39e Jaarg. No. 94. Dinsdag 4 Maart 1924 ws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HIJ is <I« Wpake l J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postgiro 60363. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverlentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft deze week haar begrooiingswerk voortgezet en al lereerst hoofdstuk Justitie onder han den genomen. De Goudsche politiezaak, die eenige maanden geleden zooveel stof heelt op geworpen vormde een dankbaar onder werp voor critiek Hier was toch ge bleken van ernstige misstanden en daartegen is nooit krachtig opgetreden. De Minister ontkende dit niet. Maar hij is handig genoeg om zich er met eenige algemeenheden af te maken, ter wijl toch inderdaad velen zich aan de zaak geërgerd hebben. Een andere lastige kwestie was de lijkverbranding Z. E. ging op de vraag, of deze han deling moest worden verboden, niet in, zoodat dhr. Scheurer nog steeds niet verder kwam. En op wederinvoering van de doodstraf behoeft die algevaar digde voorloopig zeker niet te rekenen, want dhr Heemskerk weet te goed, dat hij daarvoor geen meerderheid kan vinden. Voor de benoeming van de vrouw tot rechter gevoelt de Minister weinig Toch geeft Z. E volkomen toe dat de rechtspositie der ambtenaren noodza kelijk moet worden geregeld, maar men gevoelt daarbij, dat hij het er zich n,et druk over zal maken Ten aanzien van ons strafstelsel heeft de heer Heemskerk zich echter wel eenige verdienste verworven. Hij heeft te Veenhuizen proeven laten nemen met gemeenschap telij ken arbeid en deze proeven hebben een gunstig re sultaat gehad. Maar de verdere door voering van het nieuwe systeem zal geld kosten en dit is thans niet be schikbaar. Bij de bespreking van de voorw. veroordteling bleek wel, dat van dit rechtsmiddel een zeer verschillend ge bruik wordt gemaakt De ééne rech ter past het vrij veel toe, de andere weinig. Dit maakt inbreuk op de ge lijke rechtsbedeeling voor het geheele land. De heer Van Gijn vroeg of de Minister de gelijkheid niet kan bevor deren door 't richten van eene aanschrij ving aan het openbaar ministerie. Dat de Dienstweigeringswet nog steeds niet is ingevoerd spijt ook den heer Heemskerk, maar het schijnt dat er aan de medewerking van de zijde der militaire Departementen iets hapert. Ten aanzien van het systeem van de Rijksopvoeding bestaan nog steeds twee stroomingen, de ééne voor opvoeding in gestichten, de andere voor gezins verpleging. Het zou ons te ver voeren, hier op dit strijdpunt nader in te gaan. De heer Duys vroeg over deze be grooting stemming waarna het hoofd stuk Justitie met 47 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Donderdag is de kwestie van de op heffing van het Kort Verslag behandeld. Men kan gerust zeggen, dat dit verslag eene mislukking is gebleken en dat het, al moge het hier en daar nog diensten bewijzen, de kosten niet waard is. Of de schuld ligt bij de Lan Jsdrukkerij of elders, durven wij niet te beslissen zeker is, dat het aantal abonnementen steeds afneemt. Met 55 tegen 16 stem men besloot de Kamer het Verslag met ingang van 1 April a.s. af te schaffen, nadat het voorstel-Duys om dit te doen met 16 September as. vooraf was ver worpen. In de avondvergaderingen van Dins dar en Donderdag werd gesproken over de Waterstaatsbegrooting. De Afdeeling Waterstaat onderscheidt zich steeds üoor de bespreking van verschillende vragen van localen aard. Een uitzondering vormde hierop thans het vraagstuk van de autobussen waar omtrent in de Memorie van Antwoord de minder gelukkige verklaring voor kwam dat moest worden overwogen, of zij niet moeten worden geweerd „voor zoover zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden Dit standpunt is natuurlijk niet te ver dedigen men kan toch geen nieuw middel van verkeer uitsluiten omdat de bestaande verkeersmiddelen daarvan nadeel ondervinden Het zou al te zeer den schijn wekken, alsof het pu bliek er is voor de verkeersmiddelen en niet omgekeerd Als het publiek