Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De stijging der Franken. Als de avond valt. VRIJDAG 4 APRIL 1924. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. ia? to Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. 1 elef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Met reuzensprongen zien we de laatste dagen de franken in de hoogte gaan. Of hiervoor wer kelijk reden is, wordt betwijfeld door degenen, die het weten kun nen. Wanneer men echter op grond van deskundige financiëele be schouwingen beweert, dat die stij ging hoogstwaarschijnlijk zal wor den gevolgd door een daling, dan 1 ij k t zoo iets ongelooflijk en toch Ter opheldering geven we hier weer, wat we aangaande de stij ging in den franc-koers lazen in de „Avp": Men constateert daar, dat de snelle rijzing al even on gezond is, als de scherpe reactie voordien. Ter illustratie van dit betoog het volgende De vlottende schuld van Frank rijk bedroeg volgens het jongste rapport in het binnenland pa- pierfrs. 60.321 millioen in het buitenland frs. 16 839 millioen goud. De voorschotten bij de Fr. Bank hadden vrijwel den maximumgrens van 41 milliard francs bereikt. De Regeering stond derhalve voor de vraag hoe deze vlottende schuld te conso- lideeren en voorts hoe een inflatie te stuiten wanneer moest worden overgaan tot een verhooging van het uitgifte-pecentage der bank- billetten. De moeilijkheid om een uitweg te vinden werd ver groot door de op handenzijnde verkiezingen. Het was te ver wachten, dat krachtige 'maatrege len der Regeering op ernstigen tegenstand van Kamer en Senaat zouden stuiten, omdat deze hee- ren meer oog hebben voor 't be houd van hun zetel, dan de be hoeften van het land. Immers ingrijpende belastingvoorstellen zijn impopulair bij de bevolking en waar dit „volk" nu eenmaal het stembillet hanteert, liep de vóórstemmende deputé groote kans, dat zijn mandaat niet zou worden hernieuwd. Toen dan ook de Lasteyrie ge steund door Poincaré de belas tingvoorstellen indiende zag hij deze eerst na zwaren strijd en door het stellen der vertrouwens kwestie aangenomen. En het strekt voorzeker dit ministerie tot eer, dat het deze voorstellen on der de gegeven omstandigheden tot wet heeft kunnen verheffen. Ongetwijfeld heeft het ook in het buitenland een goeden in druk gemaakt, dat Poincaré bij de becijferingen voorloopig al thans de fabelachtige sommen, die Duitschland „schuldig" is, heeft gelimineerd, doch daar door heeft hij erkend hoe onjuist het was, deze bedragen op te voeren, teneinde het te doen voor komen alsof de begrooting geen deficit aanwees. De naakte feiten kunnen nu eenmaal niet door camouflage op den duur verbor gen blijven. Ook de kunst van met cijfers te goochelen heeft haar grens. Dat de koersstijging in Frank rijk met voldoening is begroet behoeft nauwelijks betoog, doch meer conservatief aangelegden verhelen hun vrees niet, zien in deze snelle verbetering terecht een gevaar. De groote vlottende schuld waarop wij reeds wezen en bovendien de op korten ter mijn uitstaande 75.000 millioen francs schatkistbilletten blijven een dreigend gevaar voor den franckoers. Er wordt nu getracht deze schatkistbilletten om te zet ten in een onaflosbare rentedra gende schuld en daarnevens even eens de vlottende schuld te con- solideeren. Maar deze chateaux d'Espagne zijn moeilijk te verwe zenlijken. Uit financieel oogpunt is het intusschen verblijdend, dat de verantwoordelijke kringen in zien, dat de koers van den franc met leeningen van 4 millioen dol lar en 10 millioen pd. st. niet kan worden gestabiliseerd. En op zulk een stabilisatie moet wor den aangestuurd, wil