onderstelling, dat de kerkelijke geloofsbelijdenis adaequaat is met de vrijmoedige uitspraak: ik ben bekeerd. Bekeering is immers een levensproces, waarvan op een leeftijd van 19 jaren hoogstens de eerste kiemen kunnen zijn ontsproten. En de poorten van de Ke'rk zijn de poorten van het Paradijs nog niet. Maar een begin van geestelijken ernst mag toch op zijn minst ondersteld worden bij hem, die lidmaat wordten hebben wij niet vaak het pijnlijk besef, dat dit bij menig adspirant-lidmaat ten eenenmale ontbreekt? Wij zouden natuurlijk voor geen geld ter wereld tegen iemand, of aangaande iemand durven zeggen, dat hij het niet meentmaar er is een type collegianten, van wie wij het voor ons zelf positief weten, dat het om niets anders te doen is dan om lidmaat te worden, zonder dat deze stap in hun leven eenige geestelijke beteekenis heeft. Zeifs als ze op den aannemingsavond een kanten zakdoekje vol snikken; blijft ge overtuigddeze aan neming is illeen vormelijk Ge kunt hen niet weren, want het oordeel over het hart is even moeilijk als het oordeel over tientallen houtsoorten door een technisch student in Delft. Ge vergist u in dit opzicht telkens weer. Maar de indruk blijft en maakt moe en verdrietig. Ge kunt juist in deze weken begrijpen, dat de sekten op de Kerk smalen, die altijd maar weer dozijnen lidmaten blijft aannemen, die het niet meenen. Uw voorzichtige pogingen, hen in die voorberei dingsweken duidelijk te maken, dat lidmaat worden ia 't geheel geen levensnoodzaak isdat ze zich tot den laatsten dag kunnen terugtrekken, en dat het beter is dit ook maar te doen, als ze geen geestelijk besef hebben, maken juist op hen niet den minsten indruk. Gij loopt alleen kans, dat ge enkelen die het wèl dokter Krüger. »Zes eu dertig* vervolgde kalm de justitieraad, en noodigde hem uit, te gaan zitten »en het kind bloeit als een roos prosit, op onze gelukkige kennis making dokter De kom vormige chacnpagnegla zen de justitieraad dronk alleen uit zulke klonken tegen elkaar. »En nu, kiuderen, deze reis is 'n liefdebtwijs zonder weerga. De spoortrein is my eeu gruwel; Berlijn is de eenige plaats, waar een mensch leven kan. Julie b6at nu van een ander idee, en ik respecteer ieder zyn smaak.» Daarby bekeek hy aldoor zijn nieuwen schoonzoon in spe en dacht, dat iemaud met zoo'n prach tig gebit lusschen kersroode lip pen boven den korigeknipten vol baard en met zulke eerlijke blauwe oogen van zeker licht porceieinblauw slechts eeu man van een open karakter en onver- woesie levenskracht kon zyn. Zy bevielen elkaar op het eerste gezicht. »Dat u myu kind verzorgen kunt, weet ik. Ik heb natuurlijk naar u gtïuformeerd. Grondig. U ook naar mij wil ik hopen De jonge man lachte, »Neen waarachtig niet, •»- hoe zou ik daartoe kopen meenen, terug doet treden, als je hier te dikwijls op terugkomt. Voor hen staat het vast ais een paal boven water, dat zij in ieder geval, wat er ook gebeurt, lid maat moeten worden. Ze zijn er werkelijk blij om, dat gij het zoo makkelijk vooi- stelt als ,geen examen", dat gij dit alleen doet, om den geestelijken kant op den voorgrond te doen komen, dringt geen oogenblik tot hen door. Ze zijn thuis allemaal lidmaat geworden, het zou toch \te dwaas zijn, als zij alleen een uitzondering moesten maken. Bovendien studeeren ze voor hun akte bij het Christelijk onderwijs (daar zijn op 't oogenblik de meeste kansen), en dominee weet toch wel, dat er dan altijd lid maatschap van de Hervormde Kerk wordt geëischt. Bovendien kan men oud en arm worden en het lidmatenhuis staat alleen open voor hen, die lidmaat zijn. Een gevoelig aankomend vrouwtje begint ook al vast te denken over de kinderen, die ze nog niet «heeft, maar die, als zij ze hebben^zal, haar misschien zulfen moeten missenen worden weezen wel opgenomen, als de moeder en