No. «01. 39e Jaarg. tOo m Hontè's Vrijdag 28 Maar I «024. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Puddingen r~ J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Dil blad verschijnt eiken Dinsdag- en YrQdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor alken regel meer 12 Cent. Groote letters wordeH naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrU dagvoormiddag ELF are. BJJ dit blad behoort een bijvoegsel. Het Fransche Ministerie gevallen. De Senaat heeft de voorstellen in zake de militaire en civiele uitgaven ver worpen. Poincaré heeft daarop zijn ontslag ingediend by den President der republiek. Natuurlek gelooft men niet, dat de crisis werkelijk zal leiden tot een af treden van het Kabinet, daar Millerand vermoedelijk de practische onmogelijk heid zal inzien, om een formateur te vinden, die voor een periode van nau welijks 14 weken een ministerie zou willen samen stellen, want 1 Mei hebben de Kamerverkiezingen plaats. Men acht het waarschijnlijk, dat Poincaré niettegenstaande de nederlaag, door Lasteyrie geleden zich zal laten over reden het bewind althans tot de ver kiezingen verder te voeren, ook al heeft bij op nadrukkelijke wijze verklaard, bij zijn ontslagaanvraag te zullen blijven. De juistheid dezer meening wordt bevestigd door een uit Parijs ontvangen telegram, meldende dat Millerand, de president der Fransche republiek, Poin caré heeft verzocht een nieuw Kabinet samen te stellen. Men gelooft, dat hij de opdracht zal aanvaarden. Gruweiyk communisme. Een Exchango-telegram uit Berlijn meldt, dat de sowjet-troepen 1800 man nen, vrouwen en kinderen geëxecuteerd hebben te Olgapol (Ukraine), omdat boeren de plaatselijke communistische leiders hadden gedood. Omtrent deze massa-executie wordt nader uit Warschau geseind, dat in het district Chergon een vijfdaagschen veld slag plaats had tusschen Bolsjewiki en boeren, die alle Bolsjewiki in het district Olwiopol hadden gedood. Na de nederlaag der boeren begonnen de Bolsjewiki een groote slachtpartij, waarbij vrouwen eu kinderen niet werden gespaard. Kabinetscrisis en Rcgeeringsbeieid. Aan de Algemeen# beschouwingen der Eerste Kamer over de Begrooting voor 1924 ontleenen wij het volgende Onderscheidene leden waren van ge voelen, dat de onmacht van de rech terzijde, om het schip van Staat te stu ren, wel duidelijk was gebleken en meenden zelfs de oplossing, die de cri sis had gevonden, beschamend voor de coalitie te moeten noemen. Welke be- teekenis vroegen zij zich af, valt te hechten aan de verklaring van het hoofd van een kabinet, dat plechtig verzekert, de verantwoordelijkheid van eoD gevallen beslissing niet te kunnen dragen en eenigen tijd later het tegen overgestelde doet Deze leden betreur den den langsn duur van de crisis. Waarom, vroegen zij voorts, is niet be proefd een kabinet op democratischen grondslag te vormen en waarom was thans de heer Dp Geer niet terugge keerd Eenige leden waren van meening, dat een poging had behooren te worden aangewend om uit de leden, die oppo sitie tegen de Vlootwet hadden gevoerd, een kabinet samen te stellen. De wijze, waarop de crisis beëindigd is, noemden zij onparlementair, omdat de Regeering blijk geeft, de besluiten van de Volksvertegenwoordiging naast zich neer te leggen. Enkele leden be treurden, dat de kabinetscrisis niet ge leid had tot het optreden van een na tionaal kabinet. Vele andere leden waardeerden daar entegen ket weder optreden der Re geering. Naar hun meening is ook voor de linkerzijde deze oplossing beter dan een cabinet d'affaires. Ontkent werd, dat de A.-R. patij een spoediger en betere oplossing der crisis zou hebben ver hinderd. De vorming van een z. g. n. demo cratisch kabinet werd door vele leden niet wel mogelijk geacht. Andere leden achtten eveneens het resultaat van de crisis onder de gege ven omstandigheden nog het best be reikbare. Eenige leden betoogden, dat de Re geering niet blijk geeft van een vast beleid. Ook werd het gevoelen geuit, dat men van het uitgeven met al te ruime hand onder het beheer der financiën van Minister De Vries, thans in een ander uiterste was vervallen, dat van schrielheid. Deze opmerkingen bleven niet zon der tegenspraak. Men was van gevoe len, dat in tal van gevallen het van wijs beleid getuigt, rekening te houden met hef resultaat van gepleegd overleg met de Staten Generaal. Ook werd opgemerkt, dat het ver wijt van vroegere groote vrijgevigheid niet alleen de Regeering, doch het ge- heele Nederlandsche volk treft. Ingezonden Mededeelingen. Uitslag en puisten en gele gelaatskleur