I te Binnenland. men de overige perceelen toewijzen aan wien er twee wil hebben. Dhr. Kruijsse vraagt of de gemeente nu dien grond gekocht heeft om de men- schen aan tuintjes te helpen, of voor bouwgrond. De Voorz.Natuurlijk voor het laatste. Dhr. KruijsseDan blijft dus altijd nog het risico bestaan, dat die tuin gronden verdwijnen en waarom moeten we bij deze verpachting afwijken van de bepaling, die voor de andere tuin gronden gemaakt is? Daar ism.i.geen reden voor. De Voorz. vindt, dat de Raad zich moet stellen op het standpunt van een particulier en den grond moet verhuren voor hetgeen men bieden wil. Dhr. Oggel betwijfelt ook of de aan drang naar tuingrond wel zoo groot is, als wordt voorgesteld. Onlangs kwamen nog 3 tuintjes van de gemeente vrij en er waren ook weer maar 3 nieuwe lief hebbers voor. Zijn gedachte is, dat er wel grond overblijft. Dhr. Dieleman is tegen publieke ver pachting. Het kan toch niet de bedoe ling zijn om maar te halen, wat te halen iser moet toch een grens zijn en daar om zag hij gaarne een prijs bepaald. De Voorz. zegt, dat B. en W. hun voorstel handhaven en dit gaarne aan genomen zagen. In stemming gebracht wordt het aan genomen met op één na algem. stem men. Tegen stemt dhr. 't Gilde. 2. Voorstel in zake tijdelijke on derwijzeres. De Voorz. zegt, dat, zooals de heeren weten, er een tijdelijke leerkracht is boven het bij de wet bepaalde minimum. Daar echter het 7e leerjaar nog niet is afgeschaft, hebben B. en W een voor stel om de tijdelijke onderwijzeres nog 5 maanden te houden en den Raad daarvoor gelden aan te vragen. Er is overleg gepleegd met de plaatselijke Commissie van bijstand en den Inspecteur van het L. O. te Middelburg en het hoofd der school, wier advies eenslui dend is, dat thans nog meer, dan aan vankelijk, reden is om een tijdelijke kracht aan te stellen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 3. Motie inzake de onderwijswet. De Voorz. herinnert eraan, dat door dhr. 't Gilde een verzoek is ingediend, om bij wijze van motie, als door hem was opgesteld, er bij de Regeering op aan te dringen, dat de voorgenomen verhoogde toelatingsleeftijd van kinderen tot de Lagere School niet wordt door gevoerd. B. en W. stellen voor om op dit ver zoek afwijzend te beschikken, op grond, dat door deskundigen van verschillende richtingen aangenomen wordt, dat het in het belang van het kind is, dat de toelatingsleeftijd tot de school met één jaar wordt verhoogd, hetgeen den kin deren, als ze de school wenschen te verlaten op 13-jarigen leeftijd, niet schaadt, want bij doorvoering van het Kon. Besluit zullen geen 7, doch 6 leer jaren aan de L. S. worden verbonden. De Voorz. voegt eraan toe, dat dus daardoor ook de arbeiders geen schade van de wijziging zullen hebben, daar de kinderen ook nu eerst op hun 13e jaar van school zijn. Dhr. 't Gilde vraagt welke deskundi gen hier bedoeld worden en hoe die zich hebben uitgelaten De Voorz. antwoordt, dat ook dhr. 't Gilde de kranten wel zal hebben gelezen, en dan heeft kunnen zien, o.a. in de „Standaard'-, dat in persbeschouwingen verschillende deskundigen zich voor het wetsvoorstel hebben verklaard. Dhr. 't Gilde heeft dat alleen gelezen van menschen uit de anti-revolutionaire partij, maar niet van verschillende rich tingen. Dhr. Oggel zegt, dat ook Gerhard zich heeft uitgesproken voor het later op school gaan der kinderen, aangezien de kinderen dan de leerstof beter in zich kunnen opnemen en ook achtte hij beter maar 3 uur les per dag dan 5 uur. Dhr 't Gilde Als Gerhard dit gezegd heeft, moet ik hier verklaren, dat dit geen algemeen sociaal democratisch standpunt is. Dhr. OggelEr wordt ook niet ge sproken over soc. democr. standpunt, maar over deskundigen van verschillende richtingen. En vele paedagogen achten een lateren aanvang op de L. S. beter, omdat de hersens dan beter de leerstof kunnen verwerken. Dhr. 't Gilde houdt vol, dat doorvoe ring van het besluit een hoop onheil voor het kind zal stichten. In de steden zul len duizenden kinderen er door op straat worden gejaagd en de jeugd ten prooi worden aan demoralisatie. Als we zien, hoe het wetsontwerp in de Tweede Kamer is ontvangen en we het Voorloopig Verslag lezen uit de af- deelingsvergaderingen, waar uitvoerig is uiteengezet, hoe het peil van het onder wijs door dergelijken maatregel zal dalen, dan begrijpt spr. niet het stand punt, dat de Raad hier inneemt. De bezuiniging is hier hoofdzaak en daar komen de belangen van het kind bij in het gedrang. Dat het geen prac- tische maatregel is, blijkt al hieruit, dat de Regeering de uitvoering ervan heeft moeten uitstellen van 1 April tot 1 Sep tember. Voorz.Juist daarom ook vinden B en W., dat we gerust kunnen zijn en afwachten met te doen wat de Reg. goed vindt. Dhr. 