Bekendmakingen. Burgerlijke Stand. I 1 Wisselkoersen. aanbesteding. Van 1 Januari tot en met 22 Febr. 1924 691 faillissementen tegenover 627 jver betzelfde tijdperk van het vorige aar. Gemoedsbezwaren. Evenals de beide vorige jaren, heeft ook thans weer ten huize van ds. Fraanje, predikant bij de Gerei. Gemeente te Barneveld, een gerechtelijke verkooping plaats ge had, wegens het niei betalen van dat edeelte der belasting, hetwelk op het belastingbiljet is gebracht ingevolge de Invaliditeitswet. Ds. Fr. behoort tot oe eemoedsbezwaarden, die zijn vnjgestelr van het plakken van rentezegels voor hun personeel, welk bedrag dan echter bij hun belasting wordt gevoegd. Hetzelfde klokje, dat ook de vorige jaren onder den hamer was geweest, werd ten verkoop aangeboden, waar voor een geloofsgenoot van den predi kant al heel spoedig ƒ50 bood. Daar mede was deze executoriale verkoop afgeloopen. Dominee's dienstmaagd verklaart, nooit een cent ouderdomsrente te zul len aannemen. De familie de L. te Wassenaar uit zes personen, werd, na het eten van ZiCa ^Oiiiuuvu, kievitsboonen met vet, ernstig ongesteld. De ontbonden geneesheer nam verschijn selen van vergiftiging waar en stelde de politie met een en ander in kennis. Deze nam de etensresten in beslag en stelde een onderzoek in. De patiënten zijn gelukkig allen buiten gevaar. Bij een ontploffing in een chemische fabriek aan de Raritan-rivier, in den staat New Jersey, zijn over de 30 men- schen omgekomen. De geteisterde fabriek is de Ammonite Cy, die het gebouw, waar de ontploffing geschiedde, had gehuurd als opslagplaats. De firma hield zich bezig met de bereiding van kuustmeststoflen uit explosief-stoffen, welke laatste na den oorlog van de regeering waren overgenomen en uit de ongebruikte granaten waren gehaald. Stoomschip vergaan Gemeld wordt, dat de „Cbilier" van de Lloyd Royal Beige, die 45 dagen geleden van Antwerpen naar Savannah vertrok nog niet is aangekomen en sedert een maand al niets meer van zich heeft laten hooren. Naar de Tel. uit Antwerpen verneemt is twijfel bijna niet meer mogelijk over het verongelukken van de boot, die ruim 5000 ton mat en 28 man aan boord had, onder wie drie Nederlanders. Den 16en Januari werd de „Chilier" voor het laatst 158 mijl Z.O. van Valentia (Ierland) gesignaleerd. Een ernstig spoorwegongeluk heeft den 23sten Februari plaats gehad. Een goederentrein derailleerde op een brug tusschen Anhesar en Pandskil op den Noordwester spoorlijn in Britsch-Indië. Negen en twintig geladen wagons werden totaal verbrijzeld. De brug is ernstig beschadigd, twee spannin6en zijn vernield. Zeven personen zijn gedood en elt gewond. De slachtoffers zijn allen spoorwegbeambten. Er wordt een onderzoek ingesteld. Op de markt te Mechelen hebben oud-strijders ten getale van verscheidene honderden met muziek en vaandels ge- ëischt, dat de boter niet voor meer dan 16 frank verkocht zou worden. De boe ren moesten toegeven en hun boter tot dien prijs verkoopen. De politie was vrijwel machteloos. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat daar op 66-jarigen leeftijd prinses Louise van België, dochter van den vorigen Bel gischen koning, overleden is. Het Bel gische hof zal voor een maand den rouw aannemen. Prinses Louise was 10 Februari 185» te Brussel geboren. Op 4 Februari 1875 was zij gehuwd met prins Philip, hertog van Saksen, Prins van Saksen-Coburg- Gotha, welk ouwelijk 15 Januari 1906 ontbonden werd. N. R. (-rt I Een lichtgevende man. Het heet, dat professor Gelly, van het Metaphysisch Instituut te Parijs, een medium heeft ontdekt, dat blauwachtig witte stralen uitzendt. Het is een Italiaansche wijn- kooper, Erto geheeten. Men heeft den man gewasscheu, gekamd, ge-X-t om te zien of hij iets had verborgen ol ingeslikt, maar dat was niet zoo In een donkere kamer gebracht, bleek hij een zacht licht te verspreiden, dat als een nimbus was om zijn hooid. Onbelichte fotografiische platen, die in zijn nabijheid waren ge weest, vertoonden bij outwikkeling een beeld, alsof ze belicht waren geweest. Prof. Gelly denkt, dat de groote emo tie, die Erto ondergaat, wanneer hij m j trance is een hooge electrische spanning in hem verwekt, waarvan de lichtuitstra- ling het gevolg is. Tet- Nieuwe Duitsche bankbiljetten. De Rijksbank geeft nieuwe bankbil jetten uit van 10, 20 en 50 billioen mark eu trekt tegel ij kertijk de oude van 5. 10 en 100 billioen in. De Noorsche ingenieur N. W. Assen beweert ontdekkingen te hebben gedaan, welke feitelijk eiken oorlog on mogelijk maken. De chemische en de electrische middelen van ver weer, door hem gevonden, zijn van zóó vernieti gende uitwerking eu kunnen door een zóó klein technisch geschoold korps worden bediend, dat een klein land het welk ze aanwendt geen aanvallen meer behoeft te vreezen. De Deensche journalisten, wien Assen dit meedeelde, schijnen nog al gewicht te hechten aan zijn woorden. Walter Padman, een jong arbeider in een blikfabriek te Cardiff, had bij den arbeid het ongeluk dat zyn voorschoot in brand vloog. Hij sprong in een bak met, naar hij dacht koud, watermaar het noodlot wilde dat het kokend water was. Met afschuwelijke brandwonden overdekt werd hij er uitgehaald. De man is ster vende. Na een brand komt het dikwijls voor, dat beschreven papieren, die in een afgesloten ruimte bewaard waren, geheel verkoold voor den dag komen. Van wat daarop geschreven is, is in den regel weinig of niets meer te lezen. De Amerikaan R. Davids heeft, naar wij in „De Natuur" lezen, een eenvou dig middel gevonden om het schrift van dergelijke documenten weer te kunnen lezen. Hij legt daartoe het verkoolde papier tusschen twee gevoelige fotografische platen en laat dat alles een paar we ken in 't donker liggen. Het verkoolde papier bevat gassen, die langzaam op de platen inwerken slechts daar waar inkt aanwezig is, heeft die inwerking niet plaats. Eet gevolg daarvan is, dat het schrift volkomen op een der platen te voorschijn komt. Is het blad aan twee zijden beschreven, dan komt het schritt natuurlijk op beide platen voor den dag; een zwak spiegelschritt van de andere zijde van het verkoolde stuk laat zich dan tevens waarnemen. De platen, die voor dit doel in aan merking komen, moeten snel of mid delmatig snelwerkend zijn. De lang zaam werkende vertoonden na 32 dagen nog slechts onbruikbare sporen. De vrouw en liaar schoeisel. Een Parijsch schoenmaker heeft na een studie van 15 jaren de overeenkomst ont dekt tussehen het karakter van een vrouw en de schoenen, die zij draagt. Een nerveus vrouwtje, dat zelfs, wan neer ze niets te doen heeft, niet stil kan zitten, slaat dikwyls haai voeten over of wrijft ze tegen elkander. Danslytende schoenen op die zijplaatsen het eerst. Idealistische, onafhankelijke meisjes, hebben diepe minachting voor hakjes Louis XV waar de voet steeds op omzwikt; zij dragen practische, stevige schoenen, waar zij een flinke wandeling meekun nen doen en zij leunen met haar heele gewicht op de punten van haar teenen. Menschen, die spoedig hun hielen naar de