toont aan het nieuwe middel van ver voer de voorkeur te geven boven de oude mag het hierin niet worden tegen gewerkt Had men dii vroeger ook gedaan, dan zaten wij nog in de trek schuit en de diligence. Intusschen is de Kamer tevens be gonnen met de begrooting voor Onder wijs waarover vermoedelijk lang en veel zal worden gesproken, daar de voorstellen om op dit terrein te bezui nigen van zeer ingrijpenden aard zijn. Hier stond een man voor de Kamer die ons onderwijs hooger heeft willen opvoeren en nadat hij de eerste stap pen daarvoor heeft gedaan reeds weder moet afbreken. Vooral op de gezamen lijke salarissen der onderwijzers zal zeer moeten worden bezuinigd. Was iet een wonder dat Minister de Visser aan de Kamer verzekerde, dat hij daar niet voor zijn plezier stond. Want wat zijn verschillende bestrijders eischten zou ook de Minister dikwijls zoo gaarne willen, als de financieele toestand hem niet dwong, anders te handelen. Dat de kosten zoo hoog zijn opge- loopen ligt voor een groot deel aan het geweldige aan al scholen, die in de laatste j iren zijn opgericht 1 e kleinste schooltjes zijn thans echter dikwijls de openbare, die men door de oprichting,van bijzondere scholen heeft leeg gehaald. Thans tot de opheffing van die scholen over te gaan, zou onbillijk zijn zooals ook Minister dé Visser erkende. De groote moeilijkheid is nu de gezamen lijke kosten voldoende te verlagen zon der dat het onderwijs daardoor al te zeer zal lijden Men kan hierover rede voeringen houden of wel vragen om eene commi sie, die deze kwestie moet behandelen, het is duidelijk dat eene wer kelijkafdoenderegelinguiterstmoeilijkis Lid Tweede Kamer. Het Centraal Bureau voor de ver kiezing van leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, heeft ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van mr. M J C M Kolk man, tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard mr. P. J. M. Aalberse, mi nister van Arbeid, Nijverheid en Handel 500 jarig bestaan van Hilversum De minister van Binn nlandsche Za ken en Landbouw zal heden te Hilver sum deelnemen aan het feestma il, dat ter gelegenheid van het 500-jarig be staan der gemeente Hilversum zal plaats hebben. (Vrij uit het Duitsch.) 116) (Slot.) Had haar blijmoedig vertrouwen, de sterke geduldige liefde, welke zij hem had toege dragen zoo langen tijd, zijn hart niet ver wonnen, was dit hart daardoor niet zoodanig verwarmd, dat hij haar een enkel offer bren gen konde, een offer, dat Magdalena geen voldoening schonk, maar graaf W'olf een grievende smart spaarde, dan was haar schoon geloof een kinderdroom geweest. .Ge wilt heen, gravin," zei hij, haar alleen begroetend met een eerbiedige hoofdbuiging, „bit bericht kwam zoo onvei wacht dai het mij hierheen brengt op een ongewoon uur." Zij was dapper als altijd, zij beproefde te lacher. „Er zijn aangelegenheden en gevoelens, waarbij ik mij niet scheid van papa," zei zij, „hij heeft het naaste recht op mij Onmerkbaar rilde Richard. „Het naaste recht ge zegt mij dit zoo bedaard en koel, Theresa, dit is wreed, na mij zoo lang verwend te hebben. Maar ge hebt gelijk, ik heb den tijd verzuimd en verdroomd, ik moet van voren af aan beginnen." Zij keek hem aan, zij verstond hem niet geheel, wilde dit niet, om zich niet opnieuw bedrogen te zien als zoo menigmaal. ,En waarmede wiltgebeginnen vraasdezij ^Hiermede," hernam hij, terwijl hij Herberts bekentenis uit zijn borstzak namen verscheurde. „Neem mij mee, Theresa, waar heen gij ook gaat; last mij de laatste zijn, opdat ik eens de eerste worde. Ik heb u mijn wraak opgeofferd, opdat ik u mijn liefde bieden kan slechts een rein hart mag zich tot u yerheffen." „Eindelijkzei zij diep ademhalend, en verder niets. Het was een enkel armzalig woord, maar wat lag niet in den klank! Jubel, triomf en dank, gloeiende liefde en zoete toewijding, alles, wat het h«rt van den man betoovert en bedwingt Eindelijk," zei ook hij en sloot het schoone schepsel in zijn armen, en nu eerst, toen zij be-.ei d van geluk