bijvoegsel Axelsclie Courant Vrijdag 14 Maart 1924. No. 97. Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN In een te Goes gehouden vergadering van afgevaardigden van verscmllende oudercommissies uit «eheelZeelaud werd besloten, het volgende request aan H. M. de Koningin te zenden. Ondergeteekenden geven met den diepsteu eerbied te kennen, dat ze met diep leedwezen hebben kennis genomen van het Kon. besluit, waardoor de toe latingsleeftijd tot de lagere school wordt bepaald op zeven jaardat door d0ZeD maatregel vooral het platte land ziju gemis aan bewaarscholen ten zeerste wordt getroffen, dat de beoogde zuinig heidsmaatregel vooral ten gevolge kan hebben dat de gemeenten voor grootere lasten komen te staan, als ze mochten overgaan tot het stichten van bewaar scholen, dat deze maatregel bijzonder hard moet ingrijpen in het gezinsleven, reden waarom ze eerbiedig de vrijheid nemen Uwe Majesteit te verzoeken die maatregelen te treffen of te doen «effen, waardoor genoemd Kon. besluit wordt ingetrokken en de toelatingsleeftyd blijft, zooals die tot heden was. Vcrhooging bieraccyns en Invoerrecht op bier en thee. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en op thee aangenomen met 48 tegen 30 stemmen (rechts tegen links). en viel dwars over de Stadsvest, «loeit bleef boven het water hangen. De be stuurder sloeg een ruit in, en door die opening konden de passagiers zich redden. Een man uit Stratum is nog al ernstig aan het zitvlak verwond, en een meisje uit Philipsdorp kreeg kneuzingen aan de beenen. Beiden werden per brancard naar het Gasthuis vervoerd. De bestuur der van de bus, Van Beek, verwondde de handen bij het inslaan van de ruit. De autobus is zwaar gehavend. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de bestuurder het bellen van de tram niet tijdig heeft vernomen. Een der vele autobussen, die tusschen Middelburg en Vlissingen rijden, is Dins dagmiddag tegen een boom aangereden en toen in een sloot terecht gekomen. De chauffeur en de 4 inzittende passa giers kwamen er met enkele schrammen en lichte kneuzingen af. Zondagnacht hebben de kommiezen te Zierikzee met hehulp van de vissche- rijpolitie een groote partij gedistilleerd aangehouden, die binnengesmokkeld werd door de motorschuit Z. Z. 19 van Gebr. O. te Zierikzee. De partij bestaande uit 140 liter-flesschen en 23 manden met gedistilleerd was uit België aangevoerd door een klipperschip, geladen met stee- nen met bestemming naar Wolfaartsdijb. en 'is in de Zandkreek overgeladen op de Z Z. 19. Het schip is eveneens in beslag genomen. N. B. Crt Nadat Zondagmiddag brand was uitgebroken in den hooiberg bij de erven V te Ermelo, is Maandagochtend, aldus meldt de Tel., bij den buurman den smid Bbrand uitgebroken in een hou ten schuur, staande achter zijn woning. De brandweer die spoedig aanwezig was, kon alleen de belendende perceelen Dat houden eD voor verder onheil bewaren. Het perceel brandde geheel at. Kort daarop zagen de buren dat de woning van B. in brand stond. B. vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Nadat met een paar emmers water deze brand was gebluscht, werd een onder zoek ingesteld. De verdenking viel op de 14-jarige dienstbode, die bekende niet alleen het huis, doch ook de schuur in brand te hebben gestoken. Het meisje is door de politie gearresteerd. Zondagavond omstreeks halfnegen is de autobus van den heer Jonkergouw uit Den Bosch, die uit de richtiDg yan Stryp kwam, op den hoek bij den Lm- masingel te Eindhoven door een stoom tram in de flank gereden. De bus, waar in verscheidene passagiers zaten, kantelde OnvooTzichtic/e schutter. Te co nendaal, ging de 21-jarige L., met een geweer het veld in om ganzen te schie ten, doch had de onvoorzichtigheid den haan niet in de rust te zetten. Toen hii over een sloot zou springen, bleet de haan achter de polstok haken, waar door het geweer aiging en hem nage noeg de geheele hand werd afgeschoten. Tragisch. Te Harlingen is in het St. Jozefsgesticht de 80-jarige blinde vrouw W., die in haar kamertje bezig was zich boven een stoot met vuur te warmen, in brand geraakt. Toen meD haar vond had zij hevige brandwonden, en in den alge oopen nacht overleed zij aan de bekomen verwondingen. Branden. Door onbekende oorzaak is brand ontstaan in het pand 43 aan de Weste Wagenstraat te Bot terdam, waarin een sigarenwinkel ge vestigd is. De vlammen sloegen a spoedig naar buiten en de brand iet zich ernstig aanzien. Onmiddellijk tastte de brandweer het