Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vdaanderen. Als de avond valt. No. 1. DINSDAG 1 APRIL 1924. 40e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Opleving. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het kan onzen getrouwen le zers bekend' zijn, dat 1 April de datum is, waarop ons blad een nieuwen jaargang begint. Het is thans de veertigste. Meer dan tijd was het reeds, dat we de Axelsche Courant in een grooter formaat deden verschijnen, doch verschillende omstandigheden deden zich voor, waardoor het niet wel mogelijk was aan den aandrang te voldoen om ons blad te vergrooten. Voorzeker speel den de oorlog en de daarop vol gende jaren van gedruktheid en moedeloosheid daarin een rol. Gezien de opleving, die meer en meer in den handel hoewel langzaam waarneembaar is, voelden we ons thans gesterkt om ons aan te passen aan dien vooruitgang en zoo hopen we met succes de kolommen te ver lengen en hun aantal te vergroo ten, opdat we meer dan tot heden de rubrieken dienstbaar kunnen stellen aan de wenschen zan onze clientèle. Behalve de kolommen voorde nieuwsberichten hebben we hier bij voornamelijk op het oog de ruimte, 'bestemd voor adverten tiën. Zagen we tot heden, dat meermalen de advertentiën toe vloeiden, zoodat een bijvoegsel aan ons blad moest worden toege voegd, te meer verwachten we nu nog, dat vooral plaatselijk al gemeen de Axelsche Courant zal worden gekozen, om de reclame in deze streek te doen spreken v.oor de artikelen, die de nering doenden willen aanprijzen en te koop stellen, opdat men deze in ruime mate èn voor kooper èn voor verkooper zoo voordeelig mogelijk van de hand kan doen. De toename van het aantal abonnée's waarin we ons den laatsten tijd mochten verheugen, zal zeker den adverteerders tot waarborg dienen, dat zij succes zullen hebben van de reclame in ons blad gemaakt. Wij van onzen kant zullen re dactioneel, zoowel als technisch, zooveel mogelijk onze krachten (Duitsche Novelle.) Ja, ja, die Therese Zy werd door al haar vrien dinnen en meer nog door de moeders dier vriendinnen met verbazing aangekeken en bespro ken over haar vroegtijdige en zoo geheel zelfstandig tot stand ge brachte verleving. Wat moest man tegenwoordig al niet in het werk stellen, om zijn dochters behoorlijk aan den man te brengen En hoe weinig schitterend is dan in den regel nog het eindresultaat En die Therese, nauwelijks uit de korte rokken gegroeid, nog van uit het pensionaat seint zij op een mooien dag naar Berlijn en naar Dresden aan haar ouders »Verloofd !c en daarbij werkelijk brillant. En daarna lachte ze en zei tot haar kennisjes »Kinders, niets is eenvoudiger; men moet hun maar aan 't verstand weten te brengen, dat het leven, hoe prettig ook op zich zelf, nog dui zendmaal heerlijker is aan onze groene zydeU aanwenden om de oplaag in blij vende mate te doen toenemen. Weliswaar is het formaat thans nóg bescheiden, doch waar we spreken van een langzaam op leven van zaken, daar voelen we on« reeds dankbaar en voldaan dat we ook langzaam en zeker vooruit kunnen. Op zichzelf waz het ons reeds een voldoening, dat we ons blad in de moeilijke tijden konden handhaven, terwijl zoovele kranten, groote en kleine, moesten worden opgeheven. Het moet dus wel tot vreugde stem men, dat we zelfs reeds tot uit breiding konden overgaan, on danks het feit, dat we ook wel eens tegen wind moesten zeilen en er stroomingen zijn, die het scheepje naar klippen trachtten te dringen, welke noodlottig konden worden. We zullen echter het roer blijven hanteeren en met vaste hand trachten