Él Rechtszaken. Gemengd Nieuws. loonsverlaging, dan naar moet worden ontslagen. Zoo is het conflict ontstaan, waar wij nog lang niet uit zijn. Min nelijke schikking sehynt onmogelyk, dus wordt de strijd heltig gevoerd. In de afgeloopen week begon de behandeling van een suppletoire be grooting van het Departement van Oor log voor 1922, waarbü de gebruikelijke klachten werden vernomen over de slechte ramingen. Een klacht, die in hoofdzaak onjuist is, omdat het nu een maal in den tegenwoordigen tijd niet mogelijk is behoorlijke ramingen te ma- ken. Laat men zich liever verheugen over kot overschot van 5 millioen, dat er op de Oorlogsbegrooting voor 1922 is gebleven. Langdurig is er stil gestaan by de wyze, waarop met de militaire kleeding na de demobilisatie is gehandeld. Mi nister van Dijk erkende, dat er fouten gemaakt waren, doch trachtte dia na tuurlijk ook te verdedigen. Geruimen tijd is ingenomen door de begrooting voor Buitenlandsche Zaken. Hier vormden de Nederlandsche poli tiek tegenover den Volkenbond en onze verhouding tot Rusland de belangrijkste punten van bespreking. In een keurige rede zette Minister Van Karnebeek uiteen, waarom hij aan het tegenwoordige systeem van den Volkenbond verre de voorkeur geeft boven dat van lord Cecil. Hij verwacht nog steeds, dat uit het eerste wel iets goeds zal voortvloeien. Ten aanzien van de erkenning van Rusland wacht de Minister den uitslag der onderhandelingen af, die thans in Berlijn gevoerd worden. Hij toonde daarbij aan, dat onze handel met Rusland reeds een aanzienlijken omvang heeft aangenomen. Een motie van den heer Van Ravesteijn, die op erkenning der sovjet-republiek aandrong, verkreeg slechts de stem van den voorsteller, terwijl de motie van den heer Troelstra voor hetzelfde doel werd vei worpen met 63 tegen 24 stemmen. Een belangrijk punt vormde het ge zantschap bij den Paus. De heer Schokking deed weder een poging om dit op te heffen. De Minister zeid6, dat reeds de welvoegelijkheid zich hiertegen verzet. De Kamer ging dan ook niet met den heer Schokking mede en ver wierp zijn amendement met 61 tegen 24 stemmen. Een punt van belang was voorts, dat de Minister verklaarde te overwegen, of hij de Rijksuitkeering aan gemeenten afhankelijk zal stellen van het toepassen door die lichamen van een korting op de salarissen hunner ambtenaren, gelijk aan de korting op de Rijkssalarissen. Dit is natuurlijk in lijnrechten strijd met het beginsel van de autonomie der gemeentebesturen.Maar als men bedenkt, dat de salarissen bij de groote gemeenten reeds ver uit gaan boven die van het Rijkspersoneel en dat dit laatste zich straks een belangrijke korting zal moeten doen welgevallen met het oog op den nood der schatkist, is het stand punt van den Minister zeer goed te verdedigen. Want men zal dan toch zeker ook niet kunnen verlangen, dat uit diezelfde schatkist belangrijke be dragen worden geschonken aan de ge meenten die daaruit haar personeel rijkelijk kunnen beloonen. Evenwel zal ook over dit punt het laatste woord nog niet zijn gesproken. Wij vermelden voorts nog een vrij heftig debat tusschen de heeren Van Zadelhoflf en Duymaer van Twist over de uitgaven voor de burgerwacht en voor den vry willigen landstorm. De eerste spreker beschouwde die instel lingen als uitsluitend dienend tot be strijding van de moderne arbeidersbe weging, terwijl de heer Duymaer haar met kracht verdedigde als zijnde in het algemeen belang van ons volk. De post voor de burgerwachten werd goedgekeurd met 48 tegen 14 stemmen, waarna ook die voor den vrij willigen landstorm werd aangekomen. By de oorlogsbegrooting kwamen de sociaal democraten met kracht op voor het denkbeeld van de algemeene ont wapening door ons land. Een verwijzing naar de ons omringende landen, waar de socialisten aan de Regeering deel nemen en men nogthans vanontwapening weinig of niets bespeurt, kon hen niet uit het veld slaan, aangezien zij zich er dan op beroepen, dat de omstandig heden daar geheel anders zijn. Een lichtpunt voor hen is ongetwijfeld, dat de nieuwe Engelsche Regeering, al verwerpt zij de gedachte aan absolute weerloosheid