No. 95. Vrijdag 7 Maart 11124. 39e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaan deren. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Inbrekers? i. Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 5B. - Postgiro «03«3. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag voor middag ELF ure. tot Is bezuiniging noodig De bezuiniging, welke de Regeering dag en nacht bezig boudt, dringt zoo langzamerhand tot het volk aoor en ieder maakt zich op voor een aanmer keljjke beperking der uitgaven. Ook onze Departementen van Algemeen Bestuur blijven daarbij niet achter. Bezuiniging op de Staatsuitgaven komt in de eerste plaats een ieder ten goede. Waterstaat gaat goed voor en heeft voor de verbetering van de haven te Vlissingen een speciaal directiegebouw laten zetten voot de som van f 21000. De bouw van een schutsluis te Wemel- dinge kostte in het jaar 1923 aan onderhoud en inrichting van directie- verblijven 1490, terwijl de bediening nog een bedrag van 1185 vereisebte. Onder den drang naar bezuiniging zijn de kosten voor dit jaar resp. 500 en 1600. Een teekenlokaal, dat tijdelijk werd opgezet, kostte het respectabel bedrag van 2240. Hetzelfde Departement liet het vorig jaar een tweetal brugwachterswoningen bouwen, aan een kanaal dat de Veluwe doorsnijdt. De kosten per woning be droegen maar 8000 Zoo'n zelfde huis moest ook in Middelburg worden gezet, doch beliep een kleine 1000 meer. Voor den aanleg van het zijkanaal Hengelo-Borne was een bureau noodig, waarvoor een huis werd aangekocht voor 26,850. Nog geen 4 maanden later ging dat huisje weder in particu- liere handen over, doch voor een bedrag van om en nabij de helft van de aan koopsom. De onderhoudswerken aan het kanaal door Zuid-Beveland vereischen een nauwkeurig toezicht. Dat blijkt afdoende uit het bedrag van 6000, in 1923 alleen benoodigd voor onderhoud en brandstof voor eeu directie vaartuig. Het bedienend personeel ontving zijn be taling uit andere bronnen. Op den Hollandschen IJssel leeft men op royaler voet. Daar kan eerst worden volstaan met een directievaartuig, een motorboot -en een zeilboot met buiten boord-motor. Voor reparatie alleen werd ruim 10,000 besleed. Doch niet alleen op materieel, doch ook op personeel is men daar nog vrij scheutig. Het geven van speciale ad viezen wordt daar ruim betaald, al is het slechts voor de keuring van mate rieel voor bestrating. Een ingenieur en drie technische ambtenaren moesten voor dat bijzondere werk genoegen nemen met een douceurtje van maar 9000. Het kon niet minder Er valt dus nog wel wat te bezuinigen. Avp. Geen Ouderdomswet Het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen heeft tot den minister van arbeid een adres gericht, waarbij verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat de „Ouderdomswet" buiten werking wordt gesteld. Overwogen wordt Ie. dat deze wet van 1919 oor spronkelijk een sociale wet was, waar bij de staat bijdroeg in premiën en administratiekosten 2e. dat de laatste wijzigingen in de wet haar ten eenenmale dat sociale karakter hebben ontnomen zij is thans niet anders dan een wet tot regeling der uitoefening van een staatsbedrijf 3e. Nu naar inperking van staats bemoeiing wordt gestreefd is zij boven dien geheel overbodig, wijl van parti culiere zijde, door maatschappijen, die onder toezicht van de Verzekeringskamer werken, overvloediglijk gelegenheid wordt geboden tot verzekering van renten voor den ouden dag. Nieuwe pensioenregelen. Bij Kon. besl. van 16 Jan. 1924 is vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 67, 3e