itölllSpiölf mmk Gemengd Nieuws. MiJNHARDT's Stasi-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten éde» Hoofdpijn-Tabletten 60 schuiven op de gemeenten, be staat al lang algemeen misnoegen. En als de Kamer in hare beslis sing geheel vrij geweest was, zou zij hoogst waarschijnlijk het amen dement met groote meerderheid hebben aanvaard. Maar Minister Ruys verklaarde nadrukkelijk, dat hij het niet kon aanvaarden. En daar niemand op eene kabinet crisis wilde aansturen, trok de heer Van Gijn zijn amendement maar weder in. Daarna heeft de Kamer gerui- men tijd stil gestaan bij de ver zorging der werkloozen. Zooals men zich zal herinneren had de Regeering bij de millioenennota het voorstel aangekondigd, deze zorg over te dragen aan de arm besturen. Maar men had dit denkbeeld tegenover de krachtige kritiek, die daartegen vooral ook door de groote gemeenten was uitgeoefend, weer moeten laten varen. En nu werd dit voorstel weer verdedigd door de heeren Van Gijn en Kersten en vooral door Mej. van Dorp. Voorloopig blijft de zaak nu, zooals zij is. Maar het is toch te hopen, dat men spoedig een anderen uitweg vindt, daar de wijze, waarop men tegenwoordig aan de werkloozen uitkeeringen verschaft, niet in staat is, iemand te bevredigen. Bij de afdeeling Landbouw werd door verschillende leden geklaagd over de daar aange brachte bezuinigingen. Als het er op aankomt, belangen te ver dedigen, die hen zelve bijzonder na aan het hart liggen, vergeten vele Kamerleden dat zij even te voren op zoo groot mogeiijke bezuiniging hebben aangedron gen. Zoo pleitte de heer Weit- kamp zelfs weder voor een af zonderlijk Departement van Land bouw. Ook werd door eenige afgevaardigden aangedrongen op uitbreiding van het lager land bouwonderwijs. Minister Ruys ontkende ten stelligste dat op den landbouw meer was bezui nigd dan op andere bronnen van welvaart, zoodat men niet mocht zeggen dat de landbouw het stiefkind van deze Regeering is. En op het verlangen om bescher mende rechten voor den land bouw ging Z. Ex. niet in. Wd zei hij ten slotte toe, dat hij het gesprokene nog eens kalm zou overwegen, zoodra hij weer op zijn Departement zal zijn. Maar de meeste heeren zullen wel hebben gevoeld, dat deze opmerking in de eerste plaats als een beleefdheid moet worden opgevat. De Koningin in Amsterdam. Gisteren ochtend te tien uur arriveerde de Koninklijke familie voor het jaarlijksche bezoek aan Amsterdam. De ontvangst had mef het gebruikelijk ceremonieel plaats Vóór den middag gaf H. M. een audiëntie voor hooge mili tairen. De Prins en de Prinses brachten te elf uur een bezoek aan artis. In den middag werd een rond rit gemaakt door een deel der stad. Daarna had er audiëntie plaats voor civiele autoriteten. Commissie van onderzoek zomertijd. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck heeft een commissie benoemd welke de voor- en nadeelen aan den zomertijd verbonden, zal nagaan en aan de hand van de uitkom sten van haar onderzoek over den wettelijken tijd zal advi- seeren. Wijziging Arbeidswet. Naar de „Msb." verneemt overweegt de minister van Arbeid een wijziging der Arbeidswet, hiertoe strekkend, dat voortaan wettelijk geoorloofd zal wezen een kind niet meer leerplichtig, doch nog beneden den leeftijd van 14 jaar, arbeid in een werk plaats te doen verrichten krachtens en ingevolge de Nijverheidson derwijswet gesloten leerovereen komst. AXEL, 1 April 1924 Jl. Zaterdag kwamen alhier eenige afgevaardigden uit het land van Cadsand bijeen om on der leiding van den voorzitter, den heer J. Huizinga, burgemees ter van Ter Neuzen, de plannen te bespreken, ten oprichte van de provinciale hulde aan H. M. de Koningin te Middelburg op 6 Augustus. Waar het reeds zoo goed als zeker wérd geacht, dat H. M. dat deel van Zeeuwsch-Vlaanderen zal bezoeken tijdens haar verblijf in Zeeland, werd de behoefte aan een bezoek te Middelburg niet hard gevoeld en was men er meer voor om zooveel mogelijk te werken om in „eigen kring" de hulde zoo spontaan mogelijk te doen zijn. Deze meening