vuur aan met iwee stralen. De aanwezige groote voorraad brandende sigaren enz. ver spreidde een hevige warmte, waardoor het werken voor de gasten geen sine cure was. De winkel is geheel uitge brand. Verzekering dekt de schade. Ter zelfder tijd ongeveer is vermoe delijk door het achteloos weggooien van een brandende lucifer of sigaret brand ontstaan in eenige kleerkasten van het personeel in dat gedeelte yan het oude postkantoor waarin de telegraafdienst is ondergebracht. De kleerkasten be vinden zich or de derde étage op een corridor van het trappenhuis rond de hal. Daar er juist een cursus voor het telegraafpersoneel gegeven werd, waren de kasten met hoeden en jassen gevuld. Het vuur verspreide veel rook, zoodat men het ergste vermoedde. Het per soneel trachtte de vlammen eerst met een tiental manimaxapparateu te doovea, doch moest door de brandweer, die on middellijk gewaarschuwd was, worden bijgestaan. Deze kon net vuur met een slang op de waterleiding blusschen. Te Zevenbergen hebben rijks ambtenaren, geassisteerd door mare chaussee, een geheime jeneverstokerij ontdekt in het pand van R. in de Achterstraat. De inrichting was in volle werking. Zoowel de machinerieën als de aanwezige voorraden jenever en spiritis, circa 200 liters, werden in beslag genomen. R. en diens huisvrouw, alsmede hun handlanger vaD .'tW. te Breda, zijn onmiddellijk gearresteerd. Eenige weken geleden hebben de hoofdagent S. van de Haagsche Onder linge Verzekeringsmaatschappij Arona, en de boekhouder van die maatschappij, Van de H., nadat hun bekend was geworden, dat op de polis yan juffrouw L dienstbode in het krankzinnigenge sticht Endegeest te Oegstgeest, de hoofdprijs van 100,000 van die maat schappij was gevallen, waarvan deze juffrouw nog geen kennis droeg, haar onder bedriegelijke voorwendsels weten te bewegen, voor het lidmaatschap van de maatschappij te bedanken en dus haar polis af te geven. Toen de dienst bode later vernam, dat op het nummer van haar polis de hoofdprijs was ge vallen, heeft zij de zaak in handen van j de politie te Oegstgeest gesteld, met het gevolg, dat S. en v. d. H. Dinsdag gevankelijk naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage zijn overgebracht. Te Leiden is een T jarig knaapje van een vrachtauto gevalleD en in bedenkelijken toestand met een hersen schudding naar het ziekenhuis vervoerd. Maandagmorgen reed op den O Z. Achterburgwal te Amsterdam een atax. De auto kwam van het Rusland en reed den kant van het hoofdbureau van politie op. Vóór dit gebouw ge komen, stootte een van de voorwielen tegen een paaltje, tengevolge waarvaD de chauffeur zijn stuur verloor en de wagen in hst water reed. Hij kwam eerst terecht op een politiebootje, doch stortte onmiddellijk in het water. De chauffeur en de hulpchauffeur konden dadelijk gered worden, doch de inzit tende, de heer Fruit, directeur vau het Nederlandsch Veem, is verdronken. Te Buren (Gelderl.) is de groote landbouwerswoning van W. Kok afge brand. Inboedel, oogst en vee werden een prooi van de vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Een leerling van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, J. G. K. uit Delft-, wordt aan boord van het stoomschip Coramewijne vermist; hij is vermoedelijk omgekomen. Be wals. Zoo zoetjesaan komt de wals weer in zwaog en naar aanlei ding daarvan heeft een cijfer-wellusteling eens uitgerekend hoe lang de weg is welke een goed walser aflegt. Het gewoue tempo vso een wals is 80 maten per minuut, waarbij de voeten 240 bewegingen maken. Gedurende een wals van 5 minuten of 400 maten maakt de walser 1200 voetbewegingen en legt daardoor een weg af van 400 Meter. Een goed getrainde walser kan 4 uren en 10 minuten achtereen dansen, in wel ker tijd zijn voeten 60.000 bewegingen hebben gemaakt en hij een weg heeft algelegd van 20 Kilometer, dus den af stand Groenmarkt-Rotterdam. Cijferen is toch ina&r een mooi iets. Brand te Leiden Zaterdag ont stond brand in de grutterij en Meelfa briek »de Rijn* van de firma T. J. Bots, te Leiden. De brandweer was in volle actie, doch wegens de hoogte was de vuurhaard moeilijk te bereiken. Voor vijf jaar brandde de fabriek ook af. Nader blijkt dat de oorzaak van den brand, te wijten is aan heetloopen eener machine. De brand is tot de machinale bereiding-afdeeling beperkt. Magazijnen en kantoren zijn gespaard. Veel nieuwe machines zijn vernield, zoodat de schade op ruim een ton wordt geschat. De ge bouwen en het materiaal zijü verzekerd, maar