vader geen lidmaat waren En dan is er toch ook nog het mystiek besef, dat men toch ergens toe moet behoorenis kerkloos niet gelijk aan niet op gevoed, niet fatsoenlijk? En ja, nu is het wel een beetje eng, dat die dominee altijd weer terugkomt op de vraag, of ik het wel ernstig meen, en of God voor mij persoonlijk leeft; maar daar moet ik mij maar overheen zetten lidmaat worden moet ik toch in ieder geval. Het komt mij voor, dat dit niet het geringste euvel is, dat de uitwendige Kerk, met een lange traditie, in het leven heeft ge roepen, dat er ook zulk een type catechisanten met ieder Paasch- feest komt aanrukken. Zij doen mij denken aan weer barstig hout, waarop ge u moe maakt, dat eigenlijk niet geschikt is, en dat toch in het gebouw van de Kerk moet worden inge- »Heel lichtzinnig* schetste de justitieraad. »Dus om het met weinig woor den te ze gen Therese is geen schitterende partij. Door myu handen gaat jaar op jaar een rnassa geld. Maar het loopt er ook maar doorheen ais zand, als water. Een massa zit in iodu- striepapiereo. Ik ben optimist ilc geloof altijd aan fioancieele »hausse«. De »baisses« ondervindt ik telkens. Maar mogelijk heb ik heel wat meer dan ik weet. Voor mijn cliënten ben ik wat men noemt »uitgeslaponc voor mij zelf bah Ik ben ook een zoogenaamde goede kerel dat wil zeggen, daar ga ik gewoon- lijk voor door. Omdat ik niet »neen« kan zeggen, bij lui van myu slag komen doorloopend aanvragen. Vooral ua tafel beu ik makkelyk te bepraten. Als ik n.l. champagne drink word ik sentimenteel de justitieraad lachte »en ik word dikwijls sentimenteel.* Dikwijls word ik afschuwelijk loslippig en keu mij zelf door en door, m t niets blyfc men amusanter, dan met het snelle ja zeggen. »0, vadertje wat maakt je je weer slecht zuchtte Therese en nam de kleine, goed verzorgde hand van haar v«der tmnthcn de ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cenb Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën wordetf franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. voegd, omdat de Kerk nu een maal niet anders is dan ze is een vermenging van geestelijk leven met wereld en traditie. Belasting op r(Jwielen. Blijkens de Memorie van Ant woord nopens het ontwerp van wet tot heffing eener belasting op rijwielen kan de minster niet in zien, dat de omstandigheid, dat het rijwiel enkele jaren geleden als grondslag voor de heffing der personeele belasting is prijs ge geven, een beletsel zou zijn om bet thans, bij veranderde behoef ten der schatkist, opnieuw als voorwerp van belastingheffing te kiezen. Overigens zijn de in den aan vang van het voorioopig verslag ontwikkelde bezwaren reeds op afdoende wijze door andere ieden weerlegd. De minister ontveinst zich niet, dat er zich gevallen zullen voor doen, waarin betaling der voor gestelde belasting voor den eigenaar van een rijwiel, dat al leen voor beroep of bedrijf wordt gebezigd, bezwaren zal opleve ren, maar dit zuilen uitzonde ringsgevallen zijn en deze mogen niet weerhouden van het heffen eener belasting, die in het alge meen zonder redelijk bezwaar zal worden betaald. In verband met de opmerking, dat de inningskosten niet zullen meevallen, wordt medegedeeld, dat deze beperkt zullen blijven tot de uitgaven voor aanmaak en distributie der belastingmerken, welke een bescheiden bedrag zullen uitmaken, Aanstelling van nieuw personeel zal niet noodig zijn. Met het denkbeeld om bij de heffing een zekere progressie toe te passen, kan de minister niet instemmen. Het eenvoudig zake lijk karakter der belasting zou verloren gaan. Tegenover de leden, die den wensch hebben geuit om een termijn in het ontwerp op te nemen, na verloop waarvan de heffing zou vervallen, merkt de minister op, dat er z.i. geen aan- i leiding is aan de heffing a priori reeds een tijdelijk