ten sterkste, toch ontegen zeggelijk gaat in de richting van be perking van bewapening. Wy durven dan ook wel zeggen, dat indien alle groote landen een dergelijke Regeering hadden, de vredesgedacbte een belang rijke schrede voorwaarts zou hebben gedaan. En de heer Ter Laan deed ook goed werk door de indiening van verschillende belangrijke amendemen ten, waaronder er voorkomen, die zeker ook onder tegen woordigeomstandigheden ernstige overweging verdienen. Ingezonden Mededeelingen. AXEL, 25 Maart 1924. Zaterdag had ten overstaan van Burg. en Weth. de verpachting plaats van de gemeente gronden voor tuingrond. Er werden 88 perceelen toegewezen tegen een gemiddelden prijs van 50 tot 60 cent per roede, wat zeker niet te duur kan genoemd worden voor dezen tijd. Enkele perceelen liepen iets hooger, omdat er speciale liefhebberij voor was doch overigens had het een gewoon verloop, zooals trouwens wel te ver wachten was. Te Zaamslag is mond- en Klauw zeer uitgebroken op de hofstede van den landbouwer K. L. de Kraker, wo nende op het gehucht Veer. Verschil lende dieren zijn aangetast van deze gevreesde ziekte. Heden 25 Maart wordt te Sluiskil het 25-jubileum van de vestiging der Paters Capucijnen feestelijk herdacht, waartoe door de Katholieke bevolking een flink bedrag is bijeengebracht. Aan de Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken met daaraan verbonden Avondvakteekenschool zijn voor den nieuwen curcus toegelaten 221eerliDgen, zoodat het nieuwe cursusjaar aanvangt met 78 leerlingen, verdeeld als volgt lste klasse Timmeren 11, Smeden en Bankwerkers 6, Schilders 5. 2de klasse Timmeren 10, Smeden en Bankwerkers 13, Schilders 3. 3de klasse Timmeren 16, Smeden en Bankwerkers 12, Schilders 2. Op den nieuwen cursus aan de avond vakteekenschool werden toegelaten 12 leerlingen zoodat deze kan aanvangen met 40 leerlingen. Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt'a Zenuwtabletten ncTS Ook de heer Dresselhuys had veel kritiek en betoogde terecht, dat alle pogingen vaa dezen Minister tot reor ganisatie vruchteloos zijn en wy ten slotte voor veel geld weinig meer hebben dan een schijn-leger. Hij wil een kleiner leger dat echter beter moet zijn uitgerust. Daarentegen wil de heer Oud uitsluitend een grensbewaking. Hoeveel dit leger mag kosten weten wij niet. De sociaal-democraten daarentegen stellen vooraf vast, dat hun politie-leger niet meer mag kosten dan 20 millioen. Ook de heer Deckers vindt niet alles goed in ons leger. Hij vindt het even als de heer Dresselhuys te groot, waar door wij niet bij machte zijn het be hoorlijk uit te rusten. Daarentegen vreest hij, dat het leger, zooals de Vrijheidsbond het wil, nog duurder zal zijn dan het tegenwoordige. De heer Duymaer van Twist, hoewel volbloed militair, meende ten slotte ook dat bezuiniging noodig is en hij noemde verschillende onderdeelen op, waaroij dit mogelijk zal zijn. 'tZal ons ver wonderen of hiervan veel terecht zal komen. Z. K. H. Prins Hendrik wordt heden weer van zijn bezoek aan SpaDje terug verwacht. De Heemskerk zou te IJmuiden binnenloopen. Vacantiekaarten. De Nederlandsche spoorwegen zullen dit jaar de bekende vacantiekaarten 10, 7,50 en 5) ook met Paschen en Pinksteren verkrijgbaar stellen, nl. van 18 tot en met 23 April en van 6 tot en met 11 Juni. Tiende Nederlandsche Jaarbeurs. Het Secretariaat der Nederlandsche Jaarbeurs deelt ons mede, dat aan de 10e beurs 827 firma's hebben deelge nomen tegen 756 aan de 9e beurs. De 10e beurs werd in totaal, volgens de uitgegeven entreebewijzen, bezocht door circa 38 656 personen, tegen 25 056 per sonen, die de vorige beurs bezochten. Werken op Zaterdagmiddag. Onder het opschrift ,ter waarschu wing" lezen we in de te Hulst ver schijnende bladen het volgende inge zonden stuk van den kantonrechter aldaar. Het is mij gebleken dat in deze streek reeds geruimen tijd de arbeidswet en andere wetten geacteerd worden. De vrijmoedigheid echter, waarmede, men algemeen op Zaterdagmiddag na één uur laat doorwerken langs den openbaren weg, zelfs onder het oog der overheid grenst aan het ongelooflijke. Nu moge men de