lid der Pensioenwet 1922. Wij ontleenen er het volgende aan: De inspecteurs der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen zijn belast met de controle op de inkomsten van hen, aan wie een pensioen is toe gekend, als bedoeld in art. 48, 2e lid, en die met een dag na dien van in gang van het pensioen, een nieuwe be trekking krijgen, welke uitzicht geeft op pensioen volgens de Pensioenwet. Het pensioen wordt alsdan verminderd met het bedrag van den grondslag in de nieuwe betrekking. Ter verduidelijking zij er even aan herinnerd, dat art. 48, 2e lid bepaalt, dat een ambtenaar die ontslagen wordt, >0, 'tis zoo ellendig tegenwoordig,* zei de vriendin, »ik durf soms mijn kamer niet uit... stel je voor, dat er een kerel in de gang staat... wat moet je doen als vrouw alleen?* Pips lachte. »Jullie lezen te veel »Gemengd Nieuws*, zeit-ie. »Jultie winden je zelf op.« »Jawel, maar je hoort zoo aan alle kanten van inbrakendat maakt me zoo zenuwachtig... het minste geritsel in huis maakt me soms ziek van angst... als ik 's avonds alleen thuis kom moet de nachtwacht even met me mee thuis gaan kijken... of er geen kerels in huis zijn, ja, ik vertrouw den nachtwacht zelf soms Diet. Ik neem zware slaap poeders in om toch vooral 's nachts niet wakker te worden... mijn kamer is her metisch gesloten met alle mogelijke sloten en knippen. Met den dag word ik angstiger... mijn zenuwen laten mij niet met rust meer, de dag jaagt om voor mij in angst voor den avond... vooi den den nacht, 's Avonds vertrouw ik mijn dienstmeisje niet, niemand... 't is eeD obsessie...* Toen zei Ems»Pips, daar moet je niet om lacheD. Dat is neusch ellendig, 't Is tegenwoordig ook verschrikkelijk... je leeBt niets anders als van moorden, op grond van opheffing van zijn be trekking, of op grond van een nieuwe organisatie van zijn dienstvak, recht heeft op pensioen, indien hem geen wachtgeld wordt toegekend, of indien het wachtgeld dat hij ontving, vervalt, ingetrokken wordt, of minder bedraagt dan het pensioen, berekend over zijn diensttijd. Indien een, op den voet van het straks aangehaalde artikel gepensionneerde, een hem aangeboden betrekking aan vaardt, of wel, die weigert te aanvaar den, geeft de betrokken autoriteit daar van kennis aan den minister van Fi nanciën, met opgave van de inkomsten, welke aan de aanvaarde of geweigerde betrekking zijn verbonden. Art. 5 van den thans afgekondigden algemeenen maatregel van bestuur be helst het volgende „Van het ter hand nemen van eeni- gen arbeid of bedrijf doet de ingevolge artikel 48, tweede lid der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) gepensionneerde mededeeling aan onzen minister van Financiëü. Daarbij doet hij, voor zoo ver mogelijk, opgave van de inkomsten, die hij uit de ter hand genomen werk zaamheden zal trekken, terwijl hij voorts verplicht is om, indien die inkomsten tijdelijk of blijvend wijziging ondergaan, daarvan tijdig voor het verschijnen van den eerst volgenden pensioenstermijn nadere opgave te doen. Zijn de inkomsten niet vooraf op te geven, dan doet hij tijdig vóór het verschijnen van eiken pensioenstermijn opgave van de inkom sten, die hij sinds het terhandnemen brandstichting en inbraken... en als je dan zoo alleen in een groot huis woont, dan kan ik me als vrouw best begrijpen dat je zenuwachtig wordt. Ik zal jullie 's een geschiedenisje vertellen wat bij een van mijn beste vriendinnen gebeurd is. Mijn vriendin Ans heet ze woonde met haar man bij een plaatsje in het Gooi, in een klein villaatje met een grooten tuin, en nogal afgelegeD. Als ik