karakter te geven. De vraag of de totstandkoming van het ontwerp tengevolge zal hebben, dat de Prov. Staten de bevoegdheid zullen verliezen om weggeld te heffen van rijwielen, die op provinciale wegen worden bereden, beantwoordt de minister ontkennend. De regeering is voornemens de beiastingmerken in eigen beheer in de werkplaatsen van 's Rijks Munt te Utrecht te doen maken. Ofschoon de minister vari mee- niiig is, dat door handbeweging voortbewogen wordende drie wielers van gebrekkige personen geen rijwielen zijn en op dien grond reeds buiten de belasting vallen, heeft hij er geen bezwaar tegen, door het opnemen van bedoelde driewielers onder de vrijgestelde rijwielen, allen twijfel op dit punt weg te nemen. De arbeidsgeschiilenwet. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de Arbeidsgeschiilenwet 1923 in werking zal treden met ingang van 10 April Voor de uitvoering van die wet is het rijk verdeeld in vier distric ten, waarvan omvattenhet le district de Provinciën Friesland, Groningen en Drente liet 2e dis trict de provincie Noord Holland het 3e district de provinciën Zuid Holland, Utrecht en Overijssel, benevens het gedeelte der provin cie Gelderland, dat gelegen is benoorden de Waalhet 4e dis trict de provinciën Limburg, Noord Brabant en Zeeland, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat gelegen is bezuiden de Waal. De Koningin heeft benoemd tot Rijksbemiddelaars in het le district mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester van Gro ningen 2e districtmr. S. de Vries Czn., oud-minister van Fi nanciën, te 's Gravenhage 3e dis- strictmr. H. A. van ijsselsteijn, oud-minister van Landbouw, Nij- bare, modellen vau fijne dames- haodjes. »Sleeht? Hoe zoo?* vroeg Schlottman verwonderd en schoot den hoed nog eeu beetje meer naar achter. »Jou blonde Sieg fried zal wel weten, dat in deze moöernsten aller werelden geen cherubiees io de beurs- en gerecht zalen roodloopen. Hoe zou ik mij slecht maken Ik beu altijd een fatsoenlijk uiao geweest nooit is er iemand door mij benadeeld, de belangen van anderen. Je moe der ben ik hij kuchte ren paar maal, aarzelde eeu oogeubhk va senokschouderde »ben ik we zenlijk trouw gebleven.* Maar voor een komedievader deug ik nietik heb een beetje te veel aan temperament ia rwyri bloed vaten ja, euzoodat ik maar zeggen wil, een noemens waardige bruidschat kan ik je niet in de portetuilie stoppen wat jullie later vinden zult, moet je afwachten. Dokier Krüger, blijtt u by uw aanzoek »Vau ganscher hai te«, zei The- rese's aanslaande, »en ik zou mijn meisje van een beeie wereld we ten af te dwingen I* »Geheel Siegfried* dejusti- raad lachte en streek zich langs de oogeh. »Haar afüwingea is eee oyerdrevee «itdrukkjeg, nu de schoonzoon over het geheel een zeldzaam artikel is. Daar willen wy op kliukeu* en hij dronk zyn glas met een buiten gewoon tevreden uitdrukking op zyn gezicht leeg. »En morgen komt moeder ook* zei Therese met een gelukkig glimlacbtjc. »We), wel, Mam» ook.* De justitieraad ging onwillekeurig meer rechtop zitten en streek met den wijsvinger tusschen den kor ten hals en de hem steeds iets te m.iuwe boord. »Weet zij ook, dat ik hier ben »Zeker, vadertje. Lees maar eens* hierby haalde Therese een brief met een expressebestel- ling uit haar haudtaschje en wees met den vinger op eeu regel van den korten inhoud. Schlottman smeet met grappige handigheid het lorgnet op den neus en las »Of ik my door de aanwezig heid van je vader ook niet zal laten terughouden 1 Maar waar om toch Waarom moeten men schen noodwendig elkaar vijandig zijn, omdat zij niet voor samen leven met elkaar geschikt z(jn Dat zie ik volstrekt niet in. Dit mooie feest van ons eenig kind willen we toch samen vieren (Wordt vervolgd,j AXELSC

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1