I Herveiling log Zaden ie Lort? Gras- en Klaverzaden. Wil en blauw Kastpapier. CH. P. SERRARENS. Land- en Tuinbouwzaden Gras- en li Ia verzaden Zaaigranen Zaailijn/aad. 60 Neder!. Staatsleening 1923 B riDgs-fflaaisccappij io Zaelaod, uilgezonderd bel voormalig IVe district. Voederbietsnzaden Zaadteelt en Zaadhandel - GOES. Bekendmakingen. Oproeping Sollicitanten Waarnemend Gemeente-Ontvanger. Waarnemend Gemeente-Ontvanger. Adverteutiën. van het Woonhuis met Staf en Erf te Axei, eigendom van den heer JACOB fülLLENAAR IAAR- TENZOON, op ZATERDAG 12 APRIL 1024, des namiddags 3 uur, in hef Hole! „öe Roode Leeuw" te Axel. Ingesteld op slechts fl 2000. Notaris DUMOLEYN. A. Verschelling - Axel. Reuzen Victrix Punaises. J. C. VINK, Boekhandel. KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. groot nominaal f85.000.000, In stukken van f 1000,— en f500,—. Hulst, Secretaris-Penningmeester, die hier in 't spel geweest zijn en gehandeld «ehijnen te heb ben* alsof zij niet anders waren dan een soort wooiugbureel, ver wondert men zich. Een roorerbende veroordeeld. Het assisenhof te Gent heeft uitspraak gedaan in het monster proces tegen de rooverbende van Hoe-Verstuyft, welk zich in 1918, 1919 en 1920 heeft schuldig ge maakt aan een aantal diefstallen en moorden, hoofrlzakkelyk in Vlaanderen bedreven. Enkele misdrijven werden, zooals we in dertijd hebben gemeld, gepleegd in Zeeland, o. a. te Hoofdplaat en te Philipine. De behandeling dezer zaak, waarin niet minder dan 36 be klaagden terechtstonden, nam zes weken in beslag, terwijl de jury op niet minder dan 343 vragen antwoord moest geven. De hoofddader, René Verstuyft, is wegens elf moorden en een dertigtal diefstallen ter dood ver oordeeld, evenals Edmond Ver stuyft die bij slechts een drietal dezer diefstallen niet betrokken is geweest en Raymond van Hoe, wiens zonderegister niet meer dan een twintigtal dezer dief stallen bevatte. Nog zeven an dere beklaagden zijn eveneens ter dood veroordeeld en verder zeven beklaagden tot levenslan gen dwangarbeid, vijt tot 20 jaar. vier tot 15 jaar en één tot 12 jaar dwangarbeid. Negen be klaagden zijn vrijgesproken. Paard Tractor. Van bevriende zijde ontvingen we een blaadje, waarin de aan dacht word gevestigd op het ver schil van behandeling tusschen het paard als trekdier en den motor als vervoermiddel. De volgende beschouwing wordt dan gegeven. Een paard vervoert een vracht. Een auto vervoert een vracht. Het paard krijgt zweepslagen en haide woorden, om den gang er in te houden. De motor krijgt benzine voed sel en zachte olie om den gang er in te houden. Het paard is een levend wezen, met gevoel. De motor is van ijzer en staal, gevoelloos. Het paard spant zijn uiterste krachten in. De motor werkt op uiterste kracht. Gevolg het paard wordt moe. De motor, geen sprake van moe worden. Vóór de brug, die erg hoog is, krijgt het paard een extra por tie zweepslagen, om gang te zetten. Vóór de brug, die erg hoog is, krijgt de motor veel benzine voedsel, om gang te zetten. Het paard blijft met de zware vracht op de helling hangen en de wagen loopt achteruit. De motor blijft opdebellinghan- gen en kan niet meerstopt. De voerman raast en slaat op het paard als een bezetene. De chauffeur remt en zegt Hij kan het niet halen. De voerman zegtHij kan het best, maar hij wil niet. Hij heelt kuren. (Hij, is het paard). De chauffeur zegt De motor is niet sterk genoeg. Anders een best karretje. Menschen op den wagen blij ven zitten. Menschen in de autostygen uit. Een aantal menschen staan te kyken naar de krachtinspanning van het paard maar steken geen hand uit om te helpen. Een aantal menschen helpen de auto tegen de helling opduwen. Zij begrijpen niet dat ook de krachten van een paard beperkt zijn. Zij zien dat de motor geen kracht genoeg heeft. Het paard wordt pas geholpen als het door probeeren en slaan uitgeput en afgemarteld is. Boven gekomen zijnde moet het gewoon voort alsof er niets is voorgeval len, meestal onder een extra oe- looning met de zweep. De auto is spoedig geholpen en kan verder gaan. De motor krijgt wat meer benzine voed sel om de schade in te balen, want