Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch-VI aan der en Als de avond valt. No. 3. DINSDAG 8 APRIL 1924. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De heksenketel begint weer te borrelen. Zware onweerswolken pakken zich samen in Zuid-Oost Europa. Niet, dat het maar zoo een, twee, drie zal komen tot een oorlog tusschen Rumenië en Rusland daarvoor zijn de porturen te ongelijk doch er is een gansch onnoodig sabelgerinkel en een tergend optreden van Polen, dat kan leiden tot heel ernstige wrijving. Immers het was totaal overbodig, dat terwijl de Rumeensch Russische conferentie, welke 25 Maart te Weenen is geopend en Woensdag is afge broken generaal Florescu, chef van den Generalen Staf van het Rumeensche leger, te Warschau op zóó opvallende wijze is ont vangen en gefeteerd, juist nu de onderhandelingen in een zóó kritiek stadium waren gekomen en de Wit-Russische generaals Petljura en Savinkof, die zoo menigmaal hebben getracht in Rusland een contra-revolutie te ontketenen, eveneens vertoeven te Warschau, dat krioelt van Russische wit gardisten, wien een feestelijke bijeenkomst is aange boden door Dolgoruki, het oud- Doema-lid en leider der Kadet- tenpartij, welk feest is bijgewoond door vooraanstaande Poolsche politici. In hoofdzaak ging het ter con ferentie te Weenen om Bessarabië, het Oostelijkst deel van sowjet- Ukraine, dat in Februari 1918 is bezet door Rumenië. Rusland protesteerde en Avaresku, de toenmalige Rumeensche minister van Buitenlandsche Zaken, be loofde aan de sowjet regeering, dat de Rumeensche troepen binnen twee maanden zouden worden teruggetrokken. In strijd met die belofte annexeerde Rumenië 26 November 1918 Bessarabië, vol gens de Ukrainsch-Russische lezing „op grond van valsche stukken en allerlei verzinsels", hoewel het geen enkel historisch, nationaal of economisch recht kon doen gelden op het wingewest, (Duitsche Novelle.) De beide jongelingen sloten zich vaat aan elkaar aan. De aardige, onnadenkende bak vischjes met de lange haarvlechten, die door de andere gymnasiasten werden nageloopen, bestonden voor Frits en Ulrich niet. Ook deden zij niet aan kunitdweperij of onrüpa fantazieën. Zij lazen landhuishoudkundige broehures, bestudeerden de groote economi sche vraagstukken zij gloeiden voor al die armen en verdrukten, die zy zoo van nabij kenden. Hun harten, hoe jong nog, krompen ineen van ai da wreede realiteiten van het harde ding, dat >men- 8chenleven* heet. Een hoog ideaal, levenshaat bij den een en een dichterlyke liet- desoverspanning by den ander, was in de borst dezer twee jon gelieden ontvonkt. Ulrich Dekkers zwakke levens vlam was vroeg verteerd. Voor sijn gewond hart, gewond door bet el te vroeg begrypen en mee- dat werd geterroriseerd en waar de bevolking werd gedwongen, te opteeren voor Rumenië. In middels heeft Frankrijk de rechten van Rumenië en Bessarabië er kend, waartegen Tsjitsjerin in wel zeer geharnaste taal heeft gepro testeerd bij Poincaré en de eerste eisch, welke de Russische dele gatie te Weenen stelde, was dan ook, dat vóór de andere punten ter sprake zouden Jrunnen komen, het Bessarabische vraagstuk zou worden behandeld. Rusland eischte een volksstemming en het terugtrekken der Rumeensche troepen uit Bessarabië, opdat dit plebisciet inderdaad vrij en vol komen zonder pressie zou zijn. Rumenië weigerde deze volksuit spraak, volgens Rusland omdat het den uitslag daarvan vreest, en hoe dr. Grimberger, de Oos tenrijksche minister van Buiten landsche Zaken, die de conferentie voorzat, ook trachtte partijen tot elkaar te brengen. Woensdag heeft hij zijn pogingen moeten opgeven en zijn de onderhande lingen geschorst om den delegaties gelegenheid te geven, nadere instructies te vragen van hun wederzijdsche regeeringen. De boven aangeduide „andere punten" zijn de eisch van Ru menië tot teruggeven van den goudschat en de kroonjuweelen, die tijdens den wereldoorlog in veiligheid zijn gebracht in Rus land toen nog een „cher allié" benevens schadeloos stelling voor de verpleging van Russische troepen op Rumeen- schen bodem, waar tegenover Rusland een tegen-rekening in diende wegens tijdens den oorlog gedane leveranties. Men ziet, deze „andere punten" zijn niet van zóó veel belang ze zijn goed te maken met geld. Inmiddels heeft zich een andere crediteur aangemeld te Bukarest en wel Italië, dat aanklopte om terugbetaling van een schuld van rond 130 millioen pond sterling hoeveel lei dit naar den koers van den dag is, valt niet zoo heel makkelijk na te cijferen welke schuldvordering, in den vorm van schatkistbiljetten in handen is van gevoelen, wm de last zyner hartstochtelijk kampende men- schenmin te zwaar geweest. Maar Frits Krüger