wordt trouwens ook in andere deelen onzer pro vincie gedeeld. De voorzitter merkte echter terecht op, dat dit natuurlijk iets heel anders is en een plaatse lijke hulde niet is te vergelijken bij een provinciale, geestdriftige betooging. Het plan werd nog nader toe gelicht door den heer Labrijn, uit Goes, lid van het hoofdco mité. Tevens deelde deze mede, dat een belangrijke reductie zal worden gegeven op de reiskosten. De meesten zullen nog denzelf den dag thuis kunnen zijn, daar de huldiging in den voormiddag zal plaats hebben. Waar het te verwachten is, dat evenals bij vroegere bezoeken der Kon. Familie aan Vlissingen en Middelburg, een groote stroom van menschen naar de hoofdstad onzer provincie zal trekken in die dagen, gelooven we, dat het welslagen der betooging wel ver zekerd is. Vrijdagmiddag werd alhier ten overstaan van notaris Dreg- mans in het café van dhr. M. A. Koole ten verzoeke van de erven J. van Doeselaar, verkocht een woonhuis en erf, staande te Axel Sassing, groot 1,17 Are en be woond door M. Herrebout. Kooper werd J. van Langevelde aldaar voor f1420. Door de Geref. Kerk alhier zijn als predikant ter vervulling van de vacature op het tweetal geplaatst de eerwaarde heeren dr. J. W. van den Bosch te Harderwijk en ds. A. B. W. M. Kok te Wommels. Zaterdag werd alhier in „De Roode Leeuw" bij dhr. J. E. Blan- saart ten overstaan van den no taris E. B. Dumoleyn te Honte- nisse geveild eeu woonhuis met stal en erf, staande in de Oude wijk alhier, groot 2.55 Aren, en bewoond door den eigenaar Jac. Millenaar Mz. De gunning werd aangehouden op een bod van f2900 terwijl herveiling zal plaats hebben. Uit Terneuzen. In de Donderdag alhier gehou den raadszitting wenschte de heer Geelhoedt namens den raad den burgemeester, den heerj. Huizinga geluk met zijn herbenoeming. Door den heer Geelhoedt was den Burgemeester schriftelijk ge vraagd of 't juist was, dat te Terneuzen werkzaamheden wor den verricht aan het sloopen van wagons, hetgeen aanvankelijk te Bergenop Zoom zou worden uitgevoerd, doch dat voor die werkzaamheden arbeidskrachten van elders zijn genomen, waardoor èn de Terneuzensche werklieden èn de gemeentekas schade lijden. Door den burgemeester werd geantwoord, dat die werkzaam heden inderdaad hier worden uitgevoerd, en dank gebracht moet worden aan hen, die voor deze werkverruiming hebben zorg ge dragen dat hem werd bericht, dat de Firma De Meijer, die met de uitvoering is belast 40 werk lieden van elders had aangenomen hetgeen voor de werklieden alhier een teleurstelling was en boven dien de uitgaven voor werkloo- zenuitkeering niet ontlast. Deze handeling der firma verwekte algemeen misnoegen. Hij vroeg haar opheldering. De firma gaf te kennen, voor het loon, dat lager is dan dat betaald in het havenbedrijf, naar haar meening niet voortdurend hier werkvolk is te krijgen. Als er schepen te lossen zijn, zouden de Ter neuzensche werklieden het werk verlaten, waardoor zij in gebreke zou moeten blijven haar contract na te komen. Daarop is door tusschenkomst van spreker door den directeur der Arbeidsbeurs een lijst gezonden aan de firma, bevattende pl.m. 100 namen van werklieden die zich willen ver binden voor het uitgeloofde loon voortdurend te blijven werken. Sinds zijn naast de 40 van elders ook een 20-tal Terneuzensche arbeiders tewerk gesteld. Hij acht 't inmiddels te betreuren dat in gezetenen voor werklieden uit den vreemde blijven achtergesteld. De onmiddellijke schade door de gemeente hierdoor geleden, be draagt tot heden f 280,20. Door den heer F. de Meijer, lid der betrokken firma, werd te kennen gegeven dat de stelregel zijner firma is, indien zij werk moet uitvoeren, allereerst te letten op de belangen van het werk, in de tweede plaats op hare eigen belangen en in de derde plaats ook op de plaatselijke belangen. Dit beginsel en erva ringen uit het verleden hebben aanleiding gegeven tot degevolgde handelwijze. De heer Hamelink gaf te kennen dat zijn fractie in het importeeren van werklieden van elders een gedragslijn ziet