bij haar logeerde voelde ik me 's avonds nltyd heel onrustig, ofschooD ik naast haar slaapkamer sliep, en haar man een revolver had. Buiten was het daar 's nachts altijd zóó donker... de boomen voor het huis beletten zelfs iedere manestraal om door te dringen... de bladeren ritselden bij windstilte zoo geheimzinnig... om van storm niet eens te spreken. Dan joeg de wind om het kleine huisje heen... er klepperden deuren... er sprongen ramen open alles kraakte en knarste... bah, ik ril nog als ik er aan denk. Leo, de man van Ans, was een dap pere kerel. Hij was voor mets bang, zoowel in het dagelijksch leven als in de onwezenlijke nachten op het kleine vil laatje. En als een naar-haar-man-op- ziende echtgenoote voelde Ans zich bij hem zeer veilig. Eens op een nacht hadden Ans en Leo eerst een poosje liggen praten voordat ze indommelden. Ze hadden het op het luguber nachtelyk uur over inbrekers gehad. Dat was dom. Dat doet men niet zoo laat op den avond, op een een zaam villaatje, dat daar weggedoken lag tusscheu boomen. Maar zooals gezegd... Leo was een moedig man 'tZal zoowat om een uur of twee geweest zijn, toen Leo wakker werd. Het was stikdonker in de kamer. Hij meend6 iets gehoord te hebbeD, ging recht-op in bed zitten. Hij luisterde. Geritsel van bladeren... even een stilte. Weer geritsel... Leo wilde weer gaan liggen... Toen hoorde hij opeens voet stappen. Hij nam zijn revolver, sloop doodstil uit het bed... om Ans niet wakker te maken... luisterde toen weer even. Stilte Geritsel van bladen... sterker geritsel. Toen... heel zacht voetstappen. »Verdvloekte Leo tusschen zijn tanden. Een man vloekt altijd op zoo'n oogenblik. Hij opende heel zacht de deur, alles om Ans niet wakker te maken. Hij sloop de trap af... bleef in de gang staan, zijn revolver voor zich uit en luis terde weer in groote spanning. Het geluid kwam uit de huiskamer, naderde de deur... Leo beet zijn tanden op elkaar... pakte zyn revolver vaster... Zacht ging de deur open... er kwam een kerel met een zwarteD mantel op de gang. Hij stond vlak naast Leo, maar had dezen nog niet opgemerkt. Leo werd op eens woedend... geweldig dnfiig.,. Zoo'n smerige, vieze schooier die de huizen binnensloop... gapte... zich Diet ontzag een moord te doen... wat een walg was zoo'n kerel toch... Wat gaf de gevangenis... daar broeiden ze toch weer nieuwe misdaden... Kerel, ik zal je nou is afrossen... je is in dood- angst laten zijnmisschien vermoord ik je wel Leo greep hem bij de keel, bevangen door een razende drift en kneep toe. Een rochelend geluid... een benauwende poging tot krij8chen... daarna grepen de machtelooze handen naar zijn handen... Leo wierp de revolver weg, om beter te kunnen vechten... daardoor werd de greep van zijn andere hand iets losser... de revolver ging tegelijkertijd at door den val... en meteen gilde de inbreker door het huis in beklemmenden doodsangst »Leo Help Leo,* en viel flauw. Verstard keek Leo toe. Het was Ans. Ans, die zich niet erg prettig had gevoeld en daarom een beetje cognac had ge dronken in de huiskamer, ze was heel stil naar beneden geslopen om Leo niet wakker te maken... Ik hoef niet te vertellen hoe Leo schrok. Hij had bijna zijn eigen vrouw vermoordAns is er een heele poos ziek van geweest. Nog komt ze vaak 's nachts wakker en klaagt daD heel zachtjes »Leo, help, Leo en dan neemt Leo haar met tranen in zijn oogeD in zijn armen en durft niet te veronder stellen wat de gevolgen van zijn drift hadden kuDnen ziju. (Van ELLEN JEDDO in de Tel.) COURANT.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1