g|I[ Ruwe Huid Schrale Lippen PUROL PUROL Landbouw. Rechtszaken. Beroep voor de Ongevallenver zekering en de besturen van vele andere Rijksinstellingen. Overige dagen werden de audiënties voortgezet. Bezocht werden een dia mantslijperij, den dierentuin, de Synagoge en ook verschillende andere stichtingen genoten de eer van het koninklijk bezoek. Heden vertrokken de hooge gasten weer onder geestdriftig gejuich van een groote menigte uit de hoofdstad. Pachtafslag in den Dijck- meesterpolder. De heer Braat heeft de vol gende vragen aan den minister van financiën gedaan Is zijn excellentie bereid mee te deelen, waarom op het verzoek van enkele onvermogendepachters van den Dijckmeesterpolder, ge meenten Philippine en Hoek om 40 pet. pachtafslag, afwijzend is beschiktook waarom zij geen uitstel van pachtbetaling konden verkrijgen anders dan met straffe van 1 pet. bijbetaling per maand, gedeelten eener maand voor vol te berekenen, terwijl huurders van mosselkweekerijen over '22 en '23 zelfs 75 pet. en over 1924, per 1 April, nog 40 pet. van de verschuldigde pachtsom geschon ken is (Zie rede Colijn Hande lingen T weede Kamer 19231924, bladz. 1441). Is zijn excellentie bereid als nog den grondpachtsom af te slaan Een Centrale Holland" voor binnenlandsche kolonisatie. In het weekblad .Democratie" doet de heer K. Dilling uitZut- fen een oproep, die we, om het belang der zaak, gaarne onder de aandacht brengen van onze lezers. Hij schrijft aldus .Ongetwijfeld zal voor de op richting van zulk een vereeni- ging belangstelling genoeg be staan. Het ligt o.a. geheel in de lyn van den Bond van Land- pachters en van de meeste land- bouwmaatschappijen om de op richting ervan te bevorderen. Er is groote honger naar land, geschikt voor een boerenbedrijf, hetzij kleiner of grooter, doch vooral is er vraag naar kleine bedrijven van 4-8-10 H.A. En er is grond in overvloed te vin den in ons eigen land, als er maar ernstig naar gestreefd wordt om de binnenlandsche kolonisa tie te bevorderen. Bekwame, flinke adspiranten zyn er ge noeg. De zaak behoeft enkel op practisch-zakelijke wijze te worden aangepakt, terwijl de grootst» plaats voor medewer king moet worden ingeruimd aan de menschen die voor ves tiging in aanmerking komen. Vertrouwen in hun kennis, toe wijding en liefde om zich een bestaan te veroveren, met ver mijding van alle overbodige bu reaucratie dat moet het wacht woord zijn om goed en goedkoop te slagen. Particulier initiatief, vereenigd met overheidssteun, op weg hel pen, en dan kunnen er nog groote en nuttige dingen gebeu ren. Geestdrift als grondslag voor den op- en uitbouw van eigen land en volk kan wonde ren verrichten. Onze reg9ering zal steunen, zonder eenigen twij fel, zoodanig doel. Schrijver heeft als oud-inspec teur der Ned. Heidemaatschappij gelegenheid gehad te constatee ren hoeveel nuttig werk er nog te doen valt. Laat ons de han den ineen slaan en trachten te doen. Die mee wil werken, met ijver en uit overtuiging, zende zijn kaarte aan mij. We zullen zien ot het vruchten oplevert". Over het algemeen wordt ge oordeeld, dat in den dienst geen opzet tot verwarring was te con staleeren, al is het, dat grove fouten en nalatigheden zijn ge pleegd. In het bijzonder op het postkantoor te Rotterdam. Ook het jonge personeel in Den Haag, dat niet onder het noodige toe zicht stond schijnt een zóó mo derne opvatting van haar taak te hebben gehad, dat het meer malen den dienstijd doodde met borduren en romans lezen. Hootdzaak is, dat de meeste ambtenaren niet berekend waren voor hun taak en in alle rangen werd waargenomen, dat ót noo dige kennis ontbrak, óf men als machinaal onderdaan letterlijk opvolgde, wat een hooger amb tenaar voorschreef, zij het ook soms verkeerd. De hoofdpersonen van den dienst worden ieder afzonderlijk besproken en zoo worden schul dig verklaard de heeren dr. Bloem, de vorige