om hier op tijd stippen dat er booten gelost moeten worden, voor de carga doors een ruime reserve haven arbeiders disponibel te hebben, hetgeen dan geschiedt op kosten der algemeene kas, welke die werklieden moet ondersteunen op tijdstippen dat er geen bootwerk is. Hij vraagt daarom Burg. en Weth. te overwegen, of met het oog daarop invoering eener zake lijke bedrijfsbelasting, waaruit dan de kosten van ondersteuning der werkloozen voor een deel kunnen worden bestreden, geen aanbeve ling verdient. Bij de behandeling van de plannen voor electrificatie van Sluiskil en Driewegen wees de heer Hamelink er op, dat met 1 Juli 1925 het contract afloopt, waarbij aan de Industrieele Maat schappij het recht is verleend voor de bediening der kom den stroomprijs te mogen berekenen volgens den grondprijs van 30 cent plus de kolenclausule. Er zal dus binnenkort met deze maatschappij opnieuw moeten worden onderhandeld, daar bij het eindigen van dit contract de prijs op 30 cent zou terugvallen. Hij stelt daarom voor Burg. en Weth. uit te noodigen onderhandelingen aan te knoopen met de Industri eele Maatschappij om te vernemen onder welke voorwaarden zij genegen is bij de kom ook Sluiskil, Driewegen en de tusschengelegen deelen der gemeente van electri- schen stroom te voorzien. Dan kan een uniformen prijs gesteld worden en heeft de gemeente slechts één concessionaris te doen, in plaats van 2, als de P. Z. E. M de buitenwijken zou bedienen. Dit voorstel werd na bespreking aangenomen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek der Stieren-vereeni- ging te Driewegen om een subsidie van f 50 voor een fokdag. Koninkl|]k bezoek aan Zeeland. De Commissaris der Koningin machtigt ons mede te deelen, dat het Koninklijk bezoek aan Zeeland zal plaats hebben op 5, 6, 7 en 8 Augustus a.s, 5 Aug. Bezoek aan het eiland Tholen en aan Schouwen. 6 Aug. Bezichtiging tentoon stelling en openluchtspel te Mid delburg. Provinciale huldebe- tooging. 7 Aug. Bezoek aan Noord- Beveland en eenige gemeenten van Zuid-Beveland. 8 Aug. Bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen, Het is de uitdrukkelijke wensch van Hare Majesteit dat de ont vangst op eenvoudige wijze zal plaats vinden en dat geen groote onkosten daarvoor zullen worden gemaakt. Dr. B. van Neerbos, predi kant bij de Geref. Gemeente te Terneuzen heeft voor een beroep naar Rilland bedankt. Bij de verkiezing voor no tabelen in de Ned. Herv. Kerk te Terneuzen werd gekozen in de vacature Bareman de heer F. Dekker; herstemming moet plaats hebben voor de vacatures-Zegers en De Bruijne tusschen de heeren F J. Verlinde, J. Buurman, J. H. W. v. Meerendonk en D. Maas en in de vacature-Dieleman tus schen de heeren J. v. Riet en J. D.Jansen. Nabij Walsoorden is Don derdag de mosselschipper J. Kole over boord geslagen en jammerlijk verdronken. „De Z." Door deD heer H. L. J. Maertens, gemeente-ontvanger te Hulst, is tegen 1 Juli aaDSt. ont slag gevraagd uit die betrekking. Hij heeft dan juist 35 jaren die funtie vervuld. Ingezonden Mededeelingen. Tegen de Arbeidswetten. Naar aanleiding van de waar schuwing van den heer Van de Ven, Kantonrechter te Hulst, tsgen de overtreding van de arbeidswetten, schrijft de heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, het volgende in het „Hul sterblad" Wat de heer Kantonrechter bedoelt met de arbeidswet en andere wetten weet. ik niet, doch zijn griet schijnt te zijn, het tegen de arbeidswet in op Zaterdag middag handenarbeid te laten verrichten. Ik geloot gaarne, dat dit door de arbeidswet verboden is, omdat de Nederlandsche arbeidswet met wat er aan vastzit voor grond gedachte heeftGe zult in den arbeid lui en beroerd zijn. Het is wegens deze grondgedachte, dat de Nederlandsche art-eid niet meer kan concurreeren met het buitenland en het eene faillisse ment in Nederland volgt op het andere, en dat in de groote bladen men herhaaldelijk in het licht der feiten wanhoopskreten leest van Nederlandsche werk gevers. Nu heeft nog dezer dagen onze minister van Arbeid in de Kamer