log I Keciitszaken. Gemengd JNieuws. De herdenking zelve is, in hoofd lij nen, als volgt gedacht 31 Juli (de dag waarop in 1914 het oproepingstelegram werd aangeplakt) algemeene herdenking door de geheele bevolking 's avonds (na afloop der da gelijksche bezigheden) plaatselijke sa menkomst van degenen die gemobili seerd zijn geweest en van belangstel lenden. 1 Augustus (in 1914 de eerste mobi lisatie dag), landelijke herdenking te 's-Gravenhage door afgevaardigden uit alle gemeenten van Nederland. „In herinnering zal worden gebracht de groote beteekenis voor ons land van de mobilisatie, waardoor aan de geheele wereld is kenbaar gemaakt de onver zettelijke wil van het Nederlandsche volk om zijne onzijdigheid te handha ven en den vrede te bewaren." De zorgen van het nationaal comité en zijn financieele commissie strekken zich niet alleen uit tot het doen be kostigen van hetgeen voor de beoogde herdenking zelve noodig is. Gehoopt wordt in zoodanige mate de belang stelling te verlevendigen voor hen, die, in bange tijden, zooveel opofferden om ons land voor de gruwelen van een oorlog te behoeden, dat mogelijk wordt de vorming van een fonds ter onder steuning van hen, die do©r de vervul ling van hun vaderlandschen plicht persoonlijke nadeelen hebben geleden en in bijzondere moeilijkheden zijn ge raakt. Zomertijd. De afgevaardigden van Engeland, België, Nederland en Frankrijk hebben gisteren vergaderd om de maatregelen te bespreken, die zouden moeten wor den genomen om overeenstemming te bereiken in zake den datum van den overgang van winter- op zomertijd in hun resp. landen. Voor Frankrijk, België en Nederland is daartoe gekozen den nacht van 29 op 30 Mairt Voor Engeland is die datum de nacht van 12 op 13 April, wegens de Engelsche wettelijke bepalingen Voor het vervolg stellen de afge vaardigden als datum voor de invoe ring van den zomertijd voor den nacht van den eersten Zaterdag op Zondag in April en als datum van den terug keer tot den wintertijd de nacht van den eersten Zaterdag op Zondag in October. Prins Hendrik naar Spanje. Havas meldt uit Madrid, dat bij Kon besluit de orde van het Gulden Vlies is verleend aan Prins Hendrik der Ne derlanden. AXEL, 11 Maart 1924 In de heden gehouden raadszitting werd na Kennisneming van de inge komen stukken uitvoerig gesproken over het verzoek van de Prov. Zeeuw- sche Electr. Mij. tot verkrijging van toestemming voor het aanleggen, enz. van laag8panningsleiding voor de leve ring van electriciteit aan particulieren in deze gemeente. Ter juiste beoor deeling van deze zaak had de Raad advies ingewonnen van den heer B. A. J. van der Hegge Zij nen, electrotechnisch adviseur te Utrecbt, die een uitvoerig rapport had samengesteld, waarin o.m. waren berekend de exploitatiekosten van de distributie van electriciteit door de gemeente zelve. Tevens werd een ontwerp voorgelezen van de voorwaarden waaronder de ge meente eventueel concessie zou ver- leenen aan de P. Z. E. M. Het resultaat der besprekingen was, dat met 8 tegen 4 stemmen werd aan genomen een voorstel van dhr. Van Dixhoorn om in beginsel de electriciteit van gemeentewege zelf in exploitatie te nemen en later met de P. Z. E. M. over een contract te onderhandelen, volgens welke deze electriciteit aan de gemeente levert. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om geiden beschikbaar te j stellen voor het aanwijzen van een deskundige, inzake uitbreiding gasbui- zennet. Gunstig werd beschikt aangaande het verzoek van P. van Driel om zijn stoep te verbeteren. Vastgesteld werd de rooilijn in de Gentsche Vaartstraat en de wyziging van de begrooting 1923. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen on de te houden Familieavond der Chr. Kruinenvereeniging Gideon" waarbij als spreker zal optreden cie beer H. Gordeau Jr. van Bussum, alg. secre taris van het Ned. Jongel.