't Gilde ziet er vooral een groot bezwaar in voor het arbeiderskind. Dhr. OggelDat bezwaar vervalt met de bepaling, dat ook het 7e leerjaar wordt afgeschaft. Daardoor gaan de kinderen op denzelfden leeftijd van school als nu, nl. zoodra ze 13 jaar zijn. Dhr. 't Gilde had wel geen gunstig advies verwacht, maar toch ook geen voorstel als hier gegeven wordt. Dhr. Kruijsse zegt, dat de motie voor hem geen punt van overweging uitmaakt, maar toch vindt hij het ook werkelijk een bezwaar, dat de toelating der kin deren voor de 1. s. met een jaar verhoogd wordt. Het is plaatselijk hier ook al gebleken bij een vroegere gelegenheid, dat de menschen niet wisten waar met hunne kinderen te blijven, toen er geen bewaarschool was. De Voorz.Het hoofd van de Bewaar school alhier heeft dat wel ingezien en daarom heeft hij direct gevraagd om zijn school te mogen vergrooten. Dhr. KruijsseJuist, dat is hetde bezuiniging van het Rijk wordt afge wenteld op de gemeenten, die nu moeten zorgen voor de bewaarscholen. Dhr. 't GildeB. en W. gaan nog verder dan de Minister, want de Minister heeft reeds ingezien dat er iets hapert en daarom uitstel gegeven, maar B. en W. verklaren zich hier volmondig als voorstanders van den maatregel. Dhr. Dieleman is overtuigd, dat die maatregel dient als bezuinigingsmaatregel en als nu de Minister wil bezuinigen, moeten we toch voorzichtig zijn om die plannen met motie's tegen te werken Het doel is om de begrooting sluitend te maken en als we dit kunnen bereiken met het kind een jaar langer thuis te houden, komen we er al heel goedkoop af. Maar spr. denkt, dat er nog wel andere offers zullen gevraagd worden. We moeten echter over die bezwaren heen stappen, om het groote belang van ons Vaderland. Er zijn van verschillende zijden al veel andere voorstellen inge diend, maar nog geen betere, dan de Regeering heeft. Met motie's moeten we ook voorzichtig zijn spr. wijst erop, dat er al motie's ingediend zijn, als boekdeelen, maar die een gevaar waren voor het land. Als we niet voorzichtig zijn gaan we onze naburen achteraan en daarom moeten we ons Vaderland behoeden voor ondergang. Dhr. J. de Feijter is het wel eens met dhr. Dieleman, dat we zuinig moe ten zijn, en als de paedagogen zeggen, dat het beter is voor de kinderen, dat ze op hun 7e jaar eerst de school be zoeken, dan kan hij daar ook mee mede, maar als leek gesproken, vindt hij het de ideale toestand door eenvoudig de schooljaren te bepalen van 6 tot 12 jaar. Men moet toch niet vergeten, dat er een grooten druk komt op de bewaarscholen en die zijn er dan ook nog maar voor een deel van de kinderen op het plat teland. Niet alle kinderen kunnen daarvan profiteeren, want wegens den afstand en ook wegens de financiëele zijde blijven er veel van verstoken. Dit laatste is echter nog niet het ergste, want dat kan geregeld worden. Spr. heeft wel eens gezien, dat er nog ver scheidene ouders zijn, die vrij wat meer schoolgeld konden geven, waardoor dan weer andere gebaat zijn. Spr. zal ech ter om zuinigheidsreden ook stemmen voor het voorstel van B. en W. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij hoopt, dat er ondanks verwerping van deze motie hard zal gewerkt worden tegen het re- geeringsvoorstel. Den sociaal democraten wordt wel vaak verweten, dat ze alleert voor de stoffelijke belangen opkomen, doch nu is bewezen, dat we ook voor de geestelijke belangen van het kind op komen. