CIIR. VIT. SCHOOL üngctnaakk Groenten Maatschappij „Voorwaarts" 50,000 K.G. CHILI Eene partij AARDAPPELEN, voor Puin en Afval, Eieren en Boter!! Advertentiën. in de Nieuwstraat. Bekendmakingen. zal aanbesteden Plus minus Executoriale Verkooping. openbaar verkoopen bij VAN SABBEN, :s- is n, ui n- 'g ig DO e- nt ?n :r- ot is er ef is. ht of ■e. m en d. sn et id nt ii. e- et sn te ils :h Na gevatte koude terug in den hoofd, omslag en vindt hij het gebruiken van dergelijke bronnen nog niet zoo onbillijk. Spr. heeft van begin af gevoeld voor het voorstel van dhr. v. d. Hegge Zijnen en is door de gehoorde betoogen nog niet veranderd. Qroote offers worden niet gevraagd en bovendien wordt erop gewezen, dat het geen concurrentie tegen maar bescherming is van de gas fabriek terwijl het wel nadeelig zou worden als we concessie verleenen. Dhr. J. de Feijter vraagt hoe groot de som is, die geleend zou moeten worden. De Voorz.: Ongeveer 200 000. Dhr. J. de Feijter schrikt daareenigs zins van terug, maar is overigens ook voor eigen exploitatie. Te meer omdat we dan de geheele gemeente bereiken dat is het ideale. En omdat spr. be vreesd is, dat de P. Z E. M. de buiten wijken los zal laten, zou hij zeggen: dan maar eigen bedrijf. Dhr. Van Dixhoorn wijst er nog op, dat gas ook voor veel zaken, winkels vooral, schadelijk is. Dhr. Dieleman gelooft, dat de Raad wijs zou doen, als eerst onderzoek werd ingesteld naar het aantal aansluitingen. De Voorz. zegt wel, we staan er goed voor, maar de belastingbetalers willen dan wel wat naar beneden. De Voorz. antwoordt, dat men met onderzoek niet opschiet. Dan vraagt de een wat kost het en een ander twij feltbovendien dat is vroeger ook al gebleken niet te slagen. Wat de belasting betreft, daarin zijn we zeer voorzichtig en vragen we niet meer dan noodig is. Voor 1924 is die reeds 20 pCt. lager dan voor 1923, dus dat beteekent wel iets. Dhr. Van Dixhoorn is ook tegen zoo'n onderzoek. Dan zouden we wel aan huis moeten gaan en den heer v. d. Hegge Zijnen meenemen. Het meeren- deel is immers kat-uit-den-boom-kijkers. Bovendien dat wordt toch in andere zaken ook niet gevraagd. Laat ons ver trouwen stellen in het rapport, dat is gebaseerd op onderzoek en resultaat van gemeenten geheel Nederland door. Trou wens bij alle groote en belangrijke voor stellen heeft men opposanten. Spr. hoopt, dat men den raad van den adviseur zal volgen. Dhr. v. d. Hegge Zijnen krijgt het woord weer en beantwoordt de verschil lende opposanten. Allereerst spijt het hem een fout te hebben gemaakt, waardoor de winsten nu in plaats van op 2000 op ruim 1000 geraamd worden en ook het verlies voor de buitenwijken f 1000 grooter wordt. Als excuus wees hij op het snelle tempo, waarin het is samengesteld al geeft hij toe, dat fouten niet moeten voorkomen. Aan de h.h. de Feijter en Dieleman zegt hij, dat als de behoefte niet groot mocht schijnen voor electriciteit, het toch geen luxe is, zooals vóór den oor log. Toen stelde spr. ook nog onder zoek in voor de aansluiting, maar later heeft hij die geschiedenis afgeschaft. Thans is electriciteit voor wie zijn tijd verstaat, behoefte en ook de Regeering moedigt het zeer aan als oeconomisch in het algemeen belang. Toch is het aantal aansluitingen in dit rapport geen hoofdzaak, want die komen vanzelfspr. heeft verschillende gegevens in zijn rap port, die in werkelijkheid veel gunsti ger uitkomen. Maar het is spr. hetzelfde wat de Raad doet. Hij wil daarop niet influen- ceeren en hij ziet er ook geen nut in de heeren een rad voor de oogen te draaien. Als er electriciteit is, hoe ook, dan wordt het genomen fn als dhr. Gilde zegt, dat de cijfers hier beneden het gemiddelde blijven, dan is hij daarover niet verwon derd, want dat praatje van „hier zijn de menschen en toestanden heel anders'', hoort men in elke streek van Nederland en toch gaat het overal eender. Als dhr. Dieleman vraagt, waar de winst vandaan komt, antwoordt spr. van de afnemers. Maar