waarde van sociale wetten al bepalen naar gelang men de maatschappelijke ontwikkeling wenscht te volgen of niet, maar men houde het zich voor gezegd, dat, voor zoover on- dergeteekende er voor geroepen is de eenmaal bestaande wetten te handhaven, zulks 'ook gestreng staat te gebeuren. Het laatste restje respect voor gezag en wet dat nog leeft in ons volk dient .veilig gesteld". VAN DE VEN, Kantonrechter. Bij Kon. Besluit zyn opnieuw be noemd tot burgemeester der gemeenten St. Laurens, Haamstede, Burgh, Re- tranchement en Terneuzen resp. de beeren L. Melse, J. A. van Zuijen, W. G. Boot, W. J. Almekinders en J. Hui- zinga. Door Ged. Staten van Zeeland is met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot hoofdcommies der 2de afdeeling ter provinciale griffie de heer J. G. Magen- dens, thans commies, ter vervanging van den heer I. K., van Heuven, wien met ingang van dien datum op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Door de provinciale schoonheids- en archeologische commissie is benoemd tot corre8pondenl te Hulst, de heer F. P. Jos. Rouleau, architect aldaar. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 Maart. De volgende zaken werden behandeld H. A. S., oud 38 jaar en H. S., oud 32 jaararbeiders, beiden te St. Jansteen, werden beklaagd dat zij op 24 Januari 1924 te bt. Jansteen te zamen en in vereenigiug Eduardus Herwegh op den grond hebben gegooid en geslagen. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak idem. verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding Ch. L. de S., oud 29 jaar, landbouwer te Axel, gedetineerd te Middelburg, ter zake van verduistering van een rijwiel in Januari jl. te Middelburg. Geëindigd is het faillissement van Pieter Wissel Hzn., commissionair te Zaamslag, Curator Mr. J. EL M. Stieger te Goes, wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst. Te Roozendaal stapte bij het binnen komen van den trein Parijs—Amster dam, voordat deze geheel stil stond, mevr. Van H., wonende aldaar uit. Zij viel tusschen het perron en den trein, en rolde verder tusschen de rails. Door oogenblikkelijk stoppen werd er ger voorkomen. Eerst na 20 minuten kon zij uit haar netelige positie worden bevrijd, terwyl bleek dat zij haar linkerarm had ge broken en inwendige kwetsuren be komen had. Tijdens de mobilisatie werd te Middelburg een Zeeuwsche concours hippique vereeniging opgericht, die een paar jaar achtereen vooral ook door de aanwezigheid van vele bereden officie ren en andere militairen een goed ge slaagd concours hield. Na het eindigen van den oorlog heeft zij alleen tijdens de landbouwfeesten in September 1921 nog een concours gehouden, sedert dien niet meer. Thans is tegen 27 Maart eene vergadering bijeengeroepen ter behandeling van het voorstel van het bestuur om de vereeniging te ontbinden. Voetbal. Zondag werd te Amsterdam de lan- denwedstrijd gespeeld tusschen Neder land en België. Ondanks het regenachtige weer schatte men het getal toeschouwers op 30.000, waaronder zeer veel autoriteiten. Er werd mooi en vlug spel geleverd. De uitslag was 11. Verduistering door etn postdirecteur. Men meldt uit Zalt-Bommel aan de Maasb. Omtrent de verduistering, welke door den postdirecteur S. gepleegd is, ver nemen wij dat in het begin der vorige week op het postkantoor het tekort in kas ondekt is. Aanvankelijk heeft men vermoed, dat de gelden door lagere ambtenaten wa ren ontvreemd, maar later is men tot de ontdekking gekomen, dat de direc teur zelf aan het ontstane tekort debet was. Dinsdag in den namiddag heeft men wan hoogerhand den directeur daarom trent onderhouden en daarbij schijnt men reeds tot een schikking met hem gekomen te zijn. In den avond heeft de verdachte zich uit de voeten gemaakt en sindsdien is hy niet meer in Zalt-Bommel terugge keerd. Hoe de heer S. die gedurende twee jaar directeur van het postkantoor te Zalt-Bommel is, tot deze daad is ge komen, acht men raadselachtig. Voor zoover bekend, heeft de directeur zeer bescheiden geleefd, hij heeft oogen- schijnlyk nimmer groote uitgaven ge daan. m

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2