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 82 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Baert, van de Casteel, Diele man, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. Kruysse en 't Gilde. Omvraag. Dhr. Weijns vraagt hoe het is met de waterleiding. Hij heeft vernomen, dat er veel gemeenten zijn, die niet aanslui ten, en daardoor gelooft hij, dat het ri sico voor de enkele gemeenten, die wel toezegging deden, te zwaar zal worden. De Voorz. antwoordt hierop, dat er weliswaar nog verschillende gemeenten zijn, die geen toezegging deden, maar er toch ook nog verwacht wordt, dat er nog gemeenten zullen toetreden. Blij ven ze echter weigeren, dan kan het wa terleidingsplan voorloopig niet uitge voerd worden, maar in elk geval kan spr. de verzekering geven, dat de last voor onze gemeente niet gröoter zal worden dan in de raming is vastgesteld. Want mocht het zijn, dat men met andere cijfers kwam, dan is daartoe een nieuw raadsbesluit noodig. Daar verder niemand het woord ver langt, sluit de Voorz. de vergadering met het gewone dankformulier. Ingezonden Mededeelingen. Ruwe en schrale huid van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. (5) Vrijheidsbond. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van den Vrijheidsbond is nog besloten dat in den Partijraad zullen zitting nemen de leden van het hootdbestuur, de leden der beide Kamer fracties, de hootdredacteur van het orgaan en 36 gedelegeerden van de centrale kiesvereenigingen van wie alleen de gedelegeerden stemrecht in den Partijraad zullen hebben. Met nagenoeg algemeene stemmen werd besloten den naam Vrijheidsbond te behouden, met toevoeging van de Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. bij apoth. en drogisten. (5) liberale Staatsparty, alsmede om het beginselprogram geheel ongewyzigd tH laten. Een woord van dank werd gebracht aan de commissie onder voorzitterschap van mr. J. Drost. De avondvergadering werd voor een groot deel in beslag genomen door be sprekingen over het rapport over be zuiniging op lager onderwijs, voor welker samenstelling hulde werd ge bracht aan de commissie-Eerdmans. Geconcludeerd werd, dat het ontwerp Koninklijk besluit van minister De Vis ser (dat inmiddels opgeschort is) onaan nemelijk is, omdat van verschuiving van de leeftijdsgrens geen afdoende bezui niging is te verwachten, daar dan vele nieuwe bewaarscholen zouden moeten worden opgericht, terwijl bovendien voor het platteland ondoenlijk zou zijn, zoo dat de hoogst ODgewenschte toestand zou worden geschapen, dat op het platte land de kinderen een jaar langer zou den moeten rondloopen. Nadat nog besprekingen waren ge voerd over vraagstukken van actueele politiek, propaganda en jeugdorganisatie, werd ae tot het laatste toe druk be zochte vergadering 's avonds halitwaalf gesloten. Aanwezig waren ongeveer 400 leden, van wie 190 stemgerechtigde afgevaar digden, vertegenwoordigende 113 af- deelingen. Het Kamerlid Schaper. De heer Schaper, die Maandag zijn 25-jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer heeft gevierd, is Woensdag door den voorz. en vele leden van de Twee de Kamer gelukwenscht, toen hy tijdens de behandeling in de Kamer van de suppletoire oorlogsbegrootiug de verga derzaal binnenkwam. In de Tel. brengen de heeren Treub, Marchant en Smeenge den jubilaris hul de voor de wijze waarop hij zijn lid maatschap steeds heelt vervuld. AXEL, 21 Maart 1924. Gisteren is bij het boomensnoeien J. V. alhier uit een boom gevallen, waarbij hij het ongeluk had een been te breken. Woensdag is door de Maatschappij „Voorwaarts" te Kijkuit aanbesteding gehouden voor de levering van 62000 Kg. Chili, waarvan de uitslag is als volgt. M. Vergouwen, Terneazen 14,71. Firma De Ruijter, Axel 14,66. D. J. Oggel, Axel 14,64. G. Ver wilghen, Hulst 14,49. De levering is aan den laagsten in- 8Chrijvei gegund. De dienst op de lijn Mechelen Terneuzen, die in verband met het herstel van de brug te Temsche eenigszins was gewijzigd, is thans weder normaal. De bende van Hoe—Verstuyft. Het Gezworenen hof te Gent houdt zich al een paar weken bezig met een comble van moord- en diefstalzaken, die de beruchte moordenaars- en dievenben de vaD Hoe—Verstuyft op zijn geweten heelt. De naam is gekozen naar de twee leiders, liedeD, die zich een legendarische bekendheid in Oost-en West Vlaanderen, het voornaamste operatieterrein zullen hebben verworveD. Zoo werd 0. a. Vrijdag behandeld de zaak te St. Kruis bij Brugge. Doch zoo nu en dan kwam deze 40 man sterke bende over de grens, en vereerde ons gewest met een bezoek, n.l. in Zeeuwsch-Vlaanderen, Philippine en Hootdplaat. Maandag hadden zij zich voor het Hoi te verantwoorden over eeD moordaanslag en diefstal in den nacht van 3 op 4 Jnni 1919 te Philippine gepleegd. De bur gemeester Ed. Ceulenaere was toen door het gerinkel van glasscherven gewekt,

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2