aan zijn borst rustte, nu eerst gevoelde zij, hoelang de strijd geweest was en hoe hard. Nu zijt gij de mijne voor eeuwig zei hij teeder en kuste de heldere droppelen weg, die aan haar lange w inpers hingen. „Nu-geef ik ze de vrijheid die zoete gevoelens van liefde en verlangen, waartegen ik zoo lang, o zoo lang gesircdeu heb in misplaatste trouw en welke zooveel machtiger waren dan ik.' Zij hief zich op, in haar schoone oogen gloeide het vuur van vroeger dagen en met lichten triomf zei zij „Gij wildet het niet gelooven Ricardo, ik echter, ik wist het immer, dst gij mij zoudt toebehooren." Bruiloftsklokken zoete klank 1 Zij weer klonken in het dal en vervulden de lucht met jubeltonen In de kleine slotkapel van Ket- tenstein, bij den tooi harer bloemen en kaar-en, in het bijzijn van een schitterend ge-els< hap gaf praaf Wangerloh zijn kind aan den man. dien zij zoo vurig en zoo trouw bemind had sedert haar kinderjaren. Het ontbrak de jonge bruid niet aan zegen en liefdebewijzen achter haar stond vol moeder ijken triomf signer v I.orenza, de trouwe bescheimster harer kindsheid en het gebr den hoek met kostbaar borduurwerk met het takje uit den kloostertuin, had de overste van het k oos'er van Onze Lieve Vrouwen gezonden, wie Theresa een dankbare weldoenster ge bleven was. Vorstelijke praal omstraalde haar, maar het wondervol schitteren, dat haar schoonheid een zoo geheimvolle bekoorlijkheid verleende, kwam voort uit de diepte van hnar gelukkig hart en wierp een helderen glans op het kleine blonde meisje, dat aandacht g achter haar geknield lag en wier lippen haar den eersten gelukwensch toevoegden De jonge vrouw boog zich teeder tot haar neer; schitterender dan de diamanten, die aan haar borst fonkelden, waren de tranen die vielen in de gouden lokken van het ki> d en zachtkens zei zij: Mijn ja gelrit ook haar, Ricardo, nu heeft ij vader en moeder!' Een zonderling blijft hij toch, graat Wolf,' zei bij het brmloftsma 1 een oud ade lijk grondbezitter tot zijn tafelbuurman. .Dit verrukkelijk wezen, zijn eenig kind, de erf gename van vorstelijke rijkdommen, schenkt hij aan een man, die niets heeft, dan zijD burgerlijken kunstenaarsnaam, en dat zoo bedaard en zoo onbekommerd, als deed de schoone gravin de eer-te partij des lands." „Weet gij het dan niet." vroeg de ander weer. „Nu, ik mag het u wel meedeelen, daar het bin nen een uur pu Lek wordt Het was zij e ma jesteit te smartelijk, den beroemden naam van Wangerloh uitgestorven te zien hij h-eft hem den jongeh echtgenoot alsbrudoftsgescherk ge schonken. Dit is inderdaad een zeer aanzienlijk geschenk meer nog voor graaf Wolf, dan voor het pasgehuwde paar, dat op dit oogenblik het nog niet naar waarde weet te schatten." Neen zij dachten aan het grootere geluk, dat hen verleend w <s maar toen bij den eersten toost graaf Wolf zijn schoonzoon aansprak met den dierbaren naam en de jonge man zijn glas ophief toen lag in zijn blik de stomme verzeke ring, dat aan den ouden glans ook de oude eer en trouw zich weder paren zou. Nu bloeit in Kettenstein een nieuw geslacht, krachtig, trotsch en goed Schoone, vroolijke knapen spelen rondgraai'Wolf, hij behoeft niet te vreezen, dat zijn geslacht zH uitsterven, maar de sieraad van het huis blijft Veronica, die, aau- geuomen door het jonge paar, nu haar waren naam draagt Zij is niet vergeten, de blonde Ma donna, zij leeft voort in haar kind Vaak is zij tegenwoordig bij Ru-hards schepping, maar in zij l hart woont Theresa zij alleen HIJ HAD HET VOORUIT GEZEGD. Huurder bij den huurbaas: 't Is schande mijnheer, het huis lekt overal. HuisbaasIk heb het U vooraf gezegd. Huurder: V 'i Huisbaas: Ja, ik zei U dat er water op elke verdieping was. AAN DE TELEFOON. Hij kwam van buiten en was niet erg gewend aan het gebruik van de telefoon. Toen hij dus den haak in do hand genomen had endej f- frouw hoorde, zei hij Juffie, wil je me p.ven met mijn vrouw ver binder Welk no. 'f Welk no. Mensch ik. heb d'r maar één.

Axelsche Courant | 1924 | | pagina 1