de reactie op de thans ingetreden actie niet nog intenser worden. Ingrijpende bezuinigingen niet het minst op leger- en vlootuigaven zijn daar voor dringend noodzakelijk. De toestand op het oogenblik is te karakteriseeren als een re- (Duitsche Novelle.) Die groote man en dat sierlijke vrouwtje voelden van het eerste oogeDbiik, dat zij elkander zagen, de zielsverwantschap der twee helften, die elkaar in de wereld ruimte sinds eeuwigheden zoeken en elkaar ten slotte noodwendig vinden moeten ook. Een min of meer aanmatigende, maar voorde twee menschjes zelf natuurlijk een gelukkige voorstelling. Zij ontmoetten elkaar bij ver schillende galegenheden door ge lukkige toevalligheden die de dokter in 't geheim een beetje in de hand werkte, en zoo ontstond er binnen de eerstvolgende acht dagen de allerhelste liefdesge schiedenis, die men zich kan denken. Het was alles heel nor- maal gegaan, zonder schokken of stooten, zoo geheel als het by overgelukkige doorsneemenschen met het vroolykste temperament te verwachten is, en flink als op wieltjes ook. Maar toen haar toen reeds »haar< Frits zijn Therese met den ijvsr van den degelijken op zijn arbeidsresultaten fleren man uiteenzette, hoe 'n menigte van tnenschen bij hem in zijn groote glasfabriek hun brood verdienden hoeveel kleine gezinnen afhan kelijk waren van het welslagen van zijn arbeid, hoe ver zyn breekbare artikelen op spoorwegen en over de wateren verzonden werden de heele wereld door, en eindelijk, dat zeer veel glazen buizen en cylinders een heele Cbim- borasdo nstuurlyk van dit glin sterende goad een schat vertegen woordigden voldoende als huis en have voor kinderen en kleinkin deren toen begreep de verstan dige jonkvrouw, dat zij niet alleen zeer intensief, maar ook heel verstandig verliefd was geworden. En dat verheugde haar vooral voor haar vader. Tnerese was nu reeds een jaar by de familie Gamier en pension, om de huishouding in depuntjes te leeren. Madame Garnier was de type der directrices van dergelyke pensionaten aan het meer van Genève. Die dames hebben alle iets van de Parissienes van den arbeidenden middenstand. Zij was -perkwaardig jeugdig gebleveo, célverschap. De franc staat onder curateele, onder controle van de Morgan-Lazardgroepy welke laat ste zelfs te Amsterdam een afge vaardigde heeft in den persoon van mr. Campbell, die de wissel markt beheerscht. Een dergelijke situatie is op den duur onhoud baar en wanneer niet Frankrijk zelf zulke financieele maatregelen neemt, die den franc langs na tuurlijken weg steunen, dan kan zelfs de machtigste haussepartij de steunactie niet volhouden. Een geforceerde, dus onnatuurlijke koersopdrijving heeft steeds tot gevolg, dat de technische markt positie verzwakt. En nu kan wel de Fransche Regeering trachten I het verkrijgen van contante francs te beletten, even zeker is het dat de speculatie wij zagen dit ook in Duitschland geschieden langs andere wegen zich teeeniger tijd toch' het noodige materiaal weet te verschaffend Voor het oogenblik „doen" contante francs circa tl.— hooger dan op leve ring, doch het zal niet lang duren of dit disagio zal verdwijnen. Met dergelijke kunstmiddelen is het devies niet blijvend geholpen. Er is nog een klemmende grond, waarom de Fransche Re geering andere maatregelen be hoort te nemen, dan die zij tot heden met zooveel energie heeft weten door te voeren n.l. het belang van handel en industrie. Deze vragen om stabilisatie. Of deze nu plaats heeft op 80 of 100 francs per pond sterling is om het even: als het betaalmiddel maar een vaste waarde ontvangt tegenover het buitenland. Thans is de situatie aldus, dat de