I Gemengd Nieuws. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Betreffende het Koninklijk bezoek aan Zeeland, dat zal plaats hebben in de week van 3 tot 8 Augustus, wordt ge meld, dat het aanvankelijke plan is, dat de Koninklijke familie van Bergen op Zoom naar Tholen zal gaan en na dat eiland te hebben bezocht, zal over steken naar Schouwen en Duiveland. Van daar gaat het over Katsche Veer naar Zuid-Beveland voor een bezoek aan Goes. Vervoigens zet de Konink lijke familie de reis voort naar Middel burg, waar een groote provinciale be- toogiDg wordt voorbereid en ook een spel in de open lucht. De heer Schaper 25 jaar Kamerlid. Den 17den Maart 1899 werd de heer Schaper tot lid van de Tweede Kamer gekozen in het toenmalige district Veendam. Den 25sten April daaropvolgende deed hij zijn intrede in het Parlement. Sedert al deze jaren heeft hij onaf gebroken zitting gehad voor Groningen en na 1918 voor Groningen en Drente. Naar Het Volk meldt, zal op 17 Maart het feit herdacht worden te Veendam, terwijl het eigenlijk jubileum zal gevierd worden op Zaterdag den 26sten April te Groningen. Predikant-Kamerlid. Reeds meer dan éénmaal kwam de vraag aan de orde in den boezem der Chr. Geref. Kerk, of men het Kamerlidmaatschap vereenigbaar kan achten met de bediening van het pre dikantsambt, De gevoelens loopen hierover in die kringen uiteen. Thans is op de classis Utrecht der Chr. Geref Kerk officieel de vraag aan de orde gesteld, en door ds. Berkhof! van Utrecht ingeleid „Kan een predikant der Chr. Geref. Kerk tevens Kamerlid zijn De eindconclusie, na bespreking, dezer classis is geworden „dat het ambt ran dienaar des Woords en Kamerlid onvereenigbaar is." Tevens besloot genoemde classis deze zaak door te zenden naar de part. en generale sy node der Chr. Geref. Kerk. Zoodat eerlang (de generale synode wordt in 1925 gehouden) een officieele en voor het geheel bindende beslissing kan worden verwacht. AXEL, 4 Maari 1924. Ondanks het buitengewoon on gunstige weer was toch de zaal in de chr. landbouwschool Vrijdagavond ge heel gevuld voor de bioscope-avond Precies op tijd werd begonnen met een varieerend programma en ofschoon aan vankelijk de beelden niet helder op het doek kwamen, beterde dat geleidelijk Vooral met de klucht „Het gat in de pan", dat we ook wel eens getiteld za gen „Wie brengt de pan weg", kreeg de exploitant het pubiek op zijn hand Een dergelijk lachsucces werd ook be haald bij het nummer: Voor het eerst op de fiets. Na de pauze kwam het hoofdnum mer „Quo Vadis?", waar het eigenlijk om te doen was. De voorstelling dezer roman werd gegeven in 5 acte's ter wijl de film 2000 Meter lang is, zoodat men geen grepen uit het boek kreeg te zien, maar het geheele verhaal aan eenschakelend werd gevolgd door de vertoonde beelden. Zoowel degenen, die reeds jaren geleden dit boek lazen, als de jongeren zagen de hoofdfiguren weer levendig in herinnering opdoemen. Veel bracht daartoe ook bij de vertolking van den exploitant, den heer E. Weier, die blijk gaf zoowel grappige als ernstige momenten gevoelig te kunnen vertolken. De machine met toebehoo ren was gehuurd by de Exelsior-Bios coop, te Rotterdam, waarvan dhr. Weier directeur is. Vermelden we ten slotte nog, dat ook de kindervoorstelling zeer in den smaak viel van oun en jong, zoodat degenen die dezen avond op touw hadden gezet succes met hun werk hadden en daar mede eeu dankbare taak volbrachten Zaterdagavond werden hier een tweetal arbeidersvergaderingen gehou den, nl. van de afdeeling „Patrimonium" alhier en van den Chr. Nat. Werkmans bond. Beide vergaderingen werden druk bezocht en hadden een zoodanig verloop, dat met verlangen de wen- schelijkheid werd uitgedrukt om nog meer zulke bijeenkomsten te houden. Voor „Patrimonium" trad op de heer J. Geelhoedt, ouderwijzer aan de Chr. school alhier met het onderwerp „Het Marxisme". De spreker zette op be vattelijke wijze uiteen, hoe de leer van iarel Marx, die den vader van het socialisme genoemd wordt, is ontstaan in de eeuw van het Liberalisme en zijn wegbereider vond in de wetenschap der ongeloovigen en den enormen bloei der industrie. Inzonderheid stond de heer Geelhoedt stil bij de drie hoofdpunten, waarin hij zijn onderwerp had verdeeld en die hij beschouwde als de hoofdwetten, die het socialisme kenmerken, nl. Ie het historisch materialisme, 2e de meer waarde theorie en 3e de klassestrijd, om aan het einde tegenover het mate rialisme de hervorming te stellen. Na dit referaat volgde een gezellige bespreking in verband met het gehoorde en te vroeg moest de voorzitter den spreker dank zeggen voor zijn leerzame en kostelijke rede. In het ZondagschPolgebouw trad op voor de afd. Axel van den Chr. Nat. Werkmansbond de heer A. Broen van Enschedé, die met welgekozen woorden uiteenzette de motieven, welke den werkman moeten aansporen om zich bij den Chr. Nat. Werkmansbond aan te sluiten. De rede werd met onver deelden aandacht beluisterd en vol spanning was men, toen dhr. Broen uitgesproken was en dhr. A. T. 