directeur, de heer Kymmell, directeur, de heer Pott, onderdirecteur, en de heer L. A. M. van Vorst, die als de meest schuldig zynde wordt gesignaleerd. Over de heer de Bruijn, refe rendaris en de heer de Vos, hoofdcommies wordt met lof ge schreven. Den heer Cohen, die eigenlijk buiten den dienst stond, doch als tusschenpersoon optrad om advies uit te brengen over de kantoormachiDes, treft niet min der schuld dan de bovenge noemde, daar de machinis niet fungeerden en er toch werd ge adviseerd er mee door te wer ken waarschijnlijk heeft hierby geldelijk voordeel voor den heer Cohen een rol gespeeld. Het verwondert intusschen de commissie, dat niemand, noch Minister, noch Directeur, noch atdeelingschefs ooit is opgevallen, dat de zaak met die machines mis liep. Deze hebben eeD ba gatel van 900.000 gekost -met 300.000 voor nabestelling. Als strafconclusie adviseert de commissie tot degradatie van de heeren Kymmell, Pott, Van der Vorst en J Booster. Dhr. Cohen zou als directeur van M. A. B. O in rechten kunnen worden aangesproken. Mr. Aalberse bedankt voor Kamerlid. Minister P. J. M. Aalberse heeft gisteren bij het centraal stem bureau bericht ingezonden, dat hij bij de benoeming tot lid van de Tweede Kamer (vac.-Kolk- man) niet aanvaardt. Mej. Annie Meyer zal dus nu tot lid van de Kamer worden benoemd zij zal de benoeming aanvaarden. Bezoek van Amcrikaansche oorlogsschepen. Volgens de Tims zou een deel van het oefeningseskader der Marine van de Ver. Staten dezen zomer Rotterdam bezoeken. Daar onder zijn vier slagschepen van 28.000 ton, waarvan er 2 naar Rotterdam en twee naar Antwer pen zouden gaan. De bemaning van elk schip bestaat uit 1500 man. verwachtte een flinke nederlaag toen de Belgen voor de tweede helft aftrapten en onmiddellijk op het Axelsche doel afstormden. Lang duurde dit overwicht echter niet; de achterhoede der Oranje mannen was in goeden vorm en stelde weldra de voorhoede aan het werk, die een hevigen druk op het doel der gasten uitoefende. Kort achter elkaar wist de Axel sche rechtsbuiten nog2 doelpunten te maken, terwijl de Belgen niet bij machte bleken om de Axelsche verdediging te passeeren. Toen het eindsignaal klonk, had het Axelsche elftal dan ook een fraaie 3—0 overwinning behaald. Beroepen aan de Chr. Ger. Gemeente te Zaamslag, ds. J. L. de Vries te Rijnsburg. Door den raad van Koewacht is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Oude Molen de heer M. Nijsen van Wolfaarts- dijk, thans tijdelijk onderwijzer al hier. Er waren 15 solicitanten. Naar wij vernemen bestaat het voornemen ook de wijk Nieuwe Molen bij het electrisch net aan te sluiten. Te Zuiddorpe is mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee van den landbouwer A. Goossens. Te Overslag zijn de stallen besmet verklaard bij P. de la Heijne. Eenige caféhouders te Graauw hadden aan den gemeenteraad verzocht om met het oog op de invoering van den zomertijd, hun café's tot 11 uur te mogen open houden. Uitvoerig werd er in de raadsvergadering over gediscus- seerd. Sommige leden verdedig den het verzoek, omdat men op het platteland toch geen rekening met den zomertijd houdt De voorzitter bepleitte krachtig de afwijzing van het verzoek, omdat er steeds vergunning tot langer tappen wordt gegeven als er iets te doen is, terwijl z. i. de meer derheid der bevolking tegen ver lenging van het sluitingsuur is. Hij verklaarde wel aan de politie te willen verzoeken, om niet als het ware klokslag 10 uur op te treden. De raad besloot ten slotte m. a. st. om het verzoek af te wijzen. electrificeeren raadt dhr. Hegge Zijnen „de geheele gemeente", als zijnde voor de gemeente in de toekomst het voordeeligst. Rapenburg, de Tol, Luntershoek, Patrijshoek, Margret en Paulus- polder zullen alle geholpen kun nen worden met één transforma torenstation, door de gemeente te bouwen. Gebruik zou daarbij worden gemaakt van