-Verbond voor het jongenswerk. De toegang is gratis en de vergadering valt, ofschoon wat vroeg, toch in den avond, zoodat er wel geen bezwaar zal zijn voor belang stellende ouders vooral om er eens eeu paar uren te vertoeven. Naar we vernemen, wordt het noodige gedaan, om het den bezoekers zoo ge zellig mogelijk te maken. Zondagmiddag speelde het eerste elftal der voetbalvereeniging Axel alhier een wedstrijd tegen de F. C Waes- laadia van Burght, de kampioenen der Waesland-competitie. Het spel ging aanvankelijk gelijk op, waarbij eenige gemakkelijke kansen om te doelpunten werden gemist. Geleidelijk kwamen de Belgische gasten toen in de meer dorheid, voornamelijk door hun vlugger spel. Uit een hoekschop wisten zij de leiding te nemen (0—1), met welken stand ook de rust inging. Iu de tweede helft waren de Axelsche aanvallen tal rijker en de gelijkmaker was dan ook wel verdiend geweest. De tijd verstreek echter en kort voor het einde slaagde Waeslandia erin nogmaals te doelpunten (0—2). Id dezen stand is geen veran dering meer gekomen. Het Axelsche elftal, dat enkele invallers telde, kan met dezen uitslag tevreden zijn, of schoon een tegenpunt in de tweede helft wel was verdiend. Da wedstrijd, die tactvol geleid werd, had een zeer vriend schappelijk en prettig verloop. ïagezonden Mededeelingen. MiJNHARDT's Zenuw Tabletten 75 ct. Laxeer Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. (6) Bij Apoth. en Drogisten. De heer K J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, is door de Fransche regeering benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Bij den landbouwer J. Riemens te Zaamslag (Poonhaven) is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Ten verzoeke van de erven wed. L. van Hecke werd te Westdorpe door notaris Dregmans te Axel in het open baar verkocht a. Een huis en erf, groot 5 aren 33 roeden). Kooper werd de heer A. van Hecke te Westdorpe voor 3500. b. Een perceel bouwland, dijk en zijkantweg, gelegen in den Autricben- polder te Westdorpe, samen groot 1 hectare, 72 aren 60 centiaren. Kooper A. van Hecke vnmd. voor 6500 c. Een perceel bouwland, gelegen in den Willem Hendrikpolder te Graauw, samen groot 5 hectaren, 10 aren 80 centiaren. Kooper werd de heer Van Gassen te Nieuw Namen voor 12150. Door de Geref. Kerk te Hoek is beroepen cand. L. ten Kate te Kampen Tern. Crt. Bij de belastingen is benoemd tot tijdelijk kommies 2e kl. met 1 April C. van Velzen te Sas van Gent. Bavor derd met 1 Maart j.l. tot kommies le kl. de kommiezen 2e kl. M. Quist te Vlissingen (stad) en J. D. Dhont te O 6D W. Souburg. Verplaatst met ingang van 16 en 17 Maart a.s. de kommiezen 2e kl. D. H Meulenberg van Nieuw Namen Daar Hontenisse, M. v. d. Kreke van Hontenisse naar Nieuw Namen, en A. H. v. Wijck van Aardenburg naar Jutpbaas; met 1 Mei a.s. de kommies le kl. A. de Schipper van Vlissingen (haven) naar Amsterdam (Invoerrechten en Accijnzen). Bij de behandeÜDg van den post betreffende het onderhoud van het ka naai van Ter Neuzen in de zitting der Tweede Kamer bracht de beer Fruytier ter sprake de belangrijke verkeers stremming over de groote brug over het kanaal te Sas van Gent, en drong aan op spoedige electrificatie. De Minister van Waterstaat verklaar de zich, waar toch electrische stroom beschikbaar is, bereid, overleg te plegen met België. Voor het beroepshof te Gent is gepleit in de zaak betreffende het faillissement van de spoorwegmaat schappij GentTerneuzen. De advocaat generaal De Rijckere zeide o.a., dat de verantwoordelijkheid voor de verduis teringen ligt bij l^estor Wilmart en zijn helpers. De maatschappij is geenszins te beschouwen als het slachtoffer van omstandigheden en dat zij ter goeder trouw was. De liquidatie volgens de wet kan dan ook niet worden vervangen door een liquidatie bij overeenkomst. Tern. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Woensdag 12 Maart 1924. (Biddag voor het gewas.) Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Dr.J.W. van den Bosch, van Harderwijk Nam. 2 Dezelfde. Arrond. Rechtbank te Middelburg. P. A. V., 23 j., werkman te St. Jao- steeD, werd teD laste gelegd, dat hij in deD nacht van 16 op 17 December 1923 te St. Jansteen opzettelijk een dakpan van de woning van A. v. d.Goore heeft vernield. Eisch 25 gld. boete of 25 dagen hecht. Uitspraak 5 gld. boete of 5 dagen hecht. C. M 24 j., en J. v. C., 30 j., arbei ders te Hoofdplaat, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake vaD diefstal met inklimmiDg in de wonihg van oen molenaar A. Porrey te Hoofdplaat, zijn naar de terechtzitting ver wezen met bevel tot gevangenhouding. Eveneens werd verwezen met bevel tot gevangenhouding C. S., 29 j., schaap herder te