't Gilde zich voor debat meldde. Onder applaus der vergadering wer den de vragen van dhr. 't Gilde naar men ons schrijft, op schitterende wijze beantwoord en toen dhr. Broen hierbij de moderne arbeidersbeweging verge leek met de christelijke en erop aan drong zich bij laatstgenoemde aan te sluiten, werd hiervan druk gebruik gemaakt, zoodat de jonge afdeeling thans reeds 31 leden telt. Heden slaagde te Utrecht voor het examen Rijks gediplomeerd hoefsmid, M. Boerman, smidsgezel alhier. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op de in dit nummer voorkomende advertentie der Chr. JoDgel. Vereen, alhier, waarin deze een voordrachten avond aankondigt. Het is voor deze vereeniging de eerste maal dat zij als zoodanig in het openbaar zal optreden we hopen, dat zij met een goede op komst van de zijde van het publiek beloond zal werden. Voor den nood In Duitscliland. Ter herinnering aan hetgeen in Zee land is gedaan tot leniging van den nood in Duitschland heeft het Prov Zeeuwsch Comité bij den heer C. J Begeer een gedenkpenning doen slaan met het doel die tot in alle hoeken van Zeeland te verspreiden. Daartoe werd aan Burgemeesters, predikanten en pas toors, hoofden van scholen en ook aan de pers een circulaite gezonden ver zoekende om in overleg voor de ver spreiding te willen zorgen. De penning bevat ter eene zijde een korenaar met de noodkreet van het Duitsche kind „Mutter, mutter, gib mir Brot" en aan de andere zijde het Zeeuwsche wapen met het antwoord Wij Zeeuwen willen helpen De kosten 25 en 50 cent zijn niet te hoog en zullen by eenige afname toch nog een aardig steentje by kunnen dragen tot hulpverleening. Zooals bekend staat het comité onder bescherming van jhr. mr. J. W Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland en zijn resp. voorzitter en secr.-penn. de heer en mr. G. J. Spren ger en H. Dronkers te Middelburg, ter wijl we onder de comité-leden ook tellen den heer F. BIok, burgemeester onzer gemeente. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Zenuw Tabletten.75 ct. Laxeer Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. '6 Bij Ap^'h. en druisten Te Rotterdam is een 9 jarige knaap op den Reserve Boezem, door het ijs gezakt. De jongen schoot er onder en eerst ruim een uur later is zijn lijk met een dreg opgehaald. De aardolie bij WinterswijkMet betrekking tot het aaoboren van petro leum nabij Wimerswijk vernemen we dat men in deskundige kringen aan de Technische Hoogeschool te Delft over die vondst niet uitermate optimistisch ge stemd is, daar op tal vao plaatsen aard olie in kleine hoeveelheden kan worden aangetroffen. Veelal loont dit echter de moeite van exploitatie niet, zoodat zulke vondsten doorgaans weinig of geen economische beteekenis hebben. Met belangstelling worden echter na dere berichten tegemoet gezien, 't Zou kunnen zijn dat de ontdekking bij Win ter8wijk van belang is. Een teleurgestelde bruid Woens dag zou een jeugdig paar te Deventer in het huwelijksbootje stappen; hij was 22 en zij 18 jaar. Even voordat de rijtuigen zouden voorkomen, deelde de bruidegom mede, dat hij zijn hoed wilde verruilen. De bruid had daartegen geen bezwaar 't was nog voldoende tijd. De bruidegom bleef echter l&Dg uit zoodat de rijtuigen voorloopig terug gestuurd werden. De terugkomst van den bruidegom duurde echter zóó lang, dat de bruid ongerust werd. Een poosje later vernam de treu rende bruid, dat de bruidegom zich be zonnen had en een kaartje naar België had genomen. Nederlander beroofd. Een tijde lijk te Brussel verblijvend Nederlander L. V., uit Rotterdam, is Maandagavond bij het verlaten van den Alhambra- sehouwburg in het gedrang van zijn portefeuille met 125 beroofd. Vechtpartij in een autobus. Zaterdagavond