Jiet is een best karretje, Een onmensclielijke stiefvader. De 22-jarige mijnwerker J.P. W., wonende te Nieuwenhagen, thans gedetineerd, stond eergis teren voor de Maastrichtsche rechtbank terecht terzake van kindermoord. Uit het getuigen- verhoor blijkt, dat bekl. getrouwd was met 'n vrouw, die reeds een kind had van eenige maanden oud. Beklaagde ging erg ruw met dat kind om, zoodat de moeder meermalen bij andere menschen was gaan vragen, of ze 't kind niet bij zich wilden nemen, omdat het kind telkens door haar man werd mishandeld en dat kon zij niet aanzien. Ook had hij de kleiDe eens opgeno men en op 'n afstand van twee meter in de wieg gesmakt. Op den trouwdag was de kleine zoolang bij een buurvrouw on dergebracht, die vrouw reed het kind in een wagentje beklaagde had haar gevraagd, of zij het wagentje niet kon laten omvallen, dat „het jong" den nek brak, daar had nij wel 10 gld. voor over. De vrouw had daarop geantwoordAls jij daar nou iulag, dan wel, en dan had ik er nog 25 voor over dat jij den nek brak". Een andere vrouw had gezien, dat hij het kind geslagen had op 't achter werk en dat bekl. toen had ge zegd „As dat jonk de moei niet holt, dan steek ich 't nog ins kapot". Op 12 Jan. was beklaagde met 'tkind alleen thuis, cte vrouw was naar den schoenmaker. Toen de vrouw thuis kwam, was 't kind dood. Uiterlijk was er niets aan te bemerken, doch de dokters constateerden, dat de borstkas was ingedrukt, vijt ribben waren stuk en door die gebroken ribben waren longen, lever, nieren en milt gekneusd. Onder den scbedei was een ophooping van bloed, zoodat het kind ook nog een slag op 't hootdje had gehad, volgens des kundigen was bet kind tengevolge dier mishandelingen gestorven. Bovendien was de ruggegraat gebroken en was waarschijnlijk ook de keel nog dicht gedrukt. Beklaagde weet vau niets, heeft niets gedaan, doch kon niet verklaren hoe het kind die inwendige kneuzingen heeft ge kregen. Het O.M. waargenomen door mr. Kneepkens, zegt in zijn requisitoir, dat uit alles blijkt, dat beklaagde steeds noodeloos ruw tegen het kind is geweest. Uit alles blijkt, dat hij het kind gaarne weg had, en dat hij de kleine mishandeld heeft om het te dooden. De feiten zijn met opzet gepleegd. Spreker eiscbt wegens doodslag van een kind vier jaren gevangenisstraf. De verdediger vraagt op ver schillende gronden vrijspraak en de onmiddellijke invrijheidstel ling van beklaagde die echter door de rechtbank niet wordt verleend. De Stromboll In werking. De werking ^an de Stromboli is toegenomen met een krachtige uitbarsting, waarby een hoeveel heid asch werd uitgestooten, die den grond bedekte en hier en daar lichte schade aanrichtte. De uitbarsting werd gevolgd door een hevige zeebeving. Een 15 menschen zijn licht gewond. Omtrent de uitbarsting van den Stromboli *an nog het volgende worden gemeld. De verhoogde werking van den berg begon Vrijdag en kon zoowel worden waargenomen van den Calabri- schen oev«r als van de kust van Sicilië. De vulkaan is on afgebroken in werkiiig, en wordt als zoodanig dan ook beschouwd en gebezigd als een permanente vuurtoreu in den Eolischen archipel. Vermoedelyk houdt de uitbarsting verband met de zwakke aardstooten, die gevoeld zijn in Napels en in het schierei land van Sorrente, waarmede verleden week de grond- afschuivingen by Amalfi waren gepaard gegaan. Volgens een rapport uitge bracht door het geofysische observatorium van den Stromboli had Vrijdagochtend om 3 u. 34 m., plaatseden ttyd oen geweldige uffborptinT van den vulkaan plaats gevonden met een over vloedige uitstoofiDg van gloeiende asch, roodgloeiende steenen en een aantal groote rotsblokken, eveneens in glo<denden staat. De uitgeworpen materie ver nielde in den omtrek een aantal wyngaarden. Reusachtige rook kolommen werden door den krater uitgestoot°n en overdekten spoedig het geheele eiland. Dit had tengevolge, dat het verloop van de uitbarsting niet tot in onderdeelen kon worden gevolgd. De eruptie ging gepaard met een plotselingen geweldigen lucht- druk, die in St. Vincent, een plaatsje aan de ocs'kust van bet eiland Stromboli, vens'rrs ver brijzelde en deuren