Ertvelde, gedetineerd te Mid delburg, ter zake van zware mishande ling van den marechaussée De Meijer op 27 December 1923 te Kloosterzande. Te Vlissingen is Zaterdagmorgen een werkman, die werkte op het dek van het op de Schelde in aanbouw zynde stoomschip Slamat naar beneden geval len in bet dok. De man werd levenloos opgehaald. Donderdagmiddag is te Nieuw en St. Joostland een inwoner uit Borssele, die per autobus uit Middelburg kwam en even zou uitstappen om een familie lid te bezoeken, door een motorrijder, wiens signalen hy blykbaar niet hoorde aangereden. Met een gebrokeD been en een schedelbreuk is de man per Roode Kruisauto naar het Gasthuis te Middel burg overgebracht. De motorrijder, die gevallen was, bekwam eenige schrammen, hij lag onder den niet meer bruikbaren motor en zette zijn reis per autobus voort. In de Domaniale Steenkolenmijn te Kerkrade waren twee ploegen in tegenovergestelde richting aan het boren en hadden reeds verbinding met elkaar verkregen. Bij de eerste ploeg maakte men aanstalten om schoten te lossen, terwijl de andere ploeg hierbij niet gewaarschuwd werd. Toen de schoten afgingen, werden van de andere ploeg de mijnwerkers F. en P. ernstig gewond. De eerste werd naar het hospitaal ver voerd, waar bleek dat F. zijn beide oogen moet missen. Men vreest voor zijn leven. De toestand van P. is iets gunstiger. De 25 jarige gemeentewerkman v. D. te Rotterdam, heeft, terwijl hij lood aan het gieten was voor water leidingbuizen, een hoeveelheid kokend lood in het gezicht gekregen. Ernstig aan beide oogen gewond, is de man in het Ooglijdersgesticht opgenomen. Een verdacht bureau. Te 'sGra- venhage werd eenigeD tyd geleden op gericht een Incasso- en Informatiebureau »Holland< geheeten. Voor 15 gulden per jaar kon men zich abonneeren op inlich tingen eD Incasso's. Bij de politie werd eeDs door een be langhebbende geïnformeerd naar dit nieuwe bureau en toen bleek, dat de leider zijn eigen Daam niet opgaf, doch beurtelings den naam van de vrouw waar mee hij leeft en van den man, waarvan die vrouw gescheiden is. De politie heeft het echtpaar toen maar aangehouden en er het Algemeen Politieblad eens op na gekeken. Zij bleken toen gezocht te wor den wegens oplichtingen en verduiste ringen te Amersfoort, Zutlen, Arnhem, Zeist en Amstelveen. De man, de 43- jarige J. A. P., zich noemeDde van E. wordt onder meer gezocht wegens ver duistering van een fiets en een viool, de vrouw, de 24-jarige G. H. T., had de gewoonte zich met haar nog jong kindje te vervoegeD bij vermogende in gezetenen en dan eeD droef verhaal op te disscbeD van haar omstandigheden. In Amstelveen en Amersfoort heett het tweetal voornamelijk gepoogd Gere formeerden op te lichten, zich uitgevend voor kerkgenooten. Het tweetal wordt door de politie be waakt. Een ontvoering. Voor acht dagen verdween plotseling de 3-jarige Alaric Bowden, het zoontje van een leeraar in de Engelsche taal, op geheimzinnige wijze uit de ouderlijke woning te Amsterdam. Vrydag werd het door een dame terug gebracht, die het vier dagen in haar huis had verborgen. Mr. Bowden vertelde hierover het vol gende «Zaterdagavond waren mijn vrouw en ik naar Florawe hadden Alaric ODder de hoede van het dienst meisje thuis achtergelaten. Bij onze thuis komst was het ventje verdwenen en we vonden zijn bedje leeg. Het dienstmeisje vertelde, dat zij een uurtje de deur was uitgegaan en dat zij toen zij terugkwam het kind miste. Natuurlijk waren we radelooswe vreesden een ongeluk en vermoedden, dat Alaric die erg wijs voor z'n jaren is, de deur was uitgegaan. Ik deed aangifte bij de politie en zocht overal. UrenlaDg liepen we langs de straten, maar tevergeefs, den volgenden morgen zag ik een jongetje hier in de buurt loopen dat precies eender gekleed was als mijü boy. Ik ging er op een drafje heen, maar moest ervaren, dat dit een ander jongetje was. Hedenmorgen bracht een dame Alario thuis. En toen ik de omstandigheden vernam begreep ik dat hier een kwestie van wraak in het spel was. Een moeillijke beslissing. Zooals men weet, hebben de liefdadigheidszegels een 18.000 opgebracht, ten bate van liefdadige instellingen. Naar het Vad. verneemt hebbeD een 160 tot 180 instel- .ingen gevraagd voor een deel van de

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2