te sturen in die richting, welke we, op grond van den steun onzer lezers, het beste achten. En mocht het zijn, dat de stuurman daarbij dwaalt, of krachten te kort schiet, dan roepen we, als voorheen, de me dewerking in van kundige, goed willige loodsen en vertrouwen we op den steun van die Axelaren, welke prijs zullen blijven stellen op den bloei hunner Axelsche Courant. Moge deze 40ste jaargang nog door vele gevolgd worden en ons blad als tot dusver worden gesteund, opdat het in staat zij, eenmaal volledig te beantwoor den aan de eischen, die aan een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen gesteld mogen worden zij het dan in nog meermalen vergroot formaat en met meerdere uitgaven per week. Kameroverzicht. Het wetsontwerp tot oprichtiag van de Gemeenschappelijke Mijn bouw Maatschappij Billiton, waar in het Rijk 't grootste gedeelte der aandeelen heeft (tien milli- oen) en de bestaande Mij. haar »'tls alles goed en wel, maar da jonge haereD van onzen tijd zijn nu eenmaal zao onverstandig prozaisch en zelfgenoegzaam dachten haar vriendinnen. Zoo bijzonder mooi was Therese niet eans. En dan de ongunstige omstandigheid, dat haar auders van elkaar gescheiden leefden Haar rader als een bekend jurist en veel besproken rijksdaglid vraeger ean beetje los van zeden, zoo men zeide te Bsrlyn haar moeder zeer afgezonderd ran de menschen, in Dresden. Totaal gebrek aan overeenstemming had het destijds geheetenvan hot een ot ander schandaal of schan daaltjes was volstrekt geen sprake geweest. Beide echtgeriooten kwa men ongerept uit de scheidiug te voorschijn. Zoo ten opzichte van elkaar als van de buitenwereld. Therese werd te Lausanne in een pensionaat gedaan en bracht haar vacanties afwisselend bij haar beide ouders door. Nu eens bij haar levenslustigen vader, die zich zorgvuldig tegen nieuwe huwelijksbanden behoed had, en zijn tyd met allerlei drukke be zigheden vulde, zoo volkomen vulde, dat hem de lust en de gelegenheid tot teedere aandoe ningen ten eeoenmale ontbrak eb bedrijf voor zes millioen inbrengt, mocht den steun verwerven van de Tweede Kamer in haar ge heel met uitzondering van de sociaal democraten en de com munisten. Inderdaad schijnt een gemengd bedrijf het beste, dat men onder de tegenwoordige omstandigheden kan wenschen. De strooming voor zuivere Staats exploitatie is in de laatste jaren sterk verminderd en door de thans voorgestelde wijze van werken weet men althans groote voor deden ook voor het Rijk te ver werven. Het begrootingswerk begint langzaam op te schieten. Bij het hoofdstuk Financiën werden vele onderwerpen van verschillenden aard ter sprake gebracht, die wij hier niet alle afzonderlijk kunnen bespreken. Van belang was wat Z. E. mededeelde omtrent de wer king van den accountant-dienst. Daaruit bleek opnieuw, hoe alge meen in Nederland het gebruik is om de belastingen waar moge lijk te ontduiken. Want de heer Colijn verklaarde, dat er bijna geen zaak is, en dit geldt in het bijzonder van de middenstands zaken, waarbij het opgegeven inkomen niet moest worden ver- veelvuldigd. Voorts teekenen wij nog aan als een verblijdend voorteeken, dat aan al te groote geldverspil ling een einde zal worden ge maakt, d?.t het dienstvaartuig ten behoeve van de visscherijen op de Zeeuwsche stroomen, zal worden afgeschaft. Het Rijksin- koopbureau schijnt ook goede diensten te bewijzen en tot belang rijke besparingen te hebben ge leid. Nadat de begrooting van Fi nanciën was aangenomen werd de behandeling der Oorlogsbe- grooting voortgezet. Gebleken is dat de Regeering voor