uit haar hengsels lichtte. Voor zoover tot nu toe bekend is gewordeD, zijn er bij de uitbarsting geen menschen omgekomen maar ean vijftiental personen ontving lichte kwetsuren. At en toe schieten reusachtige vlammen uit den kratermond naar boven, hetgeen in den nacht een op- merkelijken aanblik oplevert. Men houdt het er voor, dat aan de onbewoonde zyde van den berg een lava-stroom naar de zeekust vloeit. Maar door het optreden van krachtige stoom wolken aan dien kant van den berg is her, vooralsnog onmogelijk, tof die zijde door te dringen Uit Amalfi wordt gemeld, dat de schade, teweeggebracht door de landafschuiviDg bij die plaats op 15,000,000 lire begroot wordt. Voor 5,000,000 lire komt die schade voor rekening van den Staat en voor 10,000.000 lire ten nadeele van particulieren. Sneeuwstorm in de Ver. Staten. Uit New-York wordt gemeld, dat de geweldigste sneeuwstorm van dezen heelen wiuter en van dit voorjaar dezer dagen gew oed beeft in heel het oosten van de Ver. Staten. Het verkeer is er door belemmerd, vooral het te legraaf- en telefoonverkeer. Er zijn vele ongevallen voorgeko men. Zoo zijn er op Long Island treinen van den viaductspoorweg op elkaar geloopen, bij welke botsing 25 personen gewond wer den en ééa gedood. Te houden Verkoopingen 10 April. IJzeren tjalkschip te Ter Neuzen. Notaris Dumo- leyn. Landbouwersinspan te Axel. Notaris Dregmane. 11 April. Landbouwinventaris en aannemersmaterialen te Hoek. Notaris Calleufels. Completen inspan, aannemers materialen enz. te Hoek. Nota ris Callenfels. 17 April. Woonhuizen met erf enz. te Ter Neuzen. Notaris Du- raoleyn. Huisraad te Ter Neuzen. No taris Van der Moer. 6 Mei. Een kapitalen Laüd- bouwinspan. Notaris Dumoleyn. Landbouwersinspan teGraauw. Notaris Dumoleyn. 8 Mei. Landbouwersinspan te Clinge. Notaris Dumoleyn. 15 Mei. Kapitalen Laudbouw- inapan te Stoppeldijk. Notaris Dumoleyn. 28 Mei. Kapitalen Landbou wersinspan. Notaris Dumoleyn. 17 Juni. Landbouwinspan te Sas van Gent. Notaris Dumoleyn. BEKENDM "-.KING Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen sollicitanten op voor de betrekking van Salaris berekend naar f 1000 's jaars. Zekerheidsstelling f 6000. Sollicitatie-stukken worden in gewacht bij den Burgemeester vóór 15 April 1924. Axel, 8 April 1924. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Seeretaris, MARISi De Burgemeester van AXEL maakt namens den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bekend dat genoemden Minister heeft goedgevonden te bepalen dat in het geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van wilde eenden is toegestaan tot en met 15 April 1924 b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van wilde eenden is toegestaan tot en met 17 April 1924; c. liet zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van het overige in artikel 1 der jachtwet 1923 genoemd water wild is niet toegestaan. Axel, 8 April 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Wisselkoersen. Brussel 13 27. Parijs 15 67. Londen 11,63. New-York 2,68'. Met diepe droefheid geven wij kennis van het over lijden van onzen geliefden jongsten Broeder en Oom, den Heer J. CAPPON, te Weesp, in den ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam, CH. CAPPON. Axel, 8 April 192,4. mm Even naar Uit voorraad direct te leveren in extra soorten. Suikerbietenzaad. Eigenheimers en vroege Eerstelingen Pootaardappels. (Wit en gebloemd) Koers van uitgifte 87% Ondergeteekenden berichten hiermede dat door hun kosteloos inschrijvingen op bovengenoemde leening worden aangenomen tot Vrijdag II April 1324. tot en met des namiddags 3 uur. Prospectussen op aanvraag verkrijgbaar. J. E. J. jURRIJ. DE KOSTER Co. Zij, die tegen betaling van een entréegeld van vier gulden acht en vijftig cents per gemet tot de voor melde Maatschappij (Kapitaal ruim f84,000,-) wenschen toe te treden, gelieven zich vóór 15 Mei e. k. aan te geven bij den Secretaris-Penningmeester, tot wien men zich voor verdere inlichtingen kan wenden. K. J. A. G. BARON COLLOT d'ESCURY, Kloosterzande, Voorzitter. P. J. L. M. VAN WAESBERGHE,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3