bijvoegsel Axelsche Courant Vrijdag 28 «aart 1924. Ho. 101. Gezondheidscom missie. Landbouw. Gemengd Meuws. VAN DE VAN We ontvingen het verslag van de ge zondheidscommissie, wier zetel gevestigd is te Neuzen over 1923. Hieraan is het volgende ontleend Op 1 Januari was de Commissie als volgt samengesteld A Lid en Voorzitter de heer A. h. L. Kruysse te Axel. Leden de heerenA. J. Klaassen, apotheker te Neuzen. J. C. Bom, arts te Axel. V. Verschaffel, meel- tabrikant te Sas van Gent. A. P. Wisse, architect te Zaamslag. Secretarisde heer H. J. van den Ouden, te Neuzen. De Commissie hield in het geheel 8 vergaderingen. Zij bezocht verschillende gemeenten en woningen tot haren kring behoorende mede in verband met inge diende verzoeken om vergunning tot af wijking van de bepalingen der plaatse lijke bouwverordening bij voorgenomen verbouw, of wel tot onderzoek in loco vah ingekomen klachten enz. De rekening werd goedgekeurd in ontvang op f 3223,51 in uitgaaf op 1676,93 Sluitende met een goed slot van f 1546,58 De uitgaven bestonden o.tn. in Toelage voor den secretaris f987.50 Reis- en verblijfkosten 238,51 Drukwerk 131.45 Kranten en boeken 40.65 Presentiegelden 177. De bijdrage van het Rijk is f400 en die der gemeenten f 2026.08, verdeeld als volgt: Axel f281.78, Hoek f136, Neuzen f496.10, Overslag f 18.85, Phi lippine f60.45, Sas van Gent f 131.75, Westdorpe f 92.40, Zaamslag f 177.95 en Zuiddorpe f 52.30. De Algemeene toestand der Volksge zondheid gedurende het jaar 1923, in deze gemeenten, was gunstig te noemen. Wat betreft verzameling en afvoer van vuil, bleek bij een bezoek aan Axel dat op een terrein gelegen achter de woning van den metselaar Lensen in dejuliana- straat een vrij diepe sloot ligt, die stank verwekt. De Comm. gaf het Gemeente bestuur in overweging den toestand te verbeteren door de bestaande rioleer- buizen te verlengen tot den iets verder liggenden ontvangput en de sloot te dempen. B. en W. deelden mede, dat dit on gebouwde gedeelte vanwege de gemeente niet gedoleerd kan worden en de tegen woordige eigenaar niet bij machte is hieraan te voldoen. De mededeelingen in vorige jaarver slagen betreffende den toestand der wa terleiding, welke het afloopwater van verschillende fabrieken van België en Sas van Gent naar de Schelde afvoert, kunnen ook weder voor 1923 gelden. Van verbetering is nog niet veel te bespeuren. Volkshuisvesting te Axel. Naar aan leiding eener klacht van J. Kolijn Fz., betreffende gebreken die aan zijne wo ning voorkwamen, stelde de Commissie een onderzoek in en werd de klacht ge grond bevonden. Aan B. en W. werd gevraagd den eigenaar aan te schrijven de volgende verbeteringen aan de wo ning aan te brengen: Het dak te her stellen, den zolder, de ramen en den vloer vernieuwen, de scheuren in de muren dicht te maken, de dakgoten vernieuwenden regenbak dicht te maken een nieuw deksel op den regen bak aan te brengen en het aangrenzende stalletje grondig te herstellen of af te breken. Van B. en W. ontving men een be richt, dat de eigenaar de verbeteringen heeft doen aanbrengen. Bezocht werd ook het dit jaar ge bouwde en in gebruik genomen Diaco niehuis der Ned. Herv. Gemeente. Het geheel maakte een goeden indruk, of schoon het de Commissie bevreemdde, dat deze stichting geen ziekenzaal en geen lijkenhuisje had. Aan B. en W. werd verzocht het Bestuur van het Dia coniehuis uit te noodigen daarvoor als nog te willen zorgen. B. en W. antwoordden, dat gezien de indeeling van dat huis en het aantal be woners, een ziekenhuis en een lijken huis hun hier niet noodzakelijk toe schenen. Scholen. De commissie bezocht dit jaar de scholen voor Lager Onderwijs in de gemeenten Axel, Hoek, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Zaamslag en Zuiddorpe. Deze bezoeken gaven aanleiding tot verschillende opmerkingen, waarvan we alleen aanstippen wat gezegd wordt van Axel. aEen der urinoirs in de R. K. school had geen goeden waterafvoer. De urine bleef in den bak staan en verspreidde stank, de privaatputten bleken niet wa terdicht te zijn, de gang in de school verwekte veel stof. b. Het hoofd der openbare school, welke school zich overigens in een goeden staat bevindt, deelde mede dat des winters bij Noordwestenwind veel last en hinder veroorzaakt wordt door rook, die uit de schoorsteenen in de schoollokalen komt. Dit euvel, dat zeer hinderlijk is, ware naar het oordeel der Commissie te ver helpen