voelde in zich een stroom van reine en trouwe liefde voor zijn geboorteplaats en omge ving bruisen. Te gezond stroomde het bloed door zijo krachtig lichaam, te rustig en met te veel levensblijheid gevoelde hy zijn roeping, om alleen op duistere zyden van het menschenleven te blijven staren. Er waren immers lichtzijden Maar er waren te weinig sterke handen en gewillige harten, om die naar voren te schuiven. En de menschen zelf onderschepten het licht voor zich zelf eo anderen. Daar boven by het bosch blies men nu uit glasmassa's alletfei slecht betaald speelgoed herten en honden, paarlen, yskegels en spinnewieltjes, alles klein, onbe- teekenend en waardeloos. Dat moest eenmaal anders worden. Zyn trachten ging altyd uit naar het degelijke en werkelyke. Hy had gestudeerd met ijzeren vlijt, hy had zyn gezichtskring verruimd in vreemde landen en in allerlei bedryven; hy had zich naar buiten laten afslypen en van binnen doen eoncentreeren. En toen by {nan wan geworden Italianen en waarvan een ge deelte omstreeks 13 millioen is geconsolideerd tegelijk met de biljetten, welke zich bevinden in Frankrijk en in Engeland de overige 117 millioen hangen echter vrijwel in de lucht door het verzet van de Rumeensche regeering. Bovendien is eén aantal Rumeensche kooplieden een 160 millioen lire schuldig aan Italiaansche exporteurs we gens voor na den oorlog gele verde goederen. Mussolini heeft, tijdens het jongste bezoek van Bratianu en Constantinescu, de Rumeensche ministers van Finan ciën en van Landbouw, eens met hen gesproken over dat lieve geld zij hebben hem toen bepaalde toezeggingen gedaan, doch weer verzuimd, die na te komen. En toen Mussolini onlangs nogmaals vroeg hoe het nu toch wel zat met deze zaak, heeft Duca, de Rumeensche minister van Buiten landsche Zaken, een heel scherp antwoord gegeven. Nu gebeurt het wel meer, dat iemand, die aandringt op betaling, te hooren krijgt, dat hij zeer buitengewoon ongepast optreedt, doch' Musso lini is nu eenmaal geen gewone leverancier en hij heeft dan ook twee kruisers en vier torpedo jagers vóór de haven van Con- stanza gestationneerd. In ieder geval is het zenden van dezen meervoudigen deur waarder meer in overeenstemming met de Volkenbondsgedachte, welke dergelijke pressie toelaat, dan Italië's optreden tegenover Griekenland op 31 Augustus 1923, toen een sterker eskader Itali aansche troepen debarkeerde op Corfu. Rumenië kan uit het achterland alle voedingsmiddelen betrekken, welke liet noodig heeft van een blokkade is hier dus geen sprake maar wel krijgt de handel een gevoelige waarschuwing. Kameroverzicht. De verschillende artikelen van de Afdeeling Landbouw van de begrooting voor Binnenlandsche in den volsten zin des woords, rijp en volleerd, had hij zijn glasfabriek gebouwd tusschen berg en vlakte, aan d®n voet zijner oude woudreuzen, de sparren, die hun zwart groen gevederte naar den hemel strekteD, daar ginds boven, op de geliefde plek, waar hij als kind gejubeld en gedroomd had. Hij had zijn gelofte gehou den, hij was de zegenbrengende werkgever zijner streekgenooten geworden. Dit ailes vertelde Frits Krüger aan zijn geliefde, en haar van geluk stralende oogeu kusten hem als het ware de woorden van de lippen. »De vrouwen hebben tot nu toe by mij een heel kleine rol ge speeld* zei hij een weinig blozend »daartoe ontbrak mij al den tijd. Zoo ben jy in waar heid de gelietdo myus harten en van geheel mijn leven geworden.* Therese drukte zacht haar lippen op zijn hand, en hy liet het lachend toe, slechts als een symbool van dit, nu eeDs zacht vliedeDde, dan weer wild bruisende liefdes gevoel dat over hun beider zielen was gekomen, onweerstaanbaar als een bergstroom. En de twee gelukkigen gingen arm in arm door hef bedauwde grai in den Zaken en Landbouw hebben de i Tweede Kamer deze week nog j vele uren bezig gehouden. De verzoeken van de Landbouw-af- gevaardigden om verschillende posten, door de Regeering ver laagd, weder te verhoogcn waren niet van de lucht. Maar de heer Ruys weet best, wat hij hieraan heeft en hoe hij de heeren het gemakkelijkst èn tevens meest afdoende bestrijdt. Aan allen zij hij kalm overweging van hun verzoek toe, zoodra er weer meer geld beschikbaar kan worden gesteld. En het slot was, dat de begrooting werd aangenomen met de stemmen van de sociaal democraten en communisten tegen. Intusschen heeft men de subsidie voor de paarden-keurin- gen niet kunnen behouden. Bij de Marine-begrooting hac de heer Duys weder een gehee principieel debat willen opzetten over de vraag, of de Regeering het votum van de verwerping der Vlootwet wel is nagekomen, nu zij de zelfde geiden, die op grond van die wet voor uitbrei ding der vloot hadden