industri- eelen door de herhaalde fluctu aties niet in staat zijn hun ver koopprijzen voor het binnenland en speciaal voor export vast te stellen. In de „Echo de Paris" wordt dan ook duidelijk te verstaan gegeven, dat het tempo waarin het herstel van den franc plaats vindt, niet in het belang van Frankrijk is langzaam maar zeker zegt het blad, dan eerst bereiken wij wat met de steunactie be doeld is. oudauks haar veertig zomers, zui delijk levendig, ondanks haar wel gedane figuur; met oogeD, die heel wat wisten voorbij te zien, leidde zij het geheele zaakje, het gsheele, drukke, boute gezelschap binnen de muren van haar chalet. Madame Garnier onderscheidde zich in niets van dit franco- helvetische type. Zij was de ziel en de meesteres van het huis. Monsieur Garnier, een kleine, zwakkelijke viveur liet zjch dooi zijn wederhelft voederen, verwen nen en aanbidden hij was maar »ingetrouwd«. De zaak werd gedreven met zeer voldoende hulpmiddelen. Bij het chalet behoorden nog de kleine, sierlijke dépendences, lieve Zwit- sorsche landhuisjes op zich zelf. Wijngaardgangen, berceaux, pal men en oleanderboschjes tooiden het park aan den stellen straat weg, die van Lausanne naar Ouchy langs den meeroever afdaalt. In dezen tijd hingen de blauwe druiven, een geurige wijnlucht verspreidende, als de zon ze be scheen, in massa's tusschen het loover der bereeaux, en dejonge pensionaires genoten er van naar hartelust. Daar nu was Therese op de hooge school. En zy toonde een j Wij willen daaraan toevoegen, dat wat de'Regeering deed, nadat zij haar belastingwetten aange nomen zag, nu juist niet getuigde van een juist begrijpen van den toestand. Immers door het stop zetten van credieten aan buiten- landsche banken, die daardoor genoodzaakt waren haardebetsaldi plotseling aan te zuiveren, heeft zij de francsrijzing geforceerd en een ongezonde positie van het devies in het leven geroepen. De franc is s c h ij n b a a r in waarde gestegen en dit slaat op de industrie, zooals wij reeds opmerkten terug. Deze, die zich aan het lagere koersniveau in zooverre reeds had aangepast, door naar het buitenland niet ih francs, doch in ponden, lire, guldens enz. te verkoopen, ziet zich plotseling voor een enorme waardevermeerdering van den franc geplaatst. Zij ontvangt dus voor haar tegoed in buitenland- sche valuta minder francs dan waarop zij aanvankelijk had ge rekend en lijdt dus enorme ver liezen. Dit had de regeering toen zij haar sfeunplan ontwierp moeten overdenken en dan had zij onge twijfeld den weg gevolgd, dien de „Echo de Paris" afbakende: chi va piano, va sano. Een lang zame actie tegen de baissepartij had de industrie de gelegenheid geschonken zich langzaam aan de dan^ intredende omstandigheden aan" te passen. Nu tracht men in Frankrijk het roer weer om te gooien, doch nu vindt zij vrijwel uitsluitend een haussepartij tegen over zich, die uit eigenbelang den koers moet ophouden. En daarin schuilt juist het gevaar voor het Fransche devies. Als de beroemde toren van Pisa staat de franc scheef op zijn basis. Een «chok en zij.... valt. Weinig heeft het gescheeld of we konden reeds de vorige week daarvan getuige zijn geweest, ware het niet, dat het aftreden van Poincaré een coup de theatre bleek te zijn, waarvan de mise en-scène al te onhandig was opgezet. Maar toch heeft deze kortstondige Regeeringscrisis tot resultaat, dat de belastingvoorstellen opnieuw Senaat en Kamer moeten pas- seeren en dan staat af te wachten of in de parlementaire machine niet opnieuw een spaak wordt gestoken. Resumeerend meenen wij te hebben aangetoond: le dat de jongste rijzing in den franc aan onnatuuriijke