de firma is niet verzekerd tegeD bedrijfschade. De diaconie der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam heeft onder letter B een gift van 2000 ontvangen. Volgens berichten uit Belgisch Luxemburg zijn de Ardennen aldaar van Vielsalm tot Poix Saint Hubert nog steeds geheel met sneeuw bedekt. Ook in het Zuiden van Namen wintert het nog a!tij"d en worden voortdurend kudden everzwijnen waargenomen. In bet Bois de Frandeux heeft men dezer dagen alweer zeven dergelijke dieren geveld. Een vrouw te Elbeuf heeft na eeD tooDeel met haar man, die pas vernomen had, dat zij van diefstal werd beschul digd, haar twee kinderen, drie en twee jaar oud, opgehangen en vervolgens, ook door ophanging, een eind aan haar eigen leven gemaakt. In het Noorden van Berlijn heeft Dinsdagochtend een 58-jarige arbeider, Springer geDaamd, zijn 25-jarige dochter met bijlslagen gedood. Na een heelen dag in het park van Treptow te hebben rondgedoold, meldde de moordenaar zich 's avonds aan. Springer leefde in i ongeoorloofde verhouding met zijn dochter en was een paar jaar geleden tot 17 maanden tuchthuis veroordeeld omdat hij zich aan bloedschande had schuldig gemaakt. Bij zijn terugkeer uit de gevangenis werd hij door zijn vrouw weer in huis toegelaten, omdat i zij hoopte dat haar man door de zware straf van zijn onnatuurlijke neigingen cenezen zou zijn. Dit bleek niet het geval Springer vervolgde zijn dochter steeds weer en toen hij vernam dat bet meisje zich wilde verloven, heeft f hij haar gedood. De moordenaar was vroeger een welgesteld man en is siuus 16 jaar aan bet werk in e-n Berlijusche tabriek, waar hij een goede betrekking had. Hij stond als een rustig arbeider bekend, die niet rookte en niet dronk. Door zijn daad heeft hij zijn gezin in de grootste ellende gedompeld, aange zien zijn slachtoffer met hem voor het onderhoud der familie zorgde. Het spoorwegongeluk bij Grand- Violets, heeft Maandagmorgen io de vroegte plaats gehad. Tegen vier uur naderde de sneltrein Calais—Ventimiglia, een luxetrein, de halte Grand-Violets, waar hij niet stopte, doch als gewoonlijk vaart minderde wegens het naderen van het groote station van Lyon, dat tien kilometer zuidelijker ligt. Bij Grand-Violets is de locomotief ontspoord od op den spoordijk omgesla gen. Verscheidene rijtuigeD, waaronder het restauratie- en het slaaprijtuig, vie len om en werden tengevolge van den hevigen schok verbrijzeld. Vier menschen hebben bij dit ongeluk het leven verloren. Volgens de Petit Parisien zou eeD onmiddellijk ingesteld onderzoek uitgemaakt hebben, dat te gioote snelheid op het traject, waar het ongeluk gebeurd, en waar een zeer be perkte snelheid is voorgeschreven, de ramp veroorzaakt heeft. Een juwelier te Friedenau had zijn winkel gesloten om koffie te gaan drinken, toen even later een jonge man zich aan den winkel vervoegde met een handwagen met een groote kist. Hij laadde de kist ai en schoot oie voor de deur, waarop hij rustig tegen de kist bleef leuneD, schijnbaar in af wachting van de komst van den juwe lier. Anderhalf uur hield hij het wachten vol, toen scheen het hem te vervelenhij schoof de kist weer op de kar en ging heen. Een halt uurtje later kwam de juwelier terug en merkte, dat zijn winkel geplunderd was. Er was een stuk uit de deur gezaagd en bet gat was later me.t papier dicntge- plak.t, In de kist had een inbreker gezeten, die rustig zijn werk had kunnen volbrengen, terwijl zijn schijn baar doelloos wachtende maat uitkijk hield. De handige inbrekers zijn thans gepakt. Toen zij de gestolen juweelen Ite gelde trachtten te maken, was de politie beu op het spoor gekomen. Het marine-radiostation te Charle- stown heeft een draadloos bericht opge vangen van de Noorsche boot Cissy, waarin werd gemeld, dat het Ameri- kaansche schip Santiago ten zuiden van kaap Hatteras is vergaan. De Noorsche boot kon een reddingsboot met 10 man oppikken. Vermoed wordt dat de overige 26 opvarenden den dood in de golven hebben gevonden. Van 1 31 Januari 1924. Westdorpe. Huwelijks-voltrekking. 31. Edmondus van Hurck, 25 jjm. en Augusta Seraphina de Bouver, 21 j., jd. Geboorten. 10. Lisy Louisa Bertha, d. van Raymond Leon Verhelst en Maria Augusta Claeyssens. 27. Eduardus Stephanus, z. van Maurice Eduardus van Waes en Irma Maria Audenaerd. Overlijden. 14. Prudentia van Nieuwen- huyze 84 j., wed. van Laurentius van Hecke. 19 p'ieter Baard, 80 j., z. van Cornells en Zoetje Calandt.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 5