door de schoorsteenen op te trekken of door er een z. g. gek op te plaatsen. c. Bij een bezoek aan de R. K. be waarschool bleek, dat deze inrich ting zelfs niet voldoet aan de geringste eischen, die aan een bewaarschool mogen gesteld worden. De lokalen zijn totaal ongeschikt; de inrichting der banken is onvoldoende en totaal af te keuren omdat deze lichaams vergroeiing bij de kinderen bevorderen de privaten zijn eveneens ongeschikt. Men gaf B. en W. in overweging te willen bevorderen dat in de onder a. b. en c. genoemde toestanden spoedig ver betering wordt aangebracht. Bij schrijven van 26 September, deel den B. en W. mede, dat zij het bestuur der R. K. bewaarschool met den toestand dier school en met de opmerkingen daaromtrent op de hoogte hebben ge steld, welk bestuur heeft bericht dat wegens ernstige financiëele bezwaren geen enkele verbetering kan worden aangebracht. De school voor Chr. onderwijs bleek in goeden staat te zijn. Een zeer gun- stigen indruk maakte de particuliere be waarschool in deze gemeentedeze in richting ziet er keurig en netjes uit. Ziekten. Te Axel kwamen 16 geval len van roodvonk voor. Andere besmet telijke ziekten werden hier niet gecon stateerd. Drinkwatervoorziening. Een enkele maal liet zich gedurende het afgeloopen jaar nog het gebrek gevoelen aan goed drinkwater. De pogingen tot verkrijgen van een waterleiding voor deze streek worden nog krachtig voortgezet. Het is te hopen dat deze met gunstigen uitslag zullen bekroond worden. Bietenbrand. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen deelt het volgende mee om trent de ontsmbtting van bietenzaad te gen bietenbrand Bietenbrand, welke ziekte de jonge plantjes aan den voet zwart doet worden en laat wegvallen, kan door diieërlei schimmels veroorzaakt worden. Een de zer schimmels, Phoma betae, gaat met het zaad over. Juist door deze schim mel is het vorige jaar op sommige plaat sen in ons land zeer groote schade aan gericht. Soms was de opkomst van het zaad nog wel voldoende, maar door het steeds weer wegvallen der jonge plantjes werd de stand zoodanig, dat overgezaaid moest worden, soms zeif tot driemaal toe. Aangezien de schimmel in 1923 in be langrijke mate op de zaadbieten aanwe zig was, is de kans groot, dat ook dit jaar bij ongunstig weer de schade door bietenbrand aanzienlijk zal zjjo. Door het outsmetten van het zaad echter kan de aantasting door Phoma in voldoende mate worden tegengegaan. Met den meesten nadruk raden wij dan ook de bietenverbouwers aan, al het zaad te ontsmetten. Uit de voorloopig genomen proeven met enkele ontsmettingsmiddelen is ons ge bleken, dat het Germisan voor de ont smetting in de eerste plaats in aanmer king komt. Het zaad moet gedurende 2 uur ondergedompeld worden in een oplossing ter sterkte van V2 ProceDt (per 100 L. water, dus 500 gram Germisan). Ook kan genomen worden 1/i procent, maar dan moet bet zaad gedurende 3—4 uur hierin verblyven. Minder goede re sultaten, vooral wat betreft het totaal aantal gezonde plantjes, dat ten slotte overbleef, werden verkregen met koper vitriool en Uspulun. De ontsmettende werking van deze middelen bleek bij onze proeven minder te zijn dan die van Germisau. Uspulen werd op dezelfde wijze aangewend als Germisan, terwijl bij gebruikmaking van kopervitriool het zaad gedurende 12 16 uur weru onderge dompeld in een oplossing van 2 pet. (2 kg. per 100 L. water). Per kg. zaad is ongeveer 3—4 L. van de oplossing noodig. Zaait meu dus 15 kg. zaad per H.A. dan is voor de ont smetting hiervan bij gebruik van Ger misan noodig 250 gram, welke hoeveel heid opgelost wordt in 50 L. water. De kosten per H.A. bedragen dan pl.m. 2.50, zeker niet een bedrag om bij niet ontsmetten de risico van slechte opkomst en wegvallen der jonge plantjes te loo- pen. Opmerkingen Daar bietenzaad in wa ter drijft, moet door belasten van den zak, ervoor gezorgd worden dat het zaad steeds ondergedompeld blijft. Door vochtopnama zet bet zaad uit, dus mogen de zakken slechts voor de helft gevuld zijn. Om al het zaad zoo vlug mogelijk met de vloei stof in aanraking te brengen, wordt di rect na onderdompeling het zaad in den zak goed dooreeogewerkt. Tijdens het weeken wordt dit een paar maal her haald. Na de behandeling laat men het zaad uitdruipen en spreidt het zoo dnn mogelijk ter droging uit. Kan door een of andere oorzaak niet direct gezaaid worden, dan moet het zaad ten minste eenmaal