ondergrond- sche kabeltjes. Voor het geven van één licht punt gratis gevoelt de adviseur niet veel. Maar eventueele pro pagandamiddelen zullen later door den raad worden vastge steld. De heer Hegge Zijnen zal een behoorlijk plan en begrooting opmaken, maar vertrouwt, dat er geen sprake zal zijn van verlies. De raad zal dan een vergelijk kunnen maken tusschen de ren tabiliteit van Rapenburg en het geheel. De adviseur zegt, dat spoedig moet worden benoemd de chef voor het administratief gedeelte (een boekhouder) en later een chefmonteur. Het salaris van den eerste zou kunnen bepaald b.v. op f350 voor Rapenburg alleen en voor de geheele gemeente op f500. Te Tegelen is overleden de heer H. Mesters, directeur van het postkantoor aldaar, vroeger te Axel. We herinneren ons in hem een humaan en populair ambtenaar. geworsteld, een prop in zijn mond hebben gestopt, hem bij de keel hebben gepakt en hem hebben toegevoegd ,je geld of je leven terwijl geen erger misdrijf is gebeurd, doordat A. I Porrey zich krachtdadig heeft verzet en de beklaagden op de vlucht heeft gejaagd. Eisch ieder 6 jaar gevange nisstraf. Zitting van 4 April 1924 Veroordeeld wegens diefstal met inbraak, bedreiging en ge weldpleging C. M. 24 jen J. v. C., 32 j., arbeiders te Hoofd plaat, thans gedetineerd te Mid delburg, ieder tot 5 jaar gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was voor ieder 6 jaar. T. v. O., 29 j., werkman te fet. JansteeD, gedetineerd te Middelburg, ter zake van scha king, is in vrijheid gesteld. Politierechter te Middelburg. J. M. M. 30 j., secretaris te Zuiddorpe, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 Februari 1924 te Zuiddorpe een paar nieuwe mansschoenen heeft ingevoerd. Eisch 10 ot 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. C. V., 34 j., smid, M. D., 40 j., landbouwer en J. K., 42 j., koopman, allen te Zaamslag, werden ten laste gelegd, dat zy op 1 Eebr. j.J. te Sas van Gent een paar nieuwe schoenklompen ingevoerd hebben. Eisch vryspraak. Uitspraak idem. Ingezonden Mededeelingen. ▲XXL, 4 April 1924. Postchèque. De commissie, die een onder zoek instelde naar de verant woordelijkheid en schuld van den postchèque en girodienst, heeft een rapport samengesteld en den Minister aangeboden. Het be slaat 2 volle pagina's van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, zoodat iemand, die het aandach tig lezen wil, zich een paar uur kan amuseeren. Gisteren had alhier de keuring I plaats voor de Nationale Militie, lichting 1925. Ter keuring ver schenen 46 jongelingen, waarvan 6 werden afgekeurd en 2 uit gesteld. Zondagmiddag werd alhier een voetbalwedstrijd gespeeld door de eerste elftallen van Axel en de Temsche Sportkring van Temsche. 'Hoewel onze stadge- nooten eerst het voordeel hadden van den sterken wind, wisten zij daarvan geen voldoende partij te trekken en het duurde dan ook vrij lang, voor de bal in het Belgische doel geschoten werd. Bij de rust hadden de Oranje mannen dan ook nog slechts een 1—0 voorsprong en iedereen Bij de door het departe ment van Marine te Den Haag gehouden aanbesteding, van het leveren van 502 ton steenen van graniet- of hardsteen was laagste inschrijfster firma L. Nolson te Terneuzen voor f5858 met hard steen. Girodienst. Rekeninghouders die een ac- coordverklaring betreffende hunne postrekening aan het Centrale Girokantoor hebben ingezonden, runnen, zonder eenige formali teiten, hun saldo op daartoe aan de postkantoren te verkrijgen formulieren opvragen. Predikbeurten te Axel Zondag 6 April 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. Timmerman van Terneuzen. Nam, 2 Leeskerk. Gereform. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2V» Ds. P. van Dijk van Zaamslag. Geref. Gemeente. Voorm. 97. ure Ds. B. van Neerbos van Terneuzen. Nam. _Y, Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Slapeloosheid brengt U in een toestand van volkomen uitputting. Mfjnhardt's Zenuwtablet ten overwinnen slapeloosheid spoedig. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. (5) Ds. P. van Dijk van Zaam slag en ds. H. Veldkamp van A. J. Parochie zijn naar de „Stand" meldt voornemens, namens het Zeeuwsch comité ter versterking van het Geref. leven in Duitsch- land, in Mei of Juni de Kerken van Silezië te bezoeken om zich van het Geref. leven aldaar op de hoogte te stellen. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering van Stoppeldijk werd door dhr. Hegge Zijnen, ad I viseur der electrificatie meege- deeld dat de kwestie met de P. Z. E. M. thans, volgens hem, in orde is. Daarna werden vastgesteld le. De electriciteitsvordering der gemeente. 2e. Garantiecontract met de P. Z. E. M. en 3e. De Installatievoorschriften. Op de vraagWat zullen we Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 28 Maart 1924 werden o.m. de velgende zaken behandeld E. L. P. W., 26 jaar, arbeider te Oostburg, werd ten laste ge- legd, dat hij op een postwissel geadresseerd aan J. C. Wage, valschelijk dien naam heeft ge- teekend, den wissel heeft aan geboden aan de post en zich daarop het bedrag van 40 heeft doen uitbetalen. Eisch 2 maanden gevang., voorw. proettijd 3 jaar. C. M., 24 j., arbeider en J. v. C. 31 j., arbeiders, wonende te Hoofdplaats werden ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 30 op 31 October 1923 te Hoofd plaat hebben weggenomen 'n portemonnaie, inhoudende 3 toebehoorende ann Abraham Porrey, waarbij zij zich den toe gang tot de plaats des misdrijfs hebben verschaft door een raam open te schuiven en daardoor naar binnen te klimmen, terwijl bij dien diefstal geweld werd gepleegd tegen voornoemden Porrey, met wien zij hebben Hagel verzeker! ng. Aan het Verslag der Onder linge Verzekerings-Maatschappy tegen Hagelschade in Zeeland uitgezonderd het voormalig IVa district, over het jaar 1923, is het volgende ontleend Het atgeloopen jaar was voor de Vereeniging zeer gunstig. Voor hagelschade moest niets worden uitgekeerd. De Maatschappij telt thans 464 deelgenooten die ruim 18293 gemet oi 8196 H.A. hebben ver zekerd. De verzekerde waarde bedroeg 2.914.204 79. Van de 18393 gemeten zijn er 9266 verzekerd door 271 deel genooten, mededeelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal bestaande uit 25000 3 pCt. Obligaties Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank eD 1319,81 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschap pelijk bezit op 31 December j.l. bedroeg f2.10 per gemet. Gezamlijk bezitten alle deel genooten 4000 4 pCt. Obliga ties Rotterdam 19011000 4 pCt. Rotterdam 1907 14500 5 pCt. Rotterdam 1918;/ 12000 5 pCr. Nod.-Indië 1915; 13000 öVs pCt. 'sGravenhage 1919; 16000 6 pCt. Noord-Holland 1916;/ 14000 6 pCt. Ned.-Indië 1919; j 2000 6 pCt. Amsterdam 1920; 6000 5 pCt. Nederland 1918 en 7000 5 pCt. Neder land 1919, alle in bewaring by de Nederlandsche Bank en 803,29 ingelegd by de Ryks- postspaarbank, zoodat het aan deel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December j.l. be droeg ƒ4.58. In de Algemeene Vergadering gehouden 26 Maart 1923, had de verkiezing plaats van drie be stuursleden wegens periodieke aftreding van den heer Ed. van Esbroeck te Hengstdijk en we gens het bedanken van den heer Vital Cortvriendt te Hoek door uitscheiding van bedrijf en ver trek naar Sluiskil en van den heer J. F. Buijsrogge te Clings, door uitscheiding van bedrijf en zijn vertrek naar Hulst. De uitslag was, dat de heer Ed. van Esbroeck werd herkozen en dat in plaats van den heer Vital Cortvriendt werd gekozen diens zoon, de heer A. J. M. Cortvriendt te Hoek en in plaats van den heer J. F. Buysrogge, de heer G. de Buck te St. Jan steen. Allen lieten zich hnnne be noeming welgevallen. Doos 90 - 60 - 30 ct. Bij Apoth.cn Drogisten m

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2