No. 97. Vrijdag 1 i 192! 39e Jaarg. T Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Galden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. By dit blad behoort een byvoegsel. Zitting van 11 Maart 1924. Aanwezig de heerenJ. M. Oggel, M. W. Koster, wethouders, Ph. J. van Dix- hoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A.'t Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemeester, secre taris de heer J. L. J. Maris. De Voorz. opent om 10 uur de ver gadering met het gebedsformulier en stelt daarna aan de orde de agenda 1. Notulen. De notulen van de verg. van 24 Jan. en 15 Febr. jl. worden onveranderd goed gekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van dhr. A. E. C. Kruysse, dat hij verhinderd is de zitting bij te wonen. b. Verslagen van de Hoofden der Scholen over de resultaten van het avondonderwijs, gedurende den winter. Deze luiden ongeveer als volgt: 1. Openbare school. Voor den cursus hadden zich aange meld 15 jongens. Hiervan heeft 1 aan vankelijk trouw, later slechts sporadisch de lessen bezocht, en die om de andere week gaat varen, heeft de helft van den cursus gevolgd. Overigens had het be zoek vrij geregeld plaats. Evenals an dere jaren verminderde het bezoek in de maand Februari, in verband met uit komende werkzaamheden. De lessen vingen aan 5 Nov. en zijn geëindigd 18 Februari. Geen les werd gegeven op Dankdag en in de Kerstvacantie tot 2 Januari. De lessen werden gegeven op- alle werkdagen behalve des Zaterdags, van 6 tot half 8 uur. Ondergeteekende gaf les in rekenen (3 uur per week) en Vaderl. Gesch. (Va uur per week)dhr. Schieman in Ned. Taal, (2 uur per week) en Aardrijksk. (Va per week); terwijl het vak lezen ver deeld werd. De cursus bedroeg 100 lesuren: De leerlingen waren van 12—15 jaar oud en hadden alle de 6 klassen der lagere school doorloopen. Daar de jongens meest uit de lagere volksklasse voortkomen, vaak de rest van/ het jaar geen pen ter hand nemen of geen boek onder de oogen krijgen, is het gegeven onderwijs ter opfrissching van de eenigszins vervlogen kennis, zoowel als tot uitbreiding en practische toepassing daarvan (brieven schrijven, berekeningen uit de praktijk maken enz voor de deelnemers van groot belang. Er bleek thans ook weer, evenals in vorige jaren, een groot verschil te be staan tusschen de vaardigheid met de pen, het maken van berekeningen en het lezen, in den aanvang van den cur sus, vergeleken met het eind daarvan. Vele ouders toonen ook groote be langstelling voor dit onderwijs. (w.g.) D. A. van Houte. 2. Bizondere school Nieuwstraat. Deze cursus is aangevangen 5 Nov en geëindigd 13 Febr. Gemiddeld 12 leerlingen hebben dezen vrijwel geregeld bezocht. Er werd les gegeven in lezen, rekenen Ned. Taal, Aardrijksk. en Vaderl. ge schiedenis. Voor het meerendeel is gebleken, dat herhaling van het op school geleerde, dringend noodig is. Zoovelen geven blijk dat ze zelden schrijven of lezen en dus bleek opnieuw, dat het dringend noodig is, dat er gelegenheid zij om het vroeger geleerde te herhalen. Waar zoovelen de winteravonden op straat doorbrengen, is het te betreuren, dat de gelegenheid om nog wat vruchtbare kennis op te doen, niet door meerderen is benut. Het was een goed besluit van den Raad onzer gemeente, om dezen i cursus te doen plaats hebben. (w.g.) A. Coumou. 3. Chr. School Zoute Spui. Het onderwijs werd gedurende 100 uren gegeven aan 12 jongens, waarvan gemiddeld 75% geregeld aanwezig was. Het onderwijs omvatte de vakken lezen, rekenen, Ned. Taal, Aardrijkskunde en Vaderl. geschiedenis. LezenResultaten zeer goed. Lazen velen aanvankelijk slecht, bij 't eind der cursus deden ze dit vlot. Leestoon en uitspraak bleken te wenschen over te laten. Rekenen: Dit vak gaf een flinken vooruitgang te zien, als gevolg van de liefhebberij ervoor, slechts een enkele bleef achterlijk. Ned. TaalDit vak bleef teleurstel len. Er wordt weinig voor gevoeld en is, hoewel hard noodig, daardoor moei lijk te onderwijzen. Alleen de besten konden ten slotte een brief schrijven, zonder grove taalfouten. Vad. Gesch.Hiervoor weinig be langstelling; de vroeger verkregen ken nis kon wat worden opgehaald. AardrijkskundeAls voren. Ten slotte zij opgemerkt: le dat dit onderwijs ons zeer noodig bleek. 2e. Dat de meeste leerlingen reeds vroeger zoo'n cursus bezochten en dus de resultaten moeilijk waren vast te stellen. (w.g.) A. P. van Esch. c. Verslag van de Chr. Volksbiblio theek. Blijkens dit verslag verheugt het Be stuur zich in het feit, dat de Biblio theek in een bestaande behoefte voor ziet en alzoo worde medegewerkt aan den geestelijken opbouw der bevolking in Christelijken zin, daarbij gesteund door de subsidie, die door medewer king van den Raad wordt genoten en beveelt de Bibliotheek in zijn bescher ming aan. De Bibliotheek bezit 1099 boeken en telde 155 lezers. De ontvangsten bedroegen f399.13, waarbij f 150 subsidie. De uitgaven f381.40, w.o. f27359 voor nieuwe boeken, f 46.35 voor bind werk en f 10 voor kaftpapier. d. Bericht van de Gezondscommissie, dat zij geen bezwaar heeft tegen de in- structie's voor den lsten en 2en keu ringsveearts, voor het