oorzaken te danken is2e dat het Fransche devies thans een noteering bereikt heeft die in omgekeerde verhouding staat tot de intensieke waarde. Een s c h ij n w a a r d e alzoo, die wanneer niet daadwerkelijk ernstig en spoedig naar stabilisatie ge streefd wordt, sneller dan ge- wenscht is, scherp tot uitdrukking zal komen. groot talent >tnijn eenig« zuchtte zij schelmachtig te bezitten voor soufflé's, salpicons, chaufroids, en hoe al die geraffi neerde Italiaansche delicatessen verder beeten mogeD. Midden in déze belangrijke culinaire studiën had het geluk kige verloviugswonder plaats, en de electrische vonk bracht het bericht ervaD aan vaderen moeder, beideu smeekeude, toch te komen, alle twee en terstoDd, vvaut eerst dan zou haar geluk volkomen zijn. Den volgenden morgen nadat het bericht was afgezonden, slen terde het jonge paar door een klein kastaDj'eboscbje, dat aan hot einde van het park naar het open landschap voerde. Er hing een heerlijke frischheid in de zachtbewogen lucht, een 'fijne nevel bedekte de bergen aaD de overzijde, den Savoyschen oever. Hand in hand, dicht naast elkaar zaten zij op het bankje in de kleine gloriette en vertelden elkaar van hun bloedverwanten en van hun jeugd. Hij sprak van zijn ouderlijk huis, een typisch afgelegen, door dicht geboomte omringde, droo- rnende dorpspastorie. Daar had hij als knaap in de zomerzon tusschen de korenvelden gelegen <et Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Men meldt uit Amsterdam Om precies 2 ure stapte de Koninklijke Familie Dinsdagmid dag in de wachtende rijtuigen voor den rijtoer door de stad. Op den Dam stond een vrij groote menigte, die de Koninkl. familie hartelijk toejuichte. Daarna ging het langs de grachten en door de straten, waar uit vele huizen de driekleur wapperde. Hier en daar stonden groepen schoolkinderen langs den weg geschaard, die met kleine rood- wit-blauwe en oranjevlaggetjes wuifden. i oen de Koninklijke familie bij terugkeer de rijtuigen verliet en het paleis binnenging, juichte de wachtende menigte haar hartelijk toe. Dadelijk na de aankomst van H. M. de Koningin had de audiëmie voor militaireantoriteiten plaats. In den middag begon de audiëntie voor civiele autoriteiten. Daar verschenen o.a. het gemeen tebestuur van Amsterdam, de consuls van vreemde mogend heden te Amsterdam, verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer, de Rechterlijke colleges daar ter stede, gemeentebesturen en burgemeesters uit de provincie Noord-Holland, de Raad van en daar had hij zijn kinderdroomen vrij spel gegeven. De pastorie lag daar hoog aan het bosch. Als de dikke sneeuw laag in geluidlooze vlokkend war reling zich over de hutten der armen uitgebreid had, zoodat slechts een dun rookwolkje van uit de lage schoorsteenen van het leven dezer door de wereld ver geten menschen gesproken had, daar hoog, waar het bosch dé akkers alsloot en waar de beklem mende winterleegte elke verdienste stop zette daar had de knaap de gelofte algelegd, voor de geboor testreek en de dorpsgenooten te zullen werken, opdat de armoede en de ellende van iederen winter eenmaal verdwijnen en voor blijvende welvaart plaats maken zou. Later had hij een vriend ge vonden, een klasgenoot op het gymnasium eener kleine bekrom pen stad, Ulrich Dekkers. Dekkers gezicht was dat van een jongeling, die nooit kind en jongeiiDg was geweest, en zijn ijver om te stu- deeren was nagenoeg zonder voor- beelÖ. Hij kwam uit het myn- gebied aan de Roer, de hemel mocht weten, welke wind hem naar de kleine Thüringer stad had waaid, (Wordt vervolgd,)

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1