moeten worden aangevraagd ook zonder deze wet op de begrooting heeft gebracht. De heer Duys sprak van bedotterij en ook de heer Dresselhuys meende, dat hetgeen de Regeering doet niet te verde digen is en dat men niet verder zou mogen gaan dan tot vervan ging van onbruikbaar materiaal, doch van den aanbouw van nieuwe schepen voor het oogen- blik moest afzien. De heer Bo- mans had den moed bij de oppo sitie van October j.l. te blijven volharden. Hij meende, dat de Regeeringsverklaring van Januari j.l. had moeten meebrengen, dat men geen nieuwe gelden voor de vloot aanvraagt, vóórdat het financieel evenwicht is hersteld. De heer van Schaik daarentegen was tevreden gesteld door het feit, dat er nu geen algemeen plan bestaat, dat ons voor een lange reeks van jaren bindt. Dat de andere heeren van rechts de Regeering de aangevraagde gel den wel zouden toestaan, stond vooraf vast. Zij beschouwen het- zonnigen morgen, die zoo zeer met hun gemoedsstemming harmoni- eerde. »Ik wil van je ouders niet hooren*, zei hij, »spreek er geen oordeel over uit 1 Ik wil hen beiden met een open hart tegemoet gaan en zelt trachten, hen te begrijpen Dit verlichtte de liefhebbende doehter de zaak zeerwant hoe zij hem de verhouding harer ouders moest duidelijk maken, wist zij zelf niet, omdat zij zelf die nooit begrepen had. Er was geen groote fout gemaakt, geen misdaad gepleegd, er was niets geweest van iets leelyks als ech telijke ontrouw. En toch hadden die twee karakters zich met alle geweld van elkander verwijderd neen wie kon dat begrypen en dan nog wel op zulk een heerlyken morgen Boven het blauwe meer schit terde de zonnegloed, die beneden op het watervlak als door een glazen spiegel weerkaatst werd. Van uit de torens der oude kathedralen bruisten in Tolle harmonieën de klokketonen over het landschap. En van uit den man, die haar kleine hand op eyn arm vasthield, stroomde het io haar paar binnen, de volta geen thans wordt aangevraagd als het hoogst noodige en meenen, dat de Regeering door die aan vrage in geen enkel opzicht in strijd komt met de beslissing der Kamer van October j.l. De heeren Marchant en Oud betoogden, dat er van een even wicht in onze financiën nog geen sprake is en dat onze marine topzwaar is geworden. De eerste kwam met eene motie om uit te spreken, dat geen nieuwe aan bouw moet plaats hebben, voor dat de financiëele toestand in orde is en voordat over de al of niet samenvoeging der beide militaire departementen zal zijn beslist, doch deze motie werd met 56 tegen 22 stemmen ver worpen. Minister Westerveld meende, dat ef wel degelijk op de be grooting van Marine is bezuinigd. De reden, dat het bedrag der be zuiniging niet veel hooger is, lag voigens Z. E. in de groote som, die noodig is voor salarissen en pensioenen. I och had de heer Dresselhuys succes door de aanneming van zijn amendement, dat ten doel had, dat men voorloopig zou af zien van den bouw van een on- derzeeboot-mijnlegger. De Re geering had de beslissing aan de Kamer overgelaten en deze nam het amendement aan met 61 tegen 16 stemmen. Dat Minister Wes terveld hier plotseling zijn plan los liet was zeer merkwaardig. Wellicht vreesde hij weder een échec, doordien het niet onmo gelijk was, dat vele Roomsch Katholieken het amendement zou den hebben gesteund ook tegen den zin van den Minister. Maar alle partijen kunnen met de ge vallen beslissing tevreden zijn. De Minister won er niet alleen de Roomsche stemmen mede, maar ook die der Vrijheidsbon- ders-, zoodat de begrooting met 52 tegen 19 stemmen werd aan genomen. Ook de behandeling van de Waterstaatsbegrooting werd deze week ten einde gebracht. De Minister heeft de leden, die bij de afdeeling Spoorwegen hadden vloed des levens met alle heer lijkheid vau lichaam en ziel. Den volgenden avond kwam de justitieraad Schlottman opzijn gewone burschikose manier zonder vooraf zijn komst te melden. Met kinderlijke voorzorg had Therese in het pensionaat een gezellige kamer voor hem in orde laten brengen, toen onverwachts een groom uit het groote hotel »Beau rivage* kwam aaogestoomd met een visitekaartje met de woorden »Ik ben aangekomen en ver wacht jullie hier bij mij*. Zoo was nu papa, en de jonge lui stapten vroolyk in het tram metje en reden den meeroever af. Breed lag daar het schitterende hotelpaleis in zijn park vol Oos- tersche planten aan de kade van Ochj. De justitieraad stond voor een gedskt tafeltje buiten voor het huis onder de zilveren stroomen van het electrisch licht. Op de talel prijkten rozen en orchideeën, en flesschen met verzilverde halzen stonden in deD bedauwden ijsemmer. (Wordt vervolgd,) AXELSCHEffi COURANT

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1