oppositie I van de rechterzijde geen angst behoeft te hebben. Bij den eisch der nationale ontwapening heeft Z. E. lang stil gestaan, en hij heeft uitvoerig betoogd, dat deze eisch voor ons land te midden van alle andere rijken, die zwaar hij er ook nist de minste neiging meer tse gevoelde. Dan weer logeerde zij eenige weken bij haar moeder, die een bescheiden maar deftige huishouding voerde, en wier belangstelling hoofdzakelijk de toekomstige positie der vrouw in het maatschappelijk leren gold. Daarvoor leefde en werkte zij, niet militant en in het openbaar maar in stilte, bulpverleenend en verzachtend, waar zij kon met volkomen toewijding. Therese moest eenmaal een modal echtgenoote worden, oor- doelde haar vader, de justitieraad Schlottman zoo'n opgeruimd de gelijk schepseltje met haar scher pen blik op het leven en zijn eischen, moest men met een lantaarntje gaan zoeken. Maar zij was geen schoonheid, en onze lieve jongens, die de trottoirs der groote steden onveilig maken, wat vropgen die naar degelijkheid en practiscbeu zin Wie van hen trouwt er nog anders dan om geld en om zinsbekoring Er heerschte een kolossale baisse op de huwelijksbeurs. Nu, het scheen wel, alsof dokter Frits Krüsjer expres naar LausanDe was vertrokken om dezen schat te ontdekken. Een jonge dame behoeft n.l. bewapend zijn, eene onmogelijke is. Voorts haalde de Minister nog uitlatingen aan van de Duit- sche bevelhebbers om aan te toonen, hoe wij slechts buiten den oorlog zijn gebleven door onze vlugge mobilisatie. Van de linkerzijde echter blijft men op ingrijpende wijzigingen aandringen, deels voor bezuini ging maar ook wel om een klei ner en beter toegerust leger te hebben. Dit laatste is inzonderheid het ideaal van den Vrijheidsbond. De Regeering wil een fonds van 106 millioen, maar toen dit te veel bleek, daalde minister van Dijk af tot voorloopig 60 milli oen. De heeren Dresselhuis en Boon hebben niet nagelaten aan te toonen, hoe zeer deze taktiek doet denken aan die welke ge volgd werd bij de Vlootwet, n.l. het uiterste minimum en daarvan weder de helft, zoodat ten slotte bij de debatten niemand wist, of men het over het volle bedrag had of over de helft daarvan. Maar uit alles blijkt wel, hoe on zeker de plannen nog zijn. De amendementen van den heer Ter Laan hebben weinig succes. Van krachtige bezuiniging wil men niets weten. Alleen bij het voorstel tot afschaffing der plaat selijke staven deed de Minister de toezegging, dat het aantal plaatselijke commandanten en ad judanten zooveel mogelijk zal worden beperkt. Maar zelfs eene motie van den heer Oud om de schadeloosstelling in te trekken voor het houden van paarden door officieren, niet behoorend tot dè bereden wapenen, mocht geen genade vinden bij de Re geering en de Rechterzijde. Van beteekenis was voorts nog het debat over het instituut van de legerpredikanten en aalmoe zeniers. Deze zijn ingesteld tijdens de mobilisatie en het zou dus voor de hand liggen, dat zij thans weder zouden verdwijnen en hun taak aan plaatselijke gees telijken werd opgedragen. Bij de verscheidenheid van kerkelijke richtingen is het bovendien niet mogelijk overal geestelijken van alle belijdenissen bij het leger te werkelijk volstrekt niet byzonder schoon te Rijn, om by gelegenheid een bepaalden man bijzonder aan te trekken. Al» zy maar op psychopbysischen weg het stil staand zenuwapparaat, dat hart geheeten, bij hem aaD het trillen weet te brengen, zoodat het in sneller tempo gaat kloppen en de phantasie naar booger sferen op voert. Maar daarbij is ook nog noodig, en dat is de