worden vaak veroorzaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ontlasting Genees en voorkom deze verschijn selen door het gebruik van Mfjnhardt's Laxeertabletten Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. (7) Een aantal leden der Eerste Kamer had tegen het standpunt der regeering betreffende de gehuwde ambtenares bezwaar. In het ontslaan uit den dienst, als de ambtenares een hpwelijk aangaat, zag men een aanslag op haar rechten als ambtenares. Onderscheidene leden waren van meening, dat te dezen opzichte de regeering met bijzondere omstandig heden had rekening te houden. Zij betreurden, dat hier ruw was inge grepen. Er hadden ook milde over gangsbepalingen moeten zyn gemaakt en een zuivere uitlegging van het begrip ,kostwin8ter". Andere leden konden zich zeer goed vereenigen met het door de regeering ingenomen standpunt. Influenza en griep kan men het beste bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. (4) Verhouding van ityk en Gemeenten. Bij de regeering meende men blijkens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over de begrooting 1924 een groeiend streven te ontwaren, tal van rijksuit gaven af te wentelen op de gemeenten. De houding der regeering tegenover de gemeenten werd in 't algemeen weinig sympathiek genoemd. Het sterkst kwam dit tot uiting in de inhouding der nood- uitkeering. Vele leden konden dit niet goedaeuren Da de toezeggingen van den minister van Financiën en in verband met de lasten, die onderscheidene nieuwe wetten op de gemeenten leggen. Ernstig werd er bij de regeering op aangedrongen, de hervorming van de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten ter hand te nemen. Arbeidswetgeving. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer werd gewezen op de noodzake lijkheid, gelegenheid tot arbeidsverrui ming te geven, als in het buitenland de werktyden langer worden en con currentie van onzen kant onmogelyk wordt: Zooals thans de toestand is, wordt de Nederlandsche arbeider zelf het slachtoffer der buitenlandscbe mede dinging. Men was van oordeel, dat de ver gunningen voor overwerk, die thans verleend worden aan iedere firma af zonderlijk, een meer algemeen karakter moeten dragen. Koninkiyk bezoek aan Arnhem. De Koningin zal, naar het Vad. meldt, dezen zomer een officieel bezoek aau Arnhem brengen, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe provincie huis aldaar. De terugkomst van Prins Hendrik. Hr. Ms. Heemskerck, met Prins Hen drik aan boord, is gisterenochtend te Hoek van Holland aacgekomeD, De KoniDgin vergezeld van een kleiq gevolg, heelt den Prins bij aankomst aan den Hoek verwelkomd. Het. Ko ninklijk echtpaar is per auto naar het landhuis De Ruige Hoek by Scheve- ningen gereden. Dienst op Allerheiligen en Goeden Vrydag. Door den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie is bepaald, dat in dien plaatselijke omstandigheden daar toe aanleiding geven, op Allerheiligen en Goeden Vrijdag de openstellingsuren is in de meeste ge zinnen een waardig besluit van den maal tijd. Het is echter lang niet hetzelfde welke pudding. De lekkerste zijn Gefabriceerd met Honig's Maïzena. der kantoren voor den postdienst, het aantal bestellingen en buslichtingen na verkregen machtiging vaD den betrok ken afdeelingsinspecteur kunnen wor den beperkt. Evenwel zal voor de bus rechthouders de gelegenheid moeten blijven opengesteld om zonder betaling van verhoogd recht tot het op werk dagen geldende sluitingsuur correspon dentie af te halen. Ook zullen uit de bedoelde regelingen geen extra kosten voor het staatsbedryf mogen voort vloeien. Ged. Staten van Zeeland op audiëntie. H. M. de Koningin heeft Maandag middag het college van Ged. Staten van Zeeland in audiëntie ontvangen. Nieuwe pa-tij. Goedgekeurd zijn de Statuten van de vereeniging „Hervormde (Gereformeee- de) Staatspartij, die het Hervormde ka rakter der Nederlandsche natie wil bandhaven en tot zijn recht doen komen in de Grondwet; en die protesteert tegen de principieele gelijkstelling van den waren en den valschen godsdienst". Zij verwerpt ook den revol. staat die door z.g. neutraliteit de dear open zet eenerzijds voor het ultramontanisme en clericahsme (hetzij R. K., hetzij Protes- tantsch) anderzijds voor partijregeering en een dictatuur voor het proletariaat. AXELSCHE BR 433 Telef. AG. - Postgiro 60203. ctó> Huidwondjes Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden Schrammen, Ontvellingen m 1 geneest men mei PUROL l Doos 30 - 60 en 90 ct BijApoth.enDrogi§t§n.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1