per dag flink omgezet worden. Het bewaren van behandeld en niet goed teruggedroogd zaad in zakken is af te raden. Er kan dan gemakkelijk ver- broeiïng optreden. Bij het zaaien houde men er rekeniug mee, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. Nadere inlich tingen worden gaarne verschaft door den Piantenziektenkundigeu Dienst te Wage ningen en door de bij den Dienst werk zame ambtenaren. Te Middelburg is Maandagavoud een ernstig geval van mishandeling gebeurd. Tusschen den 30-jarigen van F. wo nende aan de Zuidsingel, gehuwd en vader van 6 kinderen, en de medebe woners van het huis was over een oude veete reeds meermalen ruzie ontstaan, waarbij de politie eenige malen tus- schenbeide moest komen. Maandag avond toen v. F. zich naar de plaats begaf, stonden O., zijn zoon en zijn dochter hem op te wachten en vielen hem aan, waarby zij hem ernstig toe takelden, zoodat de aangevallene later op medisch advies naar het Gasthuis moest worden vervoerd, hy had wonden aan rug, het hoofd en verbloedingen op den rug. Do polifie hield de aan vallers aan, die bekenden, vader er zoon werden m arrest gehouden, doet de dochter werd op vtije voeten ge steld in verband met huiselijke omstan digheden. Dinsdagmorgen was de toe stand van F. nog zoo, dat gevaar vooi zijn leven niet geweken is. Een 28-jarig meisje, M. genaamd wonende te Ritthem, werkzaam op d( wasscherij te Vlissingen, reed eiken dag per fiets naar haar werk. Dinsdagmor gen vond men haar verdronken in dt Burgstraat. Daar zij aan toevallen leed is zij vermoedelijk tengevolge daarvan on het leven gekomen. M. Crt. Het eerste kievitsei, gevonden ii Noord-Holland, is gisteren aan de Ko uingin aangeboden. Weer e«n roofmoord. In dei nacht van Donderdag op Vrijdag heef onder Drachter CompagDie een roof moord plaats gehad op den 82 jarigei landbouwer J. Modderman. De alleen-wonende bejaarde mai werd Vrijdag door de buren gemist, ei toen zij bij zijn woning kwamen on eens te kijken, ontdekten zij, dat ei was ingebroken. In de woning vondei zij den ouden man met ingeslagei schedel op zijn bed. De misdadiger(8) had(den) zich toe gang verschaft door het hakken vai een gat in den muur naast de achter deur. Door de hand door het gat t< steken kouden zij van binnen af dt deur openen en de woning binnengaan Ook in de woning werden sporen vai inbraak gevonden. De politie is onmiddellijk met he geval in kennis gesteld en heden were de deskundige van Ledden Hulsebosct uit Amsterdam verwacht tot het ver richten van waarnemingen, welke to de opsporing van de(D) dader(s) kun nen leiden. De bejaarde Modderman was niet ge beel onbemiddeld. Het onderzoek met een politiehonc in verband met den moord, beeft geleic tot aanhouding van zekeren v. d. H. die daar in de buurt 's nachts slaapt by zijn vader. De hond sprong steeds te gen hem op. Ook twee broers van v d. fl., die in dezen nacht laat thuis kwamen, zijn aangehouden. Maandagavond is te Tilburg de 43-jarige bakker J. v. d. Lieshout op den Broekhovenschen weg aangereden door een van Hiivarenbeek komende auto. De chauffeur keek buiten zijn wageD om te zien of de achterlichten brandden. Op dit oogenblik reed by den bakkerewagen aan. De overredene is Dinsdagmorgen overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Te Amsterdam is de politie een misdadiger8beode op het spoor, waarvan reeds enkele ledeD »gekniptc zijü. De bende moet in het geheel of ten deele o.a. betrokken zijn bij den diefstal van deo posttrommel uit de wagenhal van het hoofdpostkantoor te Amsterdam, de inbraak bij het agentschap der Nederl. Bank te Kampen, de berooving van een Dnitschen Bankdirecteur van 10 000 in een perceel aan de CeDtuurbaan en de groote Steffi 0 diefstal uit een zaak in de Paleisstrast te Amsterdam. De Daily Herald bevat een schier ongelooflijk verbaal over het uithou dingsvermogen van eenden. Bij den jongsten sneeuwstorm in Noord Schot land wareu drie eenden van een boerin te Muiresk verdwenen, zonder dat ook maar het minste spoor van de dieren terug te vinden was. Toen kwam de dooi en tien dagen na de vermissing keerden de eenden, die in de sneeuw begraven en ingevroren geweest waren, waggelend huiswaarts. Wel waren zij half uitgehongerd en vrijwel blind, doch in een goede kooi en met wat warm voedsel kwamen zij spoedig bij en thans is hun van hun avontuur niets meer aan te zi .n. 1

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 5