verklaard, dat hij geen uitbreiding zal trachten te geven aan de Arbeidswet om de toe passing er van uit te strekken tot winkels en kantoren wegens den achteruitgang in 4e zaken, zoodat er dan toch reeds een gezaghebbende stem wordt ge hoord, dat men met de Arbeidswet in het moeras is geraakt. En onze heef Kantonrechter ergert zich, dat de wei hier niet zoo streng wordt toegepast, maar onze heer Kantonrechter moet ook weten, dat in onze streek niet van het aantal faillissementen de sprake is als in het eigenlijke Nederland, waar de wet wel streng wordt toegepast. Het komt my daarom voor, dat er in onze streek nog een soort gezond verstand is onder de menschen en laten wij ont daarover verheugen. Ik hoop daarom, dat er geen politieman of eenige andere over heid zal worden gevonden, die, bet gezond verstand verlatende, processen verbaal gaat opmaken met name wegens het arbeid doen verrichten op Zaterdagnamiddag. Het laatste restje respect voor gezag en wet, dat nog leett in ons volk dient „veilig gesteld". Welnu Er is naast de men- scheliike wet nog een Goddelijke wet en die zegt, (Genesis 319) dat de mensch in het zweet zijns aangezicht zijn brood zal eten. De Goddelijke wet legt op den plicht van den arbeid en de menschelijke wet, die de heer Kantonrechter wil handhaven, legt op de wet van luiheid en beroerdigheid. Welke wet is nu geldig voor den Christen Ongetwijfeld de Goddelijke wet. Daarom is naar gewetensrecht onze Nederland sche arbeidswet ongeldig en niet verbindend. Als de overheid wetten maakt, die naar gewetensrecht ongeldig en niet verbindend zijn, wie is het dan die spot met het respect voor gezag en wet Niemand anders dan de overheid zelve". Zaterdag is in het ruim van het stoomschip Stad Dordrecht te Vlaardingen de 48-jarige H. Everts bij het ertslossen onder den knijper geraakt en doodge drukt. Zninigheid In Der Helder is een marine- hospitaal, vertelt de Mtb. In Rot terdam liggen mariniers. Wordt er nu te Rotterdam een marinier ernstig ziek, dan wordt deze ge transporteerd naar Helder. Dat er te Rotterdam ziekenhuizen zijn en in Den Haag een militair hos pitaal is, hindert allemaal niet. Vrijdag arriveerde te Rotterdam na een tocht van meer dan.4 uur, de marine zieken-auto uit Helder, met het noodige personeel, vier man. Een zieke marinier werd inge laden en de terugtocht begon. Voor het geld, dat dit vervoer kost, uitsluitend en alleen om te voorkomen, dat een marnier ergens anders komt, dan in het Marinehospiteal, had by weken elders verpleegd kunnen worden.' Maar wat geeft het ook. Het ryk betaalt De militaire polilie heeft te Deventer en in den omtrek een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaat van een 4 a 5000 scherpe karabijnpatronen, die, indertijd uitgereikt aan een bur- gerwacht-aideeling in een der buurtschappen van Diepenveen en daarna vandaar vervoerd naar de ka'zerne te Deventer, thans onvindbaar zijn. Bij deo KerkraadscheD berg is «en autobus die vol met passa giers was, omgeslagen. Eenige rei zigers liepen schrammen op, doch niemand werd ernstig gewond. De bus was geheel deffect. Te Aruhem brak brand uit in een perceel aan het Noordpad waarvan de zolder was ingericht voor een eenvoudige sigareuma- kerij terwijl het overig deel voor slaap elegenheid diende Zorge loos wareD 6 kinderen, waarvan de oudste pa» 12 jaar telde, door de ouders alleen achtergelaten bij een brandende petroleumlamp en een brandende kachel op den zolder, beide itaande tusschen zeer brandbare goederen. Eenige kin deren waren te bed, doch een der kleinen stootte de lamp bij ongeluk omver, waardoor brand ontstond. Een broertje heelt de kleinste kinderen van den zolder weten te krijgen een aan de overzijde wonend militair wist allen in nachtgewaad bij de buren in veiligheid te brengen. De politie en de brandweer waren het vuur spoedig meeiter. Een brutaal heerschap en een donime jongen. By een schoenwinkelier te Velp vervoegde zich een circa 25-jarig persoon, met het verzoek Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2