centrum Axel. e. Verslag van de Huurcommissie. Blijkens dit verslag zijn 5 vergade ringen gehouden. Behandeld zijn 2 ver zoeken, aangaande verhooging van huur. Eén hiervan is tot" een mindere verhoo ging teruggebracht en het andere werd toegestaan, onder voorwaarde, dat de noodige herstellingen zouden worden aangebracht. Acht verzoekschriften werden behan deld aangaande huuropzegging hiervan werden 2 niet-ontvankelijk verklaard, en 6 werden ingewilligd. Op grond van de weinige zaken, die te behandelen waren, was de commissie van oordeel, dat tot opheffing der huur commissie kon worden overgaan. Vers'ag van de commissie van plaatselijk toezicht op het 1. o. volgens art. 184 der Lager Onderwijswet, over 1923. Deze commissie heeft alle lagere scho len in deze gemeente bezocht. Een stemmig is zij van oordeel, dat de vor deringen der leerlingen voldoende zijn te achten en het onderwijs goed genoemd kan worden. Leermiddelen zijn in voldoende mate voorhanden en verkeeren in goeden staatverlichting, verwarming en venti latie, alsmede de toestand van gangen en privaten gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Dit laatste is niet van toepassing .op de Roomsch Kath. school, waarvan de commissie dezelfde mededeeling moet doen als het vorige jaarde toestand aldaar voldoet niet aan de eischen, die daaraan gesteld kunnen worden. Waar het Rijk geen vervolgonderwijs meer bekostigde, stemt het de Commis sie tot blijdschap, dat het Gemeentebe stuur daartoe de gelegenheid heeft ver schaft. Eveneens gaf het de commissie reden tot voldoening, dat haar advies betref fende het aanstellen van een tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school is gevolgd. Geconstateerd was, dat ijver en toe wijding van het onderwijzend personeel der verschillende scholen voldoende zijn te achten. Klachten of verzoeken van de zijde der onderwijzers werden niet voor de commissie gebracht. Geconcludeerd wordt alzoo, dat een gunstig rapport over den toestand van het lager onderwijs in deze gemeente kan worden uitgebracht. Het rapport is geteekend door de heeren J. C. Bom, voorz., en A Cou mou, secr. g. bericht van goedkeuring door Ged. St. van de gemeentebegrooting 1924. Deze stukken worden alle voor ken nisgeving aangenomen. h. Motie lager onderwijs. Door dhr. 't Gilde was een verzoek ingediend tot aanneming van de vol gende motie „De Raad der gemeente Axel, in vergadering bijeen op Dinsdag 11 1 Maart 1924, kennis genomen hebbende van de voorgenomen regeeringsplannen ten op zichte van bezuiniging op het Lager Onderwijs speciaal wat betreft het ver- hoogen van den toelatingsleeftijd en het afschaffen van het zevende leerjaar, van meening, dat het verhoogen van de toelatingsleeftijd vooral voor het plat teland zeer nadeelig is, aangezien meestal niet over voldoend voorbereidend on derwijs beschikt kan worden, zonder de gemeentelijke financiën te bezwaren, van oordeel dat de kosten van het onderwijs door deze plannen voor een belangrijk deel op de gemeenten wor den overgebracht, dringt er bij de Regeering op aan ge noemde plannen niet door te voeren, besluit deze motie aan de Regeering op te zender! en gaat over tot de orde van den dag. De Voorz. zegt dat hem dit verzoek pas gisteravond was bereikt en hij geen gelegenheid heeft gehad om, daarover met de wethouders te spreken, zoo dat er ook dienaangaande geen voorstel van B. en W. is. Spr. zegt, dat met het uitstel door de Regeering van dat besluit tot September, die zaak ook niet zoo dringend is en wil dit punt daarom uitstellen tot een volgende vergadering. Hiermede stem men de leden in. 3. Verzoek van de Prov. Zeeuw- sche Electr. Maatschappij. Door de P. Z. E. M. was een verzoek ingediend gedateerd 15 November 1923, van den volgenden inhoud Naar aanleiding van het onderhoud op 13 dezer verzoeken wij U beleefd uwe bemiddeling te verleenen tot het verkrij gen van toestemming voor het aanleg- hen, hebben en onderhouden, van laag- spanningsleidingen voor de distributie van electriciteit aan particulieren in de kom Uwer gemeente. Het voornemen bestaat, wegens de kosten, een bovengrondsch net aan te leggen. Om aan uwen wensch te voldoen tot het aanleggen van een ondergrondsch net in de Zeestraat, Lange Noordstraat, Stationstraat en Nieuwstraat, zouden wij u willen voorstellen om tegemoet te komen in de kosten voor graaf en straat werk. Gaarne spoedig uwe beslissing tege moet ziende. Hoogachtend, H. Streefkerk. De Voorz. deelt mede, dat over dit verzoek reeds meermalen corresponden tie is gevoerd met die Maatschappij en dat ook verschillende besprekingen over die zaak al of niet met den Raad (in besloten zittingen) hebben plaats gehad, tot deze het goedgevonden heeft om zich dienaangaande deskundig te laten voorlichten en daartoe een gemeentelijk adviseur te benoemen. Met den heer B. A. J. van der Hegge Zijnen, die elec- trisch ingenieur is en een adviesbureau heeft te Utrecht, is als zoodanig onder handeld, waarna deze een rapport heeft samengesteld, hetwelk in circulatie is i geweest bij de raadsleden. AXELSC Telef. - Postgiro 603Ö3.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1