zijn eenige passagiers van een te Rotterdam staande autobus waaronder de meesten naar Beijerland zouden vertrekken, aldaar door den lossen werkman A. de V. en een on bekenden scharenslijper lastig gevallen Een twist ontstond, die in een vecht partij eindigde. Tijdens deze twist is de boekhouder D. L. A. de V. uit Zwijndrecht, die ook met de autobus zou vertrekken, door den scharenslijper met een mes in het linker boven- en onderbeen gestoken. De ernstig ver wonde boekhouder, die veel bloed heeft verloren, is in het ziekenhuis opgenomen Legaten. Mej. G. C. M. Drost overleden te Haastrecht op 16 dezer, heeft Daar de N. R. Crt. meldt benoemd tot haar erfgename de Vereeniging tot steun vaD verwaarloosden en gevallenen, ge> vestigd te Amsterdam, onder verplichting tot het doen van een uitkeenug. Verder zijn de volgende legaten be- prokeD aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Haastrecht 40.000, onder ver plichting tot het doen van twee uitkee- ringen aan de Ned. Herv. Gem. te Haastrecht 5000 en de huizen met erven en grond gelegen aan het Markt veld, onder verplichting tot het doen van een uitkeering aan het algemeen arm bestuur der gemeente Haastrecht j 5000 aan de Nuts naai- en Breischool te Haastrecht (Elisabeth Maria School) 1000 aan de DoofstommenvereeDiging Door Liefde Saamgebracht, te Amsterdam 2000 aan het hoofdkwartier van het Leger des Heils in Nederland 1000 aan het Nederlandsche Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht 1000aan de Vereeniging tot oprichtiog en exploitatie van volks- saDatoria voor borstlijders in Nederland, in Den Haag, inrichting volkssanatorium te Hellendoorn 5000 aan de Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose te Rotterdam 1000 aan het Amsterdamsch Kindersanatorium Hoog Blaricum, te Bla- ricum, ƒ1000; aan de aldeeliDg Haas trecht van de Z. H. Vereeniging Het Groene Kruis ƒ1000; aaD deD Alge- meenen NederlandscheD Geheelonihou- dersbond 1000; en aan de Protestantsche Vereeniging tot verpleging van Lepra lijders in de kolonie Suiiname, te Para maribo 500. Naar het Volk. verneemt, heerscht op het oogenblik in Oostzaan en in Broek en Waterland in vrij sterke mate typhus. Vanwege den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst zijn in verband hiermede krachtige maatregelen getroffen die behalve bestrijding der ziekte beoogen uitbreiding er van te voorkomen. Behalve dat op het oogenblik alle melk uit dit gebied van gemeentewege wordt opgekocht en gepasteuriseerd, is een stren ge controle ingesteld teneinde er tegen te waken, dat melkbussen en groenten in slootwater zouden worden schoongemaakt. Voorts zijn in Oostzaan 450 kinderen ÏDgeënt. Liever geen werk dan meer werk. Onder dit opschrift meldt het „Vad." volgend ergerlijk staaltje van socialistische dwarsdrijverij De firma J. v. Rossum, van Inrich ting voor Houtbewerking aan den Haag- weg te Loosduinen, heeft een conflict gekregen met den modernen Bond van Houtbewerkers. De firma heeft voor werk in Haar lem een partij deuren noodig. Het bui tenland leverde en levert steeds goed- kooper dan de industrie in Nederland. Om echter de fabriek op gang te houden en het personeel, waaronder er zijn die hun 25 en 40-jarig jubileum vierden, niet werkeloos te maken over woog de firma de deuren zelf te gaan maken. Na calculatie bleek, dat als de werkweek van 47 uur verlengd werd tot 53 uur, de deur nog 1 duurder zou zijn dan het buitenland offreert. Maar over dat kleine verschil stapte de firma koen. Den minister werd toe stemming gevraagd welke men kreeg. Ook de arbeiders gingen met de ver lenging aecoord, te meer omdat voor die 5 uur het gewone uurloon zou wor den uitbetaald. De moderne Bond verzette zich daar echter tegen. Maandagavond demon streerden de leden, onder aanvoering van het gemeenteraadslid voor Loos duinen van Beveren voor de fabriek om hun verzet kracht bij te zetten. De politie maande tot doorloopeD waaraan de demonstranten op de be kende tergende wijze voldeden. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de atgeloopen week, ein digende 22 Febr. in Nederland uitge sproken 85 faillissementen tegen 78 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1924 69: jver he ttar. G beide vi ten hui bij de een ger had, w Wedeelti jelastin Invalid gemoed van he hun pe by hun Hetz

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 2