hoofdzaak, dat die twee in een recht, fees telijk gestemd oogenblik huns levens elkaar ontmoeten, en dat i* een heel geheimzinnige, capri- cieuse quaestie. Op het blauwe meer van Leman, het meer van Genève, gebeurde dat, maar meer bad op dezen ge- denkwaardigen Septembernamid dag de gril, er volstrekt niet blauw maar als vloeibaar brons uit te zien en rondom de schep raderen van de stoomboot een regen van zilver doorspraDkeld Romeinsch groen te vertoonen. Frits Krüger was een blonde Germaan, een echte Tcüringer, zooals die in het centrum van het voormalige Duitsche rijk tusschen de WerfSl en de Saaie nog spo radisch voorkomen. Nu stond de jonge blauwoogige »Daring« midden op den matig hebben. Maar de Regeering en de partijen, waarop zij steunt willen het instituut niet loslaten en dus werd het amendement tot schrapping van den post ver worpen. Bij den medischen dienst voor het leger een soortgelijk debat. Ook hier werd door de linker zijde betoogd, dat de medische verzorging beter aan burger artsen kon worden opgedragen, maar de rechterzijde wenscht dit niet. En de Minister van Oorlog meende ook, dat hij een kern van mili taire geneesheeren niet kan mis sen met het oog op de oorlogs organisatie, waarvoor hij een dui zendtal reserve-officieren noodig acht. Echter is het aantal offi cieren van gezondheid en de mi litaire hospitalen sterk ingekrom pen. Ten slotte kwam nog een voor stel van den heer Ter Laan om de vergoeding aan de slachtoffers van de mobilisatie en aan hun weduwen en weezen met 2 ton te verhoogen. Dat dit amende ment niet zou worden aangeno men stond reeds vast, maar de heer Ter Laan had toch het suc ces, dat Minister van Dijk toezei voor liet verleenen van steun zoo noodig meer geld te zullen aan vragen. En daarna werd de Oorlogs- begrooting bij zuivere partijstem ming, rechts tegen links, met 46 tegen 23 stemmen aangenomen. Bij de voortzetting van de be handeling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken en Land bouw ontspon zich een uitvoerig debat over het amendement-Van Gijn om de Rijkssteun voor de verpleging van behoeftige krank zinnigen weder op het aanvan kelijk uitgetrokken bedrag van f 465.000 te brengen. De Regee ring heeft n.l. het bedrag tot slechts f 15.000 verlaagd. Hier wordt dus belangrijk bezuinigd, maar deze besparing is geen wer kelijke, aangezien het geld, dat het Rijk minder geeft, nu meer komt ten laste van gemeenten. Over de wijze, waarop de Re geering er tegenwoordig op uit is, zooveel mogelijk lasten af te bezetten steamer. Daar zag hij zyn toekomstige vrouw, die met een paar misses uit haar pensionaat de zelfde reis van Lausanne naar Genève deed. Therese stak in een costuum van bruingouden ruwe zijde en zag er, met haar reishoedje door een fladderende sluier tegen den trisschen bries vastgehouden, uit als een compleete en zelfstandige jongedame. Zij legde haar Engelsche ge leidsters den geneelen omtrek uit zij kende elk kleurig schilderachtig dorpje, dat hen scheen te groeten van den oever, eiken bergtop en iederen waterval. Natuurlijk stond Frits Krüger zoo dicht bij als de bescheidenheid het maar eenigszins toeliet. Hy zag met het grootste genoegen naar dien trisschen, rooden mond en in die schitterende donkere oogen. Dat genoegen was zoo zichtbaar en zyn blik zoo aan dachtig eerbiedig, dat de jonge dame bij haar verklaringen van dit heerlijke stukje wereld zich nu ook vrienuelyk tot dien statigen jongen man richtte, ofschoon zoo weinig opzettelyls en opvallend als mogelyk. (Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1