eigenlijk is er geen winst; althans op papier mag dat niet volgens de Wet. Maar wat is een be drijf zonder prikkel Daar komt niets van terecht. In de groote steden maakt men winsten, die grooter zijn, dan de belastinginkomsten, maar <jie worden verwerkt onder recognitie's, zoodat het altijd de belastingbetalers ten goede komt. De rente van 4s/4 is niet te laag. Zaamslag maakt 472 Toch speelt 7, °/0 in de rekening geen rol. "Met dhr. de Feijter is hij het eens, dat de geheele gemeente aangesloten moet zijn, dat staat ook in zijn advies Zaamslag heeft het ook zoo gedaan. Maar de moeilijkheid is hier dat de P. Z. E. M. die voorwaarde niet zal aan nemen en spr. voorziet conflicten, als de gemeente niet zelf de exploitatie ter hand neemt. Dan zal de P. Z. E. M. komen en zeggen ik neem alleen de kom, met of zonder toestemming want daarin zit voor haar de winst. Dhr. 't Gilde is door het gesprokene niet veranderd en zal zijn stem niet ge ven aan eigen exploitatie, maar steunen het voorstel van B. en W. Dhr. Oggel heeft met belangstelling geluisterd naar de toelichting van het rapport, maar is verwonderd, te hooren, dat de P. Z. E. M. onze voorwaarden niet zal aannemen als berekend wordt, dat f 16000 winst gemaakt wordt, is dat toch geen vraag meer. Dhr. v. d. Hegge Zijnen is dat eens met dhr. Oggel, nl. als we met gewone menschen te doen hadden. Maar men schen, die de wetten kunnen stellen, zeggen ik bemoei me niet met voor waarden deze maken hun tarieven zelf en vormen dan nog meer winst. Toch is spr. overtuigd, dat het werk van de P. Z. E. M. falicant uitkomt, omdat hunne berekeningen niet zijn te volgen. Dhr. OggelAls ze uwe cijfers zien kunnen ze toch ook de logica volgen. Ze zijn toch ook deskundig om dat na te gaan Dhr. v. d. Hegge ZijnenDat weet ik niet. Ik moet daaraan twijfelen, als ik zie, dat er zes maanden noodig zijn om zulke gewone dingen in orde te maken. Dhr. OggelWe moeten dat toch verwachten. Dhr. van Dixhoorn vraagt nogmaals de reden, waarom B. en W. niet op het advies in gaan. Spr. hoort nu ook van dhr. Oggel, dat hij van de winst over tuigd is en vraagt waarom we die nu nit de handen moeten geven. De Voorz B. en W. zijn niet zoo optimitisch als den adviseur en gelóo ven ook nog niet aan het aantal aan sluitingen, waarmee gerekend is. Dhr. van Dixhoorn staat verbaasd over deze kortzichtigheid en vraagt wanneer de heeren nu eens verder dan Axel zul len gaan en kijken wat er in de wereld te koop is. De menschen zijn toch overal eender en overal rendeert het. Dhr. Weijns vraagt nog of er ook op gerekend is, dat sommige wijken b.v. Spui, ook met andere gemeenten kun- nen aansluiten. Dhr. v. d. Hegge Zijnen heeft daar niet mede gerekend, maar zegt, dat van alles nog 10 pCt. mag afvallen, we dan de zaak nog kloppend maken. Dhr. Dieleman hoort altijd maar over winst praten en vraagt is er nu heele- maal geen risico Dhr. v. d. Hegge Zijnen Die bestaat alleen, als uitsluitend de buitenwijken worden aangesloten. Stel dus dat de P. Z. E. M. de kom heeft en Axel zelf de buitenwijken zou nemen, dan heeft men aanmerkelijk verlies, maar als de geheele gemeente aansluit dan is winst verzekerd. De Voorz. stelt voor een kwartier te AXEL, 14 Maart 1924. Door ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, em. pred. te Leiderdorp, is het beroep naar de Ned. Herv. kerk alhier aangenomen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. "Wisselkoersen. Brussel 10 52. Parijs 12 56. Londen ll,558/4. New-York 2,68. Zij, die hun kinderen voor den nieuwen cupsus wenschen te doen inschrijven, worden verzocht hiervan opgave te doen vóór of op 22 Maart a. s. bij het Hoofd der School A. COUMOU. r GEMEENTELIJKE BEERRUIMING. ZUURKOOL, ANDIJVIE, SPERS1EBOONTJES. Te bekomen bij A. IJZEBAART v. D. Berge, Koestraat D 99. KXJKAJIT, op WOENSDAG 19 MAART 1924 des namiddags uur bij JOZEF VAN DORSSELAER te "K ij k u i t in goede origineele balen. Levering 12 dagen na den dag van aanbesteding. Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris Penningmeester A. VAN DORSSELAER, Axel C 27. pauseeren. (Wordt vervolgd). Toelating van kinderen op de o. 1. school. ZOMERTIJD. Deurwaarder Huineman te Terneuzen zal óp Donderdag 20 Maart 1924, des namiddags 3 uur te Axel aan bet Station in het in executoriaal beslag genomen bij proces-verbaal dd. 12 Maart 1924, ten laste van C. G. Heijnsdijk te Axel (Nieuwendijk). Betaling contant zonder oogelden. Deurwaarder HUINEMAN. Kaaiwal. Door belanghebbenden kannen wor den afgehaald de spaarboekjes tot en met de nos 717, en de boekjes loopende rekening tot en met 396. Zij die hun boekje nog niet ter bij werking inzonden, worden beleefd ver zocht dit alsnog ten spoedigste in te leveren. De Kassier, L. CH. WABEKE. Grossier verlangt geregelde aanbie ding van kleinere en grootere kwantums Eieren, Tevens geregelde aanbieding ^pvraagd van Boeren- en ook van Fabrieksboter onder Riikscontróle. Brieven franco letter IT Bureau van dit blad. 0 2n gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten Sanapirin (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth_ en drogisten. Zondag 16 Maart 1924. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Leeskerk. Nam 2 Ds. Raams, van Hoek. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. De Burgemeester van AXEL maakt namens den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bekend dat alle vóór het in werking treden der Jachtwet 1923 afgegeven buitengewone mach tigingen, als bedoeld in artikel 26 der op 1 Maart 1924 vervallen Jachtwet, bevestigd zijn, ook zonder dat deze bevestiging op de mach tiging is geplaatst: a. voor zoover zij zijn afgegeven tot een daarin bepaalden datum tot den vervaldag b. voor zoover zij zijn afgegeven voor on- bepaalden tijd, tot 30 Juni 1924. Opzending van buitengewone machtigingen aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, behoeft derhalve niet meer plaats te hebben. Axel, den 14 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zij, die hun beerput of ton wenschen te laten ledigen door de Gemeentelijke Beerruiming, zij hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen, tegen betaling van het verschuldigde loon t. w. voor een put of ton met een inhoud van minder dan 1 M3 f 1.— van één met een inhoud van 1 M3, doch minder dan P/i M3 f2.— en die met een inhoud van 17a M3 f4.— is de put of ton, die geledigd moet worden, grooter dan P/a M3. dan wordt de meerderen inhoud ingedeeld in een der bovengenoemde klassen. Blijkt, dat de put grooter is dan het opge- gevene, dan Tiestaat het recht het meer ver schuldigde na te vorderen; is de put kleiner dan is opgegeven, dan zal het te veel betaalde worden teruggegeven. Axel. 14 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 April 1924 op de o. I. school nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten. in aanmerking daarvoor komen leerlingen die op 1 October 1924 den leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt. Aanmelding kan geschieden ter secretarie op werkdagen van 9—12 en 1—4 uur vóór 27 Maart a.s. onder overlegging van het vaccine- bewijs. Axel, 14 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL brengt ter open bare kennis, at ingevolge Kon. Besluit van 31 Januari 1924 no. 42 (Staatsblad' no. 28) in 1924 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der vvet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) zal aan vangen den dertigsten Maart en zal eindigen den vjjfden October a.s. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijd te Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst I TWEE UUR in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om drie uur in den nacht van 29 Maart op 30 Maart a.s. (of wanneer men zich op 29 Maart a.s. ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. Axel, den 5 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, BLOK. I 4

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3