linkerzijde scheefloopen zijn zeer ijver zuchtig, doch ook heel vriendelijk en gewoonlijk hebben ze nog al veine in bet leven. Het typistetje slijt haar schoen natuur lijk heel anders dan de huisvrouw, die dag aan dag door kamers en keuken sjouwt; en weer anders wordt het schoei sel der naaisters Ook tusschen de bot tines van een reiziger en die van een kantoorklerkje is groot verschil. En zoo kan de Fransche Hans Sachs na zijn intensieve studie uit de schoenen alleen al opmaken wie ot wat de eigenaar is, van wat voor temperament en welk ka rakter. Want het is slechts bij hooge uitzondering, dat het eigen innerlijk leven zóó rustig en gelijkmatig is, dat de schoe nen er geen afdruk van dragen. Zijn de hakjes van een meisje iets te hoog, zoodat zy zwikt bij eiken stap, dan is zij ijdel en heerschzuchtig. Zijn haar voetjes omkleed met zwart en roode muiltjes, heeft zij kwasten en strikken aan haar schoeisel op straat Vermijd haar zij is grof en houdt van opschrik. Haar aanleg is niet beschaafd. Zijn haar schoenen in harmonie met haar kleeding, eenvoudig van lijn, pas send van coupe en in een rustige kleur, dan heeft zij een goeden smaak en oog voor schoonheid, Draagt zij lang en pun tig schoeisel, met hakjes net op de grens van goeden stijl, dan zal zij u wel eem- ge dagen amuseeren door haar gebab bel en haar flirt. Draagt zij goedkoope schoenen, maar keurig "gepoetst en netjes hersteld, dan is haar gevoel van eigenwaarde grooter dan haar ijdelheid. Zij is de moeite waard. Maak met haar geen grapjes. Ziet zij er allerliefst uit, behalve haar voeten, bederven de versleten, slordi e schoenen het totaal effect? Wees dan op uw hoede! Zulke meisjes zijn lui en slap. Later geeft zy ook geen aandacht meer aan haar jurken en haar kapsel. Loopt zij op stevige schoenen, met lage hakken? Dan is zij een gezond buiten kind, dat flink kan wandelen. Een echte goede kameraad, een sport vrouw, waar u op kunt rekenen, maar misschien niet vrouwelijk genoeg naar uw zin Draagt zij het modernste schoeisel van elegant model en krokodilleer, kleedt zij zich met smaak in soepele japonnen past dan op Zij is een »dure« vrouw Maar het allerbeste, allerliefste, aller- begeerlijkste meisje, het meisje der meis jes, draagt schoenen met half hoog Louis XV hakje, niet overdreven goedkoop, maar ook niet idioot duur, van een keu rig, goed passend model, die met haar kousen harmonieeren en haar voeten zoo gunstig mogelijk tot hun recht doet ko men Zij heeft smaak en is vrouwelijk. Zij is meisje no. één. Cornelia Elisabeth Koster. 13. Jacoba Cor nelia, d. van Jan Pieter van Cadsand en Sara de Regt. 21. Phiiippus Andreas, z. van Bartholomeus Johannes Knieriem en Gerardina Cornelia van Tatenhove. 24. Willij Augusti- nus Franciscus, z. van Prudent Willem D'hondt en Oranda Maria Wijffels. 27. Willem Cor nells en Daniël Marinus, zonen van Marinus Haak en Jacomina Dieleman. 29. Maria Eli sabeth Philomena, d. van Constantinus Aloisius Michielsen en Mathildis Delphina Maria Claessens. Overlijden. 1. Elisabeth Oreel, 78 j., echtg. van Alonzo Ferdinand Geene. 8. Abraham Koster, 79 j., echtg. van Sara van Hoeve. 14. Ferdinandus van Driel, 64 j., wedn. van Ebrina Anna Wolfert. 18. Adriaan Hamelink, 11 j., z. van Jan Hamelink (overl.) en Geertruida de Pooter. 19- Abraham de Visser, 83 j., wedn. van Tanneke Rouw. Van 1 31 Januari 1924. Koewarht. Huwelijks-voltrekkingen. 10. lacobus de Klerk (van Axel,) 25 j., jm. en Cornelia de Feijter, 22 j, jd. 30. Cjjnllus Alouisius de Guchteneire, 21 j., jm.en 1Phara- ilda Maria Raes (van Wachtebeke,) 23 Jd. Geboorten. 28. Maria Antoinette, d. van Alphons Leonard Verbroecke en Angelina Coleta Danckaert. 29. Celina Maria, d. van August Joseph Elegeert en Maria Mathilda Beaurain. Overlijden. 3. Benedictus Geers, 81 z. van Louis en Ludovica Behiels. 9. Philomena Sturms, 82 j.. wed. van Charles Ludovicus Rombaut. 10. Carolina Sophia Misseghers, 75 j d van Dominicus Misseghers en Sera- Dhina Puijiaert. 17. Maria Bhilomena van Regenmortel, 69 j., echtg. van Hijpqlitus Baert. 18 Franciscus Augustinus van Poele, 71 echtg van Stephanie Marie van Vooren. 31. Virginie de Kerf, 74 j., wed. van Joannfs Savoye. Sas van «ent. Huwelijks-voltrekking. 10. René Winne, 23 j., jm. en Alina Maria Ver- mandel, 21 i-, jd. Geboorten. 1. Maurice Alphons. z. van Cvrillus Dierkens en Helena Maria Wauters. 5 Georges Alouisius, z. van Alphons van de Winckel en Anna Elisabeth Trahe. 23. Augusta Anna Maria, d. van Jacobus van Damme en Elodia Maria Kouijzer (woonpl. Boschkapelle). 25. Emma Germaine Leonie, d. van Kene Hesters en Alice de Vos. Brussel 9.47*. Parijs 10.83. Londen 11,52®. New-York 2,69. HULST. De marktprijs voor eieren was op de veiling van 3 Maart 6,40 per 100 stuks. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat zij op Dinsdag den 11 Maart 1924, des voormiddags ten 97a ure bi] open bare inschrijving zullen aanbesteden de benoodigde leermiddelen voor de Openbare Lagere School. Nadere inlichtingen van de te leveren leer middelen ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Axel, den 3 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Van 1 29 Februari 1924. Axel. Huwelijks-aangiften. 7. Eduardus Tieleman, 20 j., jm. en Pharaïlda Wilhelmina Seghers, 25 jjd. 14. Jan Dees 28 jjm. en Adriana Jansen van Rosendaal, -2 1-, Jd. 19. Charles Louis Burm, 42 j., jm. en Mananna Vink, 45 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 7. Bernard Schuk- kink 25 j., jm. en Johanna Adriana Lansen, 24 j jd 21 Eduardus Tieleman, 20 j., jm. en Pharaïlda Wilhelmina Seghers, 25 j., jd. Ca- millus lacobus Hayette, 26 j., jm. en Bertha Josephina Maria de Vos, 22 j., jn. 28. Jan Dees, 28 j-, jm. en Adriana Jansen van Rosen- ^Geboortén. 2. Janna Cornelia, d. van Jacobus de jonge en Martina Scheele. 3. Eduardus Prudent, z. van Jacobus Aloysius Breepoel en en Sidonia Barbier. 4. Adriaan, z. van Arend Lenos en Krina van Meurs. 5. Catharina, d. van lacobus van Meurs en Adriana Lmdenberg. 6 |an z van Marinus Scheele en Janna Maria Scheele. 8. Frangois, z. van Cornells Ha- melink en Elizabeth Dieleman. Petrus, z. van lacobus Johannes Tieleman en Maria Anna Josephina Willems. 10. Lambertus, z. van David Machielsen en Johanna Jonkman. 12. Cornelia, d. van Jacobus Boeije en Catharina DIENSTPLICHT. Bekendmaking van Ditspraak in zake vrijstelling. De Burgemeester van AXEL brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht betreffende den hieronder genoemden peisoon de uitspraak is geRuben Jan, Lichting 1923, welke voor 1 jaar is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, dooc den Minister van Oorlog, op 23 Februari 1924 Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a den ingeschrevene, wien de uitspraak eeldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gede- puteerde Staten gedaan, kan bovendien de i Commissaris